Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Dwa pytania dotyczące świdectw dojrzałości
strony: [ 1 ]
JarTul23-05-2003 20:23:39   [#01]

1. Jaką datę wpisać na świdectwie dojrzałości na stronie pierwszej w pozycji: zadał... egzamin dojrzałości w dniu .................. ?
  a) dzień, w którym dany uczeń zdał ostatnią część egzaminu
  b) wszyskim uczniom ten sam dzień ("zakończenia" egzaminu dojrzałości w szkole)
  c) ...

2. Jak liczyć średnią ocen do świadectwa dojrzałości stwierdzającego ukończenie szkoły z wyróżnieniem?
Z ocen końcoworocznych z przedmiotów obowiązkowych:
a) tylko z klasy czwartej
b) ze wszystkich umieszczonych na świadectwie.

Mariola23-05-2003 20:31:20   [#02]

u nas

ad. 1
wpisuje się datę rady pedagogicznej podsumowującej maturę

ad2
ze wszystkich umieszczonych na świadectwie bez religii
Majka23-05-2003 20:57:14   [#03]

1. Data RP podsumowującej maturę.

2. Wyliczamy 2 średnie: powyżej 4,75 ze wszystkich ocen w cyklu edukacji (wszystkie przedmioty w ciągu 4 lat , bez religii), druga średnia to co najmniej 4,6 z matury pisemnej i ustnej. Dopiero spełnienie obu warunków daje świadectwo z wyróżnieniem.

Tylko mnie nie spytaj dlaczego :-)

Majka23-05-2003 21:12:46   [#04]

ale napisałam...;-)

Oczywiście pierwsza średnia jest ze wszystkich przedmiotów w całym cyklu :-)
Danka23-05-2003 21:38:04   [#05]
My wpisujemy datę w której zakończono sesję egzaminacyjną dla całej szkoły, czyli ostatni dzien egzaminów ( Nie ucznia. Ostatni egzamin w szkole)
Zola23-05-2003 21:51:15   [#06]

my także dla wszystkich równo date ostatniego egzaminu w szkole,reszta jak u  Marioli

niektórzy mówia ,może i słusznie,że powinna to byc dla każdego data inna jego ostatniego egzaminu ale za dużo uważam zachodu i pilnowania  i pomyłek

myślę,że data rady też nie jest zła ,bo to ona kończy egzamin dojrzałości, tylko my nie robimy takiej rady ale może powinnismy ,jutro jeszcze raz naczytam stosowne paragrafy, bo to co napisałam wcześniej wynika z rozporządzeń

Mariola23-05-2003 21:51:43   [#07]

Majka

jakby coś to ja wiem dlaczego takie średnie ;-)
Majka ma oczywiście rację, ze średnimi :-)))
Mariola23-05-2003 21:52:40   [#08]

o Zola!

ale fajnie :-)
Zola23-05-2003 21:57:52   [#09]
tak jest średnie też się zgadzają, właśnie to przerabiamy to póki co pamietam ;-)), później wyrzucę ze łba jako rzecz niepotrzebną aż do następnego roku, nie chce mi się tego uczyc ,bo wciąż coś się zmienia
Majka23-05-2003 21:59:19   [#10]

Zola

RP bardzo się przydaje , bo można połapać tych członków komisji, którym "umknęły" podpisy ;-)

 Dyrektor robi statystyki sumujące, zgłasza się dzieciska do nagród, nauczyciel organizujący rozdanie dyplomów podaje szkic scenariusza, dopominamy sie jeszcze o nagrody dla uczniów itd. To jedyna możliwość, żeby wychowawcy klas maturalnych nie musieli jak psy gończe biegać za każdym osobno ;-)) Całość trwa ok. pół godziny, a korzyści wiele :-)

