Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wdżwr
strony: [ 1 ]
Elusia28-05-2003 13:51:20   [#01]
Mam pytanie. Co z wychowaniem do życia w rodzinie w kwestii umieszczania go w tym roku na świadectwie? Bardzo proszę o pomoc, bo mam taki młyn  w szkole, że nie mam czasu grzebać w przepisach. a chyba wszystkim się przyda ta informacja.
Bożena28-05-2003 13:56:45   [#02]

 Nie trzeba, skreślono ten zapis z rozporządzenia ( Rozp . MEN i S z dnia 19 lipca 2002 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.)

5) w § 4:

a) w ust. 2 skreśla się zdanie trzecie,

b) skreśla się ust. 4;

6) skreśla się § 6 i 7.

Elusia28-05-2003 13:59:50   [#03]
A nie wynika z rozp. o świadectwach, że trzeba wpisywać? Bo nasza wizyt. wmawia nam, że trzeba.
Bożena28-05-2003 14:48:47   [#04]

Dotychczasowe brzmienie  Rozp. Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. Nr 67, poz. 756 i z 2001 r. Nr 79, poz. 845)

§ 4

  1. Udział ucznia w zajęciach nie jest obowiązkowy.
  2. Na udział w zajęciach uczniów niepełnoletnich zgodę w formie pisemnej wyrażają rodzice lub prawni opiekunowie, po spełnieniu przez szkołę warunków określonych w § 5 ust.1.
    Po osiągnięciu pełnoletności o udziale w zajęciach decydują sami uczniowie, deklarując swój udział na piśmie. W przypadku uczniów pełnoletnich z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim o udziale w zajęciach decydują rodzice lub prawni opiekunowie.
  3. Zajęcia nie podlegają ocenie i nie wpływają na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.
  4. W przypadku udziału ucznia w zajęciach fakt ten odnotowuje się na świadectwie szkolnym w części przeznaczonej na dodatkowe zajęcia edukacyjne wpisem "uczestniczył(a (skreślony)

 

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2000 r.

w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności

 

§ 8.

1.       W świadectwach i dyplomach ukończenia szkoły oraz w świadectwach dojrzałości, o których mowa w § 5, w części dotyczącej wyników klasyfikacji końcoworocznej przeznaczonej na wpisanie zajęć edukacyjnych, wpisuje się obowiązkowe zajęcia edukacyjne i oceny końcoworoczne uzyskane w klasie programowo najwyższej, a w szkołach policealnych i pomaturalnych dla młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych – oceny semestralne uzyskane w semestrze programowo najwyższym.

2. W świadectwach i dyplomach, o których mowa w ust. 1, wpisuje się również te obowiązkowe zajęcia edukacyjne i uzyskane z nich oceny końcoworoczne (semestralne), z których nauka, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, zakończyła się w klasie programowo niższej (semestrze programowo niższym), z uwzględnieniem § 20.

 wdżwr nie jest obowiązkowe

Elusia28-05-2003 16:34:37   [#05]
Dzięki
Marioola28-05-2003 19:16:17   [#06]
A jak w arkuszach ocen ? Też nie wpisujemy .
barbaras228-05-2003 21:53:12   [#07]

wdżr

 Czy to znaczy, że gdy skreślono &6 to w ramach wosu w gimnazjum osoba ucząca dział wych, do życia w rodzinie nie musi mieć w tym kierunku specjalnych kwalifikacji.Teraz wdż u mnie realizowany był w ramach wosu gdzie szukalama na kilka m-cy osobę ,która ma kwalifikacje do wdżr
Bożena30-05-2003 13:25:37   [#08]
Tak, wdżwr może prowadzić każdy nauczyciel. Ci , którzy zapłacili za zdobycie kwalifikacji wyszli na frajerów.
Lucyna N30-05-2003 16:06:40   [#09]

Bożena

Nie wiem, czy ,masz rację.
Nowelizacja rozporządzenia (o "seksie"), w którym skreślono paragraf dot. kwalifikacji do wdżwr wyszła 19 lipca 2002 r., ale potem (10 września 2002 r.) wyszło rozp. MENiS w sprawie szczegółowych kwalifikacji nauczycieli. Tam, wyraźnie określono konieczność posiadania kwalifikacji
" z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć"
MorskaKrystyna30-05-2003 17:29:54   [#10]
a jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel uczący WOSu? Z reguły uczą tego przedmiotu nauczyciele historii, ale gdybym miała 18 godzin WOSu to komu je dać: historykowi, czy temu kto zrobił kurs kwalifikacyny wdżwr?
Zola30-05-2003 21:32:40   [#11]
moim zdaniem historykowi
moi starsi stażem historycy mają skończone podyplomówki z nauk politycznych i uczą Wosu
a wdżwr uczą biolog i geograf ,którzy ukończyli kursy kwalifikacyjne do tego przedmiotu
barbaras230-05-2003 22:06:55   [#12]

