Forum OSKKO - wątek

TEMAT: opłaty raz jeszcze...
strony: [ 1 ]
krzycho15-04-2003 18:16:38   [#01]

MISTER.STWO FINANSÓW

Podsekretarz Stanu

      Irena Ożóg

 LK-1515/ 1 /LM/JB/02

 

                                                                                                              Warszawa, 2002.09

      Krystyna  Łybacka

     Minister Edukacji Narodowej i Sportu

     Al. Szucha 25

    00-9I8 Warszawa

W związku z otrzymywanymi pytaniami dotyczącymi stosowania przepisu § 18 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 24 stycznia 2000 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności (Dz. U. Nr 6, poz. 73 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 6 maja 2002 r., Ministerstwo Finansów zauważa, co następuje.

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) nie podlegają opłacie skarbowej podania, załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia i zezwolenia oraz dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisy (wypisy) m.in. w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej. Ustawodawca normując wyłączenia z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej w tych sprawach, nie określił szczegółowo zakresu ich stosowania, a zatem należy przyjąć, że celem ustawodawcy było objęcie wyłączeniem z obowiązku zapłaty tej opłaty wszystkich jej przedmiotów w sprawach dotyczących nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej.  ­

Wobec powyższego, podania o wydanie przez szkołę duplikatu-świadectwa lub dyplomu, a także wydane duplikaty świadectwa, dyplomu, zaświadczenia, indeksu lub legitymacji szkolnej oraz legalizacja tych dokumentów przeznaczona do obrotu prawnego z zagranicą nie podlegają opłacie skarbowej dna podstawie wskazanego przepisu art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o opłacie skarbowej.

W związku z zaistniałym stanem, opłata skarbowa określona w § 18 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 24 stycznia 2000 r.

(Dz. U. Nr 6, poz. 73 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 6 maja 2002 r., tj. dnia wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia, nie powinna być pobierana.

 Należy podkreślić, że ustawa o opłacie skarb j jest aktem normatywnym wyższej rangi, niż wspomniane rozporządzenie, co w konsekwencji skutkuje stosowaniem w tej materii przepisów ustawy.

Przepis art. 18 ust. 3 rozporządzenia w brzmieniu obowiązującym przed 6 maja br., zawierał prawidłowe rozwiązanie prawne, zgodnie z którym od wymienionych przedmiotów pobierano opłatę w wysokości równej kwocie ustalonej dla legalizacji dokumentu w przepisach o opłacie skarbowej. Nie ma bowiem przeszkód, aby odnieść wysokość tej opłaty do wysokości opłaty skarbowej od legalizacji dokumentu, określonej w przepisach o opłacie skarbowej.

Upoważnienie ustawowe zawarte w art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r., o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 ze zm.), upoważnia ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do określenia w drodze rozporządzenia zasad odpłatności za wykonywanie ~ czynności wymienionych w art. 11 ust. 2 pkt 1 tej ustawy.

Wątpliwości budzi fakt określenia przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, w akcie normatywnym nie mającym rangi ustawy (na podstawie powołanego upoważnienia), wysokości należności o charakterze podatkowym, jakim niewątpliwie jest opłata skarbowa.

Zgodnie bowiem z art. 217 Konstytucji RP nakładanie podatków, innych danin publicznych określanie podmiotów. przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. Oznacza to, że w prawie podatkowym nakładanie podatków, określanie podmiotów i przedmiotów opodatkowania może wynikać tylko z wyraźnego przepisu ustawowego.W celu zachowania właściwego porządku prawnego istotne jest, aby przepisy wprowadzające zmiany w opłacie skarbowej były zgodne z unormowaniami . i zasadami określonymi w ustawie o opłacie skarbowej, a zatem byłoby wskazane,

aby były wprowadzane w drodze zmiany tej ustawy. Należy podkreślić, że szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, wysokość stawek opłaty skarbowej od poszczególnych jej przedmiotów oraz zwolnień określa tabela stanowiąca załącznik do ustawy o opłacie skarbowej (w sprawach, w których obowiązek zapłaty opłaty skarbowej nie został wyłączony).

W sytuacji natomiast, gdy ustawa o opłacie skarbowej w art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. f) wyłącza obowiązek zapłaty opłaty skarbowej w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej, brak jest podstaw prawnych do określania stawki opłaty skarbowej od niektórych przedmiotów w tych sprawach.

Wobec powyższego, w ocenie Ministra Finansów, zasadna jest nowelizacja przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu i z dnia 24 stycznia 2000 r.

 

                                                                                                                                               Irena Ożóg

 

 

Marek Pleśniar15-04-2003 18:38:05   [#02]
kolejny dowód na nadmierny i niezgodny z kompetencjami ministrów wpływ MENiS na sytuację prawną. Ktos tu lubi porządzic:-)
PawełR15-04-2003 18:42:00   [#03]

Czyli trzeba...

odkleić znaczki i oddać pieniążki.
Marek Pleśniar15-04-2003 18:52:38   [#04]
hm:-) Oddasz?
PawełR15-04-2003 18:59:25   [#05]

Przyznam się, że...

nie wiedziałem, iż trzeba pobierać opłatę. Wypisałem dwa duplikaty w tym roku kalendarzowym i nie pobrałem. JUż się przestraszyłęm, ajk powstał post o tym, że trzeba, ale teraz hihi... ;-)
benedu gda15-04-2003 19:08:57   [#06]
Ja chyba poproszę, by Pani Minister odkleiła się od fotela ...
Ewa z Rz15-04-2003 19:22:54   [#07]

Tu chodzi o to, że...

Opłate pobierać można - jeśli jest na to podstawa prawna w rozporządzeniu - ale MENiS nie może każać pobierac opłaty skarbowej.

Poprzednio należało pobrać opłatę równoważną opłacie skarbowej ale na konto szkoły... I ja tak robiłam.

Z pisma MF wynika, że niewłaściwe jest nakazywanie kupowania odpowiednich znaczków i naklejanie ich na podanie - do tego MENiS nie może upoważnic dyrka.

A więc: opłata tak, znaczki nie.

stan15-04-2003 20:51:35   [#08]

Krzychu!

Wyjąłeś mi to pismo ... z archiwum.
Szukałem ale nieskutecznie.

Funkcjonuje "dobrowolna" wpłata na rzecz szkoły za te dodatkowe czynności administracyjne i myślę, że tak mogłoby zostać, ale czy to decydent miał na myśli pisząc co napisał ? Wątpię ....

Pozdrawiam
:-)
stan

janzg16-04-2003 11:54:01   [#09]
i od 25.04.2003 - Dz.U. 61/2003 poz. 537 - dalej należy tak czynić jak pisze Ewa z Rz. Ja wskazuję konto śr. specjalnego.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]