Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nauczycielskie książeczki zdrowia
strony: [ 1 ]
beera03-07-2003 12:05:36   [#01]

świadomość tego faktu spadła na mnie dziś właśnie

Na podstawie Ustawy o chorobach zakaznych oraz rozporzadzeń Ministra zdrowia  wszyscy nauczyciele muszą mieć aktualne książeczki zdrowia , krtóre zawierają wyniki  roztomaitych badań.

Koszt to około 120 zlotych od osoby. Konieczne jest badanie każdego n-la.

A ja tych pieniędzy nie mam...

No i napiszę do organu- oczywiście.

Może szkołom czasem z organem jest różnie, ale organowi ze szkołą chyba jeszcze gorzej ;-))

A Wy?

macie już te nieszczęsne książeczki? Zrobiliście  coś w tej sprawie?

Marek Pleśniar03-07-2003 12:27:24   [#02]

ej. A skąd to wiesz?

Matko?

Anka L03-07-2003 12:39:20   [#03]

w Gdańsku

w mojej szkole od zawsze wszyscy pracownicy muszą mieć aktualne "Pracownicze książeczki zdrowia dla celów sanitarno- epidemiologicznych"
co roku przrdłużane przez lekarza ogólnego na podstawie przedstawionych wyników badań, obecnie płatnych z prywatnych kieszeni

nauczyciele robią badanie ogólne krwi i moczu oraz rtg płuc
jeszcze niedawno było obowiazkowe badanie wr, teraz nie

beera03-07-2003 12:56:49   [#04]

skąd to mam :-)

dostałam pismo z SANEPIDU i tam, cytuję:

"w myśl wymienionych przepisów książeczki zdrowia winne posiadać osoby zatrudniane na stanowiskach związanych z ciągłym kontaktem z ludźmi we wszystkich placówkach oswiatowych"

czytam te przepisy teraz- to rozporzadzenie MZ z 6 marca i 4 kwietnia 2003. Nie wiem, czy sanepid nie nadinterpretował. Mój organ posadził przy tym radcę prawnego.

......

Aniu- u nas książeczek nie było tylko zaświadczonka lekarskie.
Mieliście niewątpliwie rozsądniej

Marek Pleśniar03-07-2003 12:58:01   [#05]
w kazdej szkole tak jest Aniu - "od zawsze".
Sprawa trochę dalej zaszła teraz.
Marek Pleśniar03-07-2003 13:03:22   [#06]
koniecznie trza to poczytać i praktycznie pointerpretować.
bogna03-07-2003 13:04:12   [#07]

u nas - jak u AniL - te książeczki są od zawsze (tzn. od kiedy rozpoczęłam pracę, a to było baaaardzo dawno)

Tylko że u nas nie ma rtg, ale za to raz na 5 lat badanie foniatryczne -okropieństwo :-(

 

Asiu - czy to mają być jakieś inne książeczki?

beera03-07-2003 13:18:51   [#08]

teraz to już zdurniałam :-))

Poczekam chwilę na opinię radcy i wtedy powiem- ok?

U nas książeczki od dawna pokrył pył zapomnienia.

I wrócą- to pewne, nie wiem tylko czy nie dużo grubsze, co sugeruje SANEPID w swoim piśmie.

beera03-07-2003 13:19:57   [#09]

:-)

a z tym baaardzo dawno, to nie oszukuj Bogna!!!!

Fruwałaś na górne łóżko jak dzierlatka :-)))

bogna03-07-2003 13:27:37   [#10]

:-)

bo ja jestem młoda duchem;-)

i to dodaje skrzydeł;-)

beera03-07-2003 13:33:51   [#11]

;-))

ufff:-))

bo się balam, że mi pozostanie tylko "bull"

w sensie- red ;-)))

Majka03-07-2003 13:48:54   [#12]

Książeczki zdrowia mamy od zawsze. Raz do roku przymusowo badanie ogólne + podstawowe wyniki.

