Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pomocy!!!! - od kiedy mianowanemu podwyżka
strony: [ 1 ]
Krystyna Za13-08-2003 19:52:47   [#01]

Kochani!!!! ratujcie....

Moje trzy nauczycielki 4 lipca miały egzamin na mianowanego. Od kiedy należy im się podwyżka - czy od 1 sierpnia, czy od 1 września?

jaka jest podstawa prawna?

Mój organ twierdzi, ze dopiero od 1 września.

Pozdrawiam - Krysia

beera13-08-2003 21:05:44   [#02]

 

Od 1 sierpnia- o czym mowi KN

Art. 30
2. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych, a wysokość dodatków odpowiednio od okresu zatrudnienia, jakości świadczonej pracy, wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, powierzonego stanowiska oraz trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunków pracy.

Art. 39.
 1. Zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela lub z innych przyczyn następuje z dniem pierwszym najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli awans lub inne przyczyny nie nastąpiły od dnia pierwszego danego miesiąca kalendarzowego.

ewa13-08-2003 21:14:07   [#03]

Krysiu

z tego co piszesz (4 lipca egzamin), akt nadania stopnia powinien mieć datę lipcową, wobec tego zmiana wynagrodzenia zgodnie z art.39. ust 1 KN od sierpnia.

Adaa13-08-2003 22:47:44   [#04]

wszystkim moim dyplomowanym w lipcu

wypłacono podwyższone wynagrodzenie w sierpniu
Krystyna Za13-08-2003 23:20:49   [#05]

dziękuję serdecznie za odpowiedzi, jutro startuje do starostwa po awanse dla moich nauczycielek!!!!

;-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Rafał14-08-2003 10:01:48   [#06]
No nie do końca się zgadzam.
Data zdania egzaminu nie ma tu znaczenia jeśli chodzi o podwyżkę wynagrodzenia.
Najważniejsze znaczenie ma data wydania decyzji administracyjnej jaką jest akt nadania stopnia.
Dopiero od daty wystawienia tego aktu liczy się 14 dni na uprawomocnienie się decyzji (ewentualne odwołanie się).
Po tych 14 dniach od wystawienia aktu stosuje się:
Art. 39.
1. Zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela lub z innych przyczyn następuje z dniem pierwszym najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli awans lub inne przyczyny nie nastąpiły od dnia pierwszego danego miesiąca kalendarzowego.

Reasumując:
jeśli data aktu jest np. 11 lipiec - uprawamacnia się 25 lipca - podwyżka od 1 sierpnia
jeśli data aktu jest np. 19 lipiec - uprawamacnia się 2 sierpnia - podwyżka od 1 września
beera14-08-2003 10:08:31   [#07]

Rafał?

Moim zdaniem liczy się data wydania decyzji- bez tych 14 dni.

Dlatego, w związku z tym, że egzamin 4 lipca, uznalam, że decyzja wydana będzie jeszcze w lipcu.

Skutek finansowy jest decyzji, a tu liczy sie jej data.

Oczywiście można się odwoływać, ale jest to niezalezne- moim zdaniem.

ewa14-08-2003 11:24:48   [#08]

Rafale

 My omawiamy tu przypadek  egzaminu zdanego 4 lipca. Postępowanie powinno sie toczyć zgodnie z KPA bez zbędnej zwłoki. Najpierw jest zaświadczenie o zdaniu egzaminu , to komisja wystawia w tym przypadku 4 lipca czeka 14 dni i wystawia decyzję czyli akt nadania stopnia. Nie ma aktu nie nadania stopnia, a zreszta widziałeś kiedyś, by ktoś odwołał się od pozytywnej dla siebie decyzji ;-)
Rafał14-08-2003 11:25:21   [#09]
Awans nauczyciela na wyższy stopień w rozumieniu zapisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego następuje w chwili uprawomocnienia się aktu, tzn. w terminie 14 dni od daty jego doręczenia, pod warunkiem, iż strona nie wniesie od aktu odwołania do właściwego organu.

Z uwagi na powyższe zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z dniem pierwszym najbliższego miesiąca kalendarzowego po uzyskaniu przez akt nadania stopnia awansu zawodowego klauzuli ostateczności, czyli najwcześniej 14 dni od daty jego doręczenia nauczycielowi, jeżeli awans nie nastąpił od dnia pierwszego danego miesiąca kalendarzowego.
beera14-08-2003 11:38:19   [#10]

ciekawe się to zrobilo

Art. 110. Organ administracji publicznej, który wydał decyzję, jest nią związany od chwili jej doręczenia lub ogłoszenia, o ile kodeks nie stanowi inaczej.

