Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Warunki podwyższenia proponowanej oceny
strony: [ 1 ][ 2 ]
udanka22-06-2008 09:02:30   [#01]
Podpowiedzcie jak powinien wyglądać zapis w statucie dot. możliwości podwyższanai proponowanej oceny z przedmiotu
Jacek22-06-2008 13:53:50   [#02]

u mnie tak

1.      Wyższą od przewidywanej oceny z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych uczeń może uzyskać po przeprowadzeniu egzaminu sprawdzającego, który przeprowadza komisja w składzie:

a)    nauczyciel przedmiotu – jako egzaminujący,

b)   wychowawca klasy – jako członek komisji,

c)    nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji.

2.      Warunkiem przystąpienia do egzaminu sprawdzającego, o którym mowa w ust. 7 jest złożenie pisemnego wniosku, w którym należy umotywować, że uzyskanie wyższej oceny przez ucznia było niemożliwe lub w znacznym stopniu utrudnione ze względu na długotrwałe nieobecności w szkole potwierdzone zwolnieniami lekarskimi lub inne przyczyny, które nauczyciel danych zajęć uzna za zasadne.

3.      Egzamin sprawdzający, z którego sporządzany jest protokół jak w przypadku egzaminu poprawkowego, jest przeprowadzany najpóźniej w dniu klasyfikacyjnego posiedzenia Rady Pedagogicznej.

 

udanka22-06-2008 16:30:14   [#03]

A możemy ustalać warunki - słyszałam, że 'rozporządzenie daje mozliwość poprawy oceny wszystkim uczniom' i zapis w Statucie nie może być bardziej restrykcyjny od rozporządzenia

 

bosia22-06-2008 17:08:07   [#04]

a gdzie w rozporządzeniu jest możliwość poprawy wszystkim uczniom?

to nauczyciel okresla sposób podniesienia oceny

§ 4. 1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o:

  3)   warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.

 

a komisyjne poprawianie, to jeśli niezgodnie z trybem....

 

§ 19. 1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Jacek też podał warunki jakie muszą być, aby egzamin sprawdzający się odbył.

beera22-06-2008 17:17:55   [#05]

Bosiu, mozliwość podwyższenia oceny przez wszystkich uczniów jest właśnie w rozporządzeniu, które wkleiłaś

nie ma tam ograniczenia, ze mozliwość ta dotyczy uczniów, którzy....

skoro nie ma takiego ograniczenia, to oznacza, ze ten zapis dotyczy wszystkich uczniów. I to jest niewątpliwie pewne.

Mam, Jacku, podobne watpliwości, jak Danka, czy mogłes ograniczyć prawo do podwyższenia tych ocen do okreslonej grupy dzieci. Ale to do dyskusji, bowiem okreslenie "warunki" jest tak szerokie, że może oznaczac w zasadzie wszystko.

udanka22-06-2008 18:02:19   [#06]

Jaki zapis będzie poprawny, a jednocześnie ograniczy ilość odwołań. W tym roku miałam ponad 40 odwołań od proponowanych ocen. Tylko w 3 przypadkach uczniowie uzyskali oceny wyższe.

 

beera22-06-2008 18:06:38   [#07]

udanka

to nie mogą być żadne odwołania od proponowanych ocen - taka nazwa powoduje zupełna zmianę znaczenia "podwyższania" oceny

swoją droga na 40 - 3 moze to jest najlepszy sposób na ograniczenie liczby podań w przyszłym roku?

udanka22-06-2008 18:12:07   [#08]

Asiu

to w takim razie co może wpłynąć na podwyższenie proponowanej oceny

 

eny22-06-2008 18:14:17   [#09]
Prośba ucznia zgłoszona do nauczyciela(i tylko),że chciałby się poprawić i mieć wyższą ocenę.Zgadzasz się lub nie w zależności od sytuacji;-)
beera22-06-2008 18:18:52   [#10]

nie tylko

może to być taki egzamin jak u Jacka (uważam, że tylko to ma sens, nie podoaba mi się to chodzenie do n-li i robienie zielników by mieć wyższa ocenę)

ale nie ejst to "odwołanie od oceny" tylko tryb "podwyższania oceny"

egzamin jest niezły, bo sprawia, rzecz się staje wyjątkowa -
choć  40 podań, to jakaś masa straszna, wydaje mi się, że dzieci nie do końca sobie zdawały sprawę, o co w tym wszystkim chodzi.
Że podwyższenie oceny powinno zachodzić tylko w przypadku, w którym uznają, że ustalona jest zbyt niska. Skoro az 40 tak uważa, to jest coś nie w porządku.

