Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Biuletyn Informacji Publicznej
strony: [ 1 ]
janzg30-05-2003 17:52:05   [#01]

ponieważ zaczynam w tym interesie startować na polecenie organu, więc trochę się doinformowałem zaczynając od własnej gminy

Wśród infermacji w swojej gminie znalazłem i taką:

§ 6
Zwalnia się psy będące w posiadaniu mieszkańców gminy z podatku od posiadania psów.
 
co o niej sądzicie??
 
CIEKAWE KIEDY NAS W TYCH BIULETYNACH UMIESZCZĄ?
maeljas30-05-2003 19:23:52   [#02]
Mój pies powiedział, że jeżeli to wprowadzą w naszym mieście, to on zakłada psi harem.
Marek Pleśniar30-05-2003 19:51:52   [#03]
mój pies niestety wyjechał, a więc nie zasięgnę opinii.
Leszek30-05-2003 21:16:54   [#04]

Moje papugi postanowiły się w powyższym temacie niewypowiadać.

Pozdrawiam

Marek Pleśniar30-05-2003 21:27:01   [#05]
:-))))))
Zola30-05-2003 21:47:19   [#06]
u nas od 1 lipca a co chca ,to duzo trzebaby pisac i zajęłoby mi to ze dwie godziny,
dowiedzieliśmy sie o tym na naradzie dyrków,pan z UM nigdy jeszcze nie miał tak "niegrzecznej klasy"
to co się działo nie da się nawet opowiedzieć, w każdym razie czeka nas ogrom roboty, a człowieka do tego nie będzie, no chyba że mój urząd przesadził w oczekiwaniach, był nawet moment ,że mieliśmy publikowac w BIP nasze protokoły, mamy proweadzic w necie rejestr pism wchodzących i wychodzących , skłądy RR, SU, dane całej dyrekcji i administracji, podac majątek szkoły- złodzieją sie poprawi,nie będzie potrzebny im człowiek w szkole,zajrzą se do BIP
oj działo sie wtedy, działo
Zola30-05-2003 21:48:03   [#07]

acha

i znowu dlatego,że jesteśmy jednostka samorządowa
beera31-05-2003 18:13:10   [#08]

przepraszam , ale zdechłam :-)))

Zola chyba nie wpisala się na planowanym watku, dzieki czemu absurd sytuacji jest nieprzepastny :-)))

Co do psów, to mają dobrze- są zwolnine z podatku od posiadania psów, no tak..ale kto ich zwolni od podatku od posiadania ludzi?

;-))

fredi31-05-2003 21:51:05   [#09]

a ja mam pytanie:

Jak skutecznie znalęźć treść uchwały Rady Gminy ( w Inter...cie)_

Zola01-06-2003 00:03:22   [#10]
Asiu też zdechłam jak teraz przeczytałam, ale ranna godzina ,czyli tak do około 13 to dla mnie zabójstwo i naplotłam głupot, ale wynika to z mojego emocjonalnego podejścia do tego tałatajstwa,bo nas nie tylko umieścili  w BIP  ale jeszcze kazali zrobić mnóstwo, dużo ,mało potrzebnych i mało pożytecznych rzeczy
beera01-06-2003 07:48:24   [#11]

:-)))

O rany- Zola

Zdaje się, że teraz to dopiero jest absurd :-))

Bo ja przeczytalam Twój post jeszcze raz i pojęłam, ze TY jedyna na tym watku się wypowiedzialas merytorycznie :-)))

I bardzo Was proszę- niech mi kto wytłumaczy jak komu zielonemu co to jest BIP ( tzn- rozszyfrowanie sktótu znam)

i na ile jego obecnośc może się wiązać z pracą szkoły...

beera01-06-2003 07:54:15   [#12]

o rany...

wklejam to tu. Przeczytalam sobie. Ciekawe jak to sie bedzie jeść w praktyce...

PODSTAWY PRAWNE
BIULETYNU INFORMACJI PUBLICZNEJ

Każdy obywatel R.P. ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne (Konstytucja R.P. - art. 61). Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. Powinno ono zapewniać dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.

Prawo takie przysługuje każdemu z zastrzeżeniem iż podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych, również ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy.

Skonkretyzowano to w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 r. Nr 112, poz. 1198, Dz. U. Z 2002 r. Nr 153, poz. 1271). W rozumieniu ustawy: każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie w niej określonych. Udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o: polityce wewnętrznej i zagranicznej, w tym o zamierzeniach działań władzy ustawodawczej oraz wykonawczej, projektowaniu aktów normatywnych, programach w zakresie realizacji zadań publicznych, sposobie ich realizacji, wykonywaniu i skutkach realizacji tych zadań.

W szczególności do respektowania ustawy zobowiązane są następujące organy władz publicznych i inne podmioty wykonujące zadania publiczne:

  • organy władzy publicznej,
  • organy samorządów gospodarczych i zawodowych,
  • podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa,
  • podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego,
  • podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.
  • jeśli są w posiadaniu takich informacji - obowiązane do udostępniania informacji publicznej są również związki zawodowe i ich organizacje oraz partie polityczne.

Właśnie te podmioty powinny udostępnić informacje o statusie prawnym lub formie prawnej, o organizacji, przedmiocie działalności i kompetencjach, organach i osobach sprawujących w nich funkcje i ich kompetencjach, swojej strukturze własnościowej oraz majątku, którym dysponują. Jak również na temat zasad funkcjonowania, trybu działania władz publicznych i ich jednostek organizacyjnych, trybu działania państwowych osób prawnych i osób prawnych samorządu terytorialnego w zakresie wykonywania zadań publicznych i ich działalności w ramach gospodarki budżetowej i pozabudżetowej. Podmioty powinny także informować o sposobach stanowienia aktów publicznoprawnych, sposobie przyjmowania i załatwiania spraw, oraz stanie przyjmowanych spraw, kolejności ich załatwiania lub rozstrzygania.

