Forum OSKKO - wątek

TEMAT: orzeczenie i matura
strony: [ 1 ]
fredi12-05-2003 13:11:22   [#01]
Facet dostał 1 bo robił błędy orograf. Prace były kodowane. Po rozkodowaniu okazało się, że to ten który miał orzeczenie.
W jaki sposób poprawic mu ocenę?
Majka12-05-2003 16:02:05   [#02]

1. Jeśli piszecie recenzje na pracy ucznia, pod spodem szef zespołu przedmiotowego wpisuje drugą, wyjaśniającą opinię z nową oceną. Dyrektor zatwierdza. Jeśli na karcie recenzji, to w ogóle nie ma problemu. Trzeba wypisać nową recenzję :-)

2.Pod kodem powinno być oznaczenie DO.

fredi12-05-2003 20:45:53   [#03]
tzn.
dostaje 1
Druga recenzja, znowu 1
Dekoduję
Okazuje się , ze jest orzeczenie
Proszę szefa zespołu(a on już sprawdzał i postawił 1 jako pierwszy) i on po uwzględnieniu opinii stawia 2?
Danka12-05-2003 21:00:06   [#04]
U nas zaznaczają na pracy na marginesie literę D. Po rozkodowaniu sprawdzamy czy to jest prawda. Zawsze zaznaczali Ci, Którzy mieli orzeczenie.
Majka12-05-2003 21:05:05   [#05]

jesteś w marudnym nastroju? :-)))

Fredi, po co komplikujesz? :-)

 Ktoś nie dopatrzył, że pod kodami nie ma zaznaczonych dysfunkcji i masz już 2 recenzje z oceną niedostateczną?

 Przecież nie można tego błędu ciągnąć w nieskończoność :-)

Przewodniczący zespołu i pierwszy sprawdzający oceniali bez świadomości, że łamią przepis o ocenianiu orzeczonych. Jeśli teraz wszyscy wiedzą, co się stało, piszą recenzję wyjaśniającą. Tak bym zrobiła (jako szef zespołu), waląc głową w dywan przed dyrektorem ze wstydu, że zapomniałam o dopilnowaniu symboli dysfuncji :-)

fredi12-05-2003 21:38:51   [#06]

to raczej moja wina jako szefa PKE

Dzieki za informacje

fredi12-05-2003 21:40:16   [#07]

że pod kodami nie ma zaznaczonych dysfunkcji

stary numer  to pytanie o podstawę prawną.

Majka12-05-2003 21:47:08   [#08]
A jaki przepis reguluje obowiązkowe wpisywanie symboli dysfunkcji pod kodami egzaminów zewnętrznych po 6 klasie, po gimnazjum i przy Nowej Maturze? W ubiegłym roku, na Nowej Maturze , musieliśmy tego bardzo pilnować. Nie pamiętam, czy w pismach z OKE była podana podstawa prawna.
MaDem12-05-2003 22:15:22   [#09]

Po pierwsze ortografia i interpunkcja to tylko jedno z siedmiu kryteriów, jakie bierze się pod uwagę przy ocenie pracy maturalnej z języka polskiego. Nawet, jeżeli ta praca była fatalna pod wzlędem ortograficznym, to nie może to być główny powód wystawienia takiej oceny. Po drugie..... nastąpiło tu niedopatrzenie ze strony Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej. Uczeń stosowne zaświadczenie powinien mieć do wglądu na egzaminie, a przewodniczący zaznacza na kodowanej pracy DO. Dlatego też praca powinna być sprawdzona ponownie tzn. należy napisać nową recenzję... i po kłopocie:-) Pozdrawiam.

fredi13-05-2003 12:01:46   [#10]
w żał. nr 1 dotyczącym egzaminu dojrzałości nic o tym nie ma
Majka13-05-2003 15:14:09   [#11]

Fredi, może to wynika z faktu, że nie ma na starej maturze obowiązku kodowania prac. Różne szkoły różnie organizują sprawdzanie, więc chyba wewnętrzne ustalenia mogą to regulować.

A wpisywanie symbolu orzeczenia pod nazwiskiem (czy pod kodem) u nas np. jest zwyczajowe. Jak inaczej nauczyciel sprawdzający ma wiedzieć? Na maturze sami uczniowie tego bardzo pilnują :-)

Przy sprawdzaniu kryterialnym (bez względu na ilość kryteriów:-) jest to bardzo ważne, bo odlicza się błędy interpunkcyjne i ortograficzne ( ale inne językowe są punktowane).

Iwona113-05-2003 18:22:14   [#12]

czy

może maturzysta zobaczyć swoją pracę pisemną z j. polskiego? U nich w szkole nic nie pisali na pracach o dysfunkcjach, a pan mógł zapomnieć. Jak to sprawdzić nie wkurzając nauczyciela przed ustnym? Poradźcie proszę szybko, bo ustna już  w sobotę!!!!!!!!:-(
Majka13-05-2003 18:40:06   [#13]

hmmm...nie wkurzając...? ;-)

Wg przepisu - może: na prośbę maturzysty dyrekcja w obecności przewodniczącego zespołu sprawdzającego ma obowiązek pokazać pracę, recenzję, odpowiedzieć na pytania. Jest to zabieg dość oficjalny :-)

Jeśli sprawdzał prace ich własny nauczyciel, uczący 4 lata, prace nie były kodowane - to mało możliwe, by zapomniał o swoich dysfunkcyjnych. Tak mi się przynajmniej zdaje :-))

Leszek13-05-2003 18:54:39   [#14]

Nawet po ostatnich zmianach w przepisie o ocenianiu ... to bardzo podkreślono.

