Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konkurs a kwalifikacje z zarządzania
strony: [ 1 ]
HenrykB14-03-2002 13:48:23   [#01]
Wypowiedźcie się w takiej sprawie:
Osoba przystępująca do konkursu na stanowisko dyrektora szkoły jest w trakcie kursu kwalifikacyjnego z zarządzania oświatą. Kurs ukończy po terminie konkursu.
Czy ze względów formalnych może brać udział w konkursie? Mile widziana podstawa prawna (interpretacja).
Konto zapomniane14-03-2002 14:13:58   [#02]
Obawiam się, że osoba, której sytuację przedstawiłeś może nie spełniać wymogów formalnych, gdyż po 1.01.2002 należy mieć ukończone studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządania - Rozp. MEN z 15.02.99 (Dz. U Nr 14, poz. 126)
Ewa z Rz14-03-2002 15:04:11   [#03]
Rozp Men pozwala pełnić funkcję bez dodatkowych kwalifikacji do 31.08.2002 natomiast od 1.01.01 nie można takim osobom powierzać stanowiska dyrektora. Natomiast w podanym przypadku wystarczy by w/w kurs został ukończony przed powierzeniem stanowiska, a nie przed konkursem. Moim zdaniem kandydat powinien przedstawić zaświadczenie, że na taki kurs uczęszcza z podaniem przewidywanego terminu zakończenia.
Analogicznie, bierzemy pod uwagę ofertę pracy od września nauczyciela złożoną np. w maju, pomimo że nauczyciel ten tytuł mgr otrzyma dopiero w czerwcu lub lipcu. Jest istotne, że w momencie rozpoczęcia pracy będzie już magistrem.
Gaba14-03-2002 17:48:22   [#04]

Może -

ja tak mam. Konkurs był 25 lutego, dałam żawidczenie, ze jestem na studiach i je kończę w kietniu. Konkurs wygrałam, mam dostraczyć dyplom i otrzymam dopiero wtedy  poewierzenie obowiązków.

Gaba
Ewa M14-03-2002 18:02:41   [#05]
To ciekawe?!!!!!
stan14-03-2002 18:02:49   [#06]

!

Brawo Gaba !
:-)
stan
HenrykB14-03-2002 18:29:29   [#07]

No tak...

...ale podstawy prawnej takiego rozwiązania brak, chociaż ja też tak interpretuję ten przepis. A co będzie, jeśli organizator konkursu z przyczyn formalnych odrzuci kandydata w oparciu o brak tej formy doskonalenia?
Jersz14-03-2002 19:27:54   [#08]
Moim zdaniem Gaba miałaś dużo szczęścia (duża przychylność komisji, a zwłaszcza organu lub organów). Wymagania przedstawione ww. rozporządzeniu dotyczą osoby, której "gmina' chce powierzyć stanowisko dyrektora, a nie startującej w konkursie. Jeśli gmina zwróci się teraz z przedstawieniem kandydata wyłonionego w drodze konkursu do Kuratora, ten będzie musiał wskazać "istotne zastrzeżenia do kandydatury". Naprawdę miałaś dużo szczęścia. Jetem od 97 roku wizytatorem  KO i jeszcze się z takim przypadkiem nie spotkałem.
Mariola z O14-03-2002 19:33:21   [#09]
a jak dłudo trwa taki kurs?
Jersz14-03-2002 19:37:41   [#10]
To zależy. Uczestniczyłem w postępowaniu, które trwało 10 minut - przyczyna: nie pojawił się ani jeden kandydat. Innym razem 8 godzin - trzech kandydatów (i nie nie została nawet wyłoniona kandydatura na dyrektora; nikt nie zdobył wymaganej liczby punktów).
Zola14-03-2002 19:41:55   [#11]
Mariola,ten na który ja chodziłąm trwał rok i był niezły merytorycznie.
Mariola z O14-03-2002 19:49:23   [#12]

