Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultujemy rozporządzenie o organizacji roku.
strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
Gaba22-05-2003 04:51:47   [#51]

niech będa skrócone lub wydłużone, byleby mi dzieciaki nie wyłaziły na 45 minut w trzy dni. I... czeski film.

Bo teraz powinnam zapewnic im odprowadzanie do kościoła, a kto będzie uczył...

 

Ja wiem, że ja się mam dogadać. Mam cudownych katechetów, ale co to za zajęcia, które rozkładają szkołe na 3 dni a trwają 3 x 45 minut do południa 3 x 60 minut po południu.

Dwa dni i już !

janzg22-05-2003 10:25:48   [#52]

wydaje mi się, że religia jako przedmiot jest wystarczająco dopieszczona w ramowych planach nauczania. Ponadto na ich kształt programowy wyłączność ma Kościół, więc moim skromnym zdaniem czas skończyć z tą fikcją (szczególnie w szkołach ponadgimnazjalno-ponadpodstawowych), która nazywana jest rekolekcjami.

Pomijam już fakt:

- różnorodności terminów rekolekcji w poszczególnych parafiach - w mojej szkole są uczniowie z 16 parafii. 

- nierównego traktowania przez szkołę publiczną innych wyznań niż katolickie - chodzi o kalendarz świąt.

Wiem również, że sami księża z tych wolnych dni nie są zadowoleni - choć wolą głośno tego nie wyrażać.

Ponad 30% uczniów, to dojeżdżający - jak myślicie jaki procentowy jest ich udział w rekolekcjach parafii, która mojej szkole wyznacza ich czas. Czy uczniom z innych parafii, w których rekolekcje przewidziano w innych terminach nie udzielacie 3 - dniowych następnych zwolnień???

ewa22-05-2003 19:20:48   [#53]

no rekolekcje... :-)

a jak ze stanowiskiem odnośnie rozporządzenia, który wariant, a może wymieszany tylko jak? piszcie :-))

odnosnie religii, to już wiemy priorytety zgodnie z ramówką, najpierw wychować   człowieka- katolika ( w gimku np. 6 godz. religia), a potem dopiero człowieka - obywatela (WOS 3 godz. i to tego jeszcze na pół z WDŹR ) i bez urazy nie mam tu nic złego na myśli dodając do tego po 4 godziny na fizykę chemię biologię i geografię ;-)

Marek Pleśniar22-05-2003 22:31:29   [#54]

pozdrowienia dla konsultantów:-)

ja nadal w podróży:-) Ale zaglądam
Leszek22-05-2003 22:47:10   [#55]

Moja opinia na temat proponowanych zmian w rozporz

ądzeniu o organizacji roku szkolnego:

1.

Proponuję następujące brzmienie § 2. l. “W szkołach, z zastrzeżeniem ust. 2-4, zajęcia dydaktyczno -- wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, z wyjątkiem soboty, a kończą w ostatnim powszednim dniu czerwca, z wyjątkiem soboty."

Nie będzie już wtedy żadnej potrzeby odrabi

ania jakichkolwiek wolnych dni, także pojawiających się z uwagi na egzaminy.

Zatem proponuję zmianę

§ 5. 2. na następującą: “W szkołach, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze są realizowane przez pięć dni w tygodniu, dniem wolnym od zajęć jest dzień wypadający między dwoma dniami świątecznymi ustawowo wolnymi od pracy, a także piątek wypadający bezpośrednio po dniu świątecznym ustawowo wolnym od pracy.”

2.

Proponuję pozostawić dotychczasowe brzmienie § 3. 1.2) dające kompetencje ustalania terminu ferii zimowych w danym województwie kuratorowi oświaty. Centralizacja w tym zakresie nie jest pożądana, a uzasadnienie nie bierze pod uwagę sytuacji finansowej społeczeństwa. Niewielu wyjeżdża ze względów finansowych na zimowiska, a ceny wypoczynku zimowego nie zostaną obniżone. Wiara w uzdrawiającą moc polskiej oświaty w stosunku do finansowej kondycji przedsiębiorców jest zdecydowanie przesadzona. Kondycja przedsiębiorców zdecydowanie poprawi się po unormowaniu przez rząd systemu prawa gospodarczego.

3. Proponowane zmiany § 6 ust. 2 i ust. 3 – 5

są korzystne dla rozwiązań organizacyjnych w szkole (nasuwa się wątpliwość co do konieczności wprowadzania aż tylu dni wolnych podczas egzaminu maturalnego) należałoby rozważyć kwestię wolnego dnia podczas egzaminów zawodowych (wprowadzanych od roku 2003/2004).

Kwestia dni wolnych

w Zespołach Szkół z uwagi na sprawdziany i egzaminy organizowane przez OKE wymaga doprecyzowania w zapisach § 6, (np. nadaje się nowe brzmienie ust. 5 “dla zespołu szkół stosuje się dni wolne od zajęć w zakresie sprawdzianu i wszystkich egzaminów organizowanych przez OKE”, dotychczas proponowane brzmienie ust. 5 oznacza się jako ust. 6).

4. Kwestie

dni wolnych w czasie rekolekcji oraz DEN są uregulowane innymi przepisami, nie poruszałbym tutaj tego tematu.

