Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wypowiedzenie
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane22-07-2003 14:43:19   [#01]
Jestem  nauczycielem  kontraktowym,  dwa tygodnie temu zdałam egzamin na nauczyciela  mianowanego.  Końcem  maja  dostałam  wypowiedzenie  w  związku  z  "reorganizacją  placówki".  Miałam  podpisaną  umowę  na  czas  nieokreślony.  Czy  należy  mi  się  odprawa?  Byłam  u  trzech  radców  prawnych,  każdy  mówi  coś  innego.
Marek Pleśniar22-07-2003 14:48:39   [#02]
w momencie rozwiązania będziesz nauczycielem mianowanym?
Marek Pleśniar22-07-2003 14:49:21   [#03]
hmm, ten tego :-) miałem na myśli "rozwiązania umowy" ;-)
Ewa z Rz23-07-2003 07:24:51   [#04]

Gdy wypowiedzenie jest na podstawie art 20 KN,

Należy ci się odprawa.

KN art 20 ust. 2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Jest to odprawa w wysokości określonej w USTAWIE z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz. U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980, Nr 135, poz. 1146 i Nr 200, poz. 1679 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844) [obowiązuje od dnia 27 stycznia 1990 r. do dnia 31 grudnia 2003 r.]

Art. 8. 1. Pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn, o których mowa w art. 1, przysługuje odprawa pieniężna.
2. Odprawa pieniężna przysługuje w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy mniej niż 2 lata,
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy 2 i więcej lat, jednak nie więcej niż 8 lat,
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Przepis art. 36 § 11 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio.
2a. Wysokość odprawy nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w grudniu roku poprzedzającego rok, w którym rozwiązano stosunek pracy, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
3. Odprawa pieniężna nie przysługuje jednak pracownikowi:
1) (skreślony),
2) który do dnia rozwiązania stosunku pracy przyjął propozycję zatrudnienia w zakładzie pracy przejmującym w całości lub w części mienie dotychczas zatrudniającego go zakładu albo w zakładzie pracy powstałym w wyniku takiego przejęcia,
3) który po rozwiązaniu stosunku pracy rozpoczyna działalność gospodarczą na własny rachunek lub w ramach spółki albo spółdzielni w związku z przejęciem określonych składników mienia ruchomego lub nieruchomego zakładu pracy; dotyczy to także pracownika, który w chwili rozwiązania stosunku pracy jest wspólnikiem w spółce lub członkiem spółdzielni dokonującej takiego przejęcia,
4) który nabył prawo do emerytury lub renty albo który jest zatrudniony w innym zakładzie pracy w pełnym wymiarze czasu pracy lub w kilku zakładach pracy łącznie w pełnym wymiarze czasu pracy,
5) prowadzącemu działalność gospodarczą na własny rachunek,
6) prowadzącemu gospodarstwo rolne o powierzchni użytków rolnych powyżej 5 ha przeliczeniowych albo gospodarstwo stanowiące dział specjalny produkcji rolnej w rozumieniu przepisów podatkowych, z którego wysokość podatku rolnego przekracza wysokość podatku z 5 ha przeliczeniowych.

Czyli wszystko zależy od tego jak długo pracujesz w tej szkole, ale odprawa na pewno należy Ci się.

Ewa z Rz23-07-2003 07:31:34   [#05]

i nie ma znaczenia stopień awansu

Bo zatrudnienia na podstawie mianowania na pewno nie będzie.

Istotna tu jest wysokość wynagrodzenia, a to zależy od daty wstawionej na akcie uzyskania stopnia n-la mianowanego.
Ponieważ, jak piszesz, egzamin był dwa tygodnie temu, wobec czego zgodnie z KPA, data na tym dokumencie powinna być lipcowa.
Wówczas podwyżka związana z mianowaniem powinna być, zgodnie z KN, od 1 sierpnia i zgodnie z nia policzona powinna być odprawa.