KPA stanowi jak wyżej

Czesia14-08-2003 11:46:03   [#11]

a jeśli nauczyciel otrzyma informację o akcie nadania stopnia może dopiero we wrześniu (wg informacji KO), to podwyżka od października????
(posiedzenie komisji odbyło się 15 lipca)

Rafał14-08-2003 11:56:03   [#12]
Zgodnie z art. 110 KPA - organ administracji publicznej, który wydał decyzję, jest nią związany od chwili jej doręczenia lub ogłoszenia, o ile kodeks nie stanowi inaczej.
Cytowany artykuł stanowi o związaniu organu administr. własną decyzją o ile kodeks nie stanowi inaczej. Związanie własną decyzją ustaje w przypadkach, w których przepisy KPA dopuszczają odwołalność decyzji w ramach przyjętego systemu ich weryfikacji.
Zgodnie z art. 130 §1 KPA przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu. Oznacza to, że decyzja przed upływem terminu do wniesienia odwołania nie ulega wykonaniu. Dotyczy to zarówno wykonalności w trybie przymusowym (postępowania egzekucyjnego) jak i trybu wykonania dobrowolnego przez strony. Należy jeszcze zwrócić uwagę na podst. zasadę rządzącą procedurą administracyjną, a mianowicie na zasadę trwałości ostatecznych decyzji administracyjnych (art. 16 §1 KPA).
W w/w art. 16 §1 KPA zawiera też definicję decyzji ostatecznej stanowiąc, że decyzje od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji są ostateczne.
W związku z powyższym, awans nauczyciela na wyższy stopień w rozumieniu przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego następuje w dniu uzyskania przez decyzję administracyjną klauzuli ostateczności, a jest to możliwe co do zasady najwcześniej po upływie 14 dni od dnia doręczenia nauczycielowi aktu.
beera14-08-2003 12:13:09   [#13]

Hm..

rafale- w taki upał postanowiłeś zabić nam ćwieka :-)

To z zabitym idę czytać przepisy

beera14-08-2003 12:17:07   [#14]

dzwoniłam do PIPu

PIP uważa tak jak rafał :-)

Twierdzą, że do daty na decyzji należy dodać 14 dni na jej uprawomocnienie, oczywiscie jesli nie ma w decyzji okreslonej daty jej obowiązywania ( np. rygor natychmiastowej wykonalności)

Hm... :-)

Rafał14-08-2003 12:19:13   [#15]
Czyli? j/w?
Reasumując:
jeśli data aktu jest np. 11 lipiec - uprawamacnia się 25 lipca - podwyżka od 1 sierpnia
jeśli data aktu jest np. 19 lipiec - uprawamacnia się 2 sierpnia - podwyżka od 1 września
beera14-08-2003 12:22:55   [#16]

tak by wynikało..

...choc mówie to jakoś bez przekonania;-))

Chyba rafał i PIP mylić się naraz nie mogą?

;-))

ewa14-08-2003 12:41:32   [#17]

chyba tak...

chociaż tez do końca przekonana nie jestem
ale idąc tym torem; dlaczego taka opieszałość strony w wydaniu decyzji czyli aktu nadania stopnia (powinien to być dzień posiedzenia komisji w takim razie) i po co  to zaświadczenie komisji o akceptacji bądź nie.....

mic, ale sie porobiło ;-)
poszukam sobie odpowiedzi na te pytania, ale nie dziś za gorąco :-))

a może ktoś mi pomoże :-)

Mariola14-08-2003 15:22:51   [#18]

no właśnie

męczyło mnie dlaczego ja dostałam podwyżkę od 1 września
teraz popatrzyłam jakie mam  daty:
komisja była 9 lipca a akt nadania stopnia awansu ma datę 1 sierpnia
dodać jeszcze te 14 dni...
Ale czy to jest OK?
Janusz Pawłowski14-08-2003 16:27:52   [#19]

Z tego co wyżej czytam, nie jest istotna data nadania aktu, ale data ogłoszenia albo doręczenia owej decyzji nauczycielowi.

Czy organy ogłaszają przyznane przez komisje stopnie?
Jeśli nie, to liczy się data doręczenia decyzji.

Jeśli zatem komisja zebrała się 3 lipca, aktowi nadano datę 10 lipca, a doręczono go po powrocie nauczyciela z wycieczki na Majorkę 29 sierpnia, to jak rozumiem - ma on jeszcze 14 dni na odwołanie - czyli podwyżka od 1 października.

Czy oznacza to, że nauczyciele powinni zabiegać o doręczenie im aktu jak najszybciej - np. przed 17 sierpnia, aby po niezłożeniu odwołania mieli szansę na podwyżkę już we wrześniu?

Czy KPA przewiduje zrzeczenie się prawa do odwołania w terminie natychmiastowym?
No ... taki cyrograf krwią podpisany, że decyzja mi pasuje i jest OK i że nie będę się odwoływać?
No ... zrzekłbym się prawa do odwołania, gdyby korzystną dla mnie decyzję doręczono mi 29 sierpnia.
Szczerze mówiąc zrzekłbym się prawa do odwołania zawsze, gdy decyzja jest dla mnie korzystna - taki już dziwak jestem.

Jak wyrwać akt nadania z gardła organu, aby ów 14-dniowy termin minął przez pierwszym najbliższego miesiąca?

Może poprosić o przesłanie pocztą?
Warto, gdy nauczyciel wyjeżdża se odpocząć.
Ale ... a co będzie, gdy poczta nawali i akt się zgubi?
Wtedy ... nie doręczono aktu - nie ma podwyżki.

Skąd organ wie kiedy akt doręczono?
Samemu się w organie odbiera, czy też jakoś inaczej?
Bo jeśli nie wie ... np. nauczyciel zachorował i nie odebrał aktu ... nie może się wiec odwołać, bo odwołać może się od aktu, który mu doręczono ...?

 

Po co w ogóle organy doręczają akty?
Po co mają się z tym śpieszyć?
No ... jakby tak doręczyły dopiero 19 października tłumacząc się nawałem roboty, to ... podwyżka od grudnia.

Wiecie ... coś mi tu nie gra.

A nie ma gdzieś w KPA przepisu, który mówi o tym w jakim terminie należy doręczyć lub ogłosić wydaną decyzję?
Bo ... mogłyby organy sporo przyoszczędzić ...

Majka14-08-2003 16:54:51   [#20]

Aż grzebnęłam w archiwum pod szafą ...

Akt nadania nosi datę 10 sierpnia, ale z adnotacją "po uzyskaniu zaświadczenia..blablabla...o akceptacji Komisji Kwalifikacyjnej z 10 lipca". Podwyżkę dostałam od sierpnia. I dobrze, bo ten papier pocztą wędrował z Wrocławia chyba przez Paryż - dotarł w październiku ;))

Janusz Pawłowski14-08-2003 16:58:55   [#21]

Może wyjaśnię jaśniej o co mi chodzi

Czym innym jest to, kiedy decyzja się uprawomocnia, a czym innym to od kiedy rodzi skutki prawne - w tym wypadku "płacowe".

Jak wiadomo - również akty prawne rangi ustawy uprawomocniają się z dniem ogłoszenia - np. w dzienniku ustaw.
Ale potrafią one rodzić skutki prawne tak wstecz, jak i w przyszłości.
Znajdujemy tam często zapisy, że ustawa wchodzi w życie w przyszłym roku, albo, że (głównie chodzi o przepisy płacowe) obowiązuje w stycznia bieżącego roku.
Może dokładnie tak nie jest to napisane, ale o to chodzi.

Rzecz w tym, że istotnie - decyzja o nadaniu nauczycielowi z dniem 1 sierpnia (data aktu) stopnia "nauczyciela kontraktowego / mianowanego / dyplomowanego" może się uprawomocnić dopiero 15 września.

Ale jest to decyzja konkretna - 1 sierpnia nauczyciel uzyskał koleiny stopień awansu zawodowego.
Oznacza to, że owa prawomocna już decyzja rodzi skutki prawne od 1 sierpnia.

Oznacza to dokładnie tyle, że od 1 sierpnia nauczycielowi przysługiwało wynagrodzenie odpowiadające uzyskanemu stopniowi awansu zawodowego.
A to z kolei oznacza, że należy mu owo wynagrodzenie wyrównać - zgodnie z cytowanym przez Asię Art. 39 KN.

Mariola14-08-2003 17:00:42   [#22]

o matko :-(

Majka my mamy bardzo podobnie. :-)
Gdybym tak miała pewność,że powinnam dostać podwyżkę od sierpnia mogłabym o to powalczyć.
Ale czy w ogóle jeszcze mogłabym to ruszyć, jeżeli akt nadania dyplomowanego dostałam w 2001 roku?
Mariola14-08-2003 17:03:21   [#23]

o!