5. Byłoby interesującym wyprowadzić egzaminy maturalne poza termin

y zajęć w szkole. Wymaga to zmiany innych przepisów. Także proponowanego na forum zmiany terminu naboru do szkół wyższych.

6. Przepis o organizacji roku szkolnego określa czas pracy dla uczniów i słuchaczy. Czas pracy nauczyciela określa ustawa Karta Nauczyciela. Wszak praca nauczyciela to nie tylko bezpośrednie zajęcia z uczniem lub słuchaczem.

 Pozdrawiam

Leszek22-05-2003 22:48:50   [#56]
Szczególnie pozdrawiam podróżującego Marka.
Zola22-05-2003 22:55:05   [#57]
Leszku to jest dobre :-))
Jersz23-05-2003 07:35:10   [#58]

"Tak" dla ...

propozycji Leszka

Jersz

jerzyk23-05-2003 10:03:09   [#59]

mam wrażenie

że głównym powodem wprowdzanych zmian zwarty jest w tej cześci uzasadnienia

"Projekt zmiany rozporządzenia ma na celu ustalanie terminu ferii zimowych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, a nie jak dotychczas przez poszczególnych kuratorów oświaty"

Wprowadzenie dni wolnych na sprawdzian i egzaminy odbywa się "przy okazji". Dlatego nie przewidziano tam  i nie przemyślano kwestii które sa dla nas ważne i  o których piszemy.

Utwierdza mnie w tym przkonaniu lektura w GN 21/2003 str 10 "Jak Bumerang" .

Wpisuję tu fragmenty :

" Własciciele biur podróży, hoteli i pensjonatów nie daja za wygrana i co jakiś czas lobby turystyczne rusza do ataku, aby zimowe ferie uczniow trawały najdłużej"

 

"Propozycje organizacji feri wdług Hausnera

Podział województw na grupy

I- mazowieckie,śląskie,pomorskie, opolskie:

II- dolnosląskie, wielkopolskie, lubelskie, zachodniopomorskie, podkarpackie,

III- malopolskie,podlaskie, świetokrzyskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie

Rok 2004

 Grupa I w pierwszych dwóch tygodniach, grupa II w środkowych dwóch tygodniach, grupa III w ostatnich  dwóch tygodniach

Rok 2005

 Grupa I w ostatnich dwóch tygodniach, grupa II w pierwszych dwóch tygodniach, grupa III w środkowych  dwóch tygodniach

Rok 2006

 Grupa I w środkowych dwóch tygodniach, grupa II w ostatnich dwóch tygodniach, grupa III w pierwszych dwóch tygodniach"

Projekt Hausnera zmienia moje spojrzenie na propozycje zmian. Podzielam  poglady tych ktorzy uważaja że  zdezorganizuje to pracę szkół i wprowadzi zamieszanie.  I chociaż z artykułu wynika że  sprawa jest przesądzona, to myślę że powinniśmy się właśnie temu bliżej przyjrzeć.

Żaczek23-05-2003 22:49:12   [#60]

W kwestii odrabiania dni .

Zgadzam się z  Leszkiem. Przy takiej organizacji roku szkolnego nie powinien istnieć problem odrabiana dni między dniami świątecznymi. Powinny one być wolne.
Gaba24-05-2003 05:30:13   [#61]

Mimo wszystko pragnę podkreślić, że inne regulacje nie regulują ani DEN, ani rekolekcji, a jedynie markują i pozorują rozwiązania.

Zapisy typu - niech się dogadają, nie muszą być zapisywane, bo albo się dogadam, albo nie. 

DEN w podstawówce typu: uwaga, dzieci, teraz was zabawiam - sprowadza się do zajęć w szkole gimnazjalnej i średniej - grono siedzi w szkole i czeka na spełnienie swej misji opiekuńczej. Dla mnie to hipokryzja. Zrobimy se chyba balangę - i kto wie, czy jeden dyżurny nauczyciel nie będzie spełniał opieki, a reszta... :)

Chwałaż jeżeli macie sensowne rozwiązania zastane - ja przy sympatii do naszych katechetów noszę smutek... czy nie szkoda dnia. Tego nie da się ruszyć. 3 dni i już.

Swoją drogą - to jest naprawdę prywatna sprawa obywatela, kiedy jego dziecko ma rekolekcje, ja wolałabym mieć sznsę puścić je do parafii, żeby mi się po mieście nie błąkało. Nic się nie stanie katolikowi jak se pójdzie w piątek, sobotę i niedzielę na rekolekcje - rekolekcje, bo chce, a nie bo musi, albo fajnie, że lekcje lecą. Nasi katecheci myślą podobnie. Ludzie ci tak samo jak ja nie moga niczego.

W okresie rekolekcji jest niebezpiecznie na mieście - mam wrażenie, że watahy dziwnej młodzieży spuszczonej jest wtedy ze smyczy (szkolnej, rodzicielskiej, koscielnej, policyjnej).

benedu gda24-05-2003 06:25:10   [#62]

Mam wrażenie,

że konsultujecie chłam prawniczy.

