Forum OSKKO - wątek

TEMAT: praca..na rzecz środowiska
strony: [ 1 ]
Karolina28-05-2003 23:34:27   [#01]

Chciałabym na wstępie powiedzieć, iż wiem ile powinien pracowac nauczyciel poza dydaktycznymi godzinami w wymiarze,... itd...;-)

Teraz pytam o dni wolne - czyli sobotę i niedzielę. Tak się składa, ze czas wiosenno letni i mnóstwo imprez i festynów i tam takich.

Kiedyś było, że za pracę w takie dni, można było sobie doliczyć 4 godziny, teraz wiadomo jaka sytuacja i nikt już tego nie wymaga.

Ja tylko pytam - bo chcę być czysta. Czy jak pospędzam sobie tego czasu trochę w niedziele i w jakąs sobotę - to mam siedziec cicho czy nosic glowe wysoko , że się udzielam? :-) Czy moge sugerować dzień wolny za to?

Czy owy przepis gdzies funkcjonuje czy to znów tylko regulaminy gmin?

Piotrek29-05-2003 08:49:19   [#02]

Chodzi o Ciebie czy nauczyciela? Jeżeli Twój nauczyciel pracował w sobotę lub niedzielę (za Twoją zgodą, aprobatą bądź na Twoje polecenie) to przysługuje mu dzień wolny lub wynagrodzenie za 4 godziny lekcyjne.

Jeśli chodzi o Ciebie, to taką decyzję (wolne lub kasa) może podjąc tylko wójt, burmistrz, itp. Raczej trudno byłoby to chyba udowodnić. Przyznaję, że przez 9 lat nigdy z tego nie skorzystałem, choć przeważnie 3 soboty na 4 pracuję z grupami sportowymi. Jeśli już, to rozliczam to delegacjami - jeśli wyjeżdżam.

Jeszcze jedno - przytaczam to wszystko z niczego, czyli... z głowy. Nie mam przed sobą żadnego rozporządzenia, więc może się mylę :).

Basik29-05-2003 08:56:19   [#03]
Kochana, ja pracuję 6 dni w tygodniu / zawsze/ i mój organ ma to w nosie.
beera29-05-2003 09:02:19   [#04]

no właśnie...

Piotrze, no właśnie interesuje mnie podstawa dla twojej interpretacji.

Gdzie można to znaleźć?

............

Karolina- my robimy zazwyczaj tak, że planujemy sobie odpracowanie dni w te sobotnie festyny. Zazwyczaj szkoła jest współorganizatorem imprez więc jest ok- choc, być może, to trochę naciągane :-)

Mariola29-05-2003 11:54:41   [#05]
USTAWA
z dnia

26 stycznia 1982 r.

Karta Nauczyciela

(Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 22, poz. 291 i Nr 122, poz. 1323)

Ze zmianami wynikającymi z "ustawy czyszczącej"

Art. 42c.

 1. Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole - dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy.

 2. W szkołach, w których praca odbywa się we wszystkie dni tygodnia, nauczyciel korzysta co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych dni wolnych od pracy, z których jeden musi przypadać w niedzielę. Nie dotyczy to nauczyciela pracującego w systemie kształcenia zaocznego.

 3. Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach zamiast dnia wolnego - odrębne wynagrodzenie w wysokości określonej w przepisach o wynagrodzeniu nauczycieli.

 4. Za pracę w święto, przypadające poza dwoma dniami w tygodniu wolnymi od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach zamiast dnia wolnego - wynagrodzenie ze 100% dodatkiem.
Mariola29-05-2003 12:04:02   [#06]

i jeszcze

Art. 3.
Ilekroć w ustawie jest mowa o:

 1) nauczycielach bez bliższego określenia - rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w art. 1 ust. 1,



Art. 1.

 1. Ustawie podlegają nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w:

 1) publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1a oraz pkt 2 lit. a),

 2) zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych działających na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich,

 3) publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych działających na podstawie ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej.

