Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Odprawa emerytalna
strony: [ 1 ]
bogda518-03-2002 10:18:57   [#01]
Bardzo proszę o pomoc!!!
W zespole szkół nauczyciel jest zatrudniony przez mianowanie jako wychowawca internatu, a oprócz tego na 1/2 etatu na umowie o pracę jako nauczyciel w LO. Wybiera się na emeryturę z art.88 KN. Problem leży w tym, że nie wiem ani ja, ani nie chciało mi wiążąco odpowiedzieć Kuratorium / właściwie w ogóle nie chciało odpowiedzieć/ czy powinien otrzymać odprawę emerytalną z obu stosunków pracy. Do "organu" nie mam zbyt wielkiego zaufania/po kilku przykładach w innych soprawach/. Bardzo proszę o Wasze interpretacje, a szczególnie jak zwykle proszę o zabranie głosu Janusza Pawłowskiego. Już wiele razy mi pomógł, za co bardzo dziękuję i proszę o jeszcze.
Pozdrawiam.
Janusz Pawłowski18-03-2002 11:39:45   [#02]

Kołacze mi się po głowie, że z kazdego stosunku pracy należy się odpowiednia odprawa emerytalna.

Ale w tej chwili nie potrafię podać Ci odpowiedniego aktu prawnego (jeśli taki, potwierdzający moje skołatane myśli istnieje).

bogda518-03-2002 12:58:12   [#03]

Odprawa emerytalna

Też mam takie wrażenie, ale przejrzałam dostępne przepisy prawne /tj.Kodeks Pracy i Kartę Naucz./, dzwoniłam do ZUS-u /powiedzieli, że to nie ich działka/ i dalej nie wiem co robić. Wszędzie pisze, w jakiej sytuacji przysługuje odprawa, ale nie ma mowy o dwóch stosunkach pracy jednocześnie.Wydaje mi się, że na zdrowy rozum powinien dostać, bo gdyby dajmy na to pracował w dwóch niezależnych placówkach, pod odrębnymi dyrekcjami, to chyba powinien dostać. Ale ciągle ta niepewność. Chyba na piśmie zwrócę się do "organu". Mają radcę prawnego, niech się zastanawia.
Dziękuję za szybki odzew - gdybyś wiedział coś więcej, bardzo proszę o wiadomość.
Konto zapomniane29-08-2008 12:12:48   [#04]
Jestem w prawie takiej samej sytuacji. Pracowalam w SOSW jako wychowawca w internacie i u tego samego pracodawcy na 8/18 jako nauczyciel nauczania indywidualnego. Odprawę otrzymalam tylko z jednej umowy. Kadrowa tlumaczyla,że zawinil dyrektor,bo powinien mi zlecić nauczanie indywidualne w formie nadgodzin zamiast dawać dodatkową umowę. A tak, to moglabym otrzymać odprawę,gdybym na stanowisku nauczyciela naucz. indyw. pracowala przez caly czas. Faktem jest,że wcześniej mialam naucz. indyw. w formie nadgodzin. Dziwne mi się to wydaje i nielogiczne, co nie zmienia faktu,że stracilam 3000zl. Gdyby ktoś coś wiedzial na ten temat, znalazl jakieś przepisy, to będę wdzięczna.
DYREK29-08-2008 13:28:52   [#05]

Tyle Karta nauczyciela:

Art. 87. 1. Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli nie uzyskał z tego tytułu odprawy przewidzianej w art. 28, przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy.

Pozostaje tylko skierowanie pozwu do Sądu Pracy.

Konto zapomniane01-09-2008 12:59:19   [#06]
Dyrku! Dziękuję,że zainteresowaleś się naszą sprawą. Pozostaje pytanie "co to jest szkola będąca podstawowym miejscem pracy". KN definiuje co należy rozumieć pod tym terminem, jeśli nie jest określony i w świetle tego moim podstawowym miejscsem pracy jest SOSW, a bogdy5 Zespól Szkól. A możesz mi napisać jakie jest Twoje osobiste zdanie? Czy Ty byś wyplacil odprawę z drugiej umowy?
rzewa01-09-2008 13:02:46   [#07]
ja bym nie wypłaciła - a w sądzie by sę rozstrzygnęło czy miałam rację czy nie

a jak bym wypłaciła, sądu by nie było, a OP miałby prawo mieć (słuszne!) pretensje i wyciągnąc konsekwencje (dość poważne, bo tu o finanse chodzi...)
Konto zapomniane01-09-2008 13:13:43   [#08]
Rzewo! Dzięki za odpowiedź. Pozwala mi to bardziej przychylnie spojrzeć na moją kadrową. Zawsze byla w porzadku i mila, a teraz nie ukrywam,że bylam trochę zla. Tylko czy taki wniosek do sądu nie jest wymierzony personalnie w nią? Bardzo chcialabym uniknąć takiej sytuacji i znając siebie pewnie sobie odpuszczę.
DYREK01-09-2008 15:55:10   [#09]

Też bym nie wypłacił.

Występujesz z pozwem przeciwko szkole (nie przeciwko kadrowej lub dyrektorowi):-)

 

Konto zapomniane22-10-2008 14:54:04   [#10]

Bogda5

Prawnik w moim OP stanąl po mojej stronie i uznal za zgodne z prawem wyrównanie odprawy do wysokości przyslugującej z obu umów o pracę. Uzasadnienie jest na kilka stron, ale jakby Ci nie wyplacili to napisz do mnie Barbawilk@wp.pl

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]