Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Ważne dla nauczycieli biologii i przyrody ;-)
strony: [ 1 ]
Jersz10-06-2003 09:30:10   [#01]

 

Ministerstwo Ochrony Środowiska chce abyśmy rejestrowali posiadanie egzotycznych roślin i zwierząt. Jeśli nie zgłosimy to nasza agawa, żółw ... i inni przedstawiciele egzotycznej fauny i flory zostaną poddani ekstradycji

http://info.onet.pl/730987,11,item.html

Masz roślinę w domu - musisz iść do urzędu


"Super Express": Jeśli masz w domu agawę albo fiołek alpejski, a w terrarium legwana - niestety, czeka cię wizyta w urzędzie.

Wszedł bowiem w życie nowy przepis Ministerstwa Ochrony Środowiska mówiący o obowiązku rejestrowania egzotycznych roślin i zwierząt.

"Nie ma wykrętów - rejestracja jest obowiązkowa - przestrzega dziennik - Jeśli coś egzotycznego przywiozłeś zza granicy, masz tylko dwa tygodnie, by zgłosić się do starostwa. Co innego, gdy niezwykła roślina czy zwierzę pochodzi z rodzimego rynku - tu jest aż półtora roku na dokonanie rejestracji. Skąd pomysł na taki spis? Ministerstwo doszło do wniosku, że przecież musi wiedzieć, ile i jakich egzotycznych roślin i zwierząt żyje w Polsce.

Na specjalnej liście gatunków do rejestracji znajduje się kilkaset roślin i zwierząt. Właściciele muszą przyjść do urzędu i wypełnić druk. Złożenie wniosku kosztuje 5 złotych. Jeśli roślinka zwiędnie, a zwierzątko padnie, trzeba je wyrejestrować - czyli pójść do urzędu i ponownie wypełnić druk.

Niewywiązanie się z rejestrowego obowiązku grozić może ekstradycją egzotycznego zwierzątka z naszego kraju - i to na koszt właściciela.

Według ministerstwa ochrony środowiska, przepis ma wpłynąć na ograniczenie nielegalnego obrotu florą i fauną z zagranicy.

Resort przewiduje kontrole, do których upoważniona jest policja wraz z przedstawicielem starosty.

"Super Express" dowiedział się w ministerstwie Ochrony Środowiska, że już jest rozważana zmiana na liście gatunków objętych przymusowym spisem.

Najprawdopodobniej jeszcze przed jesienią zniknie z niej fiołek, popularne agawy czy orchidee.

Pozdrawiam Jersz
Joanna Berdzik10-06-2003 11:48:10   [#02]
:-)))))
Mariola10-06-2003 12:30:06   [#03]

myślałąm,że to żart

ale mój Jacek wyprowadził mnie z błędu
zdziwił się tylko,że trzeba będzie rejestować zwierzęta domowe
na dodatek, trzeba będzie udokumentować ich pochodzenie :-)
ewa10-06-2003 22:52:26   [#04]
mic
Marek Pleśniar10-06-2003 23:10:01   [#05]

w kwestii pochodzenia mojego żółwia..

imię ojca też mam znać?
ewa10-06-2003 23:13:28   [#06]

ja bardzo proszę ...

powiedzcie mi, że to zły sen tylko ;-(
Marek Pleśniar10-06-2003 23:20:25   [#07]

tak tak ewa

ty masz 2 zółwie, to trzeba bedzie im do skorup 2 tablice rejestracyje z wydziału komunikacji;-) Pociesz się że one są z kategorii wolnobieznych.

Gaba10-06-2003 23:45:37   [#08]

fiołek... fioł... powiadacie - i agawa... mówicie...

a czy mogę mieć -

  • 5 rybek złotych (złoto jest rybie nie prawdziwe)
  • 2 koszatniczki vel koszatki
  • 2 papugi...

a z agawy to się da pędzić...

grażka11-06-2003 00:14:48   [#09]
Moja koleżanka ma takie plaskate i okrągłe kaktusy z Sycylii. Matko, też powinna to gdzieś zgłosić?
HenrykB11-06-2003 09:21:22   [#10]

Szykujcie certyfikaty i lećcie rejestrować. Kary nad głowami wiszą.

Sam się rozglądam po mieszkaniu, czy mi się coś w zakamarkach nie ukrywa.

Anka L11-06-2003 09:27:27   [#11]

nie lećcie ;-)

zanim zbierzecie certyfikaty przepisy się zmienią
ponoć już nie dotyczą roślin, a tylko wybranych gatunków zwierząt-
powtarzam zasłyszane z radia ;-)
Elusia11-06-2003 16:28:38   [#12]
To nic! Moje panie z obsługi chciały już wyrzucać z okien fiołki alpejskie. Ale w porę je powstrzymałam, bo by mi oszpeciły okna w szkole ;-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]