Forum OSKKO - wątek

TEMAT: projekt zmian w KN
strony: [ 1 ]
Leszek22-07-2003 17:04:20   [#01]

Projekt zmian umieszczono dziś na stronie MENiSu w grupie linków : oświata - projekty przepisów oświatowych.

Jest co czytać

Pozdrawiam

bogna22-07-2003 17:25:00   [#02]

rzeczywiście - sporo tego!

Tylko tak ciężko się czyta bez ujednolicenia :-(

Przeleciałam po łebkach po tych zmianach, ale wyczaiłam ciekawy zapis odnośnie urlopów zdrowotnych - kolejnego urlopu będzie można udzielić dopiero po roku od zakończenia poprzedniego.

Jestem ciekawa czy zdążą z tymi zmianami przed 1 września?

Leszek22-07-2003 21:04:09   [#03]

Coś trzeba będzie przygotować...

Można drobne ujednolicenie (jak Bogna podkreśla), i to w kolorze...

Rozpocząłem prace...

Pozdrawiam

bogna22-07-2003 21:51:59   [#04]

:-)))))

Leszku - jesteś wspaniały!!!

Przez takie ujednolicone (i to w kolorze) dam radę jakoś przebrnąć :-)))

Leszek23-07-2003 10:22:31   [#05]
Zamieściłem ujednolicenie w wymianie plików (prawo) - zapraszam do czytania i opiniowania.
Pozdrawiam
Leszek23-07-2003 10:24:06   [#06]
Acha, oczywiście zgadzam się z Tobą Bogno całkowicie :-)
Pozdrawiam
hania23-07-2003 11:26:41   [#07]

już czytam

spoooro tego Leszku - kawał roboty, jak zwykle:-)
Anka L23-07-2003 11:58:57   [#08]

Leszek :-)

jesteś niezastąpiony :-)))
Marek Pleśniar23-07-2003 12:13:14   [#09]

fiu fiu

i to w wakacje:-)

ewa23-07-2003 20:23:23   [#10]

o ile z trudem

co prawda,  ale potrafię jeszcze ( a przynajmniej usiłuję) wytłumaczyć sobie wzrost wynagrodzenia z tytułu uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego z dniem 1 września, to za diabła nie rozumiem dlaczego w projekcie taki zapis:
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy, a wynagrodzenie za godziny doraźnych zastępstw w wysokości nie niższej niż 75% wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

Idąc dalej tym tropem proponuję za godziny przydzielone (pensum + ponadwymiarowe) płacić wg stawki osobistego zaszeregowania, a za pozostałe uzupełnienie do etatu czyli 40h zgodnie z wytłuszczeniem. Oszczędności będą wieksze :-(((

Zola23-07-2003 21:31:41   [#11]
ewa, też tego nie rozumiem, u mnie zastępstwa traktuję jak normalne lekcje, matematyk robi matme, polonista polski,staram się,żeby zastępstwa mieli nauczyciele w klasach , w których ucza, realizują więc program,robia klasówki, uczą uczciwie i dlaczego maja dostawac mniej,
do tej pory organ płacił 100 % stawki danego nauczcyciela, ja musiałam sprawdzac,czy nie przekraczam budżetu i wszystko było Ok
a teraz jak sie organ zwie ,że może 75 % to z pewnością z tego skorzysta, bo  zaoszczędzi
ewa i nie podsuwaj prawodawcom jeszcze oszczędniejszych rozwiązań
Leszek23-07-2003 21:32:54   [#12]

Generalnie patrząc - projekt :

1. parę rzeczy porządkuje,

2. szuka oszczędności dla budżetu (ale państwa, nie nauczyciela),

3. odchodzi od konieczności ustalenia standardów zatrudnienia (tu dba o budżet nauczyciela).

Pozdrawiam

ewa23-07-2003 21:41:25   [#13]

Zola

;-)
fredi23-07-2003 23:16:44   [#14]

Przeczytałem.

Podoba mi się urlop zdrowotny.

Awans - jednak utrudnienie.

jerzyk24-07-2003 11:42:04   [#15]
a u mnie z zastepstwa doraźne organ, zgodnie z przyjetym regulaminem, płaci 50%. To o nas trzepnie go to po kieszeni
GregWeb24-07-2003 12:51:55   [#16]
Właśnie wróciłem z krotkiego wyjazdu i sobie poczytałem. Dzięki. Dobra robota.:)
fredi24-07-2003 16:16:48   [#17]
u mnie pewnie zyska, teraz jest 100 %
Macia24-07-2003 20:02:20   [#18]

Świetna robota

Poczytałam i ja . Ciekawa jestem z tym zdrowotnym, bo moja nauczycielka wraca z rocznego 26 sierpnia i chce po kilku dniach iść na następny. Może zdąży jak menis zaśpi. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, że po 3 latach pracy na stanowisku dyrka i z ocena wyróżniającą daja tytuł dyplomowanego z mocy prawa?