Zola23-05-2003 22:15:00   [#11]
bałam sie ,ze to jakiś wymóg przepisu i że przegapiłam ,ale pomysł niegłupi i skorzystam
Mariola24-05-2003 07:20:36   [#12]
U nas RP podsumowująca matury służy do takich samych celów jak u Majki i trwa tyle samo :-)

Majka, a może my pracujemy w tej samej szkole? ;-))))))
MaDem24-05-2003 10:27:19   [#13]
1. W mojej szkole na świadectwie dojrzałości wpisuje się datę ostatniego egzaminu, który uczeń zdał. Jeżeli jest poprawka w sierpniu, to datę sierpniową.
2. Na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach: www.ekol.katowice.uw.gof.pl/ko dokładnie wyjaśniono zasady ukończenia szkoły z wyróżnieniem.
JarTul25-05-2003 00:29:14   [#14]

MaDem

Nie mogę znaleźć w witrynie KO Katowice wyjaśnienia, o którym piszesz.

(Właściwe odwołanie do witryny KO Katowice, to: http://ekol.katowice.uw.gov.pl/ko/ - podany przez ciebie adres odsyła na "różowe" strony).

MaDem25-05-2003 08:22:27   [#15]
Do JarTul.
Wejdź na stronę kuratorium, potem na Ważne informacje, potem na Komunikaty, tam jest potrzebna informacja. Przepraszam na pomyłkę :-)))), jedna literka: "f" zamiast "v"............
Gaba25-05-2003 14:24:23   [#16]

no, ro se sprawźcie do czeg pdsyła niewinny tytuł wpisany do wyszukiwarki - Quo vadis - szczeny opadają. Ale gydby się tak zastanowić, to istotne pytanie jest zadanie - kaj leziesz?

g.

janmanterys25-05-2003 19:28:20   [#17]

data wystawienia

Co do daty zobacz temat Wypełnianie świadectw na
janzg26-05-2003 16:02:13   [#18]

Muszę powiedzieć, że trochę zadziwia mnie dowolność z jaką podchodzi się do regulacji prawnych

i tak:

1. Jaką datę wpisać na świdectwie dojrzałości na stronie pierwszej w pozycji: zadał... egzamin dojrzałości w dniu .................. ?
  a) dzień, w którym dany uczeń zdał ostatnią część egzaminu
  b) wszyskim uczniom ten sam dzień ("zakończenia" egzaminu dojrzałości w szkole)
  c) ...

odpowiedź poprawna jest tylko jedna - czyli podpunkt a) podstawa prawna: par. 26. Załącznika Nr 1 Rozporządzenia "o ocenianiu, egzaminowaniu itd...". Ponieważ Świadectwa Dojrzałości pisze się na podstawie Protokołów Egzaminu Dojrzałości, więc nie ma problemu z ustaleniem daty ostatniego egzaminu, gdyż ona w Protokołach jest.

CHCIAŁBYM ZNAĆ PODSTAWY PRAWNE INNYCH PRAKTYK W TYM ZAKRESIE np. możliwości o których piszą Danka, Majka, Mariola, Zola .........

2. Jak liczyć średnią ocen do świadectwa dojrzałości stwierdzającego ukończenie szkoły z wyróżnieniem?
Z ocen końcoworocznych z przedmiotów obowiązkowych:
a) tylko z klasy czwartej
b) ze wszystkich umieszczonych na świadectwie.

W przypadku pytania 2 takiej jednoznaczności nie ma, bo o tym, że trzeba wpisać wszystkie oceny z lat poprzednich jest zapisane w par. 8 ust. 1 i 2 rozporządzenia "w sprawie wydawania i wzorów świadectw........." ale, jeśli to się czyta razem z par. 6 ust.1 i ust.4, to wydaje  się logiczne i oczywiste, że poprawną odpowiedzą jest odp. b) uzupełniona o śr. 4,6 z egzaminów, chociaż sam statut szkoły tę średnią ma prawo podnieść.

