Forum OSKKO - wątek

TEMAT: świadectwa dla specjalistów
strony: [ 1 ][ 2 ]
Basik14-05-2003 11:28:05   [#01]
Własnie zakupiłam świadectwa szkolne. Zgodnie z rozporządzeniem dla uczniów z upośledzeniem umysłowym każdego stopnia uczonych w szkole ogólnodostępnej świadectwo jak dla wszystkich z odpowiednią informacją p dostosowaniu programu i oceną opisową. Gdzie ją zmieścić, jeśli przedmioty są wpisane? W ubiegłym roku problemu nie było. Czy ja coś źle patrzę?
beera14-05-2003 11:35:17   [#02]

9. W świadectwach szkolnych promocyjnych oraz świadectwach ukończenia szkoły podstawowej i gimnazjum, wydawanych uczniom z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, kształcącym się w szkołach ogólnodostępnych lub w szkołach (oddziałach) integracyjnych oraz szkołach specjalnych dla uczniów z normą intelektualną, na drugiej stronie świadectwa nad "Wynikami klasyfikacji końcoworocznej" umieszcza się adnotację "uczeń/uczennica realizował(a) program nauczania dostosowany do indywidualnych możliwości i potrzeb na podstawie orzeczenia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej/specjalistycznej*".
(* wpisać właściwą nazwę poradni)

zawsze umieszczało się NAD wynikami- wiec w zasadzie wypisane przedmioty nic tu nie zmieniają

beera14-05-2003 11:37:32   [#03]

ojej-ja chyba

nie zrozumialam pytania...

mamdziecko z lekkim uposledzeniem umyslowym i daję mu normalne świadectwo z ocenami z tą adnotacją, o której niżej...

beera14-05-2003 11:47:37   [#04]

basik

w myśl rozporządzenia , o którym piszesz ocenia się opisowo  TYLKO dzieci z upośledzeniem umyslowym stopnia umiarkowanego i znacznym- par.11 pkt.4

Basik14-05-2003 13:44:18   [#05]
oczywiście, że tylko specjaliści w stopniu umiarkowanym i znacznym mają ocenę opisową. Lekkie - jak wszyscy. Wiem o tej stosownej informacji i dostosowaniu. Popatrzcie prosze na świadectwo. Moje pytanie zasadnicze - gdzie tę ocenę zmieścić?
Ewa z Rz14-05-2003 13:52:48   [#06]

hm...

dobre pytanie...

A może, Basik, wykorzystaj druk ubiegłoroczny (przy świadectwie promocyjnym można)?

No, ale jeśli to świadectwo końcowe... To nie wiem... Zostaje tylko nadrukować tekst oceny Tłusta, dużą czcionką?!) ignorując, to co jest juz wydrukowane...

Jakoś nie widzę innego wyjścia... No chyba, że MENiS spróbuje coś poprawić...

benedu gda14-05-2003 14:36:10   [#07]

Prawo do (o)błedu?

Żadnego szacunku do tego co urodziła góra, czyli mysz(y), tzn. MENiS :-)))
beera14-05-2003 14:56:02   [#08]

Pooglądalam wzory świadectw i rzeczywiscie jest tu problem.

proponuję dzwonić do Menisu- w tej chwili jednak nie ma tam nikogo, kto może udzielić informacji na takie pytanie.

Wiem, bo próbowalam sie dodzwonić i niestety nic...

Basik14-05-2003 14:58:18   [#09]
znowu o specjalistach ministerstwo zapomniało. W tym roku mogę posłużyć się starym drukiem, a w przyszłym? Dobrze, że te dzieci są w II klasie. Problem pojawi się za rok. Chyba wystosuję pisemko do menisa.
beera14-05-2003 17:22:19   [#10]

yhm

napisz!

a dasz scan tego pisma na witrynę? I odpowiedx- oczywiście?

sadzę, ze wyjasnienie tej sprawy niejednemu tu się przyda.