Ba, jestem pewien - to rozporządzenie jest niekonstytucyjne, wydane na podstawie niekonstytucyjnego upoważnienia. I to powiem osobiście kierownictwu MENiS (wczoraj tylko uścisnąłem dłoń sekretarzowi i p. L też widziałem, a dziś może posłucham pani Ł i prof. K) król jest nagi:-)

Róbta co chceta (OSKKO) tak jak i mi wolno - w końcu jesteśmy profesjonalistami:-)

benedu gda24-05-2003 06:29:26   [#63]

Gabo,

czytaj:-) jako i ja będę czytał (i słuchał też i pisał).

Miłego - pracowitego - dnia:-) Nie zapomnij o odpoczynku;-)

Gaba24-05-2003 07:53:02   [#64]

BENEDU

- dziękuję za materiały. Są interesujące!

Doszły wszystkie.

Patrzyłam wczoraj na konferencję w Warszawie, ale nie dostrzegłam - chyba migawka w te-fal-e była za krótka. :)

benedu gda24-05-2003 08:25:42   [#65]

Gaba?

Jestem niefotogeniczny:-)

Ja pracuje, wystawiają się do kamer i o popularność zabiegają ci, którzy ją tracą:-)

Leszek24-05-2003 21:31:13   [#66]

Benedu gda, pozwolisz, że zapytam - jakie masz wrażenie kiedy ściskasz ręce twórców tego co nazwałeś "chłamem prawniczym"?

Wybacz ciekawość, ale to dlatego, że nie mam takiej okazji.

Pozdrawiam

benedu gda24-05-2003 21:50:44   [#67]

Leszku, cierpliwości - a bedziesz miał okazję:-)

Wrażenie - szczerze? Ta ręka tej stajni Augiasza nie wyczysci (tak sadzę po wczorajszym uścisku dłoni:-)

Porównaj jeszcze daty: powołania - 9.05 i przekazania projektu do konsultacji - 14.05. Nie w tym resorcie takie ekspresowe tempo tworzenia projektów rozporzadzeń:-)

Niestety, w kuluarach też nie mogłem przekazać swojej opinii, bo na dzisiejszej końcowej sesji Szczytu nie było żadnego przedstawiciela tego i jakiegokolwiek innego ministerstwa. Jakie są Twoje wrazenia z powodu takich zwierzchników nadzoru?;-) (odpowiedzieć możesz przy innej okazji:-)

Pozdrawiam

Marek Pleśniar27-05-2003 21:16:56   [#68]

wróciłem i posekretarzuję Wam:-)

Do jutra włącznie przedstawię Wam pozbierane wszystko w postać - na ile potrafię - uporządkowaną. Wyglada na to że będę potrzebował pomocy bo padają tu propozycje o wiele sensowniejsze i dalej idące niż ministerialne - jak mniemam:-) Gdy gdzieś nie dam rady - poproszę o pomoc.

na koniec tego wstępu mam ... przykrą sprawę. Powinienem zareagować bo to mój obowiązek - proszę wiec zebranych o wybaczenie nieprzyjemnej dalszej części wypowiedzi.

Zatytułuję to chyba: "dość tych harców"

Gdy pracuje tyle osób, gdy wykazują one zaangażowanie i chęć otrzymania porządnego efektu końcowego, wejście pod koniec ich pracy bez żadnej konstruktywnej uwagi - ale za to rzucenie od niechcenia kilku lekceważących, pobłażliwych uwag jest nieuprzejme, demobilizujące innych i świadczy o lekceważeniu pracy zebranych oraz gospodarzy forum.

Świadczy też o nieskromnym zdaniu, iż jest się uprawnionym do wydawania takich sądów o przedmiocie pracy tylu ludzi, których trudno uznać za niemądrych i na tyle mało spostrzegawczych by nie spostrzegli iż tracą czas. Zbyt ich szanuję bym kiedykolwiek odważył się (nie wiem po co zresztą) mieć takie zdanie o ich wyborach. Jesli coś konsultują to widocznie uznali to za słuszne. I to ich akurat ja osobiście wybieram sobie na moje autorytety w tej kwestii.

Tak zdarzało się już wiele razy ale rzadko regowałem gdy odbywało się na gruncie towarzyskim lub było mało szkodliwe. Albo po prostu nie chciałem zanadto pouczac jak ktos ma dyskutować - bo niby czemu miałbym mieć prawo? Teraz jednak przeszkodzono w pracy stowarzyszeniowej, zniechęca się uczestników do innych takich działań.

To kolejny już wątek skażony takimi wypowiedziami. Inna wypowiedź dziś (o "rzucaniu pawia") również dotyczyła oficjalnego stanowiska OSKKO. Czy celowo tak sobie popisujesz benedu gda?

Szkoda i mojego czasu (marnowanie mi go też jest niezłym powodem dla reakcji) więc skończę już krótko: to Ty "psujesz nam nasze trójkąty" benedu gda. Wnioskuję do Zarządu o zabronienie Ci pisania z nami - jeśli jeszcze raz tak uczynisz. To bedzie drugi głos w tej sprawie, w niewielkim odstępie czasu. 

