jak zwykle w ipwo dyrektor wprowadza skontrum swoim zarządzeniem na podstawie: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 5 listopada 1999 r. w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. Nr 93, poz. 1077 oraz z 2001 r. Nr 74, poz. 793) obowiązuje od dnia 1 stycznia 2000 r.
§ 29. 1. Zinwentaryzowane materiały podlegają kontroli wewnętrznej polegającej na:
1) sprawdzeniu obiegu dowodów wpływów i ubytków oraz materiałów,
2) przeprowadzeniu skontrum części materiałów, a przede wszystkim materiałów narażonych na straty lub szczególnie cennych,
3) opracowywaniu zaleceń, których celem będzie poprawa gospodarki.
2. Kontrolę materiałów, o których mowa w § 6, przeprowadza się w sposób ciągły.
§ 30. 1. Skontrum materiałów polega na:
1) porównaniu zapisów inwentarzowych ze stanem faktycznym materiałów,
2) stwierdzeniu i wyjaśnieniu różnic między zapisami ewidencyjnymi a stanem faktycznym zbiorów oraz ustaleniu ewentualnych braków.
2. Podstawą przeprowadzenia skontrum mogą być zapisy inwentarzowe z ksiąg inwentarzowych, komputerowych baz danych, katalogów topograficznych i innej dokumentacji, a dla materiałów wypożyczonych poza bibliotekę - karty książki, karty czytelników, rewersy.
§ 31. 1. Skontrum materiałów, do których czytelnicy mają wolny dostęp, przeprowadza się co najmniej raz na 5 lat.
2. W bibliotekach o innym systemie udostępniania niż określony w ust. 1, w których zbiory nie przekraczają 100 tysięcy jednostek ewidencyjnych, skontrum powinno być przeprowadzone co najmniej raz na 10 lat. Skontrum można także przeprowadzać częściami w odniesieniu do części materiałów. 3. W bibliotekach o innym systemie udostępniania niż określony w ust. 1, w których zbiory przekraczają 100 tysięcy jednostek ewidencyjnych, prowadzi się kontrolę materiałów w sposób ciągły.
§ 32. 1. Skontrum przeprowadza komisja skontrowa, zwana dalej "komisją".
2. Liczbę członków komisji i jej skład osobowy ustala kierownik biblioteki. 3. Komisja działa na podstawie regulaminu nadanego przez kierownika biblioteki.
§ 33. Materiały nieodnalezione w czasie skontrum przeprowadzonego po raz pierwszy ani nie figurujące w ewidencji uznaje się za braki względne, a przy ponownym skontrum uznaje się za braki bezwzględne.
§ 35. 1. Z przeprowadzonego skontrum komisja sporządza protokół komisji, który powinien zawierać:
1) wnioski w sprawie nieodnalezionych materiałów wraz z uzasadnieniem,
2) określenie wartości materiałów, o których mowa w pkt 1.
2. Do protokołu załącza się regulamin komisji. |