Janusz :-)
Krystyna Za14-08-2003 21:45:46   [#24]

Dzisiaj byłam w Starostwie i jeszcze raz poruszyłam ten problem! Podałam art. 39 KN i po wykonaniu kilku telefonów - uznano, że chyba mam rację.

U prezydenta Miasta w tym samym dniu odbywały się egzaminy tj. 4 lipca - akty wystawiono z datą 1 sierpnia i wypłata dla nauczycieli we wrześniu z wyrównaniem od 1 sierpnia. Wyjaśniono także, ze 30 dni to termin zobowiązujący do wystawienia aktu wg KPA przez Organ (ani dnia dłużej), ale na korzyść nauczyciela akt powinien być wydany po 14 dniach po egzaminie i uprawomocnieniu.

Finał sprawy! - będzie wyrównanie od 1 sierpnia ;-)))

Moja teczka  na dyplomowanego rozpatrywana była 4 lutego, data wypisania aktu 18 lutego i podwyżka od 1 marca, dlatego to co wydarzyło sie teraz nie pasowało mi.

ewa14-08-2003 22:05:51   [#25]
no to chyba wiem po co to zaświadczenia komisji dla nauczyciela ;-)
Krystyna Za14-08-2003 22:24:39   [#26]

Dziękuję bardzo wszystkim za udzielone odpowiedzi! Pokazałam ten wątek inspektorowi, sprawdzono w kilku miejscach czy tak jest i wszystko OK! ;-)))

Mariola14-08-2003 22:47:08   [#27]

Krysiu

co jest ok?
Nauczyciel który miał komisję 9 lipca powinien mieć podwyżkę od sierpnia?
Tak?
Krystyna Za14-08-2003 22:57:58   [#28]

Tak powinno być: 9 lipca komisja  plus 14 dni na uprawomocnienie - podwyżka od sierpnia.

Tylko mogą się tłumaczyć, że mają 30 dni na wystawienie aktu a cześniej to ich tylko dobra wola.

Ewa z Rz15-08-2003 00:32:33   [#29]

nie mają 30 dni

tylko 14!

Bo decyzję należy wydać bez zbędnej zwłoki (14 dni), a przedłużyć do 30 można jedynie wówczas, gdy jest konieczne przeprowadzenie dodatkowego postępowania.

Zatem:
1. w przypadku wydania aktu po uzyskaniu zaświadczenia nie ma potrzeby przeprowadzania dodatkowych czynności - na decyzje organ ma max 14 dni
2. w przypadku wystawienia oceny dorobku, trzeba wykonać dodatkowe czynności (opinia rodziców) - dyrektor ma na sporządzenie oceny max 30 dni.

beera15-08-2003 11:22:35   [#30]

!!!!!!!

POkazałaś ten watek inspektorowi?????

teraz będzie Cie śledził ;-)))

Czyli co- ważna jest data komisji, nie data decyzji?

Jakoś wydaje mi się to dziwne!

Krystyna Za15-08-2003 11:58:22   [#31]

ASIU

Moje stanowisko tj. 4 lipca komisja (zapis na akcie) a 18 wystawienie aktu.

Śledzić mnie nie będą ;-))) Prezydent Miasta wydał swoim nauczycielom z datą 1 sierpnia

Pozdrawiam !

krystyna15-08-2003 14:40:57   [#32]

???

W tym roku Podkarpackie KO, zarówno w sesji zimowej, jak też letniej, wystawiało akty nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego z taką samą datą jaka była na zaświadczeniu - co jest bardzo na korzyść nauczycieli.

 No to jak jest o nich z tym uprawomocnieniem się ?????

beera15-08-2003 14:54:27   [#33]

Krysiu

takie postępowania wydaje mi się logiczne i sensowne.

teraz posiedzenie komisji jest w czerwcu, akt w lipcu, a podwyżka we wrzesniu- nie ma w tym logiki żadnej.

To, co przyjęło podkarpackie powinno być generalna zasadą.

Teraz nie bardzo wiadomo, co się dzieje od momentu akceptacji komisji do momentu wydania decyzji...

Krystyna Za15-08-2003 15:13:24   [#34]

Szkoda, że nasze przepisy nie mówią o tym konkretnie! Bo po co to zamieszanie.....

W całej Polsce stosuje się różne metody- ja cieszę się, że potrafiłam przekonać organ ;-0))))) miałam trzy nauczycielki do awansu na mianowanego

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]