Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ustawa o dostępie do informacji publicznej
strony: [ 1 ]
dyrcio14-06-2003 08:43:21   [#01]
Wczoraj 13 czerwca o godzinie 13 organ prowadzący przypomniał wszystkim kierownikom jednostek, iż w oparciu o utawę z dnia 6 września 2001 r o dostępie do informacji publicznej (Dz.U.01.112.1198) oraz w oparciu o rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 2002 roku w sprawie biuletynu informacji Publicznej (Dz.U.02.67.619) dyrektor szkoły powinien do 1 lipca 2003 r przygotować biuletyn informacji puiblicznej o szkole zgodnia z powyższym rozporządzeniem i nie może to być strona internetowa szkoły. Czy ktokolwiek widział i czy ktokolwiek wie coś na ten temat?
beera14-06-2003 09:03:10   [#02]

Kiedyś mnie tu postraszono biuletynem Informacji Publicznej i wówczas wygrzebałam to:

 

PODSTAWY PRAWNE
BIULETYNU INFORMACJI PUBLICZNEJ

Każdy obywatel R.P. ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne (Konstytucja R.P. - art. 61). Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. Powinno ono zapewniać dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.

Prawo takie przysługuje każdemu z zastrzeżeniem iż podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych, również ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy.

Skonkretyzowano to w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198, Dz. U. Z 2002 r. Nr 153, poz. 1271). W rozumieniu ustawy: każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie w niej określonych. Udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o: polityce wewnętrznej i zagranicznej, w tym o zamierzeniach działań władzy ustawodawczej oraz wykonawczej, projektowaniu aktów normatywnych, programach w zakresie realizacji zadań publicznych, sposobie ich realizacji, wykonywaniu i skutkach realizacji tych zadań.

W szczególności do respektowania ustawy zobowiązane są następujące organy władz publicznych i inne podmioty wykonujące zadania publiczne:

  • organy władzy publicznej,
  • organy samorządów gospodarczych i zawodowych,
  • podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa,
  • podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego,
  • podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.
  • jeśli są w posiadaniu takich informacji - obowiązane do udostępniania informacji publicznej są również związki zawodowe i ich organizacje oraz partie polityczne.

Właśnie te podmioty powinny udostępnić informacje o statusie prawnym lub formie prawnej, o organizacji, przedmiocie działalności i kompetencjach, organach i osobach sprawujących w nich funkcje i ich kompetencjach, swojej strukturze własnościowej oraz majątku, którym dysponują. Jak również na temat zasad funkcjonowania, trybu działania władz publicznych i ich jednostek organizacyjnych, trybu działania państwowych osób prawnych i osób prawnych samorządu terytorialnego w zakresie wykonywania zadań publicznych i ich działalności w ramach gospodarki budżetowej i pozabudżetowej. Podmioty powinny także informować o sposobach stanowienia aktów publicznoprawnych, sposobie przyjmowania i załatwiania spraw, oraz stanie przyjmowanych spraw, kolejności ich załatwiania lub rozstrzygania.

Aby obywatel mógł się zapoznać z wymaganymi rejestrami, ewidencjami i archiwami oraz sposobami i zasadami udostępnianych w nich danych, w celu tak rozumianego powszechnego dostępu do informacji publicznej tworzy się urzędowy publikator teleinformatyczny - Biuletyn Informacji Publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej, zwany dalej "Biuletynem Informacji Publicznej". Podmioty o których mowa wyżej są obowiązane do udostępniania informacji w Biuletynie Informacji Publicznej. W przypadku wyłączenia jawności informacji publicznej, w Biuletynie Informacji Publicznej podaje się zakres wyłączenia, podstawę prawną wyłączenia jawności oraz wskazuje się organ lub osobę, które dokonały wyłączenia, a w przypadku ograniczenia ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy, podmiot, w interesie którego dokonano wyłączenia jawności.

Podmioty udostępniające informacje publiczne w Biuletynie Informacji Publicznej są obowiązane do:

  • oznaczenia informacji danymi określającymi podmiot udostępniający informację,
  • podania w informacji danych określających tożsamość osoby, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji,
  • dołączenia do informacji danych określających tożsamość osoby, która wprowadziła informację do Biuletynu Informacji Publicznej,
  • oznaczenia czasu wytworzenia informacji i czasu jej udostępnienia,
  • zabezpieczenia możliwości identyfikacji czasu rzeczywistego udostępnienia informacji.

Minister właściwy do spraw administracji publicznej utworzył stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej zawierającą wykaz podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji publicznej (http://www.bip.gov.pl), wraz z odnośnikami umożliwiającymi połączenie z ich stronami www. Podmioty te mają obowiązek stworzyć własne strony Biuletynu Informacji Publicznej, na których udostępniają informacje podlegające udostępnieniu . Podmioty są obowiązane przekazać ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej informacje niezbędne do zamieszczenia na stronie www.bip.gov.pl.