Nie wolno odmówić wglądu, natomiast trzeba to sensownie ująć w ramy czasowe, aby nie było, że dyrektor lub wyznaczona osoba non stop czeka na ewentualnie mogących przyjść zainteresowanych obejrzeniem pracy.

Nie można przez to zdezorganizować pracy szkoły.

Pozdrawiam

Iwona113-05-2003 19:11:02   [#15]

dziękuję ślicznie

interesowała mnie w ogóle możliwość wglądu-jutro pójdzie.

Majka- nauczyciel uczył dwa lata i już na wywiadówce w grudniu mówił, że prace tych dysgrafików zostawia na koniec, bo nerwowy się robi od czytania bazgrołów, a czy mógł zapomnieć o orzeczeniu- chyba tak, dziś zapomniał przyjść na ogłoszenie wyników pisemnych  ( to wychowawca) i po 20 minutach czekania pod salą lekcyjną w końcu zjawil sie dyrektor. I jeszcze wyjaśnię to nie wkurzać-pan już powiedział, że przychodzenie w sobotę (ustne) wielce mu plany psuje i niech odpowiadają szybko. No to po co go bardziej denerwować?

A tak poza tym, to tu na forum wypowiadają sie osoby wybitne, odpowiedzielne i dobrze zorientowane ( tak ja je postrzegam-dzięki Wam). Jednak rzeczywistośc jest zdecydowanie inna niż ta , która wyłania się z tego forum- często nadal dzieciak z rodzicem są uniżonym petentami (szczególnie w tzw. renomowanych liceach- nie podoba sie to wolna droga)

Leszek13-05-2003 19:17:18   [#16]

Iwono, ale wtedy trzeba konkretnie wymieniać, które takie. Nie bić we wszystkie tzw. renomowane bo można uogólnieniem trochę krzywdy zrobić.

Niech się wstydzi konkretna szkoła i człowiek a nie Ci którzy tu nic nie zawinili.

Rozumiem Cię i podzielam pogląd o "przypadkowości" takich nauczycieli jak wspomniany.

Pozdrawiam

Majka13-05-2003 19:37:28   [#17]

hi, hi :-)

Ja jestem renomowane :-)

Ale bez żartów: jeśli masz poważne podejrzenia, że nauczyciel nie uwzględnił orzeczenia, to trzeba pójść. To łamanie przepisu. U nas wyniki wywieszono, też nie byłam, kiedy moja klasa piszczała pod gablotą.... miałam lekcję z pierwszakami. A "odpowiadać szybko" nie mogą: na glowę mają przecież 20 minut :-) Jeśli będą poganiani, mogą się odwołać - a na tym przewodniczącemu komisji na pewno nie zależy ;-)

Iwona113-05-2003 21:19:11   [#18]

JESZCZE RAZ

dziękuje za zainteresowanie.

Pewnie, że nie można uogólniać,ale Majka czy zdarzyło Ci się, że ktoś przyszedl z uzasadnionymi zarzutami i został wysłuchany? Zaden rodzic z klasy syna sie nie ośmielił, a między sobą rozmawiali i - korepetycje ewentualnie. Koleżanki z pracy (nauczycielki w gimnazjum )podobnie. I skąd to?? Ja to jeszcze-syn wybitny nie jest to mogłam mieć obawy, ale rodzice tych super dzieci? Nadal uważam, że problem istnieje.

( a wychowawca nie przyszedł, bo zapomniał-tak pan dyrektor powiedział)

Majka13-05-2003 22:01:23   [#19]

Jedno, co można zarzucić moim szefom, to nieustanne wysłuchiwanie rodziców.

 Ale i tak mam wrażenie, że jestem z Marsa :-))

Nauczyciel, który raz nie sprawdził się jako wychowawca, nigdy już tej funkcji nie dostaje. I baaardzo jest pod lupą....

Iwona113-05-2003 22:40:25   [#20]

ej

czy przypadkiem nie pracujesz w szkole prywatnej?????????
Majka13-05-2003 22:48:07   [#21]

W  publicznym LO :-)

Ale oboje dyrektorzy to ludzie młodzi (około 40), nowocześni i baaardzo konsekwentni :-)

A średnia wieku grona jest taka, że czuję się jak dinozaur i to omszały. Nie mam nic przeciw ludziom z doświadczeniem (sama jestem starym belfrem), ale mam wrażenie, że łatwiej wprowadzać rewolucyjne , a czasem niepopularne zmiany, gdy ma się do czynienia z ludźmi , którzy nie obrośli w nawyki :-)

Marek Pleśniar13-05-2003 23:21:30   [#22]

dzięki za "młodzi"

:-)

Leszek14-05-2003 21:23:13   [#23]

Dzięki Majka

Tak trzymać.

Odmłodzony (bo dzieciaki przypominają mi cały czas jakie to one już "stare" - same o tym mówią)

Pozdrawiam wiosennie i młodo.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]