Elusia24-07-2003 22:12:59   [#19]

Muszę cię zmartwić

Art. 9e. 1. Nauczyciel, któremu powierzono stanowisko dyrektora szkoły, posiadający na tym stanowisku od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego nieprzerwany okres pracy wynoszący co najmniej 3 lata, a w przypadku nauczyciela posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora co najmniej 2 lata oraz legitymujący się wyróżniającą oceną pracy, może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego.

Macia25-07-2003 10:38:33   [#20]

Faktycznie

Z mocy prawa odnosi się dyrektorów  innych placówek    (np. niepublicznych) Teraz dopiero siegnęłam do art. 1
Leszek27-07-2003 10:26:06   [#21]

Oto co znalazłem na stronie ZNP:

Komunikat ze spotkania z kierownictwem MENiS w sprawie planowanej nowelizacji Karty Nauczyciela

 W dniu 24 lipca br. w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w Warszawie odbyła się druga część roboczych negocjacji nad projektem nowelizacji Karty Nauczyciela. W spotkaniu udział wzięli ze strony MENiS – minister Krystyna Łybacka oraz sekretarz stanu Franciszek Potulski, natomiast Związek Nauczycielstwa Polskiego reprezentowali Janina Jura – wiceprezes Zarządu Głównego ZNP, Krzysztof Baszczyński oraz Andrzej Ujejski – członkowie Prezydium Zarządu Głównego ZNP. Spotkanie – podobnie jak i to z 16 lipca – miało charakter roboczy, a jego celem była prezentacja stanowisk obu stron oraz próba porozumienia w sprawie projektu proponowanych rozwiązań.

Na wstępie rozmów Janina Jura – wiceprezes ZG ZNP, przedstawiła stanowisko Związku w sprawie proponowanej przez MENiS nowelizacji art. 30 KN i uchylenia Inicjatywy Obywatelskiej. ZNP domaga się odstąpienia MENiS od nowelizacji tego artykułu, jak też przywrócenia zapisów Inicjatywy Obywatelskiej. W związku z tym zaproponowana przez MENiS nowelizacja art. 30 nie była przedmiotem rozmów.

 Podczas rozmów przedstawiciele ZNP wyrażali niepokój niektórymi rozwiązaniami proponowanymi w nowelizacji Karty Nauczyciela. Dokonywali ich szczegółowej analizy, przedstawiając konstruktywną argumentację, która spotkała się ze strony minister Krystyny Łybackiej ze zrozumieniem, prowadząc do zmiany treści tychże kontrowersyjnych przepisów.

ZNP przedstawiło kilka propozycji zmian, w trakcie dyskusji osiągnięto konsensus w następujących kwestiach:

·        Art. 22 - podstawą ustalania odprawy nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny będzie wynagrodzenie zasadnicze wynikające z pełnej stawki zaszeregowania nauczyciela przed zastosowaniem art. 22 ust. 2,

·         Art. 35 - wynagrodzenie za godziny doraźnych zastępstw będzie ustalane identycznie jak godzin ponadwymiarowych, a więc według stawek osobistego zaszeregowania z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Ponadto zostanie jasno sprecyzowany zapis zawierający sposób obliczania i wypłacania za godziny ponadwymiarowe w przypadku, gdy w danym tygodniu występują dni ustawowo wolne od pracy,

·        Art. 49 - uściślono, iż tryb i kryteria przyznawania nagród organy prowadzące szkoły ustalą w drodze regulaminu,

·        Art. 61 - MENiS zobowiązało się do doprecyzowania treści przepisu dotyczącego przyznawania zasiłku na zagospodarowanie tak, by nie pozbawiać go nauczycieli, którzy wcześniej podjęli już pracę zarobkową podczas studiów,

·        Art. 70a - wzmocniono rolę związków zawodowych poprzez określenie, że podział środków finansowych przeznaczonych na dokształcanie nauczycieli będzie podlegał uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. Ponadto przepis ma być poddany przeredagowaniu w ten sposób, iż środki finansowe będą przeznaczone tylko na doskonalenie zawodowe nauczycieli i koszty osobowe doradców metodycznych,

·        Art. 73 - wykreślono zapis, że z uprawnienia skorzystania z urlopu zdrowotnego będą mogli skorzystać wyłącznie nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania. W zamian wprowadzono zapis, że uprawnienie to przysługiwać będzie nauczycielom po 8 latach pracy w zawodzie. Również poszerzono składniki wynagrodzenia w trakcie korzystania z urlopu zdrowotnego. Wynagrodzenie to składać się będzie z wynagrodzenia zasadniczego, za wysługę lat oraz świadczeń wynikających z art. 53, 54 i 72.

