Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wpisywanie seksu!!!!
strony: [ 1 ]
Bogusław Bek09-06-2003 12:36:27   [#01]

Z lektury  poniższych rozporządzeń  wynika jasno – nie wpisuje się seksu na świadectwie. Czy dotyczy to również arkuszy ocen??

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 12 sierpnia 1999 r.    w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

(Dz. U. Nr 67, poz. 756)

§ 4. 1. Udział ucznia w zajęciach nie jest obowiązkowy.

2. Na udział w zajęciach uczniów niepełnoletnich zgodę w formie pisemnej wyrażają rodzice lub prawni opiekunowie, po spełnieniu przez szkołę warunków określonych w § 5 ust. 1. Po osiągnięciu pełnoletności o udziale w zajęciach decydują sami uczniowie, deklarując swój udział na piśmie. W przypadku uczniów pełnoletnich z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim o udziale w zajęciach decydują rodzice lub prawni opiekunowie.

3. Zajęcia nie podlegają ocenie i nie wpływają na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.

4. W przypadku udziału ucznia w zajęciach, fakt ten odnotowuje się na świadectwie szkolnym w części przeznaczonej na dodatkowe zajęcia edukacyjne wpisem "uczestniczył(a)".

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 19 lipca 2002 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

(Dz. U. Nr 121, poz. 1037)

5) w § 4:

a) w ust. 2 skreśla się zdanie trzecie,

b) skreśla się ust. 4;

6) skreśla się § 6 i 7.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 24 stycznia 2000 r.

w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz odpłatności za wykonywanie tych czynności

Załącznik nr 1

 

WYKAZ WZORÓW ŚWIADECTW, DYPLOMÓW
I INNYCH DRUKÓW SZKOLNYCH

10. W świadectwach, dyplomach i innych drukach szkolnych w części przeznaczonej na wpisanie zajęć edukacyjnych dodatkowych, a w przypadku szkół artystycznych - zajęć edukacyjnych nadobowiązkowych, wpisuje się te zajęcia przewidziane w szkolnym planie nauczania.

 

 

HenrykB09-06-2003 14:26:52   [#02]

Sex nie jest zajęciem dodatkowym w sensie przepisów o ramowych planach nauczania. Tak mi się wydaje.

Dlatego pewnie nigdzie teraz ich nie wpisujemy.

Jacek W09-06-2003 14:36:37   [#03]

Henryk,

a dlaczego?

1. Z par. 1 ust. 1: ... są realizowane w ramach zajęć edukacyjnych "Wychowanie do życia w rodzinie".

2. Zajęcia te  przewidziane w szkolnych planach nauczania.

Nadal mam wątpliwości, skłaniam się ku wpisywaniu i na świadectwach i oczywiście w arkuszach. A może ktoś słyszał o jakiejś "oficjalnej" interpretacji?

Pozdrawiam,

Jacek W.

dareks09-06-2003 17:07:01   [#04]
o tym już mówiliśmy. Nie i nie.
Leszek09-06-2003 17:41:46   [#05]

Popieram dareksa.

Nie - swiadectwo i nie - arkusze ocen.

Pozdrawiam

annah09-06-2003 20:50:27   [#06]

to was zaskoczę

kuratorium podkarpackie twierdzi, że należy wpisywać "seks" na świadectwo

dlatego radzę zadzwonić do swojego

Elusia09-06-2003 21:21:25   [#07]
U nas też.
hania09-06-2003 23:32:33   [#08]

pewnie

te kuratoria w lipcu 2002 były na wakacjach i przeoczyły skreślenie pewnego paragrafu..... :-)))   a kto ma czas po wakacjach czytać te sterty przepisów nowych :-)))

Myśmy w szkole wyprzedzili to rozp i już w ubiegłym roku nie wpisywaliśmy seksu. Dyr przewidział:-)))

Jacek W10-06-2003 07:22:04   [#09]

Dareks, Leszek,

ale dlaczego nie?

