Forum OSKKO - wątek

TEMAT: niechciany uczeń
strony: [ 1 ]
RomanG08-08-2003 20:13:14   [#01]
Zadaję pytanie w czyimś imieniu:

Co zrobić z uczniem, który ukończył 18 rok życia, a w dalszym uczęszcza do pierwszej klasy gimnazjum? Dodam, że ów uczeń swoim zachowaniem oddziałowuje negatywnie na klasę bądź co bądź młodszych od siebie kolegów? Czy może skończyc szkołę eksternistycznie, czy jakieś inne rozwiązanie jest w tym przypadku możliwe i na jakiej podstawie prawnej?
beera08-08-2003 20:27:52   [#02]

Takie cos pojawiło sie swego czasu na stronie KO we Wrocławiu.

WAŻNA INFORMACJA DOTYCZĄCA PEŁNOLETNICH UCZNIÓW

W GIMNAZJACH

            W związku z powtarzającymi się zapytaniami dyrektorów gimnazjów dotyczącymi uczniów pełnoletnich informuję,  że zgodnie z obowiązującym prawem uczeń, który skończył 18 lat może nadal uczęszczać do gimnazjum, aż do jego ukończenia.

            W świetle art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst ujednolicony: Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późniejszymi zmianami), uczeń taki nie podlega obowiązkowi szkolnemu, jednakże nie może to oznaczać pozbawienia go prawa do bezpłatnej nauki w szkołach publicznych, zagwarantowanego w art. 70 ust. 1 i 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

            Jeśli pełnoletni uczeń gimnazjum rażąco narusza zasady zapisane w statucie i/lub regulaminach obowiązujących w szkole, dyrektor szkoły, po wyczerpaniu innych możliwości oddziaływania wychowawczego może, na mocy art.39 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, w drodze decyzji skreślić go z listy uczniów. Skreślenie z listy uczniów, w przypadkach określonych w statucie szkoły, następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego.

 

starszy wizytator KO we Wrocławiu
Małgorzata Byłów

AnJa09-08-2003 10:52:53   [#03]

Wieczny gimazjalista

Na pewno korzystne dla obu stron byłoby nakłonienie "ucznia" do rezygnacj z dalszego pobytu w szkole tzw.masowej. Jesli chce uczyć się dalej (motwacja: wojsko, zasiłek, bo innych nie potrafię sobie wyobrazić):

1.Gimnazjum dla Dorosłych (zaoczne lub stacjonarne) w dużym mieście coś takiego powinno być.

2 Egzaminy eksternistyczne - tu jest jednak sporo obwarowań prawnych dla organizatora takowych :

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 24 września 2001 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania egzaminów eksternistycznych oraz szczegółowych zasad odpłatności za ich przeprowadzanie.

§ 1.

 Egzaminy eksternistyczne przeprowadza Państwowa Komisja Egzaminacyjna, zwana dalej "komisją".

§ 2.

 1.  Komisję powołuje kurator oświaty, określając jej skład oraz typy szkół, a w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe - także zawody określone w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, w odniesieniu do których komisja jest upoważniona do przeprowadzania egzaminów eksternistycznych.

2. Komisję powołuje się na czas nieokreślony przy:

1) publicznym centrum kształcenia ustawicznego, zwanym dalej "centrum",

2) zespole szkół publicznych, zwanym dalej "zespołem".

3. Z wnioskiem o powołanie komisji występuje dyrektor centrum lub zespołu, w porozumieniu z organem prowadzącym dane centrum lub zespół.

4. Upoważnienie, o którym mowa w ust. 1, może dotyczyć tylko szkół dla dorosłych wchodzących w skład centrum lub zespołu, a w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe - zawodów, w których kształcą te szkoły, z zastrzeżeniem § 5a ust. 2.

Nie słyszałem , aby gdzieś taka komisja dla gimnazjalistów zdążyła  już zaistnieć.

RomanG09-08-2003 11:36:13   [#04]

W imieniu zainteresowanej

dziękuję :))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]