Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Urlop dla poratowania zdrowia a emerytura.
strony: [ 1 ]
mariaszka14-02-2008 16:49:15   [#01]
Witam!Moze ktos pomoze mi rozwiązac taki dylemat?Nauczycielka ma 27 lat pracy w szkole i 4-letnie studia dzienne.Tym samym nabyła juz prawa do odejscia na emeryture/łącznie 31 lat okresów składkowych i nieskładkowych/Czy w tej sytuacji mogę jej udzielic urlopu dla poratowania zdrowia,o ktory właśnie wystąpiła , czy zasugerowac aby odeszla na emeryture?POzdrawiam i z góry dziękuję.
rzewa14-02-2008 16:53:06   [#02]
to już od Ciebie zależy: możesz odmówić i nikt nie jest w stanie dowieść Ci, że nie było podstaw do odmowy, ale możesz taż urlopu udzielić i w żaden sposób nie będzie można Ci udowodnić, że nie miałaś do tego prawa...

;-))
aleksandra200414-02-2008 19:18:53   [#03]
"to już od Ciebie zależy: możesz odmówić i nikt nie jest w stanie dowieść Ci, że nie było podstaw do odmowy,"

czy na pewno?
Dyrektor nie jest lekarzem - no chyba, że chce się zabawić w doktora ale sąd może mu udowodnić, że nie warto.
zgredek14-02-2008 19:27:42   [#04]

ale dyrektor ma przed sobą ustawę, w której są zapisane warunki jakie trzeba spełnić, aby urlop otrzymać

i niestety może być tak, że mimo, że lekarz wydaje orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu - to nauczyciel nie spełnia warunków i takiego urlopu nie otrzyma

zgredek14-02-2008 19:32:07   [#05]

a rzewa pisała o niejasnościach związanych z prawami emerytalnymi

a poszukajże w szukajce;-)

Andrzejxilo14-02-2008 20:23:26   [#06]
Ostatnio miałem taką samą sytuacje u siebie w liceum, więc zapytałem OP i KO o interpretację prawna takiej sytuacji. Odpowiedz dostałem następująca:osoba która nabyła prawa emerytalne nie może otrzymać urlopu na poratowanie zdrowia. I sprawa stała się jasna. Pozdrawiam
Leszek14-02-2008 20:26:22   [#07]

Mariaszka -jesli uznałaś, ze nauczycielka nabyła prawa emerytalne to odmawiasz udzielenia udpz motywując to w sposób w/w ...

odwołanie od Twojej decyzji kierowniczej nie przysługuje nauczycielowi...

chyba, że wolisz odwołać się od orzeczenia lekarskiego do medycyny pracy...

pozdrawiam

rzewa14-02-2008 20:42:59   [#08]
ale to czy uprawnienia emerytalne ta n-lka nabyła w świetle art 73 KN problematyczne jest, ot co :-))
Leszek14-02-2008 20:49:50   [#09]

a jeszcze istnieje art. 88 - i o tym chyba myslała Mariaszka...

dopóki istnieje zawsze można interpretować różnorako...

pozdrawiam

DYREK14-02-2008 21:44:23   [#10]
bogna 17-11-2006 20:10:37

takie było stanowisko ministerstwa

Odpowiedź MENIS na pytania II Ogólnopolskiej Konferencji Kadry Kierowniczej Oświaty w Miętnem (11-13 marca 2005) do MENIS w sprawie Karty Nauczyciela

Zgodnie z treścią art. 73 ust. 1 i 2 ustawy – Karta Nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo 1 roku. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

 