W innym wątku Asia napisała dziś:

"z przyjemnych dyskusji na forum o problemie, który każdy widzi inaczej i z którym jeden się boryka, a drugi nie zrobiło się jakies obrzydlistwo, które z cholernym niesmakiem się czyta".

zaś Adaa:

"Pobłażliwość bowiem osiągnąć można jedynie zwalczywszy takie właściwości swojej natury, jak nadmierną miłość własną, zaborczość, egotyzm, egoizm, skłonność do pychy i wywyższania się ponad innych, skłonność do przyznawania swojej osobie większych i w ogóle odmiennych praw niż innym osobom.

podpisuję się pod tym.

A teraz zamiast z radością że czeka na mnie tyle ciekawego czytania, biorę sie do kompilowania materiału z poczuciem chęci spłukania czymś wrażenia.

Przesadzam drodzy dyskutanci:-) Będzie mi baardzo miło czytać Was:-)

fredi27-05-2003 22:39:45   [#69]
Proponuję zmiane w regulaminie.
Kazdy nowy odbywa staż kandydacki.
Dopiero wtedy dostaje pełne uprawnienia, lub nie.
Adaa27-05-2003 23:38:32   [#70]

stażów ci u nas dostatek;-)

ale czy bez tego nie widac gołym okiem kto ma to ,co pozwala na czytanie go z zainteresowaniem?

jesli ktos z uporem maniaka , mimo oczywistych oznak irytacji ze strony innych ,w dalszym ciągu narzuca swoją obecność, czy nie swiadczy to o jego ubóstwie intelektualnym (mimo  innej  samooceny)?

właciwie to ciekawe zagadnienie- "bycie za wszelką cenę"

może to taki sposób na zycie...

czegoś to zawsze uczy:-)

Marek Pleśniar29-05-2003 11:10:03   [#71]

Zebrałem Wasze opinie

proszę o poprawki, zebranie tego w zdania uogólniające i pomoc wszelaką. Ja będę to aktualizował dziś co jakiś czas. Ze wzgledu na skuteczność takiego kompilowania umiesciłem całość w tabelce ulegajacej edycji:

http://www.oskko.edu.pl/oskko/rozporzadzenie_org_roku/org_roku.htm

zajrzyjcie i pomózcie. Dzieki pracy Leszka, Zolim Ew, Jerzyka, Żaczka, Jersza, JanazG, gaby, Majki, elusi, RomanaK, frediego itd itd jesteśmy juiż - mam wrażenie blisko. Chciałem jednak dać zaistnieć opiniom obok siebie na ekranie. Czasem coś ciekawego z takich zestawień wychodzi.

Wasze poprawki pojawią się pod podanym powyżej adresem.

Przede wszystkim prosze o pracę, pomoc polegajacą na naszym spisaniu wyników działań w tabeli w postaci tekstu do wysłania:-)

Tadek29-05-2003 16:08:15   [#72]

rekolekcje

Proponuje  takze w klasach IV -VI rekolekcje w szkole.

Organizacj tych 3 dni niech nalezy do dyrektora , RP w uzgodnieniu z proboszczem.

Adaa29-05-2003 16:18:21   [#73]

w szkole?..zdecydowanie nie

jestem absolutnie za tym aby rekolekcje odbywały bez naruszania organizacji pracy szkoły dla kazdego poziomu kształcenia

mozna je zorganizować po zajeciach i chyba rodzice powinni brać na siebie obowiazek zapewnienia uczestnictwa w nich swoim dzieciom

poza tym istnieją przeciez rozne wyznania i światopoglądy

zdecydowanie powinna to byc indywidualna sprawa rodziców dziecka

Tera29-05-2003 18:36:47   [#74]

Adaa:-)

W pełni się z Toba zgadzam.

Rekolekcje po lekcjach, poza szkołą.

Dość udawania, że nie ma problemu.

Marek Pleśniar29-05-2003 19:56:23   [#75]
ani szkoła nie powinna mieć żadnych nabożeństw i takich tam w niej ani owe nabożeństwa nie będą chyba sobą gdy przeniesiemy je do szkoły.
Gaba29-05-2003 20:09:48   [#76]

Adaa, powiedziałabym, żeś mi to z ust mych wyjęła, gdyby nie to, że brzydko to wygląda. Zgrabnie powiedziane.

gaba

Jersz29-05-2003 20:26:42   [#77]

rekolekcje

Sprawa miejsca realizacji rekolekcji nie powinna być regulowana przez rozporządzenia . O tym gdzie będzie lepiej (dla uczniów, dla środowiska ...) zdecyduje wspólnie szkoła i rekolekcjonista.

Trzy dni wolne od zajęć są faktem i nikt tego tak łatwo nie zlikwiduje. Jest to przecież wynik porozumienia Ministra z wieloma kościołami i związkami wyznaniowymi .(właściwie co przez to można osiągnąć?).

§ 10. 1. Uczniowie uczęszczający na naukę religii uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeżeli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Pieczę nad uczniami w tym czasie zapewniają katecheci. Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą.

O tym czy będzie to tylko godzina w kościele czy jeszcze jakieś zajęcia wspólnie zorganizowane zależy od szkoły i rekolekcjonisty i proboszcza.

Proponuję wątek rekolekcji usunąć z propozycji pisma do MENiSu.