Hania, a dopuszczasz taką interpretację, że w rozporządzeniu o seksie skreślono, bo materia jest uregulowana innym rozporządzeniem (tu: w sprawie zasad wydawania świadectw)?

Pozdrawiam,

Jacek W.

Ewa z Rz10-06-2003 10:13:10   [#10]

Jacek, zgoda, ale...

W sp to nie są odrębne zajęcia - realizuje się je w ramach ścieżek. Jeśli, zgodnie z tym rozumowaniem, należy je umieścic na świadectwie to: 1. trzeba umieścić pozostałe ścieżki, 2. nie ma podstaw do wpisu "uczestniczył/uczestniczyła"...

Rozp. o świadectwach nie przewiduje takiego wpisu.

Mój syn otrzymał świadectwo maturalne (matura 2003) z takim wpisem właśnie... :-)

Jacek W10-06-2003 11:16:22   [#11]

To chyba już kumam,

skąd te różne opinie. W ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych nie są to ścieżki, są to osobne zajęcia, i spokojnie można wpisywać.

Dobrze zrozumiałem?

Jacek W.

HenrykB10-06-2003 11:18:51   [#12]

W gimnazjum są realizowane w ramach godzin wos.

Nie zamierzamy ich wpisywać. Ani tu ani tu.

Zajęcia te wprowadza odrębne rozporządzenie, a ono nie przewiduje wpisów.

Może to początek końca?

;-)

bogna10-06-2003 17:39:47   [#13]

Jacku

seks w ponadgimnazjalnych jest ścieżką i dlatego nie wpisujemy.

seksu w ponadpodstawowych też nie wpisujemy, bo nie jest ujęty w ramowych planach jako zajęcie edukacyjne.

fredi10-06-2003 17:43:50   [#14]
my z zoną nie wpisujemy.(uprawiamy)
Marek Pleśniar10-06-2003 17:46:15   [#15]
swoją drogą drodzy Państwo - jak mawia Mąż Opatrznościowy narodu - tego się nie wpisuje, to się robi
Marek Pleśniar10-06-2003 17:46:38   [#16]

ale jajka:-))))))))))

fredi - chyba nam to samo w głowie:-))

Adaa10-06-2003 17:49:51   [#17]

hm...

jajka?
stan10-06-2003 17:54:57   [#18]
Pdżwr jest w ramowych planach nauczania "pod kreską" czyli jako dodatkowe zajęcia edukacyjne. Były w arkuszu organizacji szkoły. Nauczyciel zrealizował, pobrał wynagrodzenie, wpisywał tematy do dziennika lekcyjnego....
Dlaczego w arkuszach i świadectwach ma nie być śladu?!
Pozdrawiam
stan
Jersz10-06-2003 18:02:44   [#19]

A jest ...

ślad po "godzinie do dyspozycji wychowawcy"? Też nie ma w arkuszu, na świadectwie, a nauczyciel była na zajęciach , realizował zajęcia zgodnie z programem wychowawczym szkoły, podpisał się w dzienniku lekcyjnym, dostał wynagrodzenie ;-)

Pozdrawiam Jersz

HenrykB10-06-2003 20:23:24   [#20]

Ja w planie nauczania nie umieszczam odrębnie seksu. Dodaję wyjaśnienie o realizacji wosu. I nie ma dodatkowych zajęć.

Odsyłam do mojego planu:

http://www.edukator.net.pl/druki/rozne/plan_naucz_gim.html

beera13-06-2003 10:56:07   [#21]

Wracam do tego..

Jak to w podstawówce SEKS jest ścieżką?

Nie jest ścieżką lecz zajęciem  odrębnym, na które rodzice wyrażają, bądź nie zgodę.

I wiecie co?

wiem, że nic nie wiem-wpisywać, czy nie wpisywać?

Piotrek13-06-2003 11:00:26   [#22]

:)

Ja wpisuję....dlatego, że mój program drukowania świadectw nie dopuszcza w tej chwili zmian i drukuje jak leci... z seksem. I już.

beera13-06-2003 11:05:09   [#23]

przypominam przepis podstawówkowy:

Nie wiem, ale czytam te zapisy i zastanawiam się intensywnie.

