Forum OSKKO - wątek

TEMAT: konsultujemy podstawę programową SP. G, LO, ZSZ, T
strony: [ 1 ][ 2 ]
Marek Pleśniar04-08-2003 20:22:41   [#01]

otrzymałem do konsultacji dla OSKKO projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół

znajduje się on tu w witrynie OSKKO

Ponieważ jest tego kilkadziesiąt stron, poszczególne załączniki bedą pojawiać się dziś sukcesywnie.

Bardzo proszę o dyskusję.

Jesteśmy pierwsi. Nigdzie nie ma jeszcze opublikowanej treści dokumentu.

Rozporządzenie wejdzie w zycie od 1 września br.

beera04-08-2003 20:54:16   [#02]

rany

aleś się narobił chłopie

Marek Pleśniar04-08-2003 20:56:13   [#03]
sie dopiero narobię:-) Nie widziałAś ile tego jest w LO i G:-))
beera04-08-2003 21:00:11   [#04]

Marek?

przedszkolna tez mamy?

i do kiedy czas?

Marek Pleśniar04-08-2003 21:12:29   [#05]
zapewne standardowo - 2 tygodnie.
ewa04-08-2003 21:43:55   [#06]
no tak, a mówią niektórzy że to sezon ogórkowy
Anka L04-08-2003 21:52:08   [#07]
przejrzałam podstawówkę, na razie wychwytuję uszczuplenia nagłówkowe:
w projekcie podstawy nie ma sztuki ( plastyki i muzyki) oraz wychowania fizycznego, czy to znaczy że pozostają niezmienione?
 nie ma ścieżki ekologicznej i czytelniczo - medialnej
Anka L04-08-2003 23:09:54   [#08]

język polski

zmiana jest tylko jedna, dotyczy odbioru tekstów kultury, ale jest to tylko zapisanie tego, co każdy nauczyciel i tak robił pkt.5/5- refleksja nad wartościami i zasadami...

Zastanawia mnie, dlaczego niemożliwe jest podanie choć kilku pozycji obowiązkowej pozycji lektury na poziomie szkoły podstawowej?
beera05-08-2003 08:27:18   [#09]

niedobry czas

bo nie ma bogny, majki, grażki i wielu innych naszych ekspertów.

ja zajrzę także- ale tez podstawówki jak ankaL.

hania05-08-2003 08:43:20   [#10]

o,udało się wejść

a strasznie kapryśnie mi się forum otwiera, tak raz na 2 doby średnio:-((

ale oskko wchodzi, no więc poczytam gimnazjum, jak Marek wrzuci i najwyżej majlem....

a czas niedobry- jak pisze Asia... czytałam uzasadnienie, najwięcej zmian akurat chyba szkały ponadgimnazjalne...

poczytam więcej - bo jak w uzasadnieniu napisane: Projekt zmiany rozporządzenia ma na celu wprowadzenie do podstawy programowej problematyki, która wynika z przyjętej przez Rząd „Strategii Antykorupcyjnej"(podkr. moje)... aż ciekawa jestem....

Marek Pleśniar05-08-2003 08:59:33   [#11]

o hania:-) fajnie, mamy gimka

fajnie że Was mamy dziewczyny.Widzę tu na razie przedstawicielki SP i G

Mamy gorące wakacje:-)

beera05-08-2003 09:13:44   [#12]

yhm

Na tym polegają zmiany:

wprowadzenia zagadnień dotyczących działań antykorupcyjnych oraz bezpieczeństwa publicznego na poziomie wszystkich etapów edukacyjnych; od kształcenia zintegrowanego począwszy,

w klasach I-III jest to :

3. Uczenie właściwych zachowań w sytuacjach nadzwyczajnych zagrażających bezpieczeństwu uczniów

szczerze pisząc ubawiło mnie połączenie uzasadnienia z tą treścią u maluchów. Ani chibi będziemy im puszczali Klosa i uczyli jak iść do Rywina ;-))

Przepraszam za niestosownośc żartów na takim poważnym wątku, ale wakacje :-)

Anka L05-08-2003 09:21:48   [#13]

bezpieczeństwo społeczne

to hasło jak najbardziej na miejscu dla maluchów i trochę starszych , zwłaszcza przy ostatnio głośnych aferach pedofilskich
Rywin pasuje zaś do Historia:3. Ocenianie faktów i wydarzeń...porównywanie ich z obecnie obowiazującymi zasadami i wartościami kształtującymi zycie społeczne:

to dopiero zadanie ;-)

Majka05-08-2003 11:17:14   [#14]