Raz na jakiś czas (i to są indywidualne wpisy w książeczkach) medycyna pracy: foniatra, ekg, rtg, okulista itd.... Zazwyczaj foniatra decyduje o dacie następnego badania :-(

hania03-07-2003 13:56:20   [#13]

u nas też

od zawsze - moja pożółknąć zdążyła :-)

rtg podobno już nieobowiązkowe,zawsze krew, mocz, od 3 lat gdzieś -  laryngolog - za każdym razem.Kiedyś było jeszcze WR. Potwierdza zdolność do pracy lekarz medycyny pracy. Nie płacimy za badania - umowa z organem. Sanepid sprawdza pierwsze - ważność i aktualność wpisów w tychże książeczkach....

hania03-07-2003 13:58:28   [#14]

a jeszcze kawał - przy okazji

Kiedy nauczyciel ma zdolność do pracy? - gdy utrzyma mocz i utrzyma kredę w ręku przez 45 minut :-))
Anka L03-07-2003 13:59:33   [#15]

jak u Majki

oprócz książeczek badania w ośrodku medycyny pracy-

zaświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do pracy na stanowisku ... na czas określony przez laryngologa

beera03-07-2003 14:08:09   [#16]

matko

odkąd wlazły orzeczenia nie mam książeczek :-(

orzeczenia oczywiście po badaniach- laryngolog, gruźlica- ale jednak nie ksiązeczki, a orzeczenia.

Teraz sanepid chce nam zbadać jeszcze brzuszki na rzecz duru :-))

......

haniu- co do dowcipu- nie przesadzaj z tym moczem-nie wystarczy kreda?

;-)))

Majka03-07-2003 14:53:38   [#17]
WARA OD MOJEGO DURU!
beera03-07-2003 15:04:52   [#18]

:-))

twój nauczycielski dur jest naszym nauczycielskim durem

chętnie pisząc "nasz" pomyślę twój :-))

a zdecydowanie WOLĘ TWOJ DUR NIŻ SWÓJ :-)))

Więc popieram- Wara od majkowego duru!!! ( mogę tak dla wtóru?;-)))

Marek Pleśniar03-07-2003 15:10:29   [#19]

matko:-)

wy o tym samym obie i o tym co ja?

:-))))

Agnieszek03-07-2003 16:55:33   [#20]
U nas co jakiś czas pan doktór przeprowadza badanie. Siada się przed nim rozebranym (a właściwie rozebraną) do pasa, ponieważ bada on piersi. Potem mierzy ciśnienie i pyta, czy zawsze jest podwyższone (a nie powinno, bo paradowanie topless jest w naszym zawodzie na porządku dziennym).
Skoro ten wątek dotyczy było nie było lekarzy i badań to proszę mnie uświadomić, jakie przepisy określają zakres badań, bo gdy skarżymy się dyrektorowi na naszego doktóra, to tylko uśmiech się pod nosem.
Sto razy wolę paskudne badanie laryngologiczne a i nawet to sanepidowskie, które u nas jest obowiąkowe przy przyjmowaniu do pracy. Niestety potem przydatność do zawodu potwierdza rzeczony doktór. Pozdrawiam.
JarTul03-07-2003 17:33:46   [#21]

U nas książeczki były od zawsze... :-)))

Teraz zawarliśmy umowę z lekarzem medycyny pracy, który przyjeżdża do nas 2 razy w roku  i przeprowadza badania i pieczętuje książeczki. Dodatkowo przyjeżdża z nim pielegniarka i laryngolog. Kosztuje, to nas mniej niż połowę tego co w przychodni zdrowia, a i w kolejnych gabibetach nie trzeba wyczekiwać.
janzg03-07-2003 22:10:21   [#22]

§ 1. Rozporządzenie określa:

1) rodzaje badań lekarskich i laboratoryjnych w kierunku zakażenia prątkami gruźlicy, pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B, C, innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella, którym podlegają:

a) osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby,

b) uczniowie szkół oraz studenci szkół wyższych kształcących do wykonywania prac, o których mowa w lit. a;

 

moim zdaniem zaliczenie do tej grupy  a) wszystkich nauczycieli jest zwykła nadinterpretacją i próbą nabijania sobie kasy przez sanepid.