Jesli uznamy, że seks jest zajęciem i to zajęciem obbowiązkowym w przypadku wyrażenia na nie  zgody rodziców, to nie jestem pewna, czy powinien zniknąć ze świadectw i arkuszy..

potrzebuję pooooomcy :-)

 

2. Zajęcia realizowane są w klasach V i VI szkół podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkołach zawodowych, liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach i w dotychczasowych szkołach ponadpodstawowych, w tym specjalnych, dla dzieci i młodzieży, publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.


§ 3. 1. Na realizację zajęć w szkołach publicznych przeznacza się w szkolnym planie nauczania następującą liczbę godzin w roku szkolnym:

1) w klasach V i VI szkół podstawowych realizujących ramowe plany nauczania, stanowiące załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, z godzin do dyspozycji dyrektora - po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców,

Marek Pleśniar13-06-2003 11:07:28   [#24]
a ja widziałem dziś pięęękny nowy program do świadectw!
beera13-06-2003 11:07:51   [#25]

przepraszam, że gadam sama ze sobą, ale:

tak stanowi rozp. o świadectwach:

 

WYKAZ WZORÓW ŚWIADECTW, DYPLOMÓW
I INNYCH DRUKÓW SZKOLNYCH

10. W świadectwach, dyplomach i innych drukach szkolnych w części przeznaczonej na wpisanie zajęć edukacyjnych dodatkowych, a w przypadku szkół artystycznych - zajęć edukacyjnych nadobowiązkowych, wpisuje się te zajęcia przewidziane w szkolnym planie nauczania.

 

a tak o seksie:

 

 

 1. Na realizację zajęć w szkołach publicznych przeznacza się w szkolnym planie nauczania następującą liczbę godzin w roku szkolnym:

 

dla mnie, po łącznym przeczytaniu tych zapisów wynika, że jednak wpisujemy...

Marek Pleśniar13-06-2003 11:10:34   [#26]

a co to poomca?

o ile pamiętam były tu już o tym dyskusje i uznaliśmy wtedy,że zajęcia na które jest zgoda stają się obowiązkowymi i są jako takie traktowane
beera13-06-2003 11:20:21   [#27]

Być może o tym dyskutowaliśmy, ale są wątpliwości znowu i chcialabym je sobie rozwiać.

jesli więc ktoś wie, coś więcej ode mnie, chętnie skorzystam z jego rady

grajko13-06-2003 13:53:08   [#28]

tak wpisuję

Czy świadectwo ukończenia szkoły jest ważne z tym wpisem, czy nie?

Może kler ten wpis potraktuje jako ukończenie nauk małużeńskich przed ślubem.

Ewa z Rz14-06-2003 05:49:11   [#29]

asiu,

Dobrze, ale co należy Twoim zdaniem wpisać? Ocenę? Bo rozp. o świadectwach nie przewiduje innych wpisów...
beera14-06-2003 07:19:17   [#30]

oczywiście

uczestniczyla- tak jak to stanowią przepisy w rozporządzeniu o seksie

Sądzę, ze wpis zalezny jest tu od formy rezlizacji

jesli w szkole były to odrębne zajęcia- wpisujemy, jeśli zaś realizowano to w ścieżkach- nie wpisujemy

Ewa z Rz14-06-2003 07:48:02   [#31]

"uczestniczyla- tak jak to stanowią przepisy w rozporządzeniu o seksie"

Własnie tego te przepisy NIE stanowią...

Czyli na jakiej podstawie chcesz dokonac wpisu "uczestniczyła"?

Od klasy 4 na świadectwie (z wyjątkiem uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu znacznym) można wpisac albo ocenę w przewidzianej skali, albo "zwolniony"... Innej możliwości nie ma....