LO czuwa

Na stanowisku j. polski i matematyka (Dagmara, jesteś tam ?)   :-)
Marek Pleśniar05-08-2003 11:32:55   [#15]
uff:-) Witaj Majka. Skanuję LO i kończę G (problem polega na tym, że po skanowaniu trzeba ten tekst obrabiać i poprawiac. Trochę to trwa. A jeszcze mamy masę pisaniny - bo się piszą różne tam takie inne własnie dziś i wczoraj.
Elusia05-08-2003 11:59:57   [#16]
W SP nie ma matematyki. Tzn. będzie po staremu czy tego przedmiotu już nie będą się dzieci uczyć? ;-)))
hania05-08-2003 14:15:39   [#17]

widocznie

działań antykorupcyjnych nie trzeba na matematyce:-)) Po co mają umieć liczyć, jeszcze się czego doliczą;-) ... też wakacyjnie żartuję.....
Marek Pleśniar05-08-2003 14:41:07   [#18]

i tym się Haniu zainteresowały Wiadomości TV 1 - co też OSKKO robi skoro konsultuje taką dziedzinę również. Właśnie dzwonili. I jadą.. ratunku;-)

Gaba05-08-2003 14:41:35   [#19]

JESTEM TYŹ, próbuję znaleźć coś.

włażę i włażę - nic mi się nie otwiera w tych załącznikach - wychwyciłam niezamierzony dowcip językowy - przeczytajcie to liniowo, to się nadaje do kabaretu na zlot IV:

"c) część: „ Gimnazjum III etap edukacyjny" otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 4 do niniejszego rozporządzenia;

3) załącznik nr 4 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 5 do niniejszego rozporządzenia;

4) załącznik nr 5 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 6 do niniejszego rozporządzenia;

5) dodaje się załącznik nr 7 do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załączniku nr 7 do niniejszego rozporządzenia."

 

czyli gdzie jest załącznik! 4 jak5, 5 jak 6, 6 jak 7 - to po co było pisać to poprzednie.

 

Rany!

Marek Pleśniar05-08-2003 14:54:46   [#20]

gabo

załączniki nie są jeszcze pełne - dopiero je umieszczam

zwróć uwage na poświęcenie - w tej sekundzxie mnie filmują i się pocę;-)

o - włąsnie w tej chwili:-)

Marek Pleśniar05-08-2003 14:55:09   [#21]
hmm, nadal mi to robia:-))
Gaba05-08-2003 15:03:42   [#22]

zwracam uwagę a nie ma pod ręka żdnego tefała.

 

:(((((((

Marek Pleśniar05-08-2003 15:06:31   [#23]

zwróć w sensie współczucia i altruizmu:-) ma być (ale nie musi) wieczorem w wiadomościach. Chodzi o kwestię działań przeciw korupcji w niniejszym rozporządzeniu

już sobie pojechali. uff:-)

ewa05-08-2003 15:16:57   [#24]

marek

znaczy zobaczymy cię w TV
Marek Pleśniar05-08-2003 15:41:24   [#25]

nie wiem - puszczą albo nie

beera05-08-2003 16:15:10   [#26]

te zmiany

bardzo ścisle dotyczą zagadnień, o ktorych mowa w uzasadnieniu.

Czy nauczycielskie dzialania  na tej niwie mogą byc skuteczne? Zastanawia mnie, czy to dzis omawiamy nie jest bliskie formalnej akcyjnosci. Czyli- wprowadzimy zapis do podstawy programowej i już :-)

Nieetyczne zachowania to  takie, z ktorymi mamy do czynienia na codzień, w tym także udzielanie korepetycji swoim uczniom...

Problem, ktory stawia się przed n-lem to nie  "jak nauczyć" ale jak ksztaltować postawy.

Treści tego rodzaju bardziej , moim zdaniem, winny bardziej znaleźć się w programie wychowawczym niż w podstawie programowej.

Ale zdecydowanie popieram mówinie o problemie.

 

.....

a co do wizyty u Ciebie marku, to siadam przed TV o 19:30. I niech spróbuja nie dać ;-))

Marek Pleśniar05-08-2003 16:23:09   [#27]

własnie dzwonili i coś tam uścislali - czyli na razie biorą to pod uwagę

zabawne jest to, że w MENiS nie wiedzą i nie mają a treść rozporządzenia podało im OSKKO (i opatrzyło komentarzem)

hania05-08-2003 16:31:42   [#28]

rany- też siadam

i oglądam!
Anka L05-08-2003 16:41:14   [#29]

Marek :-)

będziesz w Panoramie ( EOL-u) czy ogólnopolskich wiadomościach?
Marek Pleśniar05-08-2003 16:44:19   [#30]

nie wiem czy bedę, spoko

hmm, a jak wyjdę śmiesznie? Albo mam dziurę w bucie? Albo co? Albo jak mówię yyy, eeee, hmm, noooo:-))) mówili że w Wiadomościach TVP (to jedynka chiba?)

