Forum OSKKO - wątek

TEMAT: jutro 1maja a kasa 5 maja-czy coś można zrobić?
strony: [ 1 ]
joanka30-04-2003 14:46:56   [#01]

W mojej szkole nauczyciele otrzymują pobory na konto 5 maja.

Księgowośc tłumaczy to faktem, że tak "daje "urząd miasta.

Dyrekcja umywa ręce, twierdząc, że nic na to nie można poradzić.

Czy rzeczywiście nie można?

Pozdrawiam i dziekuję za wskazówki.

bogna30-04-2003 15:09:30   [#02]

tak - jest komunikat na stronie MENiSu

Komunikat w sprawie terminów wypłaty wynagrodzenia dla nauczycieli

    Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu uprzejmie informuje, iż w przypadku zmiany terminów wypłaty wynagrodzenia (np. wynagrodzenie należne za maj wypłacane do 30 kwietnia w br.) jest aktualne stanowisko Ministra Finansów z dnia 20 marca 2000 r. skierowane do wszystkich izb skarbowych.

bogna30-04-2003 15:10:30   [#03]

to znaczy

tak - można :-)
Majka30-04-2003 15:55:08   [#04]

Joanko:-)

Mojego powiatu ten komunikat też nie wzruszył :-(
Anka K30-04-2003 18:20:22   [#05]
A u mnie płacą 2 maja, przecież banki są czynne. Wypłata 5 maja jest naruszeniem Karty Nauczyciela, ponieważ nauczyciele powinien otrzymać pensję w pierwszym dniu roboczym miesiąca, a tym dniem jest 2 maja. Co na to Twoje związki? Anka
Anka L30-04-2003 18:54:46   [#06]
Dostaliśmy pieniądze wczoraj :-)
Tadek30-04-2003 18:57:09   [#07]
u NAS DZISIAJ
Renatka30-04-2003 19:19:19   [#08]
ja dopiero wysyłam 2-go bo ponoć Vulcan wariuje i coś im tam nie gra jak mają wysłać do 30.04 . przed komputeryzacją było w terminie
Gaba30-04-2003 19:51:19   [#09]
Podtrzymuję sprawę drugiego maja - stanowisko ministerstwa finansów jest niezgodne z praktyką NIK i okreslonych służb, m.in. zapłata ZUS 5 maja jest obligiem przy zapłacie pensji 30 kwietnia i... tego minister finansów nie wziął - nabepieczniej i najuczciwiej jest przelać pieniądze 2 maja.
Danka30-04-2003 23:14:26   [#10]
U nas też 2 maja. Przelewy oddane dzisiaj do banku z poleceniem przelewu na konta 2 maja.
Janusz z W30-04-2003 23:19:20   [#11]

Ciekawe

Widziałem już wczoraj informację na stronie MENiS o stanowisku Ministra Finansów (przypomniałem ją sobie). Problem w tym o czym pisze Gaba, problem przede wszystkim dla dyrektorów. Czy w przypadku wypłaty wynagrodzenia majowego w kwietniu, będą w stanie (czytaj: czy będą mieli pieniądze) odprowadzić do USk i ZUS zaliczki na podatek oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od podwójnych wypłat do 5 oraz 20 maja? A poza tym w jaki sposób wytłumaczą fakt nie wypłacenia przynajmniej najmniejszego wynagrodzenia w maju? Pismo Ministra Finansów mówi wprost o tym by USk uwzględniały w określonych miesiącach naliczane przez pracodawcę koszty oraz tzw. "ulgę podatkową". Natomiast należy rozszerzyć jego znaczenie również na konieczność odprowadzenie na konta wymienionych przeze mnie wcześniej instytucji odpowiednich środków pieniężnych. Nie może być tak, że wynagrodzenie wypłaca się w jednym miesiącu, natomiast obciążenia wynagrodzeń, nalicza i przelewa w kolejnym.
Hanna01-05-2003 08:11:55   [#12]

ale

art.39 KN  mówi, że "wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem wolnym od pracy wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym" Przez wypłacane rozumieć przecież należy możliwość dostania do ręki a nie dokonanie przelewu co przy skuteczności banków oznacza kolejne opóźnienie. U mnie jest tak, że w każdym miesiącu ok.28 a najpóźniej 29 przelewamy na konta pracowników pieniądze i zawsze pierwszego mamy je na swoich kontach. Opinia radcy prawnego  potwierdziła (przy zwalnianiu księgowej m.in. za to, że pensje wpływały na nasze konta po  pierwszym), że nauczyciel ma fizycznie dostać pieniądze "do ręki" pierwszego. Raz wyprostowana kwestia przekazywania pieniędzy do banków przed pierwszym rozwiązuje sprawy o których pisze Janusz z W. Pozdrawiam
Gaba01-05-2003 08:58:29   [#13]

Hanno, absolutnie podzielam Twoje stanowisko, mnie się nie udało jeszcze przebrnąć przez pewne procedury bankowe (które mnie nie do końca interesują) jestem na etapie pokazywania przedziwnych/niejasnych procedur wew. w naszemu bankowi gminnemu.

Moje rozumowanie jest takie - mam/muszę/chcę/powinnam jako pracodawca nauczycielowi dać pieniądze do ręki (= na konto fizycznie) 1 każdego miesiąca. To jasne. Lub następnego dnia, jeżeli 1 był dniem wolnym. I tu się zaczyna kołomyjka...

mam złożone na 2 maja do banku przelewy eliksirem, który mi jakoby gwarantują, że pieniądze będą na kontach w bankach nauczycieli 2.05 o 12.00. Teoretycznie!

A tak nie jest, gdyż w bankach docelowych, gdzie są rory moich nauczycieli... te pieniądze znajdują się często na kontach przejściowych (!!!) ew. na tzw. kontach typu overnight.

Było już, że nauczyciele mieli jakieś przedziwne umowy, że pieniądze ich jako te prądy bładzące błądziły po peryferiach bankowych... a co nas to obchodzi. prostuje te sprawy pismem grzecznym i kategorycznym.

Sama ścigam dwa banki - jeden gminny, drugi mój - taktownymi i dociekliwymi pismami - ŁER AR MAJ MANI... :)

 

Nie mogłam/nie mogę wypłacić pieniędzy 30 kwietnia 2003, chociaż zachęca mnie do tego ( to nie ten jest problem) jakiś wysoki urzędnik na stronach MENiSa, ale zapomniało mu się, że wtedy 5 maja muszę zapłacić ZUS, na który nie mam jeszcze ani grosza.  I pościga mnie inna instytucja dotkliwymi karami finansowymi. RIO, NIK, ZUS... :)

więc muszę liczyć ( !!!) na nasz gminny bank 2 maja.

Jak chcesz liczyć licz - na siebie.

Zabawnie i groźnie jednocześnie brzmią  informacje z innych forów dyskusyjnych nauczycielskich, gdzie jakoby rady powiatu ustanowiły datę 5 maja na wypłaty - tak - oto Polska powiatowa - ponad prawem, zwyczajami, niech na świecie wojna, byle nasza wieś spokojna... my se ustalimy, że będziemy płacić 5 maja.

 

A ZZ śpiom cy co!

Marek Pleśniar01-05-2003 10:27:58   [#14]

zzty gaba przyjdą do Ciebie

czemu nie wypłacasz:-)

Anka K03-05-2003 15:08:37   [#15]
Złożyłam przelewy 30 kwietnia, miały przejść eliksirem 2 maja i ... wciąż idą. Pieniędzy na kontach nie ma, mimo że bank pracował. I co? Do sądu po odsetki? Anka

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]