Forum OSKKO - wątek

TEMAT: rekolekcje - wypadek
strony: [ 1 ]
Roman K27-04-2003 00:29:09   [#01]

Podpowiedzcie, proszę jak rozwiązujecie problem opieki nad uczniami w czasie rekolekcji.

Problem polega na tym, że w czasie dowozu dzieci do kościoła (autobusem wynajętym przez proboszcza) miał miejsce wypadek z udziałem ucznia. Wypadek ciężki z urazem głowy. Czy w takiej sytuacji dyrek powinien powołać zespół powypadkowy?

Czy Waszzym zdaniem rekolekcje są częścią zajęć szkolnych?  Jak to (organizacja rekolekcji) jest u Was rozwiązywane? A może należałoby zapytać Menis jak interpretuje prawo w tym zakresie?

Podpowiedzcie.

Roman_K

Alfred27-04-2003 08:47:13   [#02]
Rozporządzenie  MEN  z  dnia  14 IV 1992 r.  (Dz.U.  1992/36/155, 1993/83/390,   1999/67/753)   w    sprawie   warunków  i  sposobu organizowania   nauki   religii   w   publicznych   przedszkolach i szkołach.

Par.10.1. Uczniowie uczęszczający na naukę religii  uzyskują  trzy kolejne dni zwolnienia z  zajęć  szkolnych  w  celu  odbycia  rekolekcji wielkopostnych, o ile religia lub wyznanie, do którego  należą,  nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Pieczę  nad  uczniami  w  tym czasie zapewniają katecheci. Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą.
2. O terminie rekolekcji dyrektor szkoły powinien być  powiadomiony  co
najmniej miesiąc wcześniej".

Nie widzę paska narzędzi do formatowania tekstu, toteż z cytowanego wyżej aktu wybieram interesujące nas wątki:

Po pierwsze: "Pieczę  nad  uczniami  w  tym czasie zapewniają katecheci".

Po drugie: "Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą".

Wniosek: Rekolekcje wielkopostne, mimo że nie są normalnymi zajęciami szkolnymi, wymagają okreslenia zasad ich organizacji przez kościół (proboszcza) oraz szkołę (dyrektora).Opiekę (pieczę) sprawują katecheci.
Wypadek uczniowski wymaga zastosowania odpowiedniej procedury: patrz: http://bhp.zce.szczecin.pl/
beera27-04-2003 10:45:20   [#03]

Po drugie: "Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą".

w związku z tym "po drugie" oraz w związku z tym, że katecheci sa pracownikami szkoły w sytuacji wypadku moja szkoła ponosiłaby konsekwencje  tego zdarzenia.

Należy jeszcze spytać w jakim wieku jest dziecko, bowiem jesli chodzi o SP i klasy mlodsze mamy przepisy o dowozie dzieci do szkół. Jesli uznamy rekolekcje za określoną formę zajęć szkolnych to zapisy dotyczące dowozow będą tez tu istotne.

Piszę tak patrząc oczywiście ze swojego punktu widzenia. Ponieważ dyrektoruję w szkole wiejskiej , do której dojeżdża duzo dzieci mam bardzo dokladnie opracowywane szczegółowe zasady organizacji rekolekcji.

Okreslone sa godziny dowozów dzieci do szkoły, opiekunowie podczas przejścia ze szkoły do koscioła, opiekunowie przebywający z uczniomi po zakończonej mszy do momentu odjazdu dzieci ze szkoły do swoich wsi.

Okreslony sa także rodzaje zajęc na ktore mogą uczęszczac dzieci w tym czasie.( sa to zazwyczaj koordynowane przez katechetę dzialania, w ktore jako  wykonujący , czy opiekunowie, włączają się wszyscy nauczyciele)

Pewnie robię więcej niż nakladają na dyrektora przepisy, ale uwazam, ze dni rekolekcji nie musza , a nawet nie powinny byc trzema dodatkowymi dniami ferii.

Roman K27-04-2003 10:56:34   [#04]

Na szczęście to nie moje dziecko. Ale mam podobne wątpliwości i dlatego zadałem pytanie. Dziecko z drugiej klasy SP.

"Pieczę sprawują katecheci" - jak skutecznie może to wykonać 3 katechetów nad ok. 500 uczniów?????

Dzięki za informacje, prawo znam, interesuje mnie praktyka w różnych szkolach.

Asiu - jak konkretnie u Ciebie wyglądają te... "Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą. Chętnie na priv.

Ania27-04-2003 11:13:42   [#05]

Asiu

mnie także, dobra?

Albo do wymiany plików :-)

beera27-04-2003 11:24:26   [#06]

jutro :-)

bo mam to na szkolnym komputerku- ok?

 

Roman napisałeś 3 katechetów na 500 uczniów- nie ma szans...

ale gdzie jest napisane, że nauczyciele mają w tym czasie dzień wolny od pracy?