Majka05-08-2003 17:09:37   [#31]

W Najważniejszych Wiadomościach? No....Pleśniar.... no, no :-))))

Musiałeś być nieźle spocony z tą kamerą na plecach....:-))))

IwonaLew05-08-2003 17:45:20   [#32]

Witajcie! Gratuluję MArkowi za wyróżnienie.

Przeczytałam projekt:SP, Gimn., nie ma jeszcze ZSZ.Reprezentuję szkolnictwo specjalne( dla dzieci z upośledzeniem umysłowym). Cały czas nie mogę się pogodzić z tym, że naszym dzieciom zabrano zajęcia z techniki ( dawne zpt ) i plastykę - tak potrzebne w rehabilitacji naszych uczniów. Dołożono nam za to język obcy i informatykę. Decydenci nie znają chyba specyfiki naszego szkolnictwa, możliwości uczniów z upośl. umysł. w stopniu lekkim czy umiarkowanym.Nikt nie zadał sobie trudu, żeby zapytać nas pedagogów specjalnych, jakie są wyniki, jak sobie z tym radzą dzieci. Brak pracowni komputerowej - pracujemy na starych, zdobycznych komputerach.

Treści programowe z poszczególnych przedmiotów przystają przede wszystkim do szkół masowych, a nie specjalnych. Do dzisiaj pracujemy na starych wydaniach ( lata 80-te). brak jest nowych podręczników. A tak na marginesie - kto mądry wprowadził naszym dzieciom chemię i fizykę - taką poważną z wzorami. dla nich to czarna magia.

Ale się rozpisałam-po prostu za dużo radosnej twórczości wśród władz MENiS. pozdrawiam i czekam na ZSZ.

Elusia05-08-2003 18:38:56   [#33]
To że nie ma wszystkich przedmiotów znaczy, że w tych pozostałych nic się nie zmieni. Mam rację?
jerzyk05-08-2003 18:53:02   [#34]

Masz

tam o tym pisze :-)

http://www.oskko.edu.pl/oskko/rozp_o_pp_sier03/tekst_rozp_o_pp_sier_03.htm

Anka L05-08-2003 19:45:56   [#35]
mamy GWIAZDĘ  TV ;-)
Marek, nie dali ci za dużo powiedzieć
RomanG05-08-2003 19:47:17   [#36]

Phi!

Ale go wielce zacytowali! Ta telewizja to kit.
Elusia05-08-2003 19:47:42   [#37]
I wcale nie y..echowałeś i hm..ałeś!!!
Jola05-08-2003 19:50:02   [#38]
Marku, jest Pan Wielki, choć taki skromny :-)
hania05-08-2003 19:50:48   [#39]

już był!!

Krótko - ale dostojnie i dobrze się prezentowałeś!!! No i podpis:OSKKO - słuchajcie , 30 sek w TVP1 widać było nazwę pod eleganckim Markiem....

oglądała rodzina w składzie - ja , Gieniu i Monika. I był okrzyk: O! jest!

Pewnie mówiłeś więcej, ucięli - jak to w tvp, ale nie było żadnego eee, yyyy itd:-)))

BRAWO!!!!!

Anka L05-08-2003 19:51:46   [#40]

Marek :-)

zdradź, ile czasu spędzili u ciebie
RomanG05-08-2003 19:54:51   [#41]

Lekceważą ludzi

Pojechali, rozmawiali z człowiekiem i ...prześlizgnęli się gładko po tym wszystkim, co miał do powiedzenia.
Uważam, że to nie w porządku.
beera05-08-2003 20:14:45   [#42]

Roman :-))

powolutku...

bedzie czas na całe wiadomości TV o nas :-))

Jest dla nas sukcesem, ze po roku działalności to DO NAS dzwonią.

Pokazaliśmy Marka, pokazaliśmy podpis OSKKO- moim zdaniem to niexle

Wszystko to, to naczynia połączone:-)))

a swoja drogą- kupcie wrzesniowego DSa- będzie tam prawdopodobnie krotka relacja okraszona zdjęciami z naszego zlotu.

Dzialamy na zasadzie śnieznej kuli :-)))

.....

A Marek?

Był dzielny :-)))

I dostojny jakiś w tej Tefale

Prawdziwy ojciec ;-))

Janusz Pawłowski05-08-2003 20:19:27   [#43]

Nie ma to nic wspólnego z lekceważeniem ludzi.

Po prostu - zbierają materiał na wiadomości.
To tu, to tam.
Im więcej, tym lepiej, bo jest z czego wybrać.

Potem wybierają.
Puszczają to to, to tamto.

Normalka - tak działa TV.
To nie był program poświęcony OSKKO, ani konsultowanym podstawom programowym.
To były "Wiadomości" - to o tym, to o tamtym.

