Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kryteria zwolnień
strony: [ 1 ]
krystyna05-04-2003 00:05:36   [#01]

Poczytałam sobie Wasze (z wymiany plików), poczytałam sobie różne takie z serwisów pracowniczych, porozmawiałam z prawnikiem i dalej mam kilka pytań:

  1. przecież takie kryteria obowiązują tylko przy zwolnieniach grupowych, tj. ponad 10% załogi - no to czy trzeba je mieć, czy nie ?
  2. czy jest to dokument "ponadczasowy", czy jest on opracowywany za każdym razem, gdy pracodawca przewiduje, że czeka go właśnie ten rodzaj zwolnień ? (ten prawnik stwierdził właśnie, że kryteria powinny być opracowywane co roku i wręcz dopasowywane do grupy zwalnianych pracowników....)
  3. no i czy na 45 dni, przed terminem wręczania wypowiedzeń takie kryteria powinny być przedstawione związkom zawodowym (czy do zaopiniowania ? ) i wszystkim pracownikom ?

Jak to u Was jest ?

Ewa z Rz05-04-2003 05:57:00   [#02]

Wiesz, ja nie mam...

Ale mam jednociągową podstawówkę i gdy trzeba kogoś zwolnić to z organizacji wynika kogo...

I rzadko to się zdarza... W 1999 roku musiałam zwolnić polonistę - miałam dwóch, jeden na całym etacie, a drugi na 1/2 - oczywiście zwolniłam tego na 1/2 i po sprawie...

Ale miałam sprawę w Sądzie Pracy i nie tyle chcieli kryteria, co uzasadnienie zwolnienia akurat tego n-la... Kryterium etatu załatwiło sprawę!

Nie widzę powodu opiniowania kryteriów przez zz, dopiero wypowiedzenie uzgadniasz. I to najpierw pytam się zz, by podali czyich interesów chcą bronić. Gdy pracownik do zwolnienia jest na ich liście, uzgadniam z nim to wypowiedzenie w odpowiednim terminie.

Gaba05-04-2003 07:29:00   [#03]

Podpisuję pod slowami Ewy!!!

Pracodawca zawsze zatrudnia i zwalnia - niestety będziemy robic to ostatnie coraz częściej i niewdzięczniej.

 

Oceniając pracownika - można trzeba badać jego ewentualną przydatność, trzeba być przenikliwym i wnikliwym i patrzec do przodu nieraz na wiele lat.

 

U mnie funkcję "zwalniacza" spełnia ocena - etat także, jeżeli taka sytuacja może mieć miejsce. Lpszego staram się obsadzać na więcej, czasem jednak zycie płata psikusy.

 

:)

Lucyna N05-04-2003 09:42:02   [#04]
Ewo,  zakładowa organizacja związkowa na prośbę dyr. wysyła listę pracowników, których interesów podejmuje się bronić w terminie 5 dni o otrzymania pisma (art. 38 KP). W takim samym terminie zajmuje stanowisko w sprawie konkretnego pracownika ujetego na liście (chyba się nie mylę). A co się dzieje, gdy pracownik zwróci się do ZZ o obronę interesów po tym czasie  (nie ma go na liście)? Czy jest tak, że "oddech" ZZ czuje się na karku cały czas? Jestem ciekawa, nie mam jeszcze takich doświadczeń. Dzięki za odpowiedź
Ewa z Rz05-04-2003 10:53:40   [#05]

Jak sie pracownik zwróci

do zz, to one zdecydują i jesli podejmą sie tego, to muszą powiadomić dyrka i od tego momentu konsultujesz wszystko z nimi.

Ale nie musisz mieć ich zgody, wystarczy, że ich powiadomisz i wysłuchasz. Zgoda zz jest wymagana tylko w stosunku do członków zarządu zakładowej org. zw. (w ZNP są to członkowie zarządu Oddziału, nie ogniska!)

Lucyna N05-04-2003 11:08:03   [#06]
Dziękuję Ewo! Wiedziałam, że mogę na Ciebie liczyć. Szczerze mówiąc liczyłam, że poznam Cię na konferencji w Katowicach. Niestety :-((((((
fredi05-04-2003 14:02:14   [#07]

do Ewy

a jak w komisjach międzyzakładowych>?
Ewa z Rz05-04-2003 18:20:59   [#08]

Niestety nie mogłam byc w Katowicach...

Ale będę w Poznaniu i na zlocie. Teraz jeżdżę co miesiąc do Łodzi i muszę co któryś łykend pomieszkać w domu :-))

...........

fredi: nie rozumiem pytania.

violka05-04-2003 22:08:13   [#09]

fredi

w komisjach międzyzakładowych jest podobnie

koło szkolne opiniuje regulaminy i inne wewnątrzszkolne (a więc i kryteria)

natomiast o  listę i opinię dotyczącą zamiaru zwolnienia konkretnego pracownika zwracasz się do przewodniczącego międzyzakładowej komisji (i czekasz 5 dni)

chronieni są członkowie zarządu komisji miądzyzakładowej, przewodniczący szkolnych kół nie mają takich przywilejów chyba że jednocześnie członkami zarządu

fredi06-04-2003 09:52:09   [#10]

Zgoda zz jest wymagana tylko w stosunku do członków zarządu zakładowej org. zw. (w ZNP są to członkowie zarządu Oddziału, nie ogniska!)

a jak w komisjach międzyzakładowych>?

fredi28-04-2003 19:50:17   [#11]

do violki

a jeżeli po zapytaniu czyich intertesów bronią n9e odpowiedzieli?
violka28-04-2003 22:03:56   [#12]

fredi

w komisjach międzyzakładowych też jest zarząd (u nas 20 osób) - praktycznie z każdej szkoły jest tam jedna osoba (chyba że wszkole jest 1-2 członków) - kazdy z nich ma pismo potwierdzające przynależność do zarządu oraz związane z tym uprawnienia (dyrekcja otrzymała po wyborach) - jesli masz wątpliwości zwróć się pisemnie do przewodnicz. z prośbą o imienne wskazanie członków zarządu zatrudnionych w Twojej szkole

jeśli nie masz odpowiedzi - to chyba te 5 dni czekasz i jesteś zwolniony

jesli masz podejrzenie że to członek zarządu, a zz się uchyla - to wystosuj pisemne zapytanie o tę konkretną osobę

i oczywiscie miej potwierdzone kopie pisma (wpłynęło dnia ...)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]