Marek Pleśniar14-05-2003 17:51:37   [#11]
a czemu nie skorzystasz ze stowarzyszenia do tego? hm? po co niby je masz?
Roman K14-05-2003 17:53:07   [#12]

....na drugiej stronie świadectwa nad "Wyniki klasyfikacji końcoworocznej" umieszcza się adnotację "uczeń/uczennica realizował(a) program nauczania dostosowany do indywidualnych możliwości i potrzeb na podstawie orzeczenia publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej/specjalistycznej*".
(* wpisać właściwą nazwę poradni)

Ja uważałem, że ten dopisek należy wpisać jako pierwsze zdanie drugiej strony. Nad wydrukowanym wytłuszczonym ...... Wydaje mi się, że nadal można to wpisać na nowych drukach

beera14-05-2003 18:52:22   [#13]

no nie, bo..

nowe wzory świadectw maja nadrukowane nazwy przedmiotow- trudno NA TYM pisac ocenę opisową ...

Leszek14-05-2003 21:05:38   [#14]

A może wykorzystać wzory świadectw mających trochę więcej miejsca na opisówkę (oczywiście awaryjnie - pomysł straczeńczy)

Pozdrawiam

Roman K14-05-2003 22:50:22   [#15]

Asiu

Przepraszam,że upieram sie przy swoim, ale pewnie nie zrozumieliśmy się

Ja mówię o tym że należy pisać to cudne zdanie na samej górze kartki nad jakimkolwiek tekstem drukowanym. Faktem jest,że tam mało miejsca, ale można.

Roman_K

Ewa z Rz15-05-2003 06:50:05   [#16]

roman,

Ale te dzieciaki mają ocenę opisową i nie ma jej gdzie wpisać, bo to trochę tekstu jest (sporo więcej niz jedno zdanie)...

Marek Pleśniar15-05-2003 08:26:17   [#17]
wybaczcie głupie pytanie nie bardzo wiedzącemu. Ale mi sie nie chce sprawdzać samemu.. A nie możecie mieć swojego wzoru świadectwa? Nie wolno tak?
beera15-05-2003 08:32:37   [#18]

:-)

Roman- ja popelniłam ten sam błąd w rozumieniu basik, rzeczywiście samo TO zdanie zmiesci się bez problemu, ale ocena opisowa- nie.

I Marku- pewnie, że można mieć wlasny wzór- jest na to odpowiednia procedura. Nie sądze, zeby się zdążyło teraz to zatwierdzać i zresztą nie widze powodu- MENIS powinien przewidzieć sytuację, o której napisała Basik i tyle.

Marek Pleśniar15-05-2003 08:50:10   [#19]
to napiszmy do nich oficjalnie, hm? (Ale skoro my nie zdążymy nic zatwierdzić to zapewniam że ministerstwo tym bardziej-)
Basik15-05-2003 09:18:12   [#20]
Już zaczęłam pisać do menisa. Ciągle mi coś przeszkadza. Czekajcie cierpliwie. I tak sprawa ulegnie zmianie dopiero w przyszłym roku.
Roman K15-05-2003 11:56:38   [#21]

Sorry ja też.... Nie pomyślałem o umiarkowanym i znacznym....

Ja dla nich robiłem na drukach do zintegrowanego!!!

I niech mnie wsadzą jeśli to przestępstwo ;)

Roman_K

beera15-05-2003 19:09:19   [#22]

rozmowy z menisem

Dzwoniłam do nich.

Jaki efekt?

Pierwszy raz miła rozmowa- z panem Kwapiszem, ktory nie uznał w momencie podniesienia słuchawki, że rozmawia z kimś o dużym stopniu indolencji umyslowej. ( rozmowy z P. Frączkiem sa mniej przyjemne)

Do pana Kwapisza zostałam odeslana przez kolejne osoby usiłujące mi udzielić odpowiedzi. Jak więc rozumiem, jest to w MENiSie ktoś ,kogo uznają za tego, co się zna na sprawie.

Wszyscy zas po kolei twierdzili, ze jest druk swiadectwa- specjalny , dla tych dzieci, o których pisała Basia.

Gdy poprosiłam pana Kwapisza o podpowiedź jaki to druk porosił o chwilkę i zadeklarował , iz mi natychmiast poda. Po chwili jednak doszedł do sluchawki i poprosił o mój numer telefonu z obietnicą oddzwonienia.

Do 16 nie oddzwonil- może jutro.

