Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zwolnienia pracowników administracji i obsługi
strony: [ 1 ]
RGT05-06-2003 10:12:14   [#01]
Organ prowadzący polecił dyrektorom szkół zwolnić z pracy pracowników administracji i obsługi z powodów oszczędnościowych (praca do wykonania zostaje ta sama). Jaki powód zwolnienia powinien podać dyrektor szkoły w rozwiązaniu umowy o pracę? Stopień organizacji placówek nie uległ zasadniczym zmianom.
Marek Pleśniar05-06-2003 10:15:00   [#02]

jak to polecił?

Nie zatwierdzili Wam projektów? Czy co?

RGT05-06-2003 10:22:17   [#03]
Projekty czekają na zatwierdzenie, a dyrektorzy mają dokonać redukcji zatrudnienia.
ewa05-06-2003 10:22:59   [#04]
czy to polecenie na piśmie?
RGT05-06-2003 10:23:57   [#05]
Pismo ma być 10 czerwca
ewa05-06-2003 10:27:40   [#06]
ja poczekałabym na pisemne polecenie, może się zdarzyć, że pracownik odda sprawę do sądu, co prawda decyzję podejmuje dyrektor, ale jeżeli zrobi to w wyniku nie zatwierdzenia odpowiedniej liczby etatów w arkuszu, to jest to redukcja, natomiast, gdy robi to bez jakiegokolwiek uzasadnienia, na które ma dowodu to może to być przez sąd różnie interpretowane
RGT05-06-2003 10:32:05   [#07]
A jaką podać przyczynę zwolnienia?
ewa05-06-2003 11:02:24   [#08]
jeżeli zredukują etaty w arkuszu, albo dostaniesz to na piśmie to reorganizacja, jeżeli nic nie będziesz miał, to hm.... ja nie zwalniałabym
dareks05-06-2003 20:49:57   [#09]

Ty jesteś pacodawcą

dla tych ludzi i nic nie zmieni w tej kwestii pismo organu. Ty ewentualnie będziesz pozwany do sądu.

Organ postępuje niewłaściwie; czy organ do funkcjonowania Twojej szkoły dokłada poza subwencją środki własne?

Ja na miejscu organu zrobiłbym inaczej.
ewa05-06-2003 23:16:12   [#10]

dareks

sądu nie trzeba się bać, jeżeli pracodawca otrzymał od organu prowadzącego pismo, to jest w stanie udowodnić, że nie zwalnia dla zwolnienia tylko był ku temu powód. I tylko to miałam na myśli... a odnośnie pracodawcy masz rację szkoła jest pracodawcą, a ją reprezentuje dyrektor
dareks06-06-2003 08:43:45   [#11]
Konsekwencją wszelkich spraw sądowych z zakresu prawa pracy są późniejsze kontrole placówki przez inspektorów bhp. Wszyscy wiemy, że te wizyty do przyjemnych raczej nie należą.
RGT06-06-2003 10:48:37   [#12]

dareks

Organ nie dokłada własnych środków do funkcjonowania mojej placówki, wręcz przeciwnie; jeszcze zostaje.
dareks06-06-2003 14:57:26   [#13]
w takich okolicznościach organ nie ma prawa wydać Tobie takiego polecenia;
chyba, że nazwie ten zabieg reorganizacją, jak mówi Ewa.

Jeżeli posiadasz wystarczające środki na funkcjonowanie placówki to teoretycznie możesz zatrudnić dodatkowych pracowników obsługi- to wyłącznie Twoja, dyrektorska sprawa.
Marek z Rzeszowa06-06-2003 16:59:16   [#14]

Arkusz nie ma nic do pracowników administracyjno-obsługowych szkoły.

Znów zacytuję RAMOWY STATUT PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ, który w § 10. stwiedza, że:

Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora szkoły, z uwzględnieniem szkolnego planu nauczania, o którym mowa w przepisach w sprawie ramowych planów nauczania - do dnia 30 kwietnia każdego roku. Arkusz organizacji szkoły zatwierdza organ prowadzący szkolę do dnia 30 maja danego roku.

i dalej: 

W arkuszu organizacji szkoły zamieszcza się w szczególności: liczbę pracowników szkoły, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący szkolę.

Tak więc liczbę pracowników - tak, nazwiska i stanowiska - nie. Stąd wniosek, że nie arkusz stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę lecz decyzja dyrektora spowodowana czy to uchwałą organu, czy to poleceniem na piśmie, czy to poleceniem ustnym (nie tak łatwo się odmawia takim poleceniom...)

Marek

dareks06-06-2003 20:13:07   [#15]

Masz rację Marku

dlatego nic w swoim komentarzu nie wspominałem o arkuszu organizacyjnym. Masz także rację, gdy mówisz by nie zadrażniać sytuacji z organem.

Jednak w zasadniczej kwestii nic to nie zmienia - organ nie powinien takiego polecenia wydawać zwłaszcza, że RGT posiada wystarczające środki.

Lepiej moim zdaniem sprywatyzować obsługę, w umowie zagwarantować obecnym pracownikom zatrudnienie i dopiero wówczas można zakładać oszczędności.
ewa06-06-2003 22:07:42   [#16]
no i rozwiązanie ok :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]