Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Awans księży?????
strony: [ 1 ]
Danka28-03-2003 22:22:53   [#01]
Czy ksiądz, który posiada skierowanie od biskupa do nauczania religii w szkole średniej, czyli w myśl porozumienia episkopatu z MEN posiada pełne kwalifikacje do nauczania religii, mógł rozpocząc staż na nauczyciela kontraktowego 1 września 2002 roku,  mimo że nia miał tytułu magistra w tym dniu. Pracę mgr obronił w lutym 2003.
maeljas28-03-2003 22:30:01   [#02]
Tak, ważne jest, aby miał kwalifikacje przy składaniu wniosku po zakończeniu stażu.

Tak mnie uświadomiono, mam takiego stażystę i konsultowałam to w Kuratorium.
Danka28-03-2003 22:33:20   [#03]
Właśnie!!!! A moje kuratorium stwierdziło, że nie!!!!!!Odpisali,że dopiero może rozpocząć staż od 1 wrzesnia 2003 r.
Ewa z Rz29-03-2003 03:36:39   [#04]

Odpisał Ci kurator?!!

Wymagania kwalifikacyjne dotyczą otrzymania stopnia awansu, a nie rozpoczęcia stażu!

Rozpoczęcie stażu wymaga zatrudnienia. A KN (po 6.04.2000) nie zezwala na zatrudnienie (obecnie można tylko za zgodą KO) n-la bez ukończonych studiów.

Ale to nie dotyczy księdza, bo skierowanie od biskupa jest jednoznaczne z ustaleniem mu potrzebnych kwalifikacji - ani dyr, ani organ prow. ani KO nie maja prawa kwestionować tak ustalonych kwalifikacji. Czyli ksiądz miał kwalifikacje i nawet bez studiów powinien otrzymać następny stopień awansu.

Danