Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Przeczytajcie i spróbujcie coś doradzić
strony: [ 1 ]
Jacek03-06-2003 16:44:51   [#01]
Mój nauczyciel miał wyjechać z młodzieżą za granicę w ramach wymiany młodzieży z miast partnerskich. Formalnym organizatorem było stowarzyszenie nie związane zupełnie z moją szkołą lecz było organizowane za wiedzą urzędu gminy. Dostałem również informację z gminy z prośbą o oddelegowanie go na wyjazd jako opiekuna. W dniu wyjazdu na miejscu zbiórki pojawił się w stanie mocno wskazującym na spożycie. Widzieli to i uczniowie i rodzice i na ich uwagę co do stanu nauczyciela kierownik grupy wysadził go z autokaru i zostawił (grupa wyjechała, ilość opiekunów była odpowiednia, więc tu wszystko o.k.). Wrócili wczoraj. Nauczyciel (ten po spożyciu) nie zgłosił się przez dwa następne dni do pracy w szkole (ja myślałem, że jest na wyjeździe). Po sobocie i niedzieli dziś dostarczył przez innego nauczyciela zwolnienie do końca roku szkolnego. Coś mnie tknęło i dopiero wtedy po rozmowie z nauczycielem, który był również opiekunem na tym wyjeździe dowiedziałem się prawdy. Urząd gminy już wie bo po mojej konsultacji z dyrektorem szkoły w której pracuje organizator zobowiązał go do powiadomienia gminy.

Poradźcie co w takiej sytuacji robić wiem, że Karta Nauczyciela, zapewne komisja dyscyplinarna itp. ale chodzi mi o procedury żebym czegoś lub kogoś nie pominął itp.

To se piwa chłop nawarzył !!!

beera03-06-2003 16:56:00   [#02]

hm..

a jak zamierzacie udowodnić, że chłop był pod wpływem?

Nie był- taka będzie jego wersja...

RomanG03-06-2003 17:02:53   [#03]

Dostarczył zwolnienie, więc chce się bronić, że był chory, źle się czuł, a w oczach innych mogło to wyglądac na alkoholową niedyspozycję. I nie udowodnisz!

Próbowałbym ewentualnie skłonić ZUS do skontrolowania prawidłowości zwolnienia wystawionego delikwentowi. Mają chyba jakichś lekarzy orzeczników i swoje sposoby, co?

beera03-06-2003 17:09:08   [#04]

yhm...

choć wątpię, żeby kontrola zwolnienia cokolwiek dała..

Moim zdaniem, macie przed sobą wiele przykrosci i watpliwy rezultat..

niezależnie od absolutnie zlej oceny wychowawcy

...

jeszcze pytanie- w jakim czasie n-l dostarczył Ci zwolnienie?

tzn- jakie bylo opóźnienie?

Jacek03-06-2003 17:19:07   [#05]

Wyjazd był 28 maja a zwolnienie dostarczono dziś ale jest wystawione od 2 czerwca więc jest fakt nieobecności w pracy przez dwa dni.

A jak mamy udowodnic to nie wiem jest wielu świadków (dzieci i ich rodzice a także opiekunowie i kierownik grupy), że czuć było od niego alkohol i zataczał się. Nie ma oczywiście badania alkomatem lub krwi. Takie są fakty a co dalej ???

Adaa03-06-2003 17:29:02   [#06]

to przykre ale

nie masz szans na udowodnienie,ze był pod wpływem alkoholu

tylko notatka policyjna i wynik (imienny) badania krwi jest dowodem

wydruk z alkomatu nic nie znaczy

Marek Pleśniar03-06-2003 17:45:51   [#07]

Myślę - że stwierdź fakt nieobecności w pracy i oprzyj się na tym. Z alkoholem nic faktycznie nie wykażesz. Nie kieruj głównego kierunku swojej interwencji w stronę nietrzeźwiości, bo się łatwo z tego wykręci i nie zostanie Ci nic. Ale obserwacje świadków o stanie w jakim przyszedł (o objawach) zawrzyj. Podczas ewentualnej sprawy w sądzie nie wyjdzie na skrzywdzonego świętego - dzięki temu.

A nie da się ominąć tych wszystkich przykrych wybiegów i krętactw (ta pioruńska ochrona nauczyciela przed konsekwencjami) i zwyczajnie wręczyć temu panu czystej kartki w kratkę oraz długopisu?

Grażyna03-06-2003 21:21:09   [#08]

wynik i tak wątpliwy, ale...

Dlaczego od razu sąd? Najpierw napisz notatkę służbową odnośnie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy - każ podpisać, potem weź na piśmie skargę od rodziców z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji i niewywiązania się n-l z opieki nad uczniami w czasie wycieczki, to samo od kierownika wycieczki. Następnie zwróć się do n-la o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji-znowu pisemny protokół po rozmowie. Potem nagana-do akt. Bez takich papierków nie masz czego szukać w sądzie. Po tych papierkach zrób tak jak radzi Marek: kartka, długopis i rozwiązanie uwomy na mocy porozumienia stron lub przeniesieni-jeśli znajdzie sobie inną pracę.

fredi04-06-2003 16:53:49   [#09]

Potem nagana-do akt.

a podstawa prawna?