 2. Ustawie podlegają również, w zakresie określonym ustawą:

 1) nauczyciele mianowani lub dyplomowani zatrudnieni na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne, w:

a) urzędach organów administracji rządowej,

b) kuratoriach oświaty,

c) specjalistycznej jednostce nadzoru,

d) Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisjach egzaminacyjnych,

e) organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich  rodzinnymi ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi oraz szkołami przy zakładach karnych,

 1a) nauczyciele zatrudnieni w publicznych szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych przy placówkach dyplomatycznych i konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej,

 2) nauczyciele zatrudnieni w:

a)  przedszkolach publicznych, szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne nie będące jednostkami samorządu terytorialnego,

b) przedszkolach niepublicznych,  niepublicznych placówkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,

 3) nauczyciele urlopowani na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych,

 4) pracownicy zatrudnieni u pracodawców nie wymienionych w ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3, pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz kierowników praktycznej nauki zawodu, posiadający kwalifikacje określone dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz wykonujący pracę dydaktyczną i wychowawczą w wymiarze przewidzianym dla tych nauczycieli,

 5) pracownicy zatrudnieni w Ochotniczych Hufcach Pracy na stanowiskach wychowawców, pedagogów oraz na stanowiskach kierowniczych, posiadający kwalifikacje, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1, wykonujący pracę dydaktyczną i wychowawczą co najmniej w połowie obowiązującego ich czasu pracy.
beera29-05-2003 12:32:40   [#07]

Byłam nieprecyzyjna

 ten dzień wolny- ok

ale skąd te zwyczajowe 4 godziny?

czy one sie biorą z  tego:

odrębne wynagrodzenie w wysokości określonej w przepisach o wynagrodzeniu nauczycieli ?

...

swoją drogą ciekawe jakie praktyczne zastosowanie ma w waszych szkołach przytoczony przez Mariolę zapis.

czy ktoś kiedyś komuś dał dzień wolny za zleconą pracę w niedzielę?

..

basik-

a co z zapisem 42 c.2?

Nie stosuje się go w Twoim przypadku?

Mariola29-05-2003 12:49:46   [#08]

u nas w szkole

jest tak,że za sobotę jest 4 godziny płatne
a za niedzielę jest dzień wolny

i tak otrzymują nauczyciele . którzy pracują w soboty i niedziele
Mariola29-05-2003 13:32:21   [#09]

o tych 4 godz...

Dz. Ust. Nr 83 z  6.10.2000r
943 paragraf 8 p. 2
Basik29-05-2003 13:38:13   [#10]

Asiu,

właśnie mnie ten przepis oświecił. Łamię prawo oświatowe. Oczywiście, że nie ma możliwości zastosowania w mojej sytuacji. Dotyczy to również nauczycieli, którzy mają pięciodniowy tydzień pracy, ale dzień wolny, to niedziela i np. czwartek.

Mariola29-05-2003 13:40:42   [#11]
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 29 września 2000 r.

(Dz. U. Nr 83, poz. 943)

§ 8. 1. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których praca odbywa się we wszystkie dni tygodnia, którzy realizują zajęcia w dniu wolnym od pracy i nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego od pracy, przysługuje odrębne wynagrodzenie, o którym mowa w art. 42c ust. 3 Karty Nauczyciela, za wszystkie godziny efektywnie przepracowane w tym dniu, płatne jak za godziny ponadwymiarowe.

2. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach nie wymienionych w ust. 1, którzy w dniu wolnym od pracy realizują planowane i odpowiednio udokumentowane zorganizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za efektywnie przepracowane godziny ponadwymiarowe, nie więcej jednak niż za 4 godziny.

3. Nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze, sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór nad przebiegiem zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, nie przysługuje z tego tytułu odrębne wynagrodzenie.
Mariola29-05-2003 13:50:14   [#12]

Karolina

a dlaczego nikt już nie wymaga zapłaty lub dnia wolnego?
Pytałam się mojej dyrekcji i to co tu powklejałam dalej obowiązuje
czyli coś się jednak mależy :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]