Co do terminu zakończenia roku szkolnego. Ci co w szkołach podstawowych wskazują, że jeden dzień za sprawdzian i dwa średnio za dni dodatkowo wolne (te między świętami i dniami wolnymi) nie powinny skutkować przedłużeniem zajęć szkolnych o cały tydzień. Inni zauważają, że w szkołach średnich (ponadgimnazjalnych) takich dni będzie jeszcze więcej. W związku z powyższym - czy zajęcia szkolne muszą kończyć się tego samego dnia we wszystkich typach szkół?

Pozdrawiam Jersz

Marek Pleśniar29-05-2003 20:36:05   [#78]

te rekolekcje nas poróżnią i zaciemnią sprawę - jak to między Polakami bywa:-)

i ja jestem za pozostawieniem najmniej waznej sprawy w spokoju.

Gaba29-05-2003 20:54:11   [#79]

Jersz, to jest rozsądne z tym zakończeniem roku.

 

Może można usunąc, może nawe trzeba - w imię dyplomacji, ale może kiedys trzeba będzie zrobić taki raport- zestawienie, jak to wygląda, anie wygląda ciekawie.

janzg30-05-2003 16:52:04   [#80]

zawsze można schować głowę w piasek i udawać, że się problemu nie widzi. Ja rozumiem, że dla "heretyków" z SLD nie wypada ruszać tego tematu.

Może Leppperowi z LPRem po kolejnej zmianie rządu podrzucimy ten temat

Marek Pleśniar31-05-2003 12:52:50   [#81]

w kwestiach partyjnych nie wypowiem się,

Dokonałem ostatnich zmian w tabelce

http://www.oskko.edu.pl/oskko/rozporzadzenie_org_roku/org_roku.htm

 i składam całość

Marek Pleśniar31-05-2003 13:20:36   [#82]

pytania do Was

  1. nie mam jasności co do DEN. Proponujecie coś ostatecznie czy nie ruszamy sprawy DEN? Wypowiedzi dotychczasowe to trochę za mało - moim zdaniem.
  2. kompetencje ustalania terminu ferii. Czy wszyscy są za pozostawieniem tego kuratorom?
  3. problem odrabiana dni między dniami świątecznymi. Proponujecie tak jak w tabelce? Tzn - odrabianie automatycznie - dzieki ostatniemu tygodniowi roku? to moim zdaniem koliduje z propozycją zróżnicowania zakończeń roku w róznych szkołach. Skomplikuje w każdym razie współistnienie tych 2 zdań
  4. Rekolekcje - nie ruszamy? Czy jak?
  5. Egzaminy maturalne. Zola, Jersz, Leszek - błagam:-) Zróbcie te częśc na czysto za mnie. Stanowicie najbardziej kompetentny w tej mierze zespół - po co mam Wam rozrabiać w tym. W poniedziałek chciałbym to wysłać. To jak? hm?
  6. Czy proponujecie poważnie potraktować sprawę egzaminów po zakończeniu zajęc w czerwcu?? Brać się za to?
Elusia31-05-2003 15:18:22   [#83]

DEN i rekolekcje to niete rozporządzenie. DEN wymagałoby zmiany KN.

Ferie - ustalenie KO.

Odrabianie itp - zajęcia mają być co najmniej przez 178 dni. W tym roku to było 180 dni. Do odrobienia dwa dni + sprawdzian = według naszych propozycji 177 dni. W gimnazjum 176 dni. Tak więc przedłużenie  o ten tydzień to i tak by było więcej. Trzeba by było wziąć kalendarz i zrobić symulację, ile maks. byłoby dni do odrobienia. Wydaje mi się, że jest to 3 ale się nie upieram, że tylko tyle.

Matury - nie moja działka.

Leszek31-05-2003 16:16:00   [#84]

1. nie mam jasności co do DEN. Proponujecie coś ostatecznie czy nie ruszamy sprawy DEN? Wypowiedzi dotychczasowe to trochę za mało - moim zdaniem.

wg mnie nie ruszać, bo wymaga zmian w KN

2. kompetencje ustalania terminu ferii. Czy wszyscy są za pozostawieniem tego kuratorom?

wg mnie pozostawić zdecentralizowane decyzje KO

3. problem odrabiana dni między dniami świątecznymi. Proponujecie tak jak w tabelce? Tzn - odrabianie automatycznie - dzieki ostatniemu tygodniowi roku? to moim zdaniem koliduje z propozycją zróżnicowania zakończeń roku w róznych szkołach. Skomplikuje w każdym razie współistnienie tych 2 zdań

jeden termin zakończenia dla wszystkich (np. jak wspomniałem ostatni roboczy dzień czerwca (nie sobota), nie będzie już wtedy żadnej potrzeby

 odrabiania jakichkolwiek wolnych dni, także pojawiających się z uwagi na egzaminy.

4. Rekolekcje - nie ruszamy? Czy jak?

proponuję jak dotąd zostawić (to koresponduje z moją propozycją przy pkt.3.