Grażyna04-06-2003 20:17:06   [#10]

poszukam w KP

a jaka tu potrzebna podstawa prawna? Dyrektor jest wg UoO pracodawcą, a pracodawca może karać i nagradzać pracowników. Niesubordynacja, "bumelka", brak odpowiedzialności, to nie jest podstawa? To czego nie reguluje KN reguluje KP.Tam poszukam podstawy prawnej

Nagany są potrzebne w aktach, a wiem o tym, bo sąd o nie pyta kiedy sprawa do niego trafia. Kolega sądzi się już od 4 lat. A największy problem wynika z faktu "braku papierków" w aktach, które potwierdzałyby wiarygodność zarzutów dyrektora i rady rodziców wobec nauczycielki.

Grażyna04-06-2003 20:20:38   [#11]

tyle w Kodeksie pracy, a jest jeszcze szkolny regulamin pracy

Rozdział VI

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Art. 108. § 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonego porządku, regulaminu pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych pracodawca może stosować:
1) karę upomnienia,
2) karę nagany.
§ 2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.
§ 3. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1-3.
§ 4. Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na cele socjalne.

Art. 109. § 1. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
§ 2. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.

§ 3. Jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu przewidzianego w § 1 nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.

Art. 110. O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika.

Art. 111. Przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy.

Art. 112. § 1. Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.
§ 2. Pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.
§ 3. W razie uwzględnienia sprzeciwu wobec zastosowanej kary pieniężnej lub uchylenia tej kary przez sąd pracy, pracodawca jest obowiązany zwrócić pracownikowi równowartość kwoty tej kary.

Art. 113. § 1. Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu.
§ 2. Przepis § 1 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio w razie uwzględnienia sprzeciwu przez pracodawcę albo wydania przez sąd pracy orzeczenia o uchyleniu kary.

Art. 113[1]. Pracownik, wobec którego zastosowano karę przewidzianą w art. 108, nie może być pozbawiony dodatkowo tych uprawnień wynikających z przepisów prawa pracy, które są uzależnione od nienaruszenia obowiązków pracowniczych w zakresie uzasadniającym odpowiedzialność porządkową.
Grażyna04-06-2003 20:36:59   [#12]

jestem męcząca, ale muszę wyjaśnić do końca

Karta Nauczyciela

Rozdział 10
Odpowiedzialność dyscyplinarna

Art. 75.

1. Nauczyciele mianowani i dyplomowani podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6.

2. Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy, w rozumieniu art. 108 Kodeksu pracy, wymierza się nauczycielom kary porządkowe zgodnie z Kodeksem pracy.

Art. 76.

1. Karami dyscyplinarnymi dla nauczycieli są:

1) nagana z ostrzeżeniem,

2) (skreślony),

3) zwolnienie z pracy,

3a) zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania,

4) wydalenie z zawodu nauczycielskiego.

2. Kary dyscyplinarne wymierza komisja dyscyplinarna.

3. Wymierzenie kary dyscyplinarnej określonej w ust. 1 pkt 4 jest równoznaczne z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim.

4. (skreślony).

5. Odpis orzeczenia wraz z uzasadnieniem włącza się do akt osobowych nauczyciela.

Marek Pleśniar04-06-2003 20:42:55   [#13]
fajnie pozbierane:-)
Grażyna04-06-2003 20:47:04   [#14]

:))

nie wiem czy dziękować, czy nie. Jestem dość nakręcona, bo dopiero wróciłam z pracy i mam zaburzone poczucie humoru. :))
Marek Pleśniar04-06-2003 20:53:10   [#15]

aha:-)

dziękować dziękowac:-) (a co mam se nie załatwić podziękowań;-)

Grażyna04-06-2003 21:05:26   [#16]
W takim razie dzięki! Już trochę ochłonęłam, wracam do normy. Idę teraz pogadać z mężusiem, bo 5 minut temu wrócił z pracy (po 14 godzinach!!!). Jeteśmy obydwoje siebie warci :))
fredi04-06-2003 21:12:10   [#17]
Grażynko, kary dyscyplinarne to nie twoje uprawnienie.
KODEKS TO dobry pomysł. mężowi Daj upomnienie.
Leszek04-06-2003 21:25:45   [#18]

Jeśli decydujesz się na drogę kar z KP to postępuj ściśle z zapisami KP wymienionymi przez Grażynę.

Zbierz wszelkie informacje o wyjeździe od organizatora. Wszystko na piśmie. I pilnuj terminów z KP.

Jeśli chcesz pójść w postępowanie dyscyplinarne (zakończy się najwyżej naganą z ostrzeżeniem), zgłoś sprawę do kuratora oświaty, on zleca rzecznikowi dyscyplinarnemu przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Ale także trzeba tu zebrać na piśmie materiał dowodowy (notatki z rozmów ze swiadkami). Im więcej zrobisz póki świadkowie pamiętają, tym większa szansa na ukaranie przez komisję dyscyplinarną (nawet na zasadzie poszlakowej).