Jersz

chodziło mi o kurs nie konkurs :-)

tak myślałam Zolu :-)
Jersz14-03-2002 19:54:43   [#13]
Ok. zachlapałem okulary. Co do kursu to bywa różnie. Trzeba się zdecydować czy intersuje nas papier czy prawdziwe kwalifikacje. Dobrze popytać u osób, które są już po. Jeśli ktoś z Wielkpolski to czyta to radzę omijać Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Lesznie i wszystkie inne Pcimie Dolne.
ANDRZEJ14-03-2002 22:50:16   [#14]
A moze inaczej trzeba popatrzeć na tych " wariatów " , którzy obecnie chcą być jeszcze dyrektorami  -  będąc bitym z góry , z dołu , od rodziców, przez prasę,  "niebieską linię "  -  nie bacząc na drobne pieniądze czyli tzw. płace , jeśli mają zaświadczenie , że są w trakcie kursu to chyba go skończą . Kiedy w Polsce skończy się myślenie paragrafami a zacznie głową ????????
Jersz14-03-2002 22:57:20   [#15]
No włąśnie chyba!
Gaba16-03-2002 06:18:29   [#16]

Nie wiem, czy mam szczęście

- w Krakowie wszyscy są tak traktowani, nie jestem jedyną osobą, tym pieszczochem, co kończy studia z zarządzania, a zaliczył juz konkurs - u nas w grupie chyba z 5, wiec organ nie musiał mnie aż tak kochać. Organ sprawujący nadzór też siedział - sztuk dwie i nie wniósł nic na konkursie, i po konkursie, tzw. istotne zatrzeżenia. Wygrałam konkurs 9:0. Niech se wnoszą - ja naprawdę uwielbiam uczyć i jestem przede wszystkim dobrym nauczycielem (przepraszam to nie jest pycha - to świadomość, duma i godność zawodowa)

Albo ja - albo następny konkurs... wtedy stanę np. znowu ja tylko że dyplomoem... E, szkoda wygłupów.

Taka sytuacja daje organowi coś - jeżeli nie skończę tych studiów, to przyprowadzą kogoś w teczce, np. mnie.

Kiedy miałam zajęcia z prawa, tłumaczono nam, dlaczego w tym roku można jeszcze tak... Ale zapomniałam, chyba znowu jakas interpretacja w postaci uchwały miasta. W Krakowie jest conajmniej kilkanaście instytucji zajmujacych się kursami kwalifikacyjnymi, trzy robią studia podyplomowe... a ludzi na nich jak mrówków, a braki wciąż duże.

Mogę powiedziec tyle - w Krakowie ludzie nie garną się do konkursów. Jest ich obecnie ponad 200, jak będą wybrzydzać, to nie będą miec nikogo.

I jeszcze jedno - wiem, że mają TU pierońsko dobyrch prawników (i KO, i UM), więc i tak to jest obgadane, co się  mają ludziska ścigać bez Rynek Krakowski, szkoda czasu i sił. Codziennie jest 3 - 5 konkursów.

Gaba
Stefan Wlazło07-10-2017 11:16:04   [#17]

Niestety, nasi absolwenci z podyplomowych studiów z organizacji i zarządzania oświatą, co jest wymogiem formalnym przy składanym wniosku o dopuszczenie do konkursu spotykali się z niezakwalifikowaniem z powodów formalnych, nie pomagało nawet zaświadczenie o studiowaniu i przewidywanym terminie ukończenia (zawsze zakończenie jest w maju). Brawo Kraków, pzdr. Stefan

Roman Langhammer07-10-2017 11:36:10   [#18]

Stefan... piszesz w temacie, który od 15 lat był nie ruszany. ;)

rzewa07-10-2017 14:57:44   [#19]

i w 2002 roku była to prawda, gdyż wówczas wymóg legitymowania się dyrektora kursem lub studiami podyplomowymi z zarządzania oświatą został dopiero wprowadzony

obecnie wszystkie wymagania jakie musi spełniać kandydat w dniu konkursu są opisane w stosownym rozporządzeniu i nie ma możliwości by przejść etap formalny konkursu bez studiów z organizacji i zarządzania oświatą

zatem wszędzie, także w Krakowie, nie można przystąpić do konkursu nie spełniając tego wymagania

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]