5. Egzaminy maturalne. Zola, Jersz, Leszek - błagam:-) Zróbcie te częśc na czysto za mnie. Stanowicie najbardziej kompetentny w tej mierze zespół - po co mam Wam rozrabiać w tym. W poniedziałek chciałbym to wysłać. To jak? hm?

w przypadku przyjęcia jednego terminu zakończenia zajęć z pkt. 3 niech to będą dni wolne od zajęć dla reszty klas szkół ponadgim.

czyli pozostawić propozycję MENiSu

6. Czy proponujecie poważnie potraktować sprawę egzaminów po zakończeniu zajęc w czerwcu?? Brać się za to?

- natomiast na przyszłość zainicjować prace legislacyjne w MENiSie nad organizacją egzaminów po zakończeniu zajęć dydaktycznych całej szkoły w danym roku szkolnym

 

A teraz uciekam na łono, przyrody oczywiście, przede mną ..., ... i śpiew

ewentualne ognisko, jak leśniczy pozwoli.

Pozdrawiam

janzg31-05-2003 17:19:32   [#85]

1.nie mam jasności co do DEN.

to, że jest zapis w art 74 KN iż DEN jest wolny od zajęć lekcyjnych, to wcale nie znaczy, że rozporzdzenie nie może tego uściślić zapisem pierwszej części zdania z KN, iż Dzień ten uznaje się za święto./KROPKA

2.kompetencje ustalania terminu ferii. Czy wszyscy są za pozostawieniem tego kuratorom?

POZOSTAWIĆ

3. problem odrabiana dni między dniami świątecznymi. Proponujecie tak jak w tabelce?

CZAS SKOŃCZYĆ Z ODRABIANIEM DNI WOLNYCH  w

§ 2.ust. 1. W szkołach, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, z wyjątkiem soboty, a kończą w najbliższy piątek po dniu 18 czerwca.

18 czerwca zmienić na 19 czerwca

4. Rekolekcje - nie ruszamy? Czy jak?

OCZYWIŚCIE RUSZAMY - co stoi na przeszkodzie, aby jedno rozporządzenie nie porządkowało innych rozporządzeń???

Zapis o rekolekcjach nie jest zapisem ustawowym!

5. Egzaminy maturalne.

Stan obecny dotyczący "matury p. Krysi" proponuję zostawić, potrwa jesze rok w większości szkół ponadgimnazjalnych. Wszelkie następne próby zmian spowodują olbrzymi "kociokwik"

6. Czy proponujecie poważnie potraktować sprawę egzaminów po zakończeniu zajęc w czerwcu?? Brać się za to?

Przy obecnej noweli - nie brać się.

w szkołach podstawowych i gimnazjach (toż to maksymalnie dwie lub trzy godziny, które mogą odbyć się w godzinach popołudniowych) proponuję zostawić jak jest.

Zewnętrzne egzaminy maturalne wymagają na nowo przemyślenia i moim zdaniem zapisów ustawowych w Ustawie  o Systemie Oświaty, po to aby każdy nowy minister nie mógł przy nich dowolnie manipulować.

Moim zdaniem, po dotychczasowych doświadczeniach - obok starych miałem również nowe matury - byłbym za tym aby MATURĘ 2005 i następne przenieść na czas po 15 czerwca.

Rok akademicki rozpoczyna się w październiku a uznawolność tego egzaminu zewnętrznego powinna być wymuszona ustawowo w uczelniach publicznych. Uczelnie jeśli chcą mogą włączyć się w egzaminowanie maturzystów. Nic nie stoi moim zdaniem na przeszkodzie aby pracownicy dydaktyczno-uczelniani nie mogli zdobywać uprawnień egzaminatorów MATURY.

Zola31-05-2003 23:47:59   [#86]
tez obok starej miałam nową maturę i mając do tej nowej jeszcze dwa lata, jest czas zmienić termin, dla ucznia zysk, bo jeszcze ma 1-2 miesiące na naukę, dla szkół zysk bo uczymy i nie mamy bałaganu,
potem na zmiany terminów będzie za późno, przyjmując radykalna wersję,że koszty ponosi OKE i musi "kupić sobie " ludzi to pewnie taki pomysł jest na straconej pozycji, ale jesli ktoś rozporządzeniem przymusza mnie do bycia szefem zewnętrznych egzaminów i daje do tego dośc obszerne procedury i kupe papierów do przerobienia i to dwa razy do roku,i żadnych pieniędzy, to czuje sie wykorzystywana
elle01-06-2003 10:09:54   [#87]

głos

    Nareszcie jest szansa,  żeby uporządkować pewne sprawy. U mnie  nauczyciele musieli przyjść dodatkowo w sobotę, aby uczniowie mogli mieć wolne 2 dni matury. A potem wszyscy nauczyciele byli przecież w te 2 dni matury drugi raz w pracy. W innym przypadku uczniowie mieliby wolne 2 dni, bo nauczyciele byli mi wszyscy w szkole potrzebni. A nie mam ich zbyt wielu.

   Pomysł z maturą pod koniec czerwca jast bardzo dobry. Ale ja mam inny pomysł oczywiście niekoniecznie do natychmiastowej  realizacji. Przesunięcie roku szkolnego o 1 miesiąc, czyli od np sierpnia do maja i na koniec matury. Nie chcę was tu zanudzać, argumenty podam kiedy indziej w odrębnym wątku. Brałam pod uwagę aspekty pogodowe m. in.

