Forum OSKKO - wątek

TEMAT: opinia rady rodziców dla stażysty
strony: [ 1 ]
violka09-06-2003 07:45:12   [#01]
może ktoś podpowie jak powinna wyglądać opinia rady rodziców dotycząca nauczyciela ubiegającego się o kolejny stopień awansu?
HenrykB09-06-2003 09:58:25   [#02]

Violka, jeśli chcesz to wklejam pomocniczy materiał dla rodziców. Mam go z sieci od kogoś z Was.

ZESTAW WSKAŹNIKÓW
DO OPINIOWANIA PRACY NAUCZYCIELA

 

Szanowni Państwo! Na podstawie art. 9c ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela Rada Rodziców przygotowuje opinie o pracy nauczycieli, ubiegających się o kolejny stopień awansu zawodowego. Poniższe wskaźniki, opisujące pracę i osobowość nauczyciela będą pomocne w formułowaniu tych opinii.

Nazwisko i imię nauczyciela: .............................................................................................

Proszę zaznaczyć znakiem X wszystkie wybrane odpowiedzi.

Lp.

NAUCZYCIEL:

 

        1           

umożliwia uczniowi dokonanie dobrowolnego wyboru sposobu aktywności

 

        2           

umożliwia uczniowi uczestnictwo w życiu szkoły

 

        3           

pozytywnie motywuje do zdobywania wiedzy, kształtowania różnych umiejętności i postaw

 

        4           

uczy odpowiedzialności

 

        5           

umożliwia uzewnętrznienie emocji i uzyskanie przez uczniów wiary we własne siły

 

        6           

różnicuje wymagania

 

        7           

potrafi zintegrować klasę, tworzy ciepłą atmosferę

 

        8           

jest komunikatywny i mający dobry kontakt z uczniami

 

        9           

jest sprawiedliwy, ale wyrozumiały w ocenianiu

 

      10         

ma poczucie humoru

 

      11         

interesuje się zdrowiem psychicznym i fizycznym dziecka

 

      12         

jest dyskretny

 

      13         

jest rzecznikiem wychowanków

 

      14         

jest przyjacielem – wzorem osobowym

 

      15         

jest dobrym organizatorem

 

      16         

w swoich działaniach jest otwarty

 

      17         

tworzy atmosferę współodpowiedzialności w relacjach uczeń – nauczyciel, nauczyciel – rodzice

 

      18         

zna dziecko i jego możliwości

 

      19         

włącza rodziców do wspierania działań opiekuńczych szkoły

 

      20         

informuje rodziców o postępach (lub ich braku) ucznia w nauce

 

      21         

Inne uwagi o pracy nauczyciela:

      22         

 

      23         

 

Dziękujemy

Zarząd Rady Rodziców

violka09-06-2003 19:36:36   [#03]
fajne, dzięki :))
Grzegorz09-06-2003 20:48:29   [#04]

Kurde Heniu :)

To jak świadectwo z oceną opisową. :)

A skąd niby rodzice mają obiektywnie o tym wszystkim wiedzieć? Poza tym na tej "laurce" są same superlatywy. A gdzie wady nauczyciela?

I nas jest trochę inaczej. Prezydium RR otrzymuje od dyrektora segretator ze sprawozdaniem z dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu wraz ze wszystkimi załącznikami (w tym roku mamy tego ok. 30). Po zapoznaniu się ze sprawozdaniem, prezydium wystawia następujacą opinię:

............... ........2003r.

 

 

 

 

 Opinia o dorobku zawodowym nauczyciela za okres stażu

 

 

Działając na podstawie Art. 9c ust.6, pkt.1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 1997r. Nr 56, poz.357 z późn. zmianami) oraz § 8, ust.1, pkt.d Regulaminu Rady Rodziców Szkoły ......  w ............, Prezydium Rady Rodziców pozytywnie/negatywnie opiniuje plan rozwoju zawodowego oraz dorobek zawodowy Pani Janiny Kowalskiej, nauczyciela stażysty zatrudnionego w Szkole .................... nr ... w .............. za okres stażu od 1.09.2002r. do 31 maja 2003r.

                                                  Pieczątka Przew. RR i podpis

 

Tak chyba jest prościej. :)

RomanG09-06-2003 20:52:10   [#05]

Ja za Grzegorzem

> umożliwia uczniowi dokonanie dobrowolnego wyboru sposobu aktywności

Dwa tygodnie musiałbym się zastanawiać, co autor miał na myśli, bez pewności, ze zgadłem  :-)

Może to nienajlepiej o mnie świadczy, ale przecież rodzice nie muszą być fachowcami.
Muszą?

;-)
Gaba09-06-2003 20:58:41   [#06]

Nie muszą, podoba mi się takie otwarte podejście do rodziców, ale boję się, że dokumenty stażowe są objęte tajemicą służbową i rodzice nie powinni być z nimi w nawet najlepszej intencji zapoznawani.