W wyroku z dnia 24 grudnia 2003 r. PK 72/03 Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że „nabycie prawa do emerytury” zostało użyte w ustawie – Karta Nauczyciela w takim znaczeniu, w jakim występuje w przepisach dotyczących świadczeń emerytalno – rentowych. Nie jest ono zatem równoznaczne z przejściem na emeryturę, czy też z zamiarem skorzystania z tego świadczenia wyrażającym się złożeniem stosownego wniosku. Zgodnie z art. 100 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do świadczeń powstaje w dniu spełnienia wszystkich warunków, od których uzależnione jest to prawo. Nabycie prawa do emerytury następuje z chwilą spełnienia ostatniego z wymaganych warunków. Przepisy art. 24 ust. 1 i art. 27 ust. 1 tej ustawy określają, że wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednakże osiągnięcie tego wieku nie zawsze jest warunkiem koniecznym do nabycia prawa do emerytury. Szereg przepisów określa warunki wystarczające do nabycia prawa do emerytury osób, które nie osiągnęły tego wieku (np. art. 29 i 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Do takich przepisów należy również art. 88 Karty Nauczyciela, który stanowi, że nauczyciele mający 30-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, mogą po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy przejść na emeryturę. Na podstawie tego przepisu nauczyciel nabywa prawo do emerytury w dniu, w którym osiągnął 30-letni okres zatrudnienia i dwudziestoletni okres pracy w szczególnym charakterze.

 

Ustalenie uprawnienia nauczyciela do urlopu dla poratowania zdrowia wymaga wnikliwej analizy przebiegu zatrudnienia nauczyciela na podstawie dokumentacji zgromadzonej w aktach osobowych. W myśl przepisu art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) dyrektor szkoły jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i decyduje w sprawach wynikających ze stosunku pracy nauczyciela. Ocena spełniania przez nauczyciela warunków uprawniających do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia należy zatem do wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły. Nauczycielowi spełniającemu określone ustawą warunki dyrektor szkoły, jako pracodawca, udziela urlopu dla poratowania zdrowia zgodnie ze wskazaniem lekarza. Roszczenie nauczyciela w sprawie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia stanowi roszczenie wynikające ze stosunku pracy, a zatem ocena jego zasadności należy do właściwości sądu pracy zgodnie z art. 91c ust. 2 ustawy – Karta Nauczyciela. Prawomocny wyrok sądu jest wiążący dla nauczyciela i dyrektora szkoły

DYREK14-02-2008 21:49:03   [#11]

ZNP

Opinia w sprawie urlopu dla poratowania zdrowia dla nauczyciela mającego jednocześnie uprawnienie do emerytury bez względu na wiek w trybie art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela




W obowiązującym stanie prawnym – art. 73 ust.2 Karty Nauczyciela – w sytuacji, gdy nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.
Oznacza to, że nauczycielom spełniającym wymagania określone w art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela (uprawnienie do emerytury bez względu na wiek) nie powinien zostać udzielony urlop dla poratowania zdrowia.
Z napływających do Zarządu Głównego ZNP informacji wynika, że dyrektorzy szkół i placówek oświatowych przy ustalaniu nauczycielowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie powstrzymania się od pracy w celu podjęcia leczenia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia bez porozumienia z nim, w jego ogólnym stażu zatrudnienia uwzględniają okresy nieskładkowe (najczęściej studia wyższe) i odmawiają nauczycielowi urlopu zdrowotnego, twierdząc, że ten spełnia warunki do przejścia na emeryturę nauczycielską.
Nauczyciel, który chciałby z powodów zdrowotnych na krótki okres (1 rok) zawiesić aktywność zawodową, w sytuacji nieudzielenia mu urlopu jest niejako „przymuszany” do zakończenia stosunku pracy i przejścia na emeryturę. W konsekwencji ma to wpływ na długość jego okresów składkowych i co za tym idzie wysokość jego świadczenia emerytalnego.
W opinii Związku takie postępowanie dyrektorów szkół i placówek oświatowych jest nieuprawnione i wykraczające poza ich kompetencje, na co wskazują poniższe rozważania.
Po pierwsze należy zauważyć, że sam art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela, określający przesłanki, jakie nauczyciel musi spełniać, aby skorzystać z emerytury nauczycielskiej nie wyjaśnia szczegółowo sposobu ustalania okresu zatrudnienia oraz okresu wykonywania pracy w szczególnym charakterze.
Z praktyki organów rentowych w postępowaniu o świadczenie emerytalne wszczęte na wniosek uprawnionego nauczyciela wynika, że do wymaganego 30- letniego okresu zatrudnienia zaliczane są okresy wykonywania pracy, jako okresy składkowe i okresy bezczynności zawodowej, jako okresy nieskładkowe oraz okresy uzupełniające (okresy pracy na roli, traktowane jako okresy składkowe). Przy ustalaniu poszczególnych kategorii wymienionych okresów w postępowaniu o świadczenie emerytalne ZUS- y korzystają z definicji zawartych w ogólnych przepisach emerytalnych (ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu ubezpieczeń społecznych).
Po drugie w sytuacji, gdy jednym z warunków skorzystania z wcześniejszej emerytury jest obowiązek rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela- wymuszanie na nim takiej decyzji - kłóci się niewątpliwie z zasadą, iż emerytura bez względu na wiek jest przywilejem nauczyciela, jak również pozostaje w sprzeczności z przepisem mówiącym, że postępowanie o świadczenie emerytalne wszczyna się na wniosek uprawnionego lub jego pełnomocnika.
Nie sposób zatem odmówić słuszności nauczycielom, którzy czują się dyskryminowani z powodu odmowy udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia i zmuszania ich do przejścia na emeryturę. Zdarza się bowiem, iż ci właśnie nauczyciele po raz pierwszy występują o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia pod koniec swojej kariery zawodowej.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że od lipca 2005r toczy się niezakończona jeszcze dyskusja pomiędzy Rzecznikiem Praw Obywatelskich a Ministrem Edukacji Narodowej w przedmiocie zbiegu prawa do urlopu dla poratowania zdrowia i uprawnienia do wcześniejszej emerytury. Rzecznik w piśmie do Ministra nie odnosi do samego sposobu ustalania okresu zatrudnienia uprawniającego do przejścia na emeryturę, ale w swoim stanowisku kwestionuje już samo skracanie urlopu dla poratowania zdrowia z powodu posiadania prawa do emerytury bez względu na wiek. Zdaniem Rzecznika wątpliwości pojawiają się na tle brzmienia art. 73 ust. 2 Karty Nauczyciela. Skracanie wymiaru urlopu bądź jego nieudzielenie w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych bez powiązania z faktycznym przejściem na emeryturę przez nauczyciela nie jest trafnym rozwiązaniem. Nabycie bowiem uprawnień emerytalnych - w opinii Rzecznika - nie rodzi obowiązku zaprzestania zatrudnienia, daje jedynie podstawę nauczycielowi do skorzystania z tego prawa. Decyzja jednak o rozwiązaniu stosunku pracy należy wyłącznie do nauczyciela.
W opinii Związku brzmienie art. 73 ust. 2 w związku z art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela nie upoważnia dyrektorów szkół i placówek oświatowych do tak niekorzystnego interpretowania przepisów prawa, skutkującego dla nauczyciela odmową udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, szczególnie w sytuacji, gdy uprawnienie do wcześniejszej emerytury będzie przysługiwało nauczycielom jeszcze tylko do końca 2007roku.
Ponadto w przypadku, kiedy przepisy budzą wątpliwości na tyle poważne, że stają się przyczynkiem do dyskusji między Rzecznikiem Praw Obywatelskich a resortem edukacji - w opinii Związku - dyrektor powinien stosować przepisy dotyczące prawa do urlopu zdrowotnego w sposób korzystny dla nauczycieli.
Na poparcie powyższej opinii w załączeniu stanowisko w tej sprawie Okręgowej Inspekcji Pracy w Krakowie, wydane w związku z zapytaniem skierowanym przez Prezesa Zarządu Oddziału w Gorlicach.
Inspekcja Pracy zajmując swoje stanowisko w sprawie wskazała również, iż nauczycielowi, któremu bezpodstawnie odmówiono udzielenia urlopu zdrowotnego służy oprócz prawa do złożenia pozwu do sądu pracy, także skarga do Państwowej Inspekcji Pracy.