Ale przeszło pozytywnie egzaminy tylko 3 - to powinno ostudzic zapał na przyszły rok.

udanka22-06-2008 18:27:37   [#11]

To nie dzieci starały sie o podwyższenie oceny, tylko roszczeniowi rodzice.  W ciągu semestru dziecko ma 15 ocen (same 2, 3, i jedna ocena 4) a roodzic pisze o podwyższenie oceny z 3 na 4. Żal dzieci, bo one przeżywaj tylo stres.

Ale nie miałam wyjscia - bo brak dokładnegpo zapisu w WSO lub statucie

beera22-06-2008 18:29:23   [#12]

moim zdaniem zrobilas dobrze, kazdy ma prawo starac sie o podwyższenie oceny.

nie wiem, jakie masz warunki tego podwyższania zapisane w statucie, jednak moim zdaniem nie powinno się tego prawa w statucie ograniczać.

udanka22-06-2008 18:47:00   [#13]

zapis:

uczeń lub rodzice mogą złożyć do dyrektora  szkoły pisemny, umotywowany wniosek o podwyższenie przewidywanej oceny.

udanka22-06-2008 18:48:05   [#14]
tak mam na dzisiaj, i rada pedagogiczna chce zmiany tego zapisu, aby nie każdy mógł ten wniosek złozyć.
eny22-06-2008 18:51:11   [#15]
Ale świadomość rodziców co do kryteriów oceniania chyba jest w tej szkole nikła.
Nie mamy Żadnych podań młodzieży a tym bardziej rodziców o podwyższenie oceny. Tak jak pisałam to ustalenia między uczniem a nauczycielem decydują. Mnie się też nie podoba to chodzenie w ostatnich tygodniach do nauczycieli ale jak się godzą...
Zawsze powtarza, ze uczeń pracuje na swoja ocenę cały semestr i w sporadycznych przypadkach powinien ją móc podwyższać. Wtedy owszem jakiaś forma egzaminu miała by sens.
AnJa22-06-2008 18:52:07   [#16]
i co?

dyrektor podwyższa lub nie podwyższa?

u nas, przy punktowym systemie oceniania mamy zpis, że uczęn ma prawo do ponownego napisania kazdego sprawdzianu tzw. godzinnego (w praktyce to one ustawiają ocenę)

ponadto na poczatku roku nauczyciel powinien podac warunki uzyskania do 15% punktów dodatkowych (w tym i konkretną liczbę tych punktów) które umożliwiają podniesienie oceny

od przyszłego roku kominujemy jeszcze nad wprowadzeniem procedury pomocy nawróconym grzesznikóm (co to tak totalnie odpuscili I semestr, ze chociaz w II wzięli się nieźle do roboty to i tak punktów im zabraknie na wyższa ocenę)

na razie pomysłu nie mamy , acz coś tam świta
eny22-06-2008 18:52:41   [#17]
#13
aaaa jak masz taki zapis to nie dziwota, że masz tyle podań.Okropny zapis;)niweczy "dorobek" ocenowy z całego semestru
beera22-06-2008 18:54:47   [#18]

nie wiem czy na pewno szkoła może ograniczac prawa ucznia do podwyższania sobie tej oceny, skoro rozp. tego prawa nie ogranicza.

rzeczywiście rozp. mówi o ustaleniu przez szkołę trybu i warunków, ale  - jak dla mnie - nie  wyznaczeniu "warunku, kto może przystapic do podwyższenia oceny".