CIEKAW JESTEM CZY SĄ W POLSCE SZKOŁY, W KTÓRYCH STATUT OKRWEŚLIŁ WYŻSZĄ ŚREDNIĄ?

Danka27-05-2003 00:39:32   [#19]
Może źle czytam ale nie znalazłam w załączniku nr 1 par. 26 informacji, że datą zdanego egzaminu dojrzałości jest data ostatniego egzaminu danego ucznia. Jest tylko informacja, że za datę wydania świadectwa dojrzałości ustala się datę przyjętą przez szkołę.
janzg27-05-2003 15:52:37   [#20]

treść par. 26:

"Absolwent zdał egzamin dojrzałości, jeżeli ze wszystkich przedmiotów w części pisemnej i części ustnej otrzymał co najmniej oceny dopuszczające."

ponadto par. 24 ust. 3:

"Wyniki części ustnej egzaminu dojrzałości ogłasza w tym samym dniu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego w obecności  pozostałych członków tego zespołu."

i par. 35:

"Od oceny ustalonej zgodnie z przepisami ............ nie przysługuje odwołanie .........."

Ponieważ egzamin dojrzałości jest sprawą indywidualną absolwenta, więc każdy może mieć inną datę jego zdania. Przecież naturalną sprawą będzie również wpisanie daty sierpniowej czy styczniowej, jeżeli absolwentowi zechce się zdać poprawki.

kiedyś w przeszłości było tak, że wpisywano datę w której zakończono sesję egzaminacyjną dla całej szkoły, czyli ostatni dzien egzaminów

pierwsza zmiana nastąpiła dnia 15 listopada 2000r.

§ 9 w ust. 1 wyrazy "datę zakończenia sesji egzaminacyjnej" zastępuje się wyrazami "datę ustalonego przez szkołę terminu wydania absolwentom świadectw lub dyplomów",

potem znowu zmiana 24 kwietnia 2002 r. gdzie § 9 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

1. Świadectwa, dyplomy i inne druki szkolne wypełnia się czytelnie, bez poprawek, pismem komputerowym, maszynowym lub ręcznym, z zastrzeżeniem ust. 4a. Imię (imiona), nazwisko i miesiąc urodzenia ucznia, klasę (semestr), oceny z zajęć edukacyjnych, ocenę zachowania oraz miesiąc wystawienia świadectwa, dyplomu lub innego druku szkolnego wpisuje się słowami w pełnym brzmieniu, bez stosowania skrótów. Jako datę wystawienia świadectwa lub dyplomu przyjmuje się, z zastrzeżeniem ust. 1a, datę zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a w przypadku świadectwa lub dyplomu wydawanego na podstawie egzaminu - datę ustalonego przez szkołę terminu wydania absolwentom świadectw lub dyplomów.

i ta wersja obowiązuje dziś

Ponieważ na pierwszej stronie Świadectwa Dojrzałości należy wpisać dwie daty, więc czytając wprost a "nie między wierszami" wpisać należy  dokładnie to co wynika wprost z rozporządzeń

Danka27-05-2003 18:55:44   [#21]
Ale mi "wyośliłeś". Dzięki, przekonałeś mnie. Pozdrawiam.
janzg28-05-2003 08:51:45   [#22]
:)
fredi31-05-2003 17:13:33   [#23]
A JAKI NUMER ŚWIADECTWA WPISAĆ CZŁOWIEKOWI KTÓRY TERAZ ZDAŁ EGZ. DOJRZ.. ALE JEST ABSOLWENTEM Z ROKU 88
bogna02-06-2003 17:40:45   [#24]

numer takiemu staremu absolwentowi wpiszę z ewidencji.

Ale mam wątpliwości z ocenami miernymi na świadectwie.

Z jednej strony uważam, że nie powinnam ingerować w zapisy świadectwa w części dotyczącej ukończenia szkoły - czyli mierne zostawić jako mierne.

Ale z drugiej strony wygląda to durnowato na druku świadectwa, na którym umieszczona jest skala ocen: dopuszczający,...