Warszawa, dnia 2006-09-01

DYREK14-02-2008 21:51:17   [#12]

http://www.oupis.znp.edu.pl/dane/pliki/PIP.doc

Gorlice, dnia 22.08.06

Państwowa Inspekcja Pracy Kraków

Zapytanie,

Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gorlicach uprzejmie prosi o przesłanie opinii prawnej dotyczącej urlopu dla poratowani :i zdrowia dla nauczycieli, którzy legitymują się 27 i 29 letnim okreseui zatrudnienia.

Zgodnie  z Art.  73  Karty Nauczyciela nauczycielowi  spełniającemu warunki określone w Art, 73 ust.l i ust.2 przysługuje urlop dla poratowania zdrowia. Zgodnie z Art. 88 ust, l KN „nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, ,,... mogą- po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy przejść na emeryturę,"

Dyrektor szkoły odmawia udzielenia urlopu nauczycielom ze stażem 27 i 29 lat pracy twierdząc, że oni posiadają już uprawnienia emerytalne ponieważ dolicza im okres studiów dziennych.

ZNP Oddział Gorlice uważa, że nauczyciele ci nie mają trzydziestoletniego okresu zatrudnienia, a o tym czy doliczyć do stażu pracy okres studiów mogą zadecydować sami po rozwiązaniu stosunku pracy na swój wniosek.

Póki co nauczyciele ci posiadają 27 i 29 letni okres zatrudnienia i zgodnie z Art 73 KM przysługuje im urlop dla poratowania zdrowia.

Informujemy, że nauczyciele ci spełniają wszystkie warunki określone ustawą.

Uprzejmie prosi się o pisemne udzielenie opinii prawnej w możliwie krótkim czasie na nasz adres: oupisgorlicefgjwp.pl.


 

Wiceprezes Z^lźądU Udziału ZNP

w (jorlicach

l/


 

Kraków, 31 sierpnia 2006 r. 2A-062-4560-796/06

ZNP ZOM Gorlice <oupisgorlice@wp.pl>

Odpowiadając na zapytanie z dnia 22 sierpnia 2006 r w sprawie urlopu dla poratowania zdrowia i uprawnień nauczycieli do zaopatrzenia emerytalnego, uprzejmie wyjaśniam:

1. Należy przyznać całkowitą rację stanowisku ZNP wyrażonemu w zapytaniu na temat uprawnień nauczycieli do wcześniejszej emerytury w oparciu o art. 88 Karty Nauczyciela. Nie może być wątpliwości, że uprawnienia powyższe stanowią przywilej nauczycieli, którzy po rozwiązaniu umowy na swój wniosek mogą skorzystać ze świadczeń emerytalnych, o ile spełnione są pozostałe warunki zawarte w tym przepisie.

2.   Dlatego też opisane we wniosku stanowisko dyrektora odmawiającego w takim przypadku urlopu dla poratowania zdrowia jest bezpodstawne i nawet prawdopodobny brak godzin nie może go usprawiedliwiać. Nauczycielom w omawianych warunkach przysługuje roszczenie o udzielenie wspomnianego urlopu, a także możliwość złożenia skargi, w tym również do PIP.

Specjalista mgr Bogdan Krasowski

 

mariaszka14-02-2008 23:10:51   [#13]
Wszystkim bardzo dziekuje za odpowiedz a szczegolnie DYRKOWI.Bylam podobnego zdania ale nie mialam pewnosci czy to zgodne z prawem.Pozdrawiam.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]