Jednak słowo "warunek" niesie bardzo szerokie znaczenia, i Jacek w tych znaczeniach ze swoimi zapisami statutowymi się zmiescił.

Myslę, że dokładna odpwiedź mogłaby paść tylko w wykładni MEN - bo chodzi tu o intencję ustawodawcy, która podczas tworzenia wykładni jest brana pod uwagę jako istotna dla sprawy.

udanka22-06-2008 18:57:10   [#19]

eny

z kryteriami oceniania rodzice są zapoznawani na zebraniach, są do wglądu, itd..

Ja mam szkołę podstawową, a Ty zapewne gimnazjum lub liceum. Uczniowie Twoi  dokładnie wiedzą na ile ich stać.

A u mnie to są bardziej ambicje rodziców.

beera22-06-2008 18:57:17   [#20]
( nie zgadzam się z eny - zapis w Twoim statucie wprost wynika z rozporządzenia, w dodatku WCALE niczego nie niweczy, bardziej niweczą ten dorobek pokątne zdawanie zielników by otrzymac wyższa ocenę - to jest dopiero deprecjonowanie ocen klasyfikacyjnych)
beera22-06-2008 18:58:50   [#21]

ustalenia między uczniem a nauczycielem decydują.

To jest niezgodne z zapisami rozporządzenia, które naklada na szkołę obowiązek okreslenia warunków i trybu podwyższania ocen i podania go wczesniej uczniom.

 

eny22-06-2008 19:06:38   [#22]
Asia 45 oddziałów 1400 uczniów wyobrażasz sobie takie rozwiązanie jakie ma udanka???

Dyrektor zaaaaaaaaaaaaaaawalony papierami a kiedy te egzaminy????
AnJa22-06-2008 19:15:03   [#23]
jesli szkoła okresli warunki i tryb podwyzszania ocena tak:

1.Wyższą od przewidywanej oceny z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych uczeń może uzyskać w terminie i trybie ustalonym przez nauczyciela.
2.Mauczyciel może odmówić ustaleń, l których mowa w p.1 jesli uzyskanie przez ucznia wyzszych ocen spowodowane było niewywiązywaniem się przez niego z obowiazków ssyatutowych, zwłaszcza nieusprwiedliwioną nieobecnością, niekorzystaniem z możliwości poprawy ocen bieżących.


to wywiąze sie ze swoich obowiazków?
...
zapis wydumany na podstawie tego, co wyzej zapisano
eny22-06-2008 19:33:46   [#24]
tak właśnie jak określił to AnJa - takie określiliśmy warunki i tryb podwyższania oceny i zostało to podane licalistom.
sońka22-06-2008 19:35:43   [#25]
w ten sposób nie dopuści sie do 40 podań o egzamin sprawdzający :)
beera22-06-2008 19:51:26   [#26]

Anja - tryb ma byc ustalony, a nie ustalony, że bedzie ustalony;)

jak rozumiem nauczyciele dokładnie okreslaja, co to znaczy "niewywiązywanie się z obowiązków statutowych"

myslę, że jak wszystko - wystarczy, aż ktos przeczyta to rozp ze zrozumieniem;)

 

 

 

udanka22-06-2008 20:00:57   [#27]

a może być w warunkach podwyższania oceny taki zapis:

o podwyższenie  oceny proponowanej może ubiegać się uczeń, który spełnia wszystkie kryteria (podane w wrześniu) zawarte w przedmiotowych systemach oceniania

AnJa22-06-2008 20:02:20   [#28]
akurat- rozporzadzenie MEN i ze zrozumieniem

jakby tak się dało to po co MEN byłoby?
...

jak "w trybie" zamienić "na zasadach" to juz będzie lepiej? albo "formie"? albo "zgodnie z WSO"?