I wszystko doumentować, nie może zabraknąć najmniejszego "papierka".

I rozważ o co go posądzisz w postępowaniu dyscyplinarnym. Zorientuj się jaki jest wymagalny zasób informacji w zgłoszeniu sprawy KO.

Pozdrawiam

Grażyna05-06-2003 16:17:37   [#19]

i co dalej?

dam upomnienie mężowi, ale czy to coś zmieni? Z tą pracą, to na zasadzie "coś za coś":))

 A co kar dyscyplinarnych, to wiem, że to nie moja działka. KP (cytowany  wyżej) jasno to precyzuje. Ja jedynie wkleiłam nazwijmy to "wszystko na ten temat". A co Jacek z tym zrobi, to już od niego zależy. Bynajmniej, do niczego nie namawiam. Nie wiem jaki był do tej pory ten nauczyciel, może nie warto palić za nim mostów, szkoda człowieka. Dlatego lepiej nagana, jeśli wszystko wróci do normy, to po roku można ją usunąć z akt ( nie znam podstawy prawnej, ale wiem, że starzy dyrektorzy tak praktykowali przed laty. Po co smród ma się ciągnąć przez lata za nauczycielem (szczególnie jeśli była to jednorazowa wpadka). Jeśli ma inne grzeszki na sumieniu, nie cackałabym się z nim i załatwiła sprawę jak należy. Chociażby ze względu na własny autorytet,  poważne potraktowanie uczniów i szacunek dla rodziców, którzy pewnie oczekują ode mnie zdecydowanych roztrzygnięć.

Jacek06-06-2003 08:46:25   [#20]

no cóż...

dzięki za Wasze posty. Sytuacja nie jest dla mnie łatwa ale coraz więcej się wyjaśnia. Dostałem oficjalne pismo z gminy, że zgłoszony został ten fakt przez kierownika grupy z prośbą nadania sprawie biegu o charakterze dyscyplinarnym. Zbieram więc pisemne informacje od kierownika grupy i dwóch innych opiekunów (też zatrudnionych u mnie) i wysyłam sprawę do rzecznika. On będzie podejmował dalej decyzję czy skierować sprawę do rozpatrzenia przez komisję dyscyplinarną.

Z drugiej strony pozostaje fakt nieusprawiedliwionych dni w pracy i rozpatrzenie jej zgodnie z Kodeksem Pracy ale będę musiał poczekać bo nauczyciel jak pisałem jest na zwolnieniu do 20 czerwca a później ma przeciez urlop, więc tu muszę pilnować terminów i procedur. I właśnie skoro do 20 czerwca jest na zwolnieniu a poźniej zgodnnie z KN ma urlop to kiedy mogę go wysłuchać i w związku z nieobecnością i nałożyć ewentualną naganę z KP. Czy mogę go wezwać z po 20 czerwca z urolpu by go wysłuchać i następnie nałożyć karę w trakcie urlopu?

Ewa z Rz08-06-2003 07:06:24   [#21]

Możesz wezwać

np. na posiedzenie RP czy z innego powodu określonego w KN.

Ewa z Rz08-06-2003 07:44:56   [#22]

Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

1) przeprowadzania egzaminów,
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego,
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

3. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

4. W ramach ustalonego w ust. 1 wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.

Leszek08-06-2003 13:05:40   [#23]

Ale można także wezwać nauczyciela w związku z art. 75. KN

1. Nauczyciele mianowani i dyplomowani podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6.

2. Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy, w rozumieniu art. 108 Kodeksu pracy, wymierza się nauczycielom kary porządkowe zgodnie z Kodeksem pracy.

Ewentualnie w związku z kodeksem pracy

Art. 109. § 1. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
§ 2. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.
§ 3. Jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu przewidzianego w § 1 nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.

Pozdrawiam

violka08-06-2003 21:21:35   [#24]

Jacku

możesz go wezwać choćby z powodu konieczności uzupełnienia dokumentacji
Stanley09-06-2003 07:55:19   [#25]

Jedna istotna informacja..

jeśli chcesz skierować sprawę do komisji dyscyplinarnej o ukaranie n-la, to nie możesz go karać naganą, bowiem w państwie prawa człowiek nie może być karany dwa razy za to samo przewinienie.
Po drugie. W sądzie nie musisz przedstawiać badania krwi na ilośc alkoholu, aby udowodnić, że delikwent był pijany. Zgodnie z orzecznictwem SN sąd niższej instancji ma obowiązek również przesłuchać świadków na tę okoliczność i to też wystarczy.
Grażyna09-06-2003 16:13:13   [#26]

nie do końca

nie za to samo, bo komisja dyscyplinarna ukarze go za stan nietrzeźwy i związane z ty uchybienia, a dyrektor za nieobecność nieusprawiedliwioną w pracy. To są dwie odrębne sprawy.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]