Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ))))świadectwo-duplikat((((((
strony: [ 1 ]
DorotaJ10-04-2003 15:48:48   [#01]

Proszę opodpowiedź i radę.

Była uczennic złożyła prośbę o wydanie odpisu świadectwa.Szkołę podstawową ukończyła w 1988 r.

Nie bardzo wiem jaka jest procedura wydania tego dokumentu.

A w rozporządzeniach już się pogubiłam.

Czekam na pomoc.

Ewa z Rz10-04-2003 19:11:56   [#02]

Reguluje to:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ  z dnia 24 stycznia 2000 r.  w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz odpłatności za wykonywanie tych czynności
(Dz. U. Nr 6, poz. 73 i Nr 107, poz. 1132 oraz z 2002 r. Nr 48, poz. 446, Nr 70, poz. 648 i Nr 159, poz. 1320)  obowiązuje od dnia 31 stycznia 2000 r.

§ 10. 1. W przypadku utraty oryginału świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia uczeń lub absolwent może wystąpić odpowiednio do szkoły lub komisji okręgowej, która wydała ten dokument, z pisemnym wnioskiem o wydanie duplikatu świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia.

2. Szkoła lub komisja okręgowa sporządza duplikat świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania albo przebiegu sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu maturalnego.

3. Duplikat wystawia się na druku według wzoru obowiązującego w okresie wystawienia oryginału świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia, z zastrzeżeniem ust. 4. Na pierwszej stronie u góry należy umieścić wyraz "Duplikat", a pod tekstem dodać wyrazy "oryginał podpisali" i wymienić nazwiska osób, które podpisały oryginał świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia, albo stwierdzić nieczytelność podpisów oraz zamieścić datę wydania duplikatu i opatrzyć pieczęcią urzędową (okrągłą), z zastrzeżeniem ust. 4a. Na duplikacie nie umieszcza się fotografii ucznia lub absolwenta.

4. Jeżeli szkoła lub komisja okręgowa posiada dokumentację przebiegu nauczania albo przebiegu sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu maturalnego, a brak jest druku świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia według wzoru obowiązującego w okresie wystawienia oryginału, duplikat wystawia się na przygotowanym przez szkołę lub komisję okręgową formularzu zgodnym z treścią oryginału świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia.

4a. Duplikaty świadectw dojrzałości lub zaświadczeń wydawanych przez komisje okręgowe są wypełniane pismem komputerowym i drukowane łącznie z wizerunkiem pieczęci urzędowej.

5. W dokumencie, na podstawie którego wystawiono duplikat świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia, należy umieścić adnotację o wydaniu duplikatu, odnotowując tożsamość osoby odbierającej duplikat, stwierdzoną na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości. W przypadku przesyłania duplikatu pocztą doręczenie powinno nastąpić listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

6. Duplikat ma moc oryginału i może być wystawiony ponownie.

7. W przypadku likwidacji lub przekształcenia szkoły duplikat świadectwa lub dyplomu wydaje organ, o którym mowa w art. 59 ust. 3 i 4 lub art. 84 ust. 4 ustawy.

7a. W przypadku likwidacji komisji okręgowej duplikat świadectwa dojrzałości lub zaświadczenia wydaje inna komisja okręgowa, wskazana przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

8. (skreślony).

9. Jeżeli brak jest dokumentacji przebiegu nauczania lub przebiegu sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego bądź egzaminu maturalnego albo nie jest ona wystarczająca do wystawienia duplikatu, odtworzenie oryginału świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia może nastąpić na podstawie przepisów odrębnych, w drodze postępowania sądowego. W tym przypadku szkoła lub właściwa komisja okręgowa albo organ właściwy do wydania duplikatu, zgodnie z ust. 7 i 7a, wydaje zaświadczenie stwierdzające, że wystawienie duplikatu nie jest możliwe.

10. Przepisy ust. 1-7a stosuje się odpowiednio przy sporządzaniu duplikatów innych dokumentów dotyczących przebiegu nauczania albo przebiegu sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu maturalnego, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12.

11. Duplikaty indeksu i legitymacji szkolnej wystawia się z fotografią.

12. Duplikat legitymacji przedszkolnej dla dziecka niepełnosprawnego wydaje przedszkole lub szkoła podstawowa, w której prowadzone są oddziały przedszkolne, na pisemny wniosek rodziców (prawnych opiekunów) dziecka niepełnosprawnego uczęszczającego do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.

To jest w mało stare świadectwo więc nie powinnaś mieć kłopotu z odpowiednim drukiem, ale jeśli tak to mogę Ci przesłać skan takiego świadectwa.

Istotna jest jeszcze sprawa odpłatności. O tym mówi §18 tego samego rozporządzenia:

§ 18. 1. Świadectwa, dyplomy, odpisy świadectw dojrzałości, zaświadczenia, indeksy, legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych są wydawane odpowiednio przez szkoły, komisje okręgowe i przedszkola nieodpłatnie.

2. Nie pobiera się opłat za dokonanie sprostowania świadectwa szkolnego promocyjnego lub indeksu oraz za stwierdzenie równoważności, o której mowa w § 19.

3. Za wydanie duplikatu świadectwa, dyplomu, zaświadczenia, indeksu, legitymacji szkolnej lub legitymacji przedszkolnej dla dziecka niepełnosprawnego oraz za legalizację dokumentu przeznaczonego do obrotu prawnego z zagranicą pobiera się opłatę skarbową w wysokości równej kwocie ustalonej dla legalizacji dokumentu w przepisach o opłacie skarbowej.

Obecnie opłata ta wynisi 19 zł.

fredi11-04-2003 11:11:15   [#03]
a ta suma skąd?
Elusia11-04-2003 11:20:40   [#04]
Z ustawy o opłatach skarbowych.
beera11-04-2003 11:24:51   [#05]

Fredi

Poczytaj tu:
fredi11-04-2003 11:31:41   [#06]
dobrze , ale jak  wyliczono to 19
Elusia11-04-2003 15:46:28   [#07]

6. Opłata skarbowa od legalizacji dokumentu

19 zł

Dz.U 2002 / 135 / 1143 - załącznik do ustawy
Hanna12-04-2003 07:29:16   [#08]

o rany??

5. Opłata skarbowa od poświadczeń zgodności duplikatów, odpisów, wyciągów, wypisów lub kopii, dokonanych przez organy administracji rządowej lub samorządowej lub archiwum państwowe, od każdej pełnej lub zaczętej stronicy

3 zł

1) poświadczenia zgodności odpisów lub wyciągów z pełnomocnictw niepodlegających opłacie skarbowej lub od niej zwolnionych.

6. Opłata skarbowa od legalizacji dokumentu

19 zł

 

7. Opłata skarbowa od poświadczenia własnoręczności podpisów - od każdego podpisu

4 zł

 czy w takim razie dokumenty składane przez nauczycieli w awansie poświadczać również biorąc pod uwagę powyższe?
Gaba12-04-2003 07:53:25   [#09]

czy to znaczy, że jezli ktoś chce ode mnie listę uczniów  z roku 1974r. to ja robię wycią i pobieram 3zł?

 

:(

fredi23-04-2003 20:13:17   [#10]

Czy jest jakiś wykaz czego może chcieć interesant od szkoły?

Ostatnio życzył sobie zaświadczenia o tym ile godzin jakieg przedmiotu się uczył

 Unia Europejska sobie życzy

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]