a jak obowiazki ma sie wymienione w statucie konkretnie?
beera22-06-2008 20:08:29   [#29]

szczerze mówiąc uważam ten zapis za byleco, podobnie jak ten mówiacy o konieczności objecia ucznia, ktory ma trudności, opieką

więc, jak się napisze bedzie dobrze, aż, j.w

skorzystaj z zapisu Jacka Udanko, on zyje z tym zapisem już kilka lat i jakoś idzie:)

udanka22-06-2008 20:18:06   [#30]
Dziękuję wszystkim za dyskusję.
Marek Pleśniar22-06-2008 20:21:22   [#31]
"czytanie ze zrozumieniem" to pojęcie robiące w oswiacie szalona karierę;-)
Jacek22-06-2008 20:39:53   [#32]

gadaliliśmy o tej możliwości podwyższania proponowanej oceny z przedmiotu i również zachowania zaraz jak tylko ten zapis się pojawił w rozporządzeniu.

Dla mnie uczeń winien się uczyć cały rok a nauczyciel ma prawo ale i obowiązek ustalić ocenę taką na jaką uczeń zasłużył. Również uażam podobnie jak Asia, że ten tryb to nie jest podważenie oceny nauczyciela i dlatego też wprowadziłem zapis tak wyżej wkleiłem.. Być może jest to ograniczenie ale ja tak tego nie rozumiem bo żadnemu z uczniów nie broniliśmy się uczyć, poprawiać przez cały rok, tym bardziej, że o przewidywanych ocenach rocznych informujemy na.... tydzień przed zakończeniem roku :-)

Zatem skoro przez cały rok nie skorzystal z możliwości uczenia się i poprawy ocen to możliwości poprawienia tej oceny ma tylko takie jak w naszym zapisie statutowym. Tym bardziej, że rozporządzenie mówi o warunkach i trybie więc dla mnie tym warunkiem jest to, że nie mógł poprawic tej oceny z powodów zdrowotnych lub innych, które nauczyciel uzna za zasadne bo w końcu najlepiej zna ucznia.

Do każdego zapisu można się czepić ale póki nikt mi nie wskazał, że zapis ten jest niezgodny z rozporządzeniem to mam jak mam.

-----

dopiszę

w tym roku po raz pierwszy miałem tel z KO po skardze rodzica. Przedstawiłem jakie mam zapisy statutowe i choć wizytatorka miała pewne ale co to tego, że uznanie nauczyciela to dość nieprecyzyjne sformułowanie jednak nie uznała tego zapisu za nieuprawniony..jakby uznała to o pp bym poprosił i przeczytał ze zrozumieniem :-)


post został zmieniony: 22-06-2008 20:44:34
bosia22-06-2008 20:46:03   [#33]

też tak rozumiem to rozporządzenie

Jacek i podoba mi się twój zapis w statucie;-)

dorkok23-06-2008 09:03:17   [#34]
Jacku, jeśli paragraf 19 ustawy o klasyfikowaniu... mówi:
"§ 19. 1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny.
Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych."
to jak się ma wobec tego zacytowany Twój punkt 3 postu wcześniejszego: "Egzamin sprawdzający, z którego sporządzany jest protokół jak w przypadku egzaminu poprawkowego, jest przeprowadzany najpóźniej w dniu klasyfikacyjnego posiedzenia Rady Pedagogicznej"?
Jacek23-06-2008 09:56:04   [#35]

Uczeń i rodzice dostają informację o przwidywanej ocenie w poniedziałek, RP przyjmująca wyniki klasyfikacji jest w środę a zakończenie roku w piątek więć jeśli rodzic ma zastrzeżenia co do trybu ustalenia oceny klasyfikacyjnej to ma czas zgodnie z rozporządzeniem 7 dni od piątku na zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń.

nie widzę tu sprzeczności.

dyrlo23-06-2008 16:28:33   [#36]
Ile mam czasu na rozpatrzenie odwołania złożonego 23.06 ?
dyrlo23-06-2008 16:30:11   [#37]
To znaczy prawie je rozpatrzyłam, ale jeszcze chcę skonsultować i przemyśleć.
AnJa23-06-2008 16:33:44   [#38]
podejrzewam, że jak wszystko- bez zbędnej zwłoki, nie dłużej niż zdaje się 14 dni
dyrlo23-06-2008 16:57:21   [#39]

Ach, no to chyba w środę wyslę pismo, że niestety procedury nie zostały złamane i ocena nie może być zmieniona.... brrr...... Potem tydzień urlopu.... może starczy bo jak Pan dostanie pismo to ja będę "nieuchwytna"

Ale pomóżcie mi to zgrabnie napisać, no bo pan w piśmie nie podważa procedur tylko niezgadza się z oceną "dobry"  bo wg Niego córka zasługuje na ocenę wyższą.

