Forum OSKKO - wątek

TEMAT: FUNDUSZ SOCJALNY
strony: [ 1 ]
Halina12-03-2002 13:00:16   [#01]
Czy po nowym roku nastąpiły jakieś zmiany w przepisach dotyczących ZFŚS ? Jestem członkiem komisji socjalnej, chcemy wprowadzić zmiany w naszym regulaminie. Przejrzałam "Doradcę 4/2000" , ale nie wiem czy coś się nie zmieniło, zwłaszcza jeśli chodzi o opodatkowanie bonów. Proszę o pomoc. Halina
Jacek12-03-2002 16:11:07   [#02]

Fundusz socjalny

W tym roku świadczenia, które otrzymuje pracownik w ramach ZFŚS są wolne od podatku do kwoty 380 zł. Oznacza to mówiąc ogólnie, że jeśli pracownik otrzymał bony lub inne świadczenia z funduszu powyżej tej kwoty to powinny byc one opodatkowane
Halina12-03-2002 19:24:54   [#03]
Możesz mi podać skąd się wzięła ta kwota 380 zł? Dziękuję. Halina
Ewa z Rz12-03-2002 20:17:04   [#04]

Z rozporządzenia MF. Opodatkowanie nalicza się na dotychczasowych zasadach tzn. od pomocy rzeczowej płacimy podatek dopiero w rocznym rozliczeniu (PIT-cie), a od pomocy gotówkowej jest on naliczany i odprowadzany odrazu.
Janusz z W12-03-2002 20:43:06   [#05]

ZFŚS

Nie chcę się wymądrzać, ale zmiana ta została wprowadzona przez Sejm Ustawą z dnia 21 listopada ub. r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wcześniejsze brzmienie Art. 21 ust. 1. pkt. 67 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych było następujące: "67)wartość rzeczowych świadczeń okolicznościowych, otrzymanych przez pracownika - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę, ogłaszanego na podstawie odrębnych przepisów, za grudzień roku poprzedzającego rok podatkowy; rzeczowymi świadczeniami okolicznościowymi są w szczególności: paczki świąteczne dla dzieci, bilety na imprezy sportowe lub kulturalne,". Obecne (od 1 stycznia 2002): "67) wartość rzeczowych świadczeń okolicznościowych otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym połowy kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę, ogłaszanego na podstawie odrębnych przepisów, za grudzień roku poprzedzającego rok podatkowy; rzeczowymi świadczeniami okolicznościowymi są w szczególności: bony towarowe, paczki świąteczne dla dzieci, bilety na imprezy sportowe lub kulturalne,". Może te cytowania są nudne, ale nieznajomość prawa... Efektem zmian jest nie tylko ograniczenie zwolnienia z podatku świadczeń rzeczowych z minimalnego wynagrodzenia do jego 50%. Obecnie jedynie świadczenia rzeczowe z ZFŚS oraz środków Zw. Zaw. mogą być zwolnione z podatku. Wcześniej wielu pracodawców (raczej nie w publicznych szkołach ;=))) w ten sposób wynagradzało swoich pracowników.
Kajka12-03-2002 21:02:36   [#06]

nie kumam

Czyli mam rozumieć, że wszyscy nauczyciele będą płacić dodatkowy podatek za świadczenia urlopowe, bo już się pogubiłam?
Janusz z W12-03-2002 21:05:58   [#07]

Nie!!!

swiadczenie urlopowe jako świadczenie PIENIĘŻNE, nie było zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Świadczenie urlopowe było i jest opodatkowane.
Kajka12-03-2002 21:07:54   [#08]

Całe szczęście

... już myślałam, ze każą to jeszcze raz płacić
stan12-03-2002 22:07:32   [#09]
Zaliczkę na poczet podatku odprowadza pracodawca.
:-)
Gaba13-03-2002 05:33:03   [#10]

dorbiażdżek, bo też już o tym było

Halinko, uwaga - sprawdż, co to znaczy "komisja socjalna" - za fundusz odpowiada dyrektor, nie ma komisji socjalnej, chyba, że jako ciało doradcze, ale trzeba to spisac umiejętnie w regulaminie. Bardzo uważnie spiszcie umocowanie komsijci socjalnej!!! Za fundusz jednosobowo odpowiada dyrektor. Ja udzielam, ja odpowiadam - ZZ skarzy do sądu dyra. Ja podejmuję i proszę związki o podpis + uwagi, sugestie.

Gaba
Ewa z Rz13-03-2002 06:58:00   [#11]
"Komisja socjalna" nie musi być, ale lepiej dla dyra kiedy jest. W razie pretensji o nie przyznanie świadczenia, można do niej odesłać, bo np. nie złożyła odp. wniosku. No i w przypadku dyra nie musi sam do siebie wnioskować o pomoc, a czasem by mu się przydała. Bez komisji to jakoś niezręcznie... Ale oczywiście o wszystkim decyduje dyro, a komisja tylko sugestie... A co do regulaminu, to wnosić o zmianę może każdy, dyro akceptuje (albo nie) i przedstawia RP do zatwierdzenia.
Marek Pleśniar13-03-2002 07:12:16   [#12]

lepiej

gdy jest - z powodów wewnętrznych
gdy jest tylu ludzi i pieniądze - lepiej mieć wsparcie i ogólną świadomośćfunkcjonowania tu kilku par oczu
Halina13-03-2002 13:33:31   [#13]
Dzięki za wasze sugestie. My tylko pomagamy - doradzamy  dyrektorce, a ona bardzo chętnie korzysta z tej pomocy, reszta grona też jest zadowolona. A dobry  regulamin pomoże uniknąć niejasności.  Halina
Konto zapomniane06-05-2002 16:32:06   [#14]

Świadczenia rzeczowe

Pracuje w prywatnej firmie, zajmuje sie miedzy innymi sprawami kadrowymi. Poszukujac informacji na temat nagrod i swiadczen dla pracownikow natrafilam na te strone. Znalazlam odpowiedz na jedno z pytan, ale kilka jeszcze mi pozostalo. Chodzi mi o nastepujaca sytuacje: pracownik postanowil rozwiazac z nami umowe o prace, szef w podziekowaniu za wspolprace wreczyl mu nagrode rzeczowa o wartosci okolo 1600 zł. Chcialabym wiedziec czy powinnam naliczyc i odprowadzic podatek od osob fizycznych i skladki od calej kwoty, czy naliczenia i odprowadzienia w/w obciazen powinnam wykonac jak gdybym naliczala wynagrodzenie na liscie plac? Dodam jeszcze ze moja firma zatrudnia okolo 10 osob i nie mamy  funduszu socjalnego (przy okazji czy to oznacza ze bony towarowe powinnam opodatkowac w calosci?)       Patrycja

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]