Mysle, ze najlepszą drogę obrała Basia- pismo jest tu najlepszym rozwiązaniam.

......

i Roman - świadectwowy przestępco, jakby chciali zamykać za to lub cokolwiek innego dla dyrków szkól musieliby secjalne więzienia budować. Pewnie nie siedziałbys sam ;-)))

Elusia15-05-2003 19:34:59   [#23]
Ja dołączam do Romana, bo mam zamiar świadectwa DRUKOWAĆ.
Marek Pleśniar15-05-2003 19:44:23   [#24]
popieram:-)
beera15-05-2003 19:49:10   [#25]

;-)

posiedzimy w duzym towarzystwie, bo ja zamierzam odrabiac 20 czerwca wbrew lokalnym wytycznym ;-)
Roman K15-05-2003 19:51:05   [#26]

Superrr nie muszę iść siedzieć żeby być w extra towarzystwie:) dzięki Elusia

Ja też drukuję!!! :)))))) całe! na giloszu!!

Roman K15-05-2003 19:51:59   [#27]
Zbiera się niezłe towarzystwo... Kto następny... kto????? ;))))))
Marek Pleśniar15-05-2003 19:52:20   [#28]

viva la revolucion

:-)
Elusia15-05-2003 19:55:11   [#29]
Dostanę dożywocie, bo też odrabiam. Przedstawieniem dla rodziców i festynem :-)))
Roman K15-05-2003 19:57:07   [#30]

Aż serce rośnie !!!!

Towarzystwo....

Kibice....

Sama śmietanka mniam mniam

To może i ja odrobię... przecie zlot;;;)))))

Marek Pleśniar15-05-2003 19:59:21   [#31]
zbieraj do świnki na piw..kawę z nami:-)
bogna15-05-2003 21:32:59   [#32]

ja też będę siedzieć ;-)

dwa lata temu wydrukowałam  mojej klasie świadectwa dojrzałości!

Ciekawe ile dostanę za to przestępstwo?

Ale najważniejsze, że będę siedzieć w takim miłym towarzystwie :-)))

Basik16-05-2003 15:46:02   [#33]

Szlifujcie. Co dodać, a co ująć?

   W związku z wprowadzeniem w życie Rozporządzenia Ministra Edukacji narodowej i Sportu z dnia 14 lutego 2003r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw......................................................................................................................

zwracamy uwagę, że obowiązujące wzory świadectw stwarzają utrudnienia związane z umieszczeniem na nich oceny opisowej dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, kształcących się w szkołach podstawowych i gimnazjach ogólnodostępnych.

   Uczniowie ci, zgodnie z w/w rozporządzeniem, otrzymują świadectwa szkolne o symbolach MENiS –II/1/2 , MENiS – II/2/2, MENiS -II/6/2, MENiS –II/7/2 lub MENiS-II8/2. Zostały na nich umieszczone nazwy zajęć edukacyjnych, co ogranicza znacznie możliwość wpisania pełnej oceny opisowej.

   Przywołane rozporządzenie jedynie w  roku szkolnym 2002/2003 pozwala na posługiwanie się świadectwami bez wydrukowanych nazw zajęć edukacyjnych.

   Mamy świadomość, że szkoły mogą opracować własne wzory świadectw, którymi posługiwać się będą po zatwierdzeniu przez kuratora oświaty. Wymaga to jednak zakupienia papieru giloszowego sprzedawanego w setkach egzemplarzy, co nie wydaje nam się celowe, biorąc pod uwagę, że liczba uczniów upośledzonych uczących się w naszych szkołach, jest stosunkowo niewielka.

BeataD16-05-2003 16:58:58   [#34]

Basiku

Moim zdaniem nie powinno być napisane "znacznie ogranicza" tylko uniemożliwia. Bo skoro wpisane są nazwy przedmiotów-to nie można napisać oceny.

Mam pytanie do oststniego akapitu, czy na pewno on musi być? Moim zdaniem powinien być gotowy wzór dla takich uczniów i koniec. Ten akapit w związku z tym jest niepotrzebny
Elusia16-05-2003 17:21:02   [#35]

"Przywołane rozporządzenie jedynie w  roku szkolnym 2002/2003 pozwala na posługiwanie się świadectwami bez wydrukowanych nazw zajęć edukacyjnych."

