Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Sprawozdanie ze stażu
strony: [ 1 ]
Beata Z30-03-2003 14:37:51   [#01]

Bardzo proszę o wskazówki rozstrzygające kwestię sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego. Jak powinno być napisane sprawozdanie? Rozporządzenie  § 7, ust. 1 pkt 3 mówi: „ … sprawozdanie z jego realizacji” i § 7, ust. 4 pkt  1- 4 „… opis i analiza realizacji wymagań … pisemne sprawozdanie z realizacji wybranych zadań … opis i analiza co najmniej dwóch przypadków …”. Czy sprawozdanie powinno się składać z dwóch części czy z jednej? Jeżeli z dwóch, to która z nich jest czytana przez komisję? Mam wątpliwości, gdyż moim zdaniem byłoby to powielanie niektórych zagadnień sprawozdania i niepotrzebne zabieranie czasu komisji. Co jest odczytywane i poddawane ocenie na posiedzeniu komisji kwalifikacyjnej?

Marek z Rzeszowa30-03-2003 16:18:18   [#02]

Mylisz dwie rzeczy.

Sprawozdanie nauczyciela z realizacji planu rozwoju zawodowego w okresie stażu (ust. 1, pkt.3) ze sprawozdaniem z realizacji wybranych zadań (ust.4 pkt.2).

To zupełnie różne sprawozdania. Pierwsze dotyczy jedynie okresu stażu i wcale nie musi dotyczyć realizacji zadań, o których mowa w § 5 Rozporządzenia.

To drugie zawiera sprawozdanie z realizacji tych zadań i może czasowo wybiegać poza okres stażu (i z reguły wybiega).

Marek

TereKlo30-03-2003 19:53:05   [#03]
Zgadzam się z Markiem, ma rację.
A do tego sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego ma postać informacyjną, a to drugie jest szczegółowym opisem i zawiera załączniki do tego pierwszego. Poza tym (u nas) to pierwsze zostaje w dokumentacji Kuratorium, to drugie jest zwracane nauczycielowi po zakończeniu procesu (przy wręczeniu świadectwa awansu).
Teresa
Marecki01-04-2003 00:37:59   [#04]
Z przepisów rozporządzenia wynika, że mają być dwa sprawozdania ( z realizacji planu rozwoju - par.7 ust.1 pkt.3 oraz z realizacji wybranych zadań - par.7 ust.4 pkt.2) lecz nie jest określona ich forma i struktura.
Z istoty spawozdania wynika nie tylko jego funkcja informacyjna, lecz także dokumentacyjna. Dlatego sprawozdania te powinny wyraźnie pokazywać, jakie zadania i w jaki sposób zostały zrealizowane oraz jakie są ich efekty (zarówno dla nauczyciela, jak i dla szkoły). Nie zapomnij o dołączeniu do sprawozdań załączników, które będą potwierdzały wykonanie zadań i osiągnięte efekty. To "papiery będą mówiły" za Ciebie, dlatego ich wartość merytoryczna musi być wysoka (NIE ILOŚĆ A JAKOŚĆ!!!).
Jeżeli w planie rozwoju zostały określone do realizacji zadania wynikające z par.5 ust.2 pkt.3, to należy je opisać w dwóch sprawozdaniach (przepisy nie zabraniają "powielania" pewnych informacji).
Nie należy przejmować się "cennym" czasem członków komisji - oni za to biorą pieniądze.
 
Marek
Ewa z Rz01-04-2003 09:08:35   [#05]

Owszem,

"Jeżeli w planie rozwoju zostały określone do realizacji zadania wynikające z par.5 ust.2 pkt.3, to należy je opisać w dwóch sprawozdaniach."

Ale wowczas nie potrzeba, a nawet nie dależy dołączać żadnych załączników. Umieszczenie faktu realizacji tych zadań w sprawozdaniu ze stażu jest zupełnie wystarczające.

mopr01-04-2003 10:49:01   [#06]

Opis i analiza.