Pamiętam sprawę, gdzie domagano się odemnie motywacji oceny - KO popralo moje stanowisko, jeżli nauczyciel powie, to jego sprawa - ja jestem zowiązana tajemnica służbową do milczenia.

Może tylko marudzę. Ale wiem, że nauczyciela obowiązuje także ochrona - to tak jakby do teczki mógł zaglądac każdy. Ja, dyrektor mam byc fachowcem, który potrafi odzielić plewy od ziarna. W każdym bądź razie trzeba do tego dążyć.

Właśnie dlatego, że rodzice nie są fachowcami - można brać ich uwagi pod uwagę :), ich wypowiedzi są cenne, ważne, potrzebne - ale obowiązuje pewien mądry dystans (taaak, zmierz sobie dyretorze to, co napisałam).

 

:)

Grzegorz09-06-2003 21:17:48   [#07]

Gabo ???

Czy mogłabyś podać jakis przykład, które dokumenty stażowe powinny być objęte tajemnicą służbową?

Nauczyciela obowiązuje ochrona??? Przed czym?

Właśnie dlatego, że rodzice nie są fachowcami, teczka ze sprawozdaniem i załącznikami jest znakomitą okazją do bliższego przyjrzenia się pracy nauczyciela przez RR. Jak inaczej mamy go poznać? Przychodzić na hospitacje? Wynająć wśród innych nauczycieli "tajnego współpracownika", który będzie się "przyglądał" nauczycielowi? A moze zrobić wywiad wśród uczniów lub ich rodziców?

Gabo, rodzice w porze pracy szkoły zwykle są... w swojej pracy. :) Jak w związku z tym mają rzetelnie wypełnić tabelkę Henryka?

Teczka z dokumentami to w moim przekonaniu najlepsze źródło informacji o tym, czego dokonał nauczyciel w czasie stażu. A RR opiniuje za okres stażu. Takie prawo dał nam ustawodawca.

A zatem jeśli prawo do opinii to i prawo do informacji, na podtsawie której ta opinia moze być wydana.

Zola09-06-2003 21:34:52   [#08]

robie w taki sposób jak opisuje Grzegorz
nie uważam sprawozdania nauczyciela i jego załączników za "tajne" , są w niej przecież opisane wykonane przez nauczyciela zadania, jest informacja o programie, publikacji,festynie współpracy itd, jaka to tajemnica

a za to jest to swoiste kompendium wiedzy o nauczycielu i o pracy szkoły, na co dzień nie wszyscy rodzice wiedza co dzieje sie w placówce a dzięki takim sprawozdaniom niektórzy dowiadują się dużo o pracy szkoły,jest to dodatkowa korzyśc z awansu nauczycieli

Grzegorz09-06-2003 21:45:07   [#09]

Dokładnie :)

Właśnie tak traktuję te segregatory. Niektóre wygladają naprawdę imponująco. :)
fredi09-06-2003 21:45:28   [#10]
czy wdokumentach dla stażysty dyrektor powinien gdzieś wyraźnie napisac jaka była opinia i czy była rady rodziców?
\A moze tylko uwzglednic opinie przy pisaniu oceny dorobku?( i nawet nie podawać informacji czy ta opinia była)
violka09-06-2003 22:58:09   [#11]

fredi

ma mieć kwit na to że poprosił o opinię - odpowiedź już nie jest konieczna

a tabelka Henia podoba mi się bo mogłaby przynieść ciekawe informacje o pracy nauczyciela (obowiązek badania opinii wszystkich podmiotów szkoły - i to mamy za jednym zamachem)

ale warunek, że tabelkę wypełnia nie tylko przewodniczący RR, ale conajmniej kilkuosobowe prezydium (a może opinia trójek klasowych)

traktując tabelkę jako ściągawkę RR wyraża swoją opinię - pozytywną oczywiście ;) - na poparcie używając kilku celniejszych zwrotów z w/w ściągawki 

i to jest to co mi dokładnie chodziło

dzięki Heniu za inspirację

dareks10-06-2003 08:21:14   [#12]
Nie przesadzajmy z wagą takiej opinii. Wystarczy propozycja Grzegorza do załatwienia tego wymogu.
HenrykB10-06-2003 10:29:50   [#13]

Oczywiście!

Przykład Grzegorza w zupełności wystarczy.

Podana przeze mnie tabelka (chyba jednak z naszego ODN a nie z sieci) ma tylko ułatwić rodzicom napisanie opinii.

Przeszliśmy w szkole kilka trybów opiniowania - od pełnego wypełniania tej tabelki przez Radę Główną Rodziców (przewodniczący klas) po najprostsze opinie członków Zarządu RR. I te ostatnie najlepiej się sprawdzają. O trybie decyduje Zarząd.

Tabelka się przydaje do wybrania potrzebnych sformułowań.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]