Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Komputer w pracy dyrektora
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane25-06-2003 09:36:15   [#01]
"Wykorzystanie komputera w pracy dyrektora szkoły" - tak brzmi temat mojej pracy na zakończenie studiów podyplomowych z informatyki.
- Czy może ktoś z Was, "podrzucić" mi jakiś pomysł, sugestię, jak się do tego zabrać.
-Licząc na Waszą pomoc, myślę, że we wrześniu się jakoś obronimy...
Renata25-06-2003 11:44:02   [#02]

Temat bardzo bliski temu forum:-)


Myślę, że znajdziesz tu wiele naszych dyskusji o wykorzystaniu TIK w pracy całej szkoły, o jej roli, o przygotowaniu dyrektorów i nauczycieli, zasobach komputerowych szkoły w tym względzie, codziennych problemach. Myślę, że możesz śmiało liczyć na bieżące uwagi.:-)


Sugeruję rozpocząć przygotowania od sporządzenia ankiety z której mógłbyś określić przede wszystkim przygotowanie dyrektorów w kierunku TI.
Interesujące na ile stosują TI w pracach związanych z księgowością, sporządzaniem statystyk i sprawozdań. W jaki sposób docierają do przepisów prawa oświatowego, do przygotowywania pism, do samokształcenia, gromadzenia i analizy danych.
Na ile wykorzystują w pracy całej szkoły - np. w protokołach z RP.
W jaki sposób, jakimi drogami wdrażają w swoich szkołach TI w pracy dydaktycznej w całym tego słowa znaczeniu, kogo mają do pomocy - może szkolnego koordynatora TI.;-)

Mirku, sugeruję byś dotarł do dyrektorów, którzy nie korzystają jeszcze z zasobów internetowych. Tutaj, ci nasi, wprowadzą oszałamiający zamęt w danych statystycznych. ;-) Tutaj w 100% wykorzystują TIK.:-)

To na razie tyle.. wszak nie jestem dyrkiem;-) Powodzenia

bogna25-06-2003 12:22:30   [#03]

wpisz tytuł swojego wątku w wyszukiwarkę - na stronie głównej Vulcana:

www.vulcan.edu.pl

i znajdziesz mnóstwo materiału na ten temat :-)))

między innymi to:

http://www.vulcan.edu.pl/biuletyn/bi38/04komputer.html

http://www.vulcan.edu.pl/biuletyn/bi33/10komputer_w_pracy.html

TereKlo25-06-2003 22:26:00   [#04]

Tak, w biuletynach Vulcana jest wiele materialow, ale sugerowalabym kierowac sie nie tylko tym watkiem. To co piszą jest owiane bardzo profesjonalną atmosferą, Wiem z doswiadczenia, ze dyrektorzy mają wlasny punkt widzenia, wiec na pewno trzeba zacząć od ankiety i to  w skali ogólnopolskiej. Trzeba poznać możliwości sprzętowo programowe i marzenia zwrócone ku pięknej, optymistycznej przyszłości stosowania komputerów w pracy dyrektora i administracji szkoły. Nie myl korzystania z komputera z korzystaniem zasobów internetowych. Dotrzyj do takich, którzy używają własnych prywatnych komputerów (znam takich :)))))) i do takich, którzy mają kasę i pięknie oprogramowaną bazę sprzętową.

Życzę wytrwałości i powodzenia.

miro25-06-2003 22:52:44   [#05]
Też pisałem na taki temat. Fragmenty zamieściłem: http://www.szkoly.edu.pl/bukowno/msiudyka/praca/index.html
Jersz26-06-2003 07:38:46   [#06]

;-)

Miro, masz fajną sekretarkę.
Konto zapomniane26-06-2003 13:14:44   [#07]

dzięki, -)

- za podpowiedzi i życzenia wytrwałości.
Marek z Rzeszowa27-06-2003 00:19:23   [#08]

Całe to forum jest pełne dyrektorów, komputerów i problemów związanych z zarządzaniem. Zobacz w katalogu forum. Poza tym posiedź parę dni lub (lepiej!) tygodni tu i zobaczysz o czym masz napisać pracę.

Generealnie rzecz biorąc, możesz (i pewnie już to zrobiłeś) podzielić sposoby wykorzystania kompa w pracy dyra szkoły na:

- komputer jako edytor tekstu i narzędziew do tworzenia grafiki (praca koncepcyjna - tworzenie szkolnego prawa, wspomaganie nauczania -  nadzór i doradztwo; w małych szkołach - gdzie brak sekretarek - formułowanie pism itp...; drukowanie świadectw, dyplomy itp...);

- komputerowe bazy danych (wykazy uczniów, nauczycieli w różnych konfiguracjach, dzienniki, kadry);

- wspomaganie administracji i księgowości szkolnej (księgowość, płace, inwentarz itp...),

- wykorzystanie komputera w działalności marketingowej (prezentacje, ulotki, itp...)

- internet (fora dyskusyjne, internetowe bazy danych, prawo szkolne "on line", komunikacja - e-mail'e, wymiana danych, szkolna strona www),

- specyficzne dla szkoły wykorzystanie - arkusz organizacyjny, plan lekcji, sekretariat uczniowski i świadectwa;

- oprogramowanie szkolne - Vulcan, Astar itp...

 

tyle na gorąco,

Marek

Grażyna28-06-2003 13:00:35   [#09]

- ja mam jeszcze archiwum (oceny pracy nauczycieli, oceny za staż, arkusze hospitacji, karty obserwacji imprez i uroczystości szkolnych, protokolarz, uchwały rady pedagogicznej, wszelskie dokumenty - statut, regulaminy itp. - co ułatwia korzystanie z nich, przeszukiwanie, a w razie zmiany, np. regulaminu skraca czas, bo nie trzeba na nowo pisać całości)

- ankiety i program ANKIETER do zliczania i opracowywania wyników mierzenia jakości pracy szkoły,

- na komputerze tworzę też gazetki szkolne (informacyjne) dla rodziców - wykorzystuję do tego celu różne programy,

- robię stronę internetową (poza grafiką i plikami tekstowymi są też zdjęcia),

- e-mail -prowadzę korespondencję i przesyłam pliki do organu prowadzącego i nadzorującego (np. aneksy do arkusza organizacyjnego, sprawozdania, informacje itp.), koresponduję z innymi dyrektorami (wymiana plików, konsultacje),

Grażyna28-06-2003 13:16:57   [#10]

a poza tym takie drobiazgi jak:

-sybki wydruk,

-estetyka pism,

-  łatwy dostęp i szybkość dokonywania zmian w szablonach.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]