Aby obywatel mógł się zapoznać z wymaganymi rejestrami, ewidencjami i archiwami oraz sposobami i zasadami udostępnianych w nich danych, w celu tak rozumianego powszechnego dostępu do informacji publicznej tworzy się urzędowy publikator teleinformatyczny - Biuletyn Informacji Publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej, zwany dalej "Biuletynem Informacji Publicznej". Podmioty o których mowa wyżej są obowiązane do udostępniania informacji w Biuletynie Informacji Publicznej. W przypadku wyłączenia jawności informacji publicznej, w Biuletynie Informacji Publicznej podaje się zakres wyłączenia, podstawę prawną wyłączenia jawności oraz wskazuje się organ lub osobę, które dokonały wyłączenia, a w przypadku ograniczenia ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy, podmiot, w interesie którego dokonano wyłączenia jawności.

Podmioty udostępniające informacje publiczne w Biuletynie Informacji Publicznej są obowiązane do:

  • oznaczenia informacji danymi określającymi podmiot udostępniający informację,
  • podania w informacji danych określających tożsamość osoby, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji,
  • dołączenia do informacji danych określających tożsamość osoby, która wprowadziła informację do Biuletynu Informacji Publicznej,
  • oznaczenia czasu wytworzenia informacji i czasu jej udostępnienia,
  • zabezpieczenia możliwości identyfikacji czasu rzeczywistego udostępnienia informacji.

Minister właściwy do spraw administracji publicznej utworzył stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej zawierającą wykaz podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji publicznej (http://www.bip.gov.pl), wraz z odnośnikami umożliwiającymi połączenie z ich stronami www. Podmioty te mają obowiązek stworzyć własne strony Biuletynu Informacji Publicznej, na których udostępniają informacje podlegające udostępnieniu . Podmioty są obowiązane przekazać ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej informacje niezbędne do zamieszczenia na stronie www.bip.gov.pl.

Struktura strony głównej Biuletynu, standardy struktury stron podmiotowych, a także zakres i tryb przekazywania informacji, oraz standardy zabezpieczania treści informacji publicznych udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 2002 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.

Ustawa, która weszła w życie z dniem 01.01.2002 roku (art. 26) określa czas w jakim należy zrealizować poszczególne elementy systemu BIP:

  • Publikację informacji dotyczących majątku publicznego należy rozpocząć nie później niż w terminie 36 miesięcy.
  • Informacje dotyczące polityki wewnętrznej i zagranicznej, stanu przyjmowanych spraw i kolejności ich załatwiania lub rozstrzygania oraz dokumentacji kontroli należy rozpocząć nie później niż w terminie 24 miesięcy.
  • Pozostałe informacje wymienione w art. 6 ustawy należy praktycznie publikować już dzisiaj, a ich skompletowanie zakończyć nie później niż w terminie 18 miesięcy (zatem do 01.07.2003r.).
janzg01-06-2003 10:03:51   [#13]

OJ! będzie się działo.........

teraz domorośli interpratorzy prawa w organach będą mieli na nas używanie

;-)

Zola01-06-2003 11:27:51   [#14]
na nas już użyli  i  stąd mój absurdalny stosunek, ogrom informacji do wprowadzenia na 1 lipca, ale jeszcze do dzis żadnego programu, do którego trzeba to wprowadzić, trzeba znleźć osobe odpowiedzialną za gromadzenie danych , wprowadzanie i aktualizację, w BIP powinny sie znaleźć : dane o szkole, dane o kierownictwie, dane o majątku szkoły, sprawozdania  z pracy poszczególnych organów szkoły a wcześniej oczywiście plany,rejestry pism wychodzących i wchodzących, rejestry ogłoszeń wieszanych w szkole itp
beera01-06-2003 12:16:59   [#15]

rany

Moi jeszcze tego nie robia..

ale pewnie za 5 dwunasta zaczną.

Przeraziłas mnie Zola :-(

plany pracy organow szkoły i sprawozdanie, rejestry ogłoszeń szkolnych?!!!

idę rozpaczać ;-)

fredi28-06-2003 11:55:44   [#16]
Moze specjalisci od ujednolicania zrobią wykaz ego co szkoła powinna umiescić w BIPie
Zola28-06-2003 19:57:38   [#17]
u nas miasto ujednoliciło i ilość danych powaliła z nóg wszystkich dyrektorów
Gaba28-06-2003 19:59:16   [#18]
to ja jadę szybko na urlop...
Zola28-06-2003 20:09:21   [#19]

Gaba :-))

słusznie
beegees30-06-2003 19:44:00   [#20]

biuletyn informacji publicznej

Właśnie wróciłam z Zakopanego ,a tu czeka na mnie informacja ,że powinnam umieścic  do 1 lipca jakieś dane w BIP.Pytam się ,,organu",co to mają być za informacje,odpowiedź-sami jeszcze nie wiemy,może statut,regulaminy...itp.Kolejny absurd.kolejna ,,rzecz,,z której organ może nas rozliczać.Czy zawsze chodzi tylko o to,by nas sprawdzać ,kontrolować?Komu te informacje będą potrzebne? Przecież piszemy już tony sprawozdań,teczki z dokumentami rosną w oczach, a teraz jeszcze to wszystko mamy przepisywać do biuletynu?

fredi30-06-2003 19:47:20   [#21]
to noie organ cie z tego rozliczy, ale jeszce gorszy organ
Elusia01-07-2003 07:59:13   [#22]
My podpięliśmy się pod UM. Na razie chcieli statut i regulamin pracy.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]