Roman K27-04-2003 11:38:42   [#07]

A gdzie jest napisane, że można ich przymusić do opieki w czasie rekolekcji????

Pewnie że można jutro...

Już dzięki

beera27-04-2003 12:46:33   [#08]

hm..

a dlaczego MA byc gdzies napisane oddzielnie?

Płacisz im za te dni jak?

A może nie płacisz?

Roman K27-04-2003 12:59:24   [#09]

 :) To dlaczego Men wyliczył kto ma sprawować opiekę? Zawęził w ten sposób krąg osób podejrzanych;).

Jak rozwiązujesz problem ewentualnego błędu, nieporozumienia w sprawie organizacji rekolekcji przez księdza? Przecież Men pisze że organizator przedstawia  dyrektorowi bez dalszych skutków.

Pozdrawiam

Roman K27-04-2003 13:00:39   [#10]
Płacę i organizuję pracę w szkole..... :)
beera27-04-2003 14:13:36   [#11]

"Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą"

Jak rozwiązujesz problem ewentualnego błędu, nieporozumienia w sprawie organizacji rekolekcji przez księdza? Przecież Men pisze że organizator przedstawia  dyrektorowi bez dalszych skutków.

MENIS pisze, że organizator powiadamia o terminie . Moim zdaniem tylko to jest bez dalszych skutków

Jeśli ustalam szczegółowe zasady- a robie to ja i ksiądz, to nie ma tu mowy o jakims błędzie.

 

mam dzieci dojezdżające do szkoły- jest ich bardzo duzo.

Podczas dojazdu dzieci w obu autobusach są opiekunowie ( zazwyczaj Ci, ktorzy tę funkcję sprawują na codzień)

Nauka rekolekcyjna trwa  45 . Od momentu przyjazdu do szkoły do momentu odprowadzenia dzieci do Kościoła pieczę nad dziecmi sprawuję , zgodnie ze szczegółowymi zasadami organizacji nauczyciele. Podczas nauki w Kościele jest katecheta ( i Ci nauczyciele, ktorzy maja na to ochotę).

Po nauce rekolekcyjnej nauczyciele odbieraja dzieci spod Kościola, przyprowadzaja do szkoły i organizuja im czas do momentu odjazdu autobusu- znowu na podstawie szczególowych zasad.

Plan zajęć opracowuje katecheta. Są to najczęściej klasowe konkursy plastyczne, ogladanie filmów o tematyce religijnej, konkursy literackie dotyczące nauki rekolekcyjnej, itp.

Szczególowe zasady organizowania są w mojej szkole uzupełnione harmonogramem zajęć na te dni. Wyglada to jak plan lekcji ciut. Inne są tylko godziny, rodzaj zajęć oraz opiekunowie.

......

jakoś wiedziałam, że płacisz i organizujesz :-)

jak rozumiem problem dotyczy innej szkoły.

I dziecka z drugiej klasy...

Ja wolę stosować zasady RWD, tym bardziej, że akurat w tym przypadku nie widzę powodu aby nauczyciele mieli dni wolne od pracy, tym bardziej, że specyfika szkoły wiejskiej obarczonej dziećmi dojeżdżajacymi tej pracy wymaga.

........

i na marginesie zupełnym- pomysł ustalenia dnia wolnego od zajęc po to, aby umozliwic dzieciom 45minutowa naukę rekolekcyjna jest zupełnym niewypałem ( ale to tylko moim zdaniem)

Majka27-04-2003 14:54:51   [#12]

Asiu:-)

Nie tylko twoim zdaniem. Moim też.

Trzy dni wolne od nauki w marcu czy kwietniu -to dla szkół średnich na przykład trzy dni bez fakultetów dla maturzystów.

Moje rodzone dziecię (młode liceum) miało 45 min. nauk na 10.00, potem woooolne.....Nie mógłby iść na 13.oo, a rano mieć choć 4 lekcje?

Nauczyciele mają intensywne szkolenia, rady, pracę z dokumentacją, posiedzenia zespołów przedmiotowych - na pewno nie wolne :-) ale zawsze liczę, ile lekcji (szczególnie z maturzystami) mi przepadło...

Gaba27-04-2003 18:04:21   [#13]
w mojej klasie przepadło mi 5 lekcji - jestem załamana, to jest dla mnie horor - mimo ze jestem katoliczką, że lubię czasu rekolecji, mogę nie pytac dzieciaka, niech będzie to czas lżejszy, ale nie wolne, po 45 minut mszy i... i własnie co.
Roman K27-04-2003 19:32:56   [#14]

heh wywołałem wilka z lasu... :):)

Asiu Tak to inna szkoła, też wiejska :) dzieci na codzień nie są dowożone. Chodzą do swojej szkoły. Miło mi będzie jak usłyszę kolejne przykłady i opinie na ww temat.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]