Idąc tą drogą rozumowania bez takiej książeczki zdrowia nikt nie powinien wychodzić z domu w celu podjęcia pracy a gdy ma w domu domowników dla których przygotuje herbatę, to też musi mieć te bardzo ważne badania - przecież to oczywista bzdura.

czy ten brak określenia rodzaju prac  nie jest korupcjogenny a może tak powołać jakąś KOMISJĘ, która zbada - komu to rozporządzenie ma nabić KASĘ???

janzg03-07-2003 22:20:08   [#23]

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1)

z dnia 4 kwietnia 2003 r.

w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby

(Dz. U. Nr 67, poz. 633)

Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391) zarządza się, co następuje:

§ 1. Ustala się wykaz prac, przy wykonywaniu których istnieje szczególne ryzyko przeniesienia na inne osoby zakażenia prątkami gruźlicy, który jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

§ 2. Ustala się wykaz prac, przy wykonywaniu których istnieje szczególne ryzyko przeniesienia na inne osoby zakażenia pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, innymi pałeczkami Salmonella pochodzenia odzwierzęcego oraz pałeczkami Shigella, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Zdrowia: L. Sikorski

Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 kwietnia 2003 r. (poz. 633)

Załącznik nr 1

WYKAZ PRAC, PRZY WYKONYWANIU KTÓRYCH ISTNIEJE SZCZEGÓLNE RYZYKO PRZENIESIENIA NA INNE OSOBY ZAKAŻENIA PRĄTKAMI GRUŹLICY

Prace na stanowiskach związanych z ciągłym kontaktem z ludźmi w:

1) przedszkolach, szkołach i placówkach systemu oświaty;

2) szkołach wyższych, wyższych szkołach zawodowych, wyższych szkołach wojskowych;

3) szpitalach;

4) zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych;

5) sanatoriach, prewentoriach;

6) innych niewymienionych z nazw w pkt 3-5 zakładach przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednim stałym pomieszczeniu;

7) przychodniach, ośrodkach zdrowia, poradniach;

8) pogotowiu ratunkowym;

9) zakładach rehabilitacji leczniczej;

10) żłobkach;

11) hospicjach;

12) specjalistycznych ośrodkach szkoleniowo-rehabilitacyjnych;

13) warsztatach terapii zajęciowej;

14) domach pomocy społecznej;

15) ośrodkach wsparcia;

16) placówkach opiekuńczo-wychowawczych;

17) zakładach karnych;

18) aresztach śledczych;

19) zakładach poprawczych;

20) schroniskach dla nieletnich.

Załącznik nr 2

WYKAZ PRAC, PRZY WYKONYWANIU KTÓRYCH ISTNIEJE SZCZEGÓLNE RYZYKO PRZENIESIENIA NA INNE OSOBY ZAKAŻENIA PAŁECZKAMI DURU BRZUSZNEGO, DURÓW RZEKOMYCH A, B i C, INNYMI PAŁECZKAMI SALMONELLA POCHODZENIA ODZWIERZĘCEGO ORAZ PAŁECZKAMI SHIGELLA

3) prace na stanowiskach wymagających bezpośredniego kontaktu z dziećmi w wieku do lat 6 w zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, żłobkach, przedszkolach, szkołach i placówkach systemu oświaty;

 

janzg03-07-2003 22:24:23   [#24]
I NIE MAM ZAMIARU PŁACIĆ ZA COŚ CZEGO NIE ŻYCZY SOBIE zakładowy lekarz, który przeprowadza okresowe badania.
Marek Pleśniar03-07-2003 22:58:24   [#25]
o to to:-)
beera04-07-2003 08:11:14   [#26]

janie :-)

dokładnie z tego powodu jest burza w moich okolicach.

SANEPID wystosował pismo dotyczące duru, z którym jakoś niebardzo chcemy się zgodzić.

Tak samo jak Ty uważam, że jest tu wyraźna chęć złapania kasy jako wiatru w żagle...

Natomiast myślę o przyszlorocznych sześciolatkach w szkole. Załącznik Nr 2 nałoży na nas obowiązki badań na dur w przyszłym roku. Wystarczy, że jedno z dzieci 1 wrzesnia nie skończy sześciu lat i już :-((

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]