AnJa23-06-2008 17:12:58   [#40]
e tam - rozumiałem, że rodzic się odwołuje domagajac się egzainu sprawdzającego (tego z rozporządzenia, a tu pisze bo pisze

wiec nie mieszaj ze sprawdzaniem procedur tylko napisz, ze zgodnie z rozporządzeniem ocenę wystawia nauczyciel i nie ma prawnej możliwości zmienienia jej z przyczyn merytorycznych

zacytuj też stosowne zapisy statutu oraz pso tyczące zasad ustalania oceny

mozesz też odnieść sie do ocen bieżacych i ich wpływu na ustaloną ocenę klasyfikacyjną pokazując stosowanie się nauczyciela do tych zasad
dyrlo23-06-2008 17:14:23   [#41]

Ja to teraz idę sobie na "balangę" - zakończyć ten rok z nauczycielami a Was bardzo proszę wpisujcie tu pomysły, jak odpisać , żeby facet mnie nie zabił bo jak wparował w piątek do sekretariatu to myślałam, że oberwę....

Dodam tylko, że to nie ja tę ocene "dobry" wystawiłam z wf-u.


post został zmieniony: 23-06-2008 17:15:13
eny23-06-2008 17:17:47   [#42]
Ha ha ha "fajnych" masz rodziców. Że też mnie ten folklor ludowy omija. Ja to nawet pierwszy raz o czymś takim, ze rodzic etc. No ale ja ponadgimnazjalna to i świadomość większa;)
bosia23-06-2008 17:18:07   [#43]

ups

ja też miałam o wf

ale wymysliłaś

na balangę, a my pomysły:-))))))

Power423-06-2008 17:23:12   [#44]
W nawiązaniu do...............nr ...data wpływu dyrektor szkoły z przykrością informuje, iż brak podstaw do zmiany oceny syna/córki.........ucznia klasy............................albowiem we wniesionym zastrzeżeniu brak przesłanek, o których mowa w ............
Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W innych przypadkach ocena wystawiona przez nauczyciela jest ostateczna.
W związku z tym zastrzeżenie wniesione w trybie art........uznaje się za bezzasadne. Decyzja dyrektora jest ostateczna. Na decyzję dyrektora w tej sprawie ustaloną niezgodnie z przepisami prawa służy panu/pani odwołanie do ....(KO).....
za pośrwdnictwem dyrektora.

podstawa prawna:statut albo wprost rozporzadzenie MEN lub jedno i drugie
tak bym coś napisała ale bez wglądu w to pismo trudno dokladnie przemyśleć.Może ktoś potwierdzi czy dobrze z tym odwołaniem na decyzję dyrka
AnJa23-06-2008 17:23:40   [#45]
dyrlo tez ponadgimnazjalna

i też ze swiadomościa

dlatego balować idzie
zgredek23-06-2008 17:25:45   [#46]

no

i AnJa i Bosia i ja ;-)

Power423-06-2008 17:25:51   [#47]
AnJa wy jeszcze nigdy nie dostaliście takich.....?
bosia23-06-2008 17:26:11   [#48]

wiem;-)

my balowalismy przez dwa tygodnie z rzędu

a trzeba było dopiero dzisiaj

to by tych frustracji było mniej

zgredek23-06-2008 17:26:24   [#49]
nie wiem jak AnJa - ale my nie
bosia23-06-2008 17:26:48   [#50]

ale piszecie szybko

miało być wyżej

strony: [ 1 ][ 2 ]