Zgodnie z rozp. : "się tylko świadectwami promocyjnymi." Przecież największy problem będzie ze świadectwami ukończenia.

A tak na marginesie to macie jakieś zapasy tych starych? Bo w drukarniach tylko nowe.

Marek Pleśniar16-05-2003 18:30:14   [#36]

fajnie basik:-)

to pilne i nie wiem jak się da uzyskać reakcję na czas. Przychyliłbym sie i ja do zdania Beaty: od tego mamy urzędników by robili nam dobre prawo i dobre wzory świadectw.

Proponuję uwzględnić i przerobić Basi:-)

W związku z wprowadzeniem w życie Rozporządzenia Ministra Edukacji narodowej i Sportu z dnia 14 lutego 2003r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw...wracamy uwagę, że obowiązujące wzory świadectw stwarzają utrudnienia związane z umieszczeniem na nich oceny opisowej dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, kształcących się w szkołach podstawowych i gimnazjach ogólnodostępnych.

   Uczniowie ci, zgodnie z w/w rozporządzeniem, otrzymują świadectwa szkolne o symbolach MENiS –II/1/2 , MENiS – II/2/2, MENiS -II/6/2, MENiS –II/7/2 lub MENiS-II8/2. Zostały na nich umieszczone nazwy zajęć edukacyjnych, co uniemożliwia możliwość wpisania pełnej oceny opisowej.

   Przywołane rozporządzenie jedynie w  roku szkolnym 2002/2003 pozwala na posługiwanie się świadectwami bez wydrukowanych nazw zajęć edukacyjnych.

   Wnioskujemy o jak najszybsze rozwiązanie przez Państwa tego problemu.

Ewa z Rz16-05-2003 18:35:50   [#37]

chyba...

co uniemożliwia możliwość wpisania pełnej oceny opisowej...??

co uniemożliwia wpisanie, wymaganej prawem dla tych uczniów, oceny opisowej.

Marek Pleśniar16-05-2003 19:01:01   [#38]

:-))))))))))))

nie zauważyłem

no jasne

no to czekam co dalej basik

beera16-05-2003 19:28:48   [#39]
Przywołane rozporządzenie jedynie w  roku szkolnym 2002/2003 pozwala na posługiwanie się świadectwami bez wydrukowanych nazw zajęć edukacyjnych.

  Przywołane rozporządzenie pozwala w par..... na wykorzystywanie   w roku szkolnym 2002/2003 starych wzorów druków  świadestw, ale wyłącznie promocyjnych. Oznacza to pojawienie się w tym roku problemu z wypisaniem świadectw ukończenia szkoły dla uczniów , o ktorych mowa.


Podaję moją propozycję ostatniego akapitu. Niestety siedzę w szczecinie i się uczę i nie mogę podać paragrafu rozporządzenia, bo nie pamietam..

Ten ostatni akapit nie brzmi szczęsliwie ... moj też :-(
BeataD16-05-2003 19:31:56   [#40]
Asi propozycja razem z tekstem wpisanym przez Ewę myślę, że brzmi dobrze i jest zrozumiałe.
BeataD16-05-2003 19:33:37   [#41]

Matko...

Obłędna składnia mojego zdania, co? Pardon
BeataD16-05-2003 19:35:47   [#42]
I jeszcze pardon ;-)

Nie wiem, czy tłumaczy mnie zmęczenie?T
tłumaczy?
beera16-05-2003 19:36:18   [#43]

;-)

Ale fajny Pardon , Beatko ;-)))
...............

Basik?
I co?
da się to jakoś posklecać w całość?
Nie ma nic gorszego niz kilka koncepcji :-))
Marek Pleśniar16-05-2003 19:39:37   [#44]

hmm.. pijecie tam coś czy jak?

