Forum OSKKO - wątek

TEMAT: urlop macierzyński
strony: [ 1 ]
Atina10-05-2003 21:53:01   [#01]
Czy można przedłużyć nauczycielowi staż o okres urlopu macierzyńskiego (6 m-cy)?
Ewa z Rz10-05-2003 22:00:15   [#02]

nawet należy.

Zgodnie z ust. 31 art 9d KN urlop macierzyński NIE przerywa stażu n-la, jedynie powoduje przedłużenie trwania stażu o całą długośc urlopu.

KN art 9d ust. 3a. W przypadku nieobecności w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego staż ulega przedłużeniu o czas trwania tego urlopu.

fredi11-05-2003 14:44:46   [#03]
Czy taka nlka powinna dostać pismo z informacją kiedy kończy staż?
MaDem11-05-2003 21:19:15   [#04]
Sądzę, że nauczycielkę należy poinformować pisemnie, powołując się na  KN art 9d ust. 3a, że z dniem..... (data rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego),  staż został przerwany. Jego kontynuacja rozpocznie się z chwilą powrotu do pracy po skończonym urlopie.
Ewa z Rz12-05-2003 07:40:24   [#05]

Nie.

Staż NIE zostaje przerwany.

Po powrocie z urlopu należy n-lkę poinformować o przedłużeniu stażu w związku z urlopem macierzyńskim i podac nową datę jego zakończenia.

Basik12-05-2003 10:25:16   [#06]
A jak wygląda w tym czasie problem opiekuna stażu. Ja wręczam mu pismo, w ktorym informuję, że z uwagi na nieobecność nauczyciela wstrzymuję wypłatę dodatku. Będzie wznowiony wraz z powrotem stazysty do pracy.U mnie ten dodatek to 60 zł, więc jest to jakaś kwota w skali półrocznej.
grażka12-05-2003 16:46:43   [#07]
A jak są liczone ewentualne (ODPUKAĆ!!!!), zwolnienia lekarskie w okresie ciąży? Czy zlicza sie je i o ten okres wydłuża czas stażu? Pal licho te  opiekuńską kasę, zależy mi na dziewczynie, żeby stażu nie straciła, a to dopiero początek... Zresztą, czy podczas np. urlopów i długotrwałych zwolnień, macierzyńskiego itp. powinno się dostawać ten dodatek za opiekę nad stażystą? Bo wolę uświadomić dyrektorowi, niż potem oddawać. ;-)))
Atina14-05-2003 20:24:34   [#08]
Co jeżeli dyrektor nie wręczył takiego pisma po powrocie nauczycielki (luty), ale dopiero teraz w maju, gdy teraz kończy się staż?
fredi14-05-2003 20:26:28   [#09]
staz się teraz nie kończy, musisz doliczyć urlop macierzyński
Atina14-05-2003 20:28:52   [#10]
Czy nie powinna dyrektorka wręczyć tego pisma od razu po powrocie z urlopu. Czy nie można się jakoś bronić.
fredi14-05-2003 20:32:30   [#11]
przed czym chcesz sie bronic?
Atina14-05-2003 20:35:17   [#12]
Przed przedłużeniem stażu
fredi14-05-2003 20:36:06   [#13]
nie ma takiej możliwości
fredi14-05-2003 20:38:47   [#14]
Ewa RZ juz ci to tłumaczyła podając konkretny przepis
KN art 9d ust. 3a. W przypadku nieobecności w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego staż ulega przedłużeniu o czas trwania tego urlopu.
Atina14-05-2003 20:39:13   [#15]
Szkoda. Dzięki za radę
Ewa z Rz14-05-2003 20:41:01   [#16]

Nie można

Przedłużenie stażu jest obligatoryjne - wynika wprost z KN.

Pismo w tej sprawie od dyrektora jest uprzejmościa z jego strony, a nie powinnością. N-l powinien znać KN i bez pisma wiedzieć, że jego staz ulega przedłużeniu.

grażka, zwolnienia lekarskie się nie liczą o ile w sumie nie przekraczaja 90 dni. Jeśli jest juz te 90 dni (lub trzy m-ce ciurkiem) to każda nieobecność w pracy przerywa staż i wymaga pisemnego wniosku od n-la by go wznowić. Opiekun ma niepłacone o ile staż uległ przerwaniu, od 1 dnia m-ca następującego po m-cu, w którym staz został przerwany (ew. rozpocząl sie urlop macierzyński). W przypadku urlopu dodatek funkcyjny opiekuna ulega zawieszeniu. Zostaje odwieszony z pierwszym dniem m-ca następującego po dacie powrotu nauczyciela, będącego pod jego opieka z urlopu.