JarTul02-06-2003 17:58:42   [#25]

A jeżeli absolwent LO w XXXX...

otrzymał zgodę KO na zdawanie egzaminu dojarzłości w LO w YYYYY to jaki numer wpisać na świadectwie?
bogna02-06-2003 20:57:10   [#26]

Za szybko się wyrwałam z tym, że staremu absolwentowi wpiszę numer z ewidencji.

Tak wpiszę naszemu staremu absolwentowi.

Ale jak wypisywać świadectwo staremu absolwentowi, który jest z innej szkoły?

Jaki numer???

Kto się podpisuje jako wychowawca?

A na stronie pierwszej: Ukończył technikum w XXX

a podpis dyrektora i pieczęć technikum w Koninie???

Chyba sobie szczelę w łeb :-(

bogna02-06-2003 20:59:35   [#27]

a tytuł wątku taki niewinny:

tylko dwa pytania ;-)

fredi02-06-2003 21:30:28   [#28]
a co z tymi ocenami(skala się zmieniała trochę)
Ewa z Rz03-06-2003 06:24:25   [#29]

ocena mierna

ROZPORZĄDZENIE MEN z dnia 24 stycznia 2000 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz odpłatności za wykonywanie tych czynności (Dz. U. Nr 6, poz. 73 i Nr 107, poz. 1132, z 2002 r. Nr 48, poz. 446, Nr 70, poz. 648 i Nr 159, poz. 1320 oraz z 2003 r. Nr 61, poz. 537)

§ 20. 1. W przypadku uzyskania z zajęć edukacyjnych, z których nauka zakończyła się w klasie programowo niższej (semestrze programowo niższym) oceny końcowej miernej, w świadectwach i dyplomach ukończenia szkoły oraz w świadectwach dojrzałości, wpisuje się dla tych zajęć ocenę końcoworoczną dopuszczającą.

fredi03-06-2003 06:50:40   [#30]
nie ma jak Ewa
bogna03-06-2003 15:03:20   [#31]

&20.1. ma zastosowanie przy wypisywaniu świadectw uczniom, którym w toku nauki zmieniła się nazwa oceny z miernej na dopuszczającą.

Wydaje mi się, że nie można tego odnieść do absolwentów, którzy ukończyli szkołę w latach, gdy obowiązywała inna skala ocen:

np.

 uczeń, który ukończył szkołę w roku 1980 został oceniony wg skali ocen: 2,3,4,5,

uczeń, który ukończył szkołę w roku 1994 został oceniony wg skali: niedostat.,mierny, dostat.,... , a jego zachowanie wg: naganne, nieodpowiednie, dobre...

Na świadectwie dojrzałości jest zapis:

XXX urodzony... w roku szkolnym .......ukończył ..... Technikum...

oraz zdał egzamin dojrzałość w dniu.........

I dlatego, moim zdaniem nie można uczniowi, który ukończył naukę w latach, gdy obowiązywała inna skala ocen zmieniać tych ocen tak, by dopasować do skali obowiązującej obecnie.

bogna03-06-2003 15:08:49   [#32]

absolwent z innej szkoły

Moje KO sugeruje(decyzję zostawiając przewodniczącemu PKE), by absolwenta z innej szkoły, który w naszej przystąpił do egzaminu dojrzałości, wpisać do ewidencji z zaznaczeniem, że przyjęty na egz. dojrzałości.

I wtedy już mamy numer do wpisania na świadectwie.

Danka03-06-2003 19:28:27   [#33]
A wychowawca? jaki? ten z 88 r i w dodatku z innej szkoły czy jak?
bogna03-06-2003 19:39:47   [#34]
moje KO sugeruje, żeby za wychowawcę podpisał się ten kto wypisuje świadectwo "staremu absolwentowi".
Danka03-06-2003 21:06:13   [#35]
Dzieki! :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]