:-)

BeataD16-05-2003 20:00:03   [#45]
Jesteśmy na zajęciach, proszę pana
Marek Pleśniar16-05-2003 20:00:58   [#46]
i pijecie na zajęciach????
Basik17-05-2003 09:19:54   [#47]

 przepraszam za przerwę w pracy.Już wracam. Do dyrektorów szkół podstawowych mam prośbę, by sprawdzili, czy podane w pismie wzory świadectw od 2 do 6 /dotycza podstawowej/ w istocie rzeczy nie mają miejsca na te opisową. Nie miałam możliwości zobaczenia tych nowych druków.A co do ostatniego akapitu - czyż nie znacie menisa. Oni nam go przywołają i powiedza, że mamy takie prawo, to z niego korzystajmy. I to znowu sprawę opóźni.

 W związku z wprowadzeniem w życie Rozporządzenia Ministra Edukacji narodowej i Sportu z dnia 14 lutego 2003r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw....................................................................

zwracamy uwagę, że obowiązujące wzory świadectw stwarzają utrudnienia związane z umieszczeniem na nich oceny opisowej dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, kształcących się w szkołach podstawowych i gimnazjach ogólnodostępnych.

   Uczniowie ci, zgodnie z w/w rozporządzeniem, otrzymują świadectwa szkolne o symbolach MENiS –II/1/2 , MENiS – II/2/2, MENiS -II/6/2, MENiS –II/7/2 lub MENiS-II8/2. Zostały na nich umieszczone nazwy zajęć edukacyjnych, co ogranicza znacznie możliwość wpisania pełnej oceny opisowej.

   Przywołane rozporządzenie w §2 załącznika jedynie w  roku szkolnym 2002/2003 pozwala na wykorzystanie starych wzorów druków świadectw promocyjnych. Oznacza to pojawienie się w tym roku problemu z wypisaniem świadectw ukończenia szkoły dla uczniów, o których mowa.

   Mamy świadomość, że szkoły mogą opracować własne wzory świadectw, którymi posługiwać się będą po zatwierdzeniu przez kuratora oświaty. Wymaga to jednak zakupienia papieru giloszowego sprzedawanego w setkach egzemplarzy, co nie wydaje nam się celowe, biorąc pod uwagę, że liczba uczniów upośledzonych uczących się w naszych szkołach, jest stosunkowo niewielka.

   Wnioskujemy o jak najszybsze rozwiązanie przez ministerstwo tego problemu.

Marek Pleśniar17-05-2003 09:35:11   [#48]

Basiu, ok - wiem że tak mże Ci się wydawać - co do giloszów itp

z urzędnikami jak z urzędnikami, miałbym inne zdanie. I nie tłumaczyłbym się z niczego - to oni mają nam się tłumaczyc.

Mam tu taką uwage - bardzo dla mnie ważną. OSKKO realizuje swoją politykę postępowania w takich przypadkach. Mamy swoją linię zachowania, swój charakter. (No i musimy się szanować;-)

a co Ty na taki akapit?:

zamiast:

Mamy świadomość, że szkoły mogą opracować własne wzory świadectw, którymi posługiwać się będą po zatwierdzeniu przez kuratora oświaty. Wymaga to jednak zakupienia papieru giloszowego sprzedawanego w setkach egzemplarzy, co nie wydaje nam się celowe, biorąc pod uwagę, że liczba uczniów upośledzonych uczących się w naszych szkołach, jest stosunkowo niewielka.

Mamy świadomość, że szkoły mogą opracować własne wzory świadectw, którymi posługiwać się będą po zatwierdzeniu przez kuratora oświaty. Ponieważ jesteśmy zainteresowani jakością prawa oświatowego, liczymy jednak na współpracę z Państwem w dostarczeniu szkołom gotowych i nie wymagajacych dodatkowych zabiegów prawnych wzorów dokumentów.

Basik17-05-2003 09:38:38   [#49]
Marku, Asiu - nie śpijcie. Za dwie godziny wyjeżdżam do Kazimierza i na trzy dni przerywam pracę.
BeataD17-05-2003 09:41:31   [#50]

Ale...

Uprę się...
Po co mamy pisać, że możemy sobie opracować własne świadectwa.
Zresztą argument o papierze giloszowym też nie jest prawdziwy. U nas można kupić papier właściwie na sztuki.

Przecież nie o to chodzi.
Nie ma druku świadectw dla tych uczniów (de facto), a powinny być
strony: [ 1 ][ 2 ]