Mariola14-06-2003 08:15:22   [#32]

u nas

się nie wpisuje
beera14-06-2003 08:58:47   [#33]

4. W przypadku udziału ucznia w zajęciach, fakt ten odnotowuje się na świadectwie szkolnym w części przeznaczonej na dodatkowe zajęcia edukacyjne wpisem "uczestniczył(a)".

 

Ewo- tak stanowią przepisy o seksie, o ktorych pisałam niżej. Wkleił je na samym poczatku wątku Bogusław

Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz,że te przepisy tego nie stanowią?

 

A tak  stanowi rozporządzenie  o świadectwach- także przytoczone przez Bogusława:

10. W świadectwach, dyplomach i innych drukach szkolnych w części przeznaczonej na wpisanie zajęć edukacyjnych dodatkowych, a w przypadku szkół artystycznych - zajęć edukacyjnych nadobowiązkowych, wpisuje się te zajęcia przewidziane w szkolnym planie nauczania

 

Skoro seks jest realizowany jako zajęcie , a nie ścieżka, to jako takie powinno byc zapisane w szkolnym planie i wobec tego powinno znaleźć się na świadectwie.

Oczywiście jasne jest, że tam, gdzie seks nie jest odrębnym zajęciem na świadectwie sie nie pojawi.

 

na tej samej podstawie, co Boguslaw wysnułam zupełnie odmienne wnioski.

Powodem zaś jest niewatpliwie to, jak realizowany jest w szkole seks.

 

Dodam dla ulatwienia- wczoraj zadzwoniłam do dolnośląskiego KO- oni tak jak podkarpackie mowią o wpisywaniu.

I dodam jeszcze, ze się z tym zaczęłam zgadzać.

ewa14-06-2003 09:14:30   [#34]

asiu

ten przepis został zmieniony i Dz. U. z 2002 r. Nr 121, poz. 1037) i od 1 września 2002r. jest : w §4 pkt. 4 skreślony

beera14-06-2003 10:58:19   [#35]

osz

kurde, kurde, kurde!!!!!

Czy to zmienia coś???

niech mi kto powie?

Bo i tak zapis świadectwowy stanowi:

10. W świadectwach, dyplomach i innych drukach szkolnych w części przeznaczonej na wpisanie zajęć edukacyjnych dodatkowych, a w przypadku szkół artystycznych - zajęć edukacyjnych nadobowiązkowych, wpisuje się te zajęcia przewidziane w szkolnym planie nauczania

 

 

Jesli ten dziadowski seks był ujęty w szkolnym planie poniewaz był zajęciem , to co?

 

Wiem, eh, ze prosilaś o niezadawanie tego pytania, ale co tam;-)))

Adaa14-06-2003 12:21:30   [#36]

zmienia:-)

my równiez nie wpisujemy nic, nie wynika to z przepisów

a ,że jest w szkolnym planie nauczania  to ok, niech bedzie

godzina wychowawcza tez jest, w dodatku obowiązkowa i tez się nie odnotowuje tego na swiadectwie;-)

zrezygnowano z zapisu "uczestniczył/a" bo był to zapis irracjonalny skoro zajęcia nie podlegaja ocenie

uczestnictwo nie oznacza zaangażowania , czasami to tylko statystyka;-)

beera14-06-2003 12:38:57   [#37]

ok- adoo

nie zmienia moim zdaniem :-)

bo- jesli sa to zajęcia, to jako takie muszą być w szkolnym planie nauczania, a te muszą zostać odnotowane na świadectwie :-)

 

ale ok- nie wpiszę sobie:-) Ciekawe jednak, co na to moje KO, ktore stoi na stanowisku: "wpisywac "

:-)

ale nauczona przez was, zadam pytanie" co" :-)

Marek Pleśniar14-06-2003 12:49:21   [#38]
nie "co" tylko "proszę" ;-)
JarTul14-06-2003 18:42:06   [#39]

Asia...

a to nowe stanowisko Dolnośląskiego KO. Nam wizytatorzy na konfrencji (szkoły średnie), zdaje się późną jesienią, zwracali uwagę na zmianę przepisów i mówili, że już nie będziemy wpisywać.
JarTul15-06-2003 10:32:19   [#40]

...i mieli rację...