Struktura strony głównej Biuletynu, standardy struktury stron podmiotowych, a także zakres i tryb przekazywania informacji, oraz standardy zabezpieczania treści informacji publicznych udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 2002 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.

Ustawa, która weszła w życie z dniem 01.01.2002 roku (art. 26) określa czas w jakim należy zrealizować poszczególne elementy systemu BIP:

  • Publikację informacji dotyczących majątku publicznego należy rozpocząć nie później niż w terminie 36 miesięcy.
  • Informacje dotyczące polityki wewnętrznej i zagranicznej, stanu przyjmowanych spraw i kolejności ich załatwiania lub rozstrzygania oraz dokumentacji kontroli należy rozpocząć nie później niż w terminie 24 miesięcy.
  • Pozostałe informacje wymienione w art. 6 ustawy należy praktycznie publikować już dzisiaj, a ich skompletowanie zakończyć nie później niż w terminie 18 miesięcy (zatem do 01.07.2003r.).
Jersz14-06-2003 09:15:25   [#03]

.

"zakładka" z informacjami o BIP http://www.mswia.gov.pl/bip/index.html
Ewa z Rz14-06-2003 10:20:39   [#04]

A oto przykład,

Jak można odpowiedzieć i jednocześnie... nic nie odpowiedzieć!

"Czy jednostki organizacyjne takie jak szkoły, ośrodki pomocy społecznej, biblioteki, muszą mieć własną podmiotową stronę Biuletynu Informacji Publicznej, czy też wystarczy aby informacje publiczne odnoszące się do tych jednostek były publikowane na stronie podmiotowej BIP właściwej jednostki samorządowej (gminy, powiatu)?

Ustawa z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej nie wymienia precyzyjnie podmiotów zobowiązanych do udzielania informacji. (Dz. U. Nr 112 poz.1198 z 2001 r.) Zgodnie z art. 4 w/w ustawy do publikowania informacji w Biuletynie Informacji Publicznej zobowiązane są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne. Zgodnie z Ustawą o dostępie do informacji publicznej, podmioty określone w ustawie tworzą strony podmiotowe BIP, ale mogą to też zrobić w ramach serwisu BIP jednostki nadrzędnej, na podstawie odpowiedniego porozumienia pomiędzy podmiotami. W rozporządzeniu MSWiA z dnia 17 maja 2002 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej w §10 stwierdza się, że w przypadku, gdy podmiot zobowiązany do udostępniania informacji publicznych w Biuletynie nie posiada własnego serwera, dopuszcza się również umieszczanie strony BIP utworzonej przez taki podmiot na innym serwerze obsługującym ten podmiot."

A dla mnie wciąż nie jest oczywiste, że szkoła czy biblioteka jest jednostką organizacyjną gminy. Uważam wręcz, że z brzmienia ustawy o samorządzie (art 9) wynika, że nie jest!

beera14-06-2003 10:58:29   [#05]

:-)))

Rzewo- takie udzielanie odpowiedzi, aby jej nie udzielić jest nalepszą kompetencją  do zajmowania wysokich stanowisk :-))

A swoją drogą w naszej gminie uznano, iż informacje dotyczace szkół będa publikowane na stronach gminy

Zola14-06-2003 11:27:10   [#06]

u nas zakupiono program dla wszystkich jednostek gminy i każdy będzie miał dostep do swojej części i na bieżąco nanosił stosowne dane (ohydnie pracochłonne zresztą) :-((

a obywatele jako czytelnicy będą mieli dostep do całości i będą wszystko wiedzieli  ;-))

programu nie widziałam,pracownika, któremu mogłabym zlecić prowadzenie tego bouletynu na bieżąco tez nie, forsy na komp i programy ,które by to ułatwiły tez niet :-((

A tu pies co sika jest pogrzebany ;-)))

beera14-06-2003 11:35:03   [#07]

zola

:-))))

pogrzebany pies w trakcie sikania to obraz godny zapamiętania :-))

Marek Pleśniar14-06-2003 11:39:39   [#08]
mój piesek sika. Nadaje się:-)
fredi14-06-2003 11:56:41   [#09]

Czy ten piesek jest z powszechnego wyboru?

Brak parametrów: Kąt nachylenia strumienia, przepływ jednostkowy cieczy, zabarwienie, kierunek wiatru (marynarze wiedzą, ze to b.ważney parametr) itd..

dyrcio14-06-2003 19:05:07   [#10]

Dziękuję za informacje.

Wstępnie znalazłem firmy do obsługi BIP - chętnie służą pomocą szkołom, ale to kosztuje. Np. ZETO ( celowo nie podaję miasta ) za 100 zł mięsiecznie chętnie zrealizuje temat aktualizacji, dodatkowo należy zapłacić za uruchomienie strony.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]