Mineło dwa tygodnie - można już pisać skargę na nieczynność organu.

dareks23-07-2003 15:29:27   [#06]

moim zdaniem nie!

wypowiedzenie otrzymał nauczyciel kontraktowy, z którym właśnie na takiej zasadzie rozwiązuje się umowę o pracę.

Zatrudnienie nauczyciela mianowanego wymaga zmiany dotychczasowej umowy, czyli zawarcia stosunku pracy na podstawie mianowania,

a , pomijam powody, nie ma takiej woli.
Ewa z Rz24-07-2003 07:49:21   [#07]

kontraktowemu też się należy odprawa!

Odprawa należy się KAŻDEMU nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony, któremu wypowiada się pracę na podstawie art 20 KN.

Na dowód przytoczyłam odpowiednie brzmienie przepisu w poprzednim poście.

Ewa z Rz25-07-2003 07:54:43   [#08]

i nie tylko...

(Pisałam wczoraj szybko i nie napisałam wszystkiego...)

Odprawa przysługuje też n-lowi zatrudnionemu na czas określony (bez względu na stopień awansu), jeśli została ona wypowiedziana na podstawie art 20 ust. 1 KN, przed terminem na jaki została zawarta.

zuza27-07-2003 18:27:46   [#09]

a moze

napisz wniosek o przeniesienie w stan nieczynny?

To Ci sie chyba lepiej opłaca!

Ewa z Rz28-07-2003 05:03:47   [#10]

stan nieczynny

przysługuje jedynie n-lowi zatrudnionemu na podstawie mianowania - kontraktowy nie może z tego skorzystać.
zuza28-07-2003 16:48:36   [#11]
Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy,
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
Nie wiem Ewa, gdzie wyczytałaś, ze dotyczy to tylko zatrudnionych na podstawia mianowania, tak było kiedyś.
zuza28-07-2003 16:51:09   [#12]

i jeszcze takie cos znalazłam, moze sie przyda

 
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 18 grudnia 2002 r.

I PK 15/2002

1. Dyrektor szkoły jest zobowiązany do poinformowania nauczyciela o możliwości przejścia - na jego wniosek - w stan nieczynny. Informacja taka może być przekazana w piśmie zawierającym oświadczenie woli o wypowiedzeniu nauczycielowi stosunku pracy (art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, tekst jednolity: Dz. U. 1997 r. Nr 56 poz. 357 ze zm.).
2. Nauczyciel nie jest związany wyznaczonym mu przez dyrektora szkoły terminem do złożenia wniosku o przeniesienie w stan nieczynny.
3. Nauczyciel nie ma obowiązku złożenia wniosku o przeniesienie w stan nieczynny przed wypowiedzeniem mu przez dyrektora szkoły stosunku pracy.
Ewa z Rz29-07-2003 06:57:32   [#13]

Hmm... tak, ale...

 KN art 20 ust. 2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy. (jak napisałam w poście 4 jest to odprawa w wys.1, 2 lub 3 miesięcznego wynagrodzenia)

 KN art 20 ust. 6. Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny zachowuje prawo do wynagrodzenia zasadniczego oraz innych świadczeń pracowniczych do czasu rozwiązania stosunku pracy. Stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym.

Jest tu pewna sprzeczność - z brzmienia ust. 2 art. 20 KN wynika, że stan nieczynny, jeśli przysługuje n-lowi nie zatrudnionemu na podstawie mianowania, to trwa  TYLKO 1, 2 lub 3 m-ce (w zależności od długości zatrudnienia w danej szkole), natomiast z brzmienia ust. 6 długość stanu nieczynnego ma być 6 m-cy.

Rozwiązać można to na 2 sposoby:
1. stan nieczynny przysługuje jedynie n-lowi zatrudnionemu na podstawie mianowania lub
2. stan nieczynny przysługuje każdemu n-lowi zatrudnionemu na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć, ale w długości odpowiadającej wysokości przysługującej mu odprawy...