WDŻR

 Myślę jednak że w ramach wosu w gimnazjum kwalifikacje ma nauczyciel , który może uczyć wosu, przecież jak jest na wosie dziłą gospodarczy to nie zatrudniamy ekonomistę a wdżr jest jedną z części programu wos.Co innego chyba w LO bo tam na WDŻR daje moje godz. czyli dyr i jest to osobny przedmiot nie w ramach wosu i tutaj musi mieć n-l chyba kwalifikacje do WDŻR? Ale czy tak jest faktycznie?Przyznam ze zaczynam się gubić w gęstwinie przepisów.
Stokrotka31-05-2003 01:02:19   [#13]

morska krysia

Krysiu najlepsze wyjście to takie jak  ja zrobiłam  jestem historykiem  skończyłam też podyplomówke  wiedzę o społeczeństwie i wychowanie do życia w rodzinie. W ten sposób mam etat  w ciagu roku w każdej klasie mam godzine wosu, a w tym wdż 14 godzin dla ucznia.  Kiedyś uczył dyrektor wdżu  i ciagle miałam okienka. Teraz mam to z głowy i nie ma problemu. A jesli chodzi o to kto powinien uczyć wiedzy to napewno powinien to być historyk. Wychowanie do życia nie ma nic wspólnego z   wiedzą o społeczeństwie.
MorskaKrystyna31-05-2003 15:25:56   [#14]

stokrotko

to jesteś wymarzonym wosowcem!

Właśnie myślę o tym, żeby moi historycy zrobili kurs wdżwr i spokojnie uczyli całego wos-u bez okienek, ale boje sie aby ich wysiłek  i pieniądze włożone w dokształcanie nie poszły na marne.

   bo: co ustawodawca miał na myśli wykreślając paragraf w rozp. dotyczący kwalifikacji do prowadzenia wdżwr?

Bożena02-06-2003 11:38:47   [#15]

Lucynko, zgadzam się z Tobą, że powinien miec kwalifikacje zgodne z rozp o kwalifikacjach. Ale, jak już tu pisali "przedmówcy" wdżwr w gimnazjum jest prowadzone w ramach WOS-u, więc myślę, że kwalifikacje do wos-u powinny być wystarczające i niekoniecznie trzeba mieć kwalifikacje do wdżwr. 

W szkole podstawowej treści wdżwr w ogromnej większości są zbieżne z tematyką godzin do dyspozycji wychowawcy. Zanim weszło wdżwr na tych właśnie godzinach te treści były realizowane i myślę, że nadal wychowawcy je realizują:

Bo chyba nie potrzeba studiów podyplomowych, aby przeprowadzić zajęcia zawierające następujące treści zawarte w podstawie programowej:

Treści nauczania (wdżwr)

1. Podstawowe funkcje rodziny z podkreśleniem miejsca dziecka w rodzinie.

2. Przekaz wartości i tradycji w rodzinie, wspólne świętowanie, spędzanie wolnego czasu.

3. Więź rodzinna, związki uczuciowe i inne relacje w rodzinie; konflikty i ich rozwiązywanie.

4. Macierzyństwo i ojcostwo. Podstawowa wiedza dotycząca budowy i funkcjonowania układu rozrodczego człowieka.

5. Ciąża, rozwój dziecka przed urodzeniem, poród, przyjęcie dziecka jako nowego członka rodziny.

6. Różnice i podobieństwa między chłopcami i dziewczętami. Identyfikacja z własną płcią. Akceptacja i szacunek dla ciała.

7. Zmiany fizyczne i psychiczne okresu dojrzewania. Zróżnicowane, indywidualne tempo rozwoju.

8. Higiena okresu dojrzewania.

9. Prawo człowieka do intymności i ochrona tego prawa; postawy asertywne.

10. Istota koleżeństwa i przyjaźni, wzajemny szacunek, udzielanie sobie pomocy, współpraca, empatia.

11. Mass media: zasady i kryteria wyboru czasopism, książek, filmów i programów telewizyjnych.

12. Odpowiedzialność za własny rozwój - samowychowanie

Skoro do prowadzenia zajęć w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy nie są potrzebne dodatkowe kwalifikacje, to i treści wdżwr, moim zdaniem, może realizować każdy nauczyciel. Gorące pozdrawionka.

Jacek W03-06-2003 12:55:38   [#16]

Przepraszam,

a co z takim zapisem Rozp. MEN w sprawie świadectw (załącznik nr 1):

10. W świadectwach, dyplomach i innych drukach szkolnych w części przeznaczonej na wpisanie zajęć edukacyjnych dodatkowych, a w przypadku szkół artystycznych - zajęć edukacyjnych nadobowiązkowych, wpisuje się te zajęcia przewidziane w szkolnym planie nauczania.

W mojej szkole wdż jest w szkolnych planach nauczania, więc wpisujemy.

Jacek W.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]