   Wolne dni między Swiętami pomysł I klasa, nie zależałoby to wreszcie  od widzimisię, lub humoru  "pewnych osób". 

   Pozdrawiam.

ewa01-06-2003 12:37:30   [#88]

uważam,że pismo powinno być dwuczłonowe :

1. odniesienie do projektu zmiany rozporządzenia i tu popieram pozostawienie kompetencji odnośnie ustalania terminu ferii w KO oraz   jeden termin zakończenia dla wszystkich (np. ostatni roboczy dzień czerwca (nie sobota), nie będzie już wtedy żadnej potrzeby  odrabiania jakichkolwiek wolnych dni, także pojawiających się z uwagi na egzaminy" 

2.propozycja uporządkowania innych aktów: DN, rekolekcje, jako dni wolne (w związku z wydłużeniem  roku szkolnego zgodnie z pkt. 1) oraz podać propozycja matur wg Zoli

Igła01-06-2003 13:29:27   [#89]
Dorzucam swoje trzy grosze: absolutnie jestem za wersja (patrz ewa 1. i 2.).koniec z tym odrabianiem!!! ferie zimowe przez KO od polowy stycznia do polowy lutego. Jestescie wspaniali!
elle01-06-2003 14:21:42   [#90]

r

Rekolekcje po lekcjach
Igła01-06-2003 20:23:46   [#91]
I bardzo dobrze, i tak ciagle to szwankowalo bo ksieza slabo sobie z tymi dniami radzili a i tak odpowiedzialnosc spada na szkoly.
Gaba01-06-2003 20:30:55   [#92]

Rozumiem teraz Marka...

A może tak

1. skonsultować to rozporządzenie

 

2. a odrębnym pismem zaznaczyć pozostałą problematykę, która łączy się z organizacją roku szkolnego, np.

- uważamy, że jednoznacznego uregulowania wymaga status święta Dzień Edukacji Narodowej

- dorepcyzowac należy sprawę rekolecji, gdyż spotykamy się z sytuacjami, które przekraczją zwykł dogadanie spraw, np. uczniowie z 16 parafii, pojedyncze godziny odpołudniowe...

- prosimy o dyskusję społeczną nad nową/organizacją roku szkolnego w ogóle, nową filozofią, gdzie matura, zostanie wyłączona z roku szkolngeo na koniec czerwca, a nabór na studia przesunięty na sierpień/wrzesień.

Marek Pleśniar02-06-2003 15:07:11   [#93]
jestem:-)
Rycho02-06-2003 15:24:03   [#94]

mój głos

DEN i rekolekcji teraz bym nie ruszał.

Ferie: nie rozumiem zamiaru centralizacji decyzji wtym zakresie. Proponuję aby postulować o pozostawienie dotychczasowej regulacji w tym zakresie.

Odrabianie i sprawdzian: jestem za obligatoryjnością tego aby nic nie trzeba było odpracowywać tylko te dni pomiędzy świętami lub piątek po święcie we czwartek były po prostu dniami wolnymi od zajęć wszelkich.

Tak samo dni sprawdzianu i egzaminu.

A z tego powodu koniec roku ustanowić w piątek po 20 czerwca.

Egzamin maturalny: tu nie jestem zbyt obeznany, ale uważam, że jeśli zakładamy maturę jako równoczesny egzamin na studia to spokojnie może on odbywać się na zakończenie roku szkolnego.

bogna02-06-2003 15:49:12   [#95]

przepraszam, że wypowiadam się tak późno:

 

3.  problem odrabiana dni między dniami świątecznymi. Proponujecie tak jak w tabelce? Tzn - odrabianie automatycznie - dzieki ostatniemu tygodniowi roku? to moim zdaniem koliduje z propozycją zróżnicowania zakończeń roku w róznych szkołach. Skomplikuje w każdym razie współistnienie tych 2 zdań

Ja jestem za zrożnicowaniem zakończeń roku w różnych szkołach.

Propozycja Zoli, żeby egzaminy maturalne ( ale też egzaminy z przygotowania zawodowego i nauki zawodu) wyprowadzić poza termin zakończenia zajęć jest świetna!

4. Rekolekcje - nie ruszamy? Czy jak?

Ja jestem za ruszeniem tych rekolekcji - w każdym razie w szkołach ponadgimnazjalnych.

I zaoszczędzone w ten sposób dni załatwią problem odrabiania dni między dniami świątecznymi.

6. Czy proponujecie poważnie potraktować sprawę egzaminów po zakończeniu zajęc w czerwcu?? Brać się za to?

Tak - to pozwoli na normalne funkcjonowanie szkoły w maju i czewcu.

Andrzej z G03-06-2003 10:05:17   [#96]

Dni wolne

Mam trzy szkoły, SP,GIM,LO - uczniowie w czasie egzaminów mają lekcje bo mam trzy sale gim. i odcinam od reszty szkoły w czasie egzaminów. Ustne matury zaczynamy od godz. 14.00. Czy 6 dni wolnych w przypadku mojego zespołu?
Jersz04-06-2003 14:01:22   [#97]

Za dużo przywiązania do tradycji ...

Dzisiaj w mediach podano , że Pani Minister Łybacka zamierza dokonać zmiany w organizacji roku szkolnego (tj. przesunąć o tydzień termin zakończenia).