NIE WPISUJEMY.

Uzasadnienie:

Na podstawie zapisów ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ SPORTU z dnia 26 lutego 2002 r.  w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół „Wychowanie do życia w rodzinie” nie jest przedmiotem a ścieżką edukacyjną (lub modułem ścieżki edukacyjnej) – nie ma możliwości umieszczenia „Wychowania do życia w rodzinie” w planie nauczania, jako przedmiotu (czytaj jeszcze niżej).

Dyrektor szkoły zapewnia uwzględnienie problematyki ścieżek edukacyjnych w szkolnym zestawie programów nauczania. Realizację ścieżek edukacyjnych zapewniają nauczyciele wszystkich przedmiotów, którzy do własnego programu włączają odpowiednio treści danej ścieżki.

Częściowej realizacji tych treści można dokonać w czasie odrębnych, modułowych, kilkugodzinnych zajęć. Dotyczy to zwłaszcza ścieżki edukacyjnej "Wychowanie do życia w społeczeństwie".

Sposób nauczania szkolnego i zakres treści zajęć edukacyjnych "Wychowanie do życia w rodzinie" określa rozporządzenie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, wydane na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (i jest to Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego).

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 15, poz. 142) w §2 pkt 5 wskazuje, że godziny do dyspozycji dyrektora szkoły, z uwzględnieniem realizacji zajęć, o których mowa w ust. 9, mogą być przeznaczone na:

  1) zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych,

  2) realizację dodatkowych zajęć edukacyjnych z języka obcego, języka mniejszości narodowej lub grupy etnicznej, nieujętych w ramowym planie nauczania dla danego etapu edukacyjnego, jeżeli wymiar godzin umożliwia realizację podstawy programowej albo dodatkowych zajęć edukacyjnych, dla których nie została ustalona podstawa programowa, lecz program nauczania tych zajęć został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania,

  3) realizację ścieżek edukacyjnych, obejmujących zestaw treści i umiejętności o istotnym znaczeniu wychowawczym, których realizacja może odbywać się w ramach nauczania przedmiotów lub bloków przedmiotowych, o których mowa w § 3 ust. 10, lub w postaci odrębnych zajęć,

  4) zorganizowanie zajęć dla grupy uczniów, z uwzględnieniem ich potrzeb i zainteresowań, w tym zajęć dydaktyczno-wyrównawczych,

  5) nauczanie historii i geografii kraju pochodzenia mniejszości narodowych i dziedzictwa kulturowego grup etnicznych - w szkołach z nauczaniem języka mniejszości narodowych lub grup etnicznych.

Jeszcze raz wyraźnie widać, że ścieżka nie jest dodatkowym zajęciem edukacyjnym.

A Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2000 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, (... ) w załączniku nr 1 WYKAZ WZORÓW ŚWIADECTW, DYPLOMÓW I INNYCH DRUKÓW SZKOLNYCH 1. INFORMACJE OGÓLNE pkt 10 W świadectwach, dyplomach i innych drukach szkolnych w części przeznaczonej na wpisanie zajęć edukacyjnych dodatkowych, a w przypadku szkół artystycznych - zajęć edukacyjnych nadobowiązkowych, wpisuje się te zajęcia przewidziane w szkolnym planie nauczania.

Zatem wolno w tej części świadectwa wpisać tylko zajęcia edukacyjne dodatkowe, a ścieżki edukacyjne takimi zajęciami nie są.

NIE WPISUJEMY.

 

 

 

 

beera15-06-2003 13:14:23   [#41]

Jartul

to nie stanowisko w zasadzie lecz efekt rozmowy z moja wizytatorką

I dzięki za pełną odpowiedź :-)

Ewa z Rz17-06-2003 03:13:40   [#42]

:-))

Ano właśnie!

:-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]