 To drugie sprawozdanie to dokładnie opis  i analiza spełnienia warunków zawartych w & 5 rozporzadzenia. Mogą one wykraczać poza staż. Z tego co wiem, eksperci zwracają wielką uwagę na refleksyjność nauczyciela i sposób wykorzystania teorii w praktyce. Jeżeli chodzi o załączniki to można je załączać - jeżeli mają one ogromną wartość dla awansującego i chce się tym pochwalić przed komisją - słowa Ireny Dzierzgowskiej.
Ewa z Rz01-04-2003 10:56:23   [#07]
A u nas była taka tego interpretacja przez komisję ds awansu: Jeśli są niepotrzebne załączniki, to oznacza, że n-l nie zna prawa, a to u n-la dyplomowanego jest niedopuszczalne...
Elusia01-04-2003 16:03:06   [#08]
U nas tak samo jak u Ewy. Załączniki mają być i basta.
Marecki01-04-2003 20:40:09   [#09]
Co kuratorium, to obyczaj. Przepisy rozporządzenia nie zabraniają dołączać załączników. "Bezpieczniej" (w mojej ocenie) jest je mieć, bo nie wiadomo czy ekspertom wystarczy sprawozdanie na potwierdzenie realizacji działań nauczyciela. Czasami może zabraknąć 1 punktu do upragnionego awansu, bo jeden z członków komisji stwierdzi, że sprawozdanie nie spełnia "jego czekiwań" - brak dowodów.
Zola01-04-2003 23:32:58   [#10]

dla mnie w tym rozporządzeniu jest nie tak

nauczyciel dyplomowany ma spełnic różne cuda i zgoda ale wydaje mi sie mało opisac co robił,jeśli ma byc dyplomowany to powinien być fantastyczny merytorycznie i to jako członek wolałabym ocenic po programie i publikacji niz opisie i analizie tego programu czy spawozdaniu  z realizcji publikacji

 a tak poza tym nauczyciel robiąc analizy i  opisy powiela (i po diabła ma to robić) np cele programu,zadania i takie inne - łatwiej byłoby program

Czesia22-04-2003 00:49:55   [#11]

sprawozdanie do dyrektora

Mam następujący problem:

Po dwóch latach stażu (2 i 9 mies.) moją szkołę połączono z inną. Dyrektor jest ze szkoły, która nas "wchłonęła".

Z tych dwóch lat napisałam sprawozdanie potwierdzone przez poprzedniego dyr. oraz otrzymałam pozytywną ocenę dorobku zawodowego za te 2 lata.

Wkrótce będę pisać sprawozdanie kolejne, ale...

a) jedni mówią (w tym dyrektor), że z ostatniego roku (tzn. z 9 mies.)

b) inni twierdzą (w tym ekspert), że z 2 lat i 9 miesięcy, czyli z całego stażu, wszystko razem.

Kto ma rację?

PS. A przede wszystkim witam bywalców (to moje pierwsze odezwanie się na forum) i składam poświąteczne życzenia. ;-))

Marek Pleśniar22-04-2003 00:59:35   [#12]

witaj:-)

kopę lat (mianowicie 1:)
Ewa z Rz22-04-2003 07:35:11   [#13]

Sprawozdanie możesz napisać za ostatnie 9 m-cy

Bo za poprzednie jest już napisane. I tak złożysz oba więc przepisywanie chyba zbędne... Zwłaszcza jeśli takie zdanie jest dyrektora - to on jest szefem.

Nie było by też błędu gdybyś napisała jedno sprawozdanie za całość stażu - po prostu połączyła jedno z drugim, a dyrektor poświadczył wszystko - wtedy poprzednie sprawozdanie (te z 2 pierwszych lat) zostałoby u niego w papierach, a ty zlożyłabyś łączne.

Sądzę, że oba warianty sa równouprawnione.

Natomiast... Ocenę dorobku musisz miez za cały okres stażu, oczywiście napisaną przez obecnego dyrektora.

Czesia22-04-2003 10:07:58   [#14]

Dzięki

Diękuję Ewo:))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]