Już wiele razy widziałem w tego typu programach (Wiadomościach, Faktach, Panoramach, ...) swoich znajomych, którzy mieli do powiedzenia wiele ciekawych rzeczy na temat, który poruszali.
Zwykle zostaje z tego jedno-dwa zdania - bez sensu ładu i składu, a w dodatku nie na temat.

Sam fakt, że owo zdanie zostaje jest już informacją, że dla kogoś jest to informacja - i to jest ważne.
W dodatku to, że kogoś poprosili o to, żeby tę informację skomentował jest kolejną informacją - że ten, który komentuje jest uważany za właściwą osobę do komentowania - i to jest dla nas najistotniejsza informacja.
Nie ma już znaczenia co powiedział i ile z tego "puścili" - grunt, że go spytali. ;-))

Janusz Pawłowski05-08-2003 20:20:16   [#44]

O!

Asia zdążyła o tym przede mną. ;-))
RomanG05-08-2003 20:28:04   [#45]

Telewizja miernikiem ważności danej osoby?

Protestuję, choć wiem, że takie są czasy.

Jest takie rosyjskie przysłowie:
Jeśli waga jest niesprawna, ciężar złota nie staje się mniejszy.

Taka telewizja jak dla mnie nie zasługuje na rolę miernika wartości złota.
Janusz Pawłowski05-08-2003 20:32:30   [#46]

Nie ważności, prawości, wiarygodności, rzetelności, ... (choć tych wszystkich cech nie odbieram Markowi ani OSKKO), ale zauważalności samej osoby (organizacji).

Innymi słowy - jeśli TV zwraca się z pytaniem do osoby, czy organizacji, to znaczy, że wie iż ona istnieje.
Gdyby nie wiedziała, to by się nie zwracała.

Myślę, że ważne jest dla ogólnopolskiej organizacji, żeby wiedziano, że ona istnieje.
To czy jest ważna, prawa, kompetentna, wiarygodna, rzetelna - to sprawdza się już na innej drodze - poza ekranem.

Marek Pleśniar05-08-2003 21:20:16   [#47]

no tak, ta waga

to wszystko przez pobyt nad morzem;-') ponieważ ani asia ani czesia nie gotowały (ja nie umiem) - utyłem

ale popracuję nad sobą:-)

spox, niejedna tv przed nami. Byli, godzinę, dali 15 sekund - to jak na główny dziennik n iezły współczynnnik, zwłaszcza przy Polu, który ostarcza więcej zabawy:-)

a co do spocenia - nie, nie byłem - a powinienem bo mi żółw poważn ie znieważył załącznik nr3;-) przed ich wizytą

udaję się o domu do swojego kompka, orewuar;-)

Marek Pleśniar05-08-2003 21:21:19   [#48]

o, janusz:-)

co do zauwazalności - po utyciu dostarczam jej naszej organizacji na zapas
beera05-08-2003 21:37:03   [#49]

No :-)))

jakeśmy się już tu nacieszyli tefalem u Marka, to do roboty :-)))

Majkę zobaczyłam, i co więcej okazuje się, że ona ma w zanadzru Dagmare ( pozdrowienia przy okazji :-))i was wszystkich- okazuje się, że sezon ogorkowy, sezonem ogiorkowym, ale trochę nas tu jednak się przy interesujących watkach pojawia.

Więc do meritum.

Dostalismy podstawy do konsultacji ze ściśle okreslonego powodu- okreslonego w uzasadnieniu.

Ok- zgadzam się na to uzasadnienie i akceptuję zmiany, ktore zgodnie z intencją uzasadnienia sie pojawiają.

Jednak natchnął mnie post IwonyLew, ktora pisze o sprawach , ktore nie sa przedmiotem konsultacji, więc jako takie w zasadzie nie musiałby by być przedmiotem naszych rozmoów.

Ale jednak..zauważyłam zmiany w przyrodzie dotyczace jakiś tam fizycznych tresci- nijak tego się nie da połączyć z powodem nanoszonych w podstawie zmian.

Wydaje się, że przy okazji konsultowanych zmian poprawia się  brzmienie innych treści w podstawie, na pewno z waznych powodów.

Wiec jeśli ustawodawca przy okazji zmian zwiazanych z ustawą nanosi także inne zmiany, nie od rzeczy byloby, moim zdaniem, poza generalna akceptacją zmian związanych z uzasadnieniem, zwrócić uwagę ustawodawcy na inne problemy, o ktorych tu piszemy- jak chodzby ta nieszczęsna informatyka nauczana bez komputerow...

Marek Pleśniar05-08-2003 22:02:29   [#50]

a macie jeszcze uwagi co do przyrody?

 Bardzo mi to potrzebne.

strony: [ 1 ][ 2 ]