Ja składniam się do interpretacji zamieszczonej w punkcie 1., bo w przypadku sytuacji z p. 2. nie wiadomo jak zakończyć wtedy stosunek pracy?

Stosunek pracy nie wygaśnie z mocy prawa, gdyż do tego potrzeba 6 m-cy stanu nieczynnego (a to rodzi skutki finansowe jakich KN nie przewiduje). Gdyby przyjąć, że i w tym wypadku przysługuje 6 m-cy stanu nieczynnego, powodowałoby to nieuzasadnione uprzywilejowanie nauczycieli o niższym stopniu awansu zawodowego w stosunku do tych co osiągnęli wyższy stopień, co stoi w ostrej sprzeczności z duchem ustawy.

 Rozwiązanie za wypowiedzeniem nie wchodzi w grę, gdyż trzeba to uczynić z początkiem roku szkolnego (placówki feryjne)

czyli co?... Ciekawe jakby to zinterpretował sąd pracy albo SN...

A może napisać do Menisa, by przy okazji wprowadzanych zmian w KN doprecyzował ten przepis?

zuza29-07-2003 10:59:03   [#14]

Fakt, ciekawe.

Ale jezeli sa niejasności wybiera się wersje korzystniejsza dla nauczyciela, więc dlatego taka była moja rada dla Lili.

No bo na jakiej podstawie dyrektor moze odmówic przeniesienia w stan nieczynny nauczyciela kontraktowego zatrudnionego w pełnym wymiarze na czas nieokreslony?

No i co na to sądy:

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 7 sierpnia 2002 r.

I PKN 483/2001

Przepis art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Tekst jednolity: Dz. U. 1997 r. Nr 56 poz. 357 ze zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 2000 r. Nr 19 poz. 239 ze zm.) ma zastosowanie do nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Ewa z Rz30-07-2003 07:35:39   [#15]

zuza,

prześlij mi na priva uzadadnienie do tego wyroku.
MałgorzataJ04-08-2003 23:11:39   [#16]

do zuzy

zuza, dlaczego wniosek o przeniesienie w stan nieczynny lepiej się opłaca?

Przy wypowiedzeniu : 1. otrzymujesz odprawę - pieniądze jednorazowo masz w garści,

2. możesz szukać w innej szkole pracy na cały rok szkolny,

3. jeśli nie znajdziesz innej pracy, masz od razu prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

W stanie nieczynnym: 1. jesteś zatrudniona o 6 mies. dłużej ZUS itp. - zysk

ale 2. Art. 20 KN 8. W wypadkach podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania w tej samej lub w innej szkole lub zapewnienia opieki w placówce opiekuńczo-wychowawczej nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym może, na swój wniosek lub na wniosek dyrektora szkoły, podjąć pracę zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami w niepełnym lub w pełnym wymiarze zajęć, jednak na okres nie dłuższy niż okres stanu nieczynnego.

Jeśli dobrze rozumiem ten przepis, to w innej szkole nie można wtedy podpisać umowy na cały rok szkolny.

3. jeśli nie masz pracy po wygaśnięciu umowy (czyli w lutym) na zasiłek dla bezrobotnych musisz poczekać.

Owszem, jesli komuś brakuje do emerytury kilku miesiecy, to warto przedłużyć o te 6 mies. stanu nieczynnego zatrudnienie. Ale jeśli do emerytury daleko, to lepiej wziąć odprawę, rozstać się z dotychczasową szkołą i szukać pracy gdzie indziej.  

Do takich wniosków doszłam po przeczytaniu KN i rozmowach w KO i o stan nieczynny nie napisałam. Jeśli się mylę w tym rozumowaniu, to proszę wyprowadzćcie mnie z błędu !

Ewa z Rz11-08-2003 21:29:15   [#17]
Nie wiem czy to sie nie zmieniło, ale ja otrzymałam po skończeniu stanu nieczynnego ekwiwalent za 8 tygodni urlopu. A zasiłek dla bezpobotnych przyznano mi od 1 marca, czyli odrazu...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]