W dalszym ciągu istnieje różnica stanowisk w kwestiach wydłużenia ścieżek awansu zawodowego, terminu realizacji podwyżek z tytułu uzyskania następnego szczebla awansu zawodowego. ZNP zwrócił także uwagę na konieczność uregulowania w rozporządzeniu MENiS tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin pracy nauczycieli określonych w art. 42 ust. 7 KN.

Pozdrawiam

Leszek27-07-2003 10:31:43   [#22]

Przepraszam, że w odwrotnej kolejności, to też znalazłem i dotyczy spotkania wcześniejszego:

Komunikat ze spotkania z kierownictwem MENiS w sprawie planowanej nowelizacji Karty Nauczyciela

 W dniu 16 lipca br. w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa resortu z przedstawicielami organizacji związkowych. W spotkaniu udział wzięli: reprezentujący MENiS minister Krystyna Łybacka oraz sekretarz stanu Franciszek Potulski, Związek Nauczycielstwa Polskiego reprezentowali Janina Jura – wiceprezes Zarządu Głównego ZNP oraz Krzysztof Baszczyński – członek Prezydium Zarządu Głównego ZNP. Spotkanie miało charakter roboczy, a jego celem była prezentacja stanowisk obu stron oraz próba porozumienia w sprawie planowanej nowelizacji Karty Nauczyciela. Większość propozycji przedstawionych przez ministerstwo zostało krytycznie ocenione przez ZNP. Kilkugodzinne rozmowy pozwoliły jednak na zbliżenie stanowisk w kilku istotnych kwestiach:

-         pozostawienia z prawem głosu przedstawiciela związku w składzie komisji egzaminacyjnych i kwalifikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego,

-         pozostawienie art. 9e ustępu 3a w dotychczasowym brzmieniu, co pozwoli na uwzględnienie przy ubieganiu się nauczyciela o kolejny stopień awansu zawodowego jego całego dorobku zawodowego, a nie jak proponowało ministerstwo jedynie dorobku za okres odbytego stażu,

-         ministerstwo przychyliło się do propozycji Związku, aby wprowadzane okresy 3 lat przerwy pomiędzy stażami na poszczególne stopnie awansu mogły być w pewnych warunkach znacznie skracane (zasady skracania zostaną określone w rozporządzeniu, którego treść będzie  uzgodniona z ZNP),

-         uwzględniono postulat równego traktowania nauczycieli, co spowoduje, iż osoby zatrudnione w administracji rządowej i oświatowej na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych będą mogły uzyskać kolejne stopnie awansu po odbyciu stażu i przejściu procedur kwalifikacyjnych, a nie z mocy prawa,

-         ministerstwo zaaprobowało propozycję Związku jednoznacznie zobowiązującą dyrektora szkoły  do  natychmiastowego przekształcenia stosunku pracy z umowy o pracę na stosunek pracy z mianowania nauczycielowi, który uzyskał stopień nauczyciela mianowanego (do przekształcenia konieczne jest spełnienie warunków przewidzianych w ustawie).

Wciąż pozostają jednak rozbieżności co do propozycji ministerstwa zmierzających do likwidacji zimowej sesji egzaminacyjnej i kwalifikacyjnej, jak również sztywnego ustalenia na dzień 1 września terminu podwyżek płac wynikających z uzyskanego awansu zawodowego. Przedmiotowe kwestie, jak również pozostałe zmiany nie omówione podczas przeprowadzonych rozmów, będą tematem kolejnego spotkania zaplanowanego na dzień 24 lipca br.

Informując o przeprowadzonych rozmowach chcemy podkreślić fakt, iż rozmowy były bardzo konstruktywne i przebiegały w atmosferze wzajemnego zrozumienia, zaś propozycje zgłaszane przez ZNP spotkały się z dużą życzliwością minister Krystyny Łybackiej. 

 Pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]