Dzisiaj pomyślałem , że jest to dobry pomysł ale ... ale nadal trzymamay się tradycji. Rok szkolny ma się zacząć 1 września. Czy musi? Czerwiec jest miesiącem zazwyczaj bardzo ciepłym , nawet gorącym. Uczniom naprawdę nie chce się uczyć, jest zbyyyt ciepło. Może rozpoczynać rok szkolny prędzej, np. w przedostatni poniedziałek sierpnia.

Dzisiaj w szkole mojej żony było kilka omdleń, krwotok i to już było naprawdę groźne - zaczymanie akcji serca - reanimacja - u jednego z uczniów.

:-(

Pozdrawiam JERSZ

Marek Pleśniar04-06-2003 15:10:40   [#98]

hmm

niegłupie:-)

Marek Pleśniar04-06-2003 17:53:03   [#99]

czego brak? Proszę o pilne skomentowanie. Czas nagli.

W odpowiedzi na Państwa pismo DKOS-1/ DB5022 /03       z dn. 17 maja 2003 przedstawiam stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty w sprawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego.

§ 1

Tabela: Stanowisko OSKKO wobec poszczególnych punktów Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego.

Punkty § l-go. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego

Stanowisko OSKKO wobec proponowanych zmian:

1) w § 2 ust. l otrzymuje brzmienie:

„l. W szkołach, z zastrzeżeniem ust. 2-4, zajęcia dydaktyczno -- wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, z wyjątkiem soboty, a kończą w ostatni piątek czerwca.";

OSKKO popiera proponowane terminy, z zastrzeżeniem § 2. ust.1. Stanowiska OSKKO

2) w § 3 w ust. l pkt 2 otrzymuje brzmienie:

,,2) ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od polowy stycznia do końca lutego, z zastrzeżeniem ust. 2; terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na terenie poszczególnych województw ustala - po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty - minister właściwy do spraw oświaty i wychowania i ogłasza je nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego rok, w którym będą trwały ferie zimowe,";

OSKKO jest jednoznacznie przeciwne odebraniu kuratorom oświaty decyzji w sprawie terminów rozpoczęcia ferii w poszczególnych województwach. Terminy uogólnione - od polowy stycznia do końca lutego nie budzą, naszym zdaniem, zastrzeżeń.

 

 

 

 

 

 

3) w § 6:

a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Dzień, w którym odbywa się sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, jest w szkołach podstawowych dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.";

Z zastrzeżeniem § 2. ust.1. Stanowiska OSKKO

 

b) po ust. 2 dodaje się ust. 3 - 5 w brzmieniu:

 „3. Dni, w których odbywa się egzamin przeprowadzany w ostatnim roku nauki w gimnazjum, są w gimnazjach dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.

Z zastrzeżeniem § 2. ust.1. Stanowiska OSKKO

4. Dni, w których odbywa się pisemny egzamin dojrzałości lub pisemny egzamin maturalny, są w liceach ogólnokształcących, liceach profilowanych, technikach, uzupełniających liceach ogólnokształcących i technikach uzupełniających, dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.

Z zastrzeżeniem § 2. ust.1. Stanowiska OSKKO

5. Dla uczniów, którym rodzice (prawni opiekunowie) nie mogą zapewnić opieki w dniach, o których mowa w ust. 2-4, szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych.".

Bez zastrzeżeń

 

 

 

 

§ 2

1)      Postulujemy globalne uporządkowanie kwestii odrabiania dni między dniami świątecznymi oraz dni wolnych od zajęć dydaktycznych podczas egzaminów i sprawdzianów, o których mowa w §1, u 3. komentowanego rozporządzenia dzięki proponowanemu w  §1 ust. 1. późniejszemu zakończeniu zajęć dydaktyczno - wychowawczych.  Uważamy, że tak wydłużony termin zakończenia zajęć pozwala uczynić wolnymi od nich wymienione dni – zarówno te między dniami świątecznymi, jak i te podczas egzaminów i sprawdzianów. Ponadto przestanie być problemem dowolność planowania i brak przewidywalności kalendarza roku szkolnego w poszczególnych placówkach oświatowych.

§ 3

1)      Zwracamy uwagę na kwestię dnia Edukacji Narodowej. Aktualną organizację tego dnia uważamy za uregulowaną niejednoznacznie.

2)      Sugerujemy zmianę terminu egzaminów maturalnych. Naszym zdaniem najkorzystniejsze dla niezaburzonego przebiegu zajęć dydaktycznych byłoby przeprowadzenie ww. egzaminów w ostatnim tygodniu czerwca oraz uczynienie tych dni wolnymi dla pozostałych uczniów. Zdając sobie sprawę ze stopnia komplikacji zagadnienia pozostawiamy je do oddzielnego rozważenia.

bogna04-06-2003 18:05:53   [#100]

Jeśli można - to bardzo proszę o dodanie w &3 egzaminów zawodowych:

2)      Sugerujemy zmianę terminu egzaminów maturalnych oraz egzaminów z przygotowania zawodowego i nauki zawodu.

strony: [ 1 ][ 2 ][ 3 ]