Wynika to z ogólnych przepisów dotyczących dodatku funkcyjnego.

Janusz z W14-05-2003 20:57:21   [#17]

Do Ewy

Ewo powiedz mi, proszę, gdzie znalazłaś zapis (tzn. w jakich przepisach ogólnych) o warunkach niepłacenia i zawieszania wypłaty dodatku funkcyjnego dla opiekuna stażu. Wszak regulamin ustalany przez "organ" nie należy do takich przepisów. Chodzi mi o Twoją ostatnią wypowiedź.
Ewa z Rz14-05-2003 21:09:05   [#18]

Ups, potknięcie

Kiedyś (wcale nie tak dawno :)) były takie przepisy. Teraz powinno być to określone w regulaminie wynagradzania n-li uchwalonym przez organ prowadzący.

Jeśli nie ma tam nic na ten temat - decyduje dyrek. I nie sadzę by decydował korzystniej dla n-li niż to jest określone w rozporządzeniu dotyczącym szkół prowadzonych przez ministra... :-)

Janusz Pawłowski14-05-2003 21:48:43   [#19]

Przepraszam, ale ...

nie bardzo potrafię przywołać do pamięci stan prawny, o którym piszesz Ewo.
Martwi mnie to, tym bardziej, że piszesz iż niedawno to było.

Stopnie awansu zawodowego - a zatem i dodatek funkcyjny dla opiekuna stażu, zostały wprowadzone w tym samym momencie, co zapis, że o szczegółowych zasadach jego wypłacania decyduje organ prowadzący.

Kiedy zatem miały szansę zaistnieć przepisy "ogólne", które regulowałyby sprawę dodatku funkcyjnego z tytułu opieki nad stażem w wypadku nieobecności podopiecznego?

Jakoś - wydaje mi się, że nie miały takiej szansy.
Chyba od zawsze (od kiedy funkcja ta zaistniała), to organ decydował.
Ale może pamięć mnie zawodzi ...

To pierwsze.

 

A po drugie - skąd to przypuszczenie:  "nie sadzę by decydował korzystniej dla n-li niż to jest określone w rozporządzeniu dotyczącym szkół prowadzonych przez ministra"?

Możesz mi wyjaśnić dlaczego jest tak, że dyrektor nie decyduje korzystniej niż minister?
Znaczy - jak już to jedynie gorzej?

Czy to znaczy, że dyrektor z natury wredniejszy od ministra jest?
Ta prawda obowiązuje w każdej sprawie, czy też jedynie w odniesieniu do dodatku funkcyjnego?

Swoją drogą ... dziwnym byłoby płacenie za opiekę osoby, której staż uległ przerwaniu.
Dziwi mnie jedynie argumentacja Ewy, powołująca się nie na obowiązujące przepisy, ani na zdrowy rozsądek, ale na jakieś dziwaczną zasadę nie czynienia lepiej niż minister.
Od tego była ta reforma, żeby organy mogły dać więcej niż minister swoim, jeśli mają z czego.

Ewa z Rz15-05-2003 06:59:42   [#20]

:-))

Właśnie Janusz, bo nie ma z czego... :-)

Oczywiście masz rację, że tak mówi zdrowy rozsądek... Jakoś go ostatnio straciłam obserwujac poczynania organu w bardzo istotnej dla mnie sprawie...

A pisząc o ogólnych przepisach mialam na mysli przepisy dotyczace dodatku funkcyjnego wogóle (i to nie tylko w szkole), a nie tylko opiekuna stażu - i to zwłaszcza, jesli chodzi o ustalenie tego kiedy przestać płacić i kiedy zacząć ew. znowu. To, że on się wówczas nie należy jest dla mnie oczywiste - wynika to z samego charakteru tego dodatku (bez względu na funkcję z tytułu której jest on przyznany).

grażka15-05-2003 23:26:02   [#21]
Dziekuję za informacje - grażka

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]