Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Studniówka. Odpowiedzialność dyrektora
strony: [ 1 ]
asan15-01-2008 19:31:13   [#01]

Porządkując pliki znalazłem pismo wiceministra MEN w sprawie studniówek-
bodajże grudzień - styczeń 2007.

Ja już jestem po balu maturalnym. Szczęśliwy. Jeszcze raz udało się!.
Jak my ryzykujemy- ''kamikaze".

Pomimo wszystko udanej zabawy życzę

............................................................................................

Komunikat w sprawie organizacji studniówek

Zabawa uczniowska, potocznie zwana studniówką, ma długoletnią tradycję. Odbywa się na około sto dni przed pierwszym poważnym egzaminem - maturą -wprowadzającym w dorosłość. Jest przypomnieniem, że zbliżające się dni będą wypełnione intensywną pracą intelektualną, że trzeba utrwalić wiedzę, nadrobić zaległości, że będzie to czas pokonywania słabości, intensywnego zmagania się z emocjami, zmęczeniem oraz budowania pozytywnych ambicji i planów na dalsze życie.

To przypomnienie nie zmienia jednak szkolnej tradycji, że studniówka to bal, do którego przygotowanie, a następnie uczestnictwo w nim powinno być przeżyciem radosnym, serdecznie i z nostalgią wspominanym po latach, swoistym pożegnaniem z koleżankami i kolegami ze szkolnej ławki, z nauczycielami, z uczniowskim życiem, ze szkołą.

Przygotowanie udziału w tym balu wszystkich uczniów powinno być szczególnie starannie przemyślane i omówione z całą społecznością szkolną – uczniami, dyrekcją, radą pedagogiczną i rodzicami. Jednocześnie należy pamiętać o przepisach prawnych znajdujących zastosowanie przy organizacji tego typu imprezy. Do nich należy rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69), w którym w § 2 zobowiązuje się dyrektora do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole lub placówce, a także bezpiecznych i higienicznych warunków uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) przewiduje współdziałanie dyrektora szkoły z radą szkoły, radą rodziców, samorządem szkolnym. Organy te najczęściej w sposób znaczący wspomagają szkołę w organizacji tego typu imprez.

Również wewnętrzne dokumenty szkoły powinny dookreślać organizację i funkcjonowanie szkoły, w tym zapewnienie bezpieczeństwa uczniom. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.) statut liceum określa m.in. warunki pobytu w liceum zapewniające uczniom bezpieczeństwo.

Współcześnie studniówka coraz częściej odbywa się w ekskluzywnych lokalach, a przygotowanie maturzysty do uczestnictwa w niej oznacza dla rodziców poważny wydatek finansowy, natomiast dla samych zainteresowanych rewię mody. Szkoła organizując studniówkę powinna jednak uwzględniać sytuację materialną wszystkich uczniów, tak by ten bal oznaczał zarówno dla maturzystów, jak i ich rodziców radosne, niepowtarzalne przeżycie. Jednocześnie szkoła dokonując wyboru miejsca organizacji studniówki powinna zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zabawy.

Pamiętać bowiem należy, że jest to zabawa szkolna, za której organizację odpowiada szkoła. Przemyślenia więc wymaga miejsce w którym studniówka odbywa się i wybór takiego, który zapewni właściwy i oczekiwany klimat tej szczególnej zabawy oraz bezpieczeństwo jej uczestników. 

Zasady i obowiązki przyszłych maturzystów oraz innych osób, a także nauczycieli i rodziców biorących udział w balu powinny być czytelne i jasno określone. Dotyczy to zachowania, ubioru, odpowiedzialności za siebie i osoby spoza szkoły zaproszone przez poszczególnych uczniów.

Studniówka, jak każdy bal, powinna być przygotowana programowo. Nie wystarczy tylko nawet najpiękniej odtańczony polonez i muzyka do tańca. Warto nawiązać do dawnych balów studniówkowych, w trakcie, których przyszli maturzyści wspominali swój szkolny czas w formie np. inscenizacji kabaretowych, występów wokalno-muzycznych czy wspólnych zabaw.

Od wielu pokoleń studniówka jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu młodego człowieka. Większość dorosłych – po latach – chętnie powraca do tych chwil. Przygotowywanie sali balowej, zaproszeń dla kadry pedagogicznej oraz programu artystycznego przez maturzystów, poczęstunku przez rodziców tworzyło atmosferę serdecznej, bezpiecznej zabawy. Również biało - granatowy strój maturzystów tego wieczoru był najbardziej szykownym i eleganckim. Było to, zatem prawdziwe święto ucznia, o którym marzyły zawsze młodsze roczniki.

Organizując studniówkę społeczność szkolna powinna troszczyć się, aby ten bal nie został przysłonięty cieniem.

 

 

AnJa15-01-2008 19:34:01   [#02]
Jakoś nie odczuwałem adrenalizny z ryzykiem związanej.

No, ale jeszcze 2 tury przede mną.
Marek Pleśniar15-01-2008 19:35:58   [#03]
ciekawe gdzie pan wiceminister ma PP na studniówki
zgredek15-01-2008 19:36:39   [#04]
Organizując studniówkę społeczność szkolna powinna troszczyć się, aby ten bal nie został przysłonięty cieniem.
aza15-01-2008 19:39:34   [#05]
no podkreślił przeca...
asan15-01-2008 19:47:43   [#06]

 Kiedyś na luzie.
Teraz fantazja młodzieży, wypadki w szkołach, '' trójki Giertycha'' no i siwizna na skroniach zrobiły swoje...

Papierki przygotowałem. 
Protokoły(notatki) ze spotkan z rodzicami, wychowawcami, uczniami.
Zarządzenie skierowane do wychowawców .

AnJa15-01-2008 19:49:52   [#07]
we wrześniu przekazałem propozycję terminów

w październiku zgodziłem się na studniówkę w szkole

w grudniu dostałem zaproszenie

tydzień temu pobyłem do 23, a potem poszedłem lulu, bo no, ta siwizna głownie
asan15-01-2008 19:56:43   [#08]

Najtrudniejsza dla mnie  to ta " jasna " odpowiedzialnośc przede wszystkim za siebie.
Nie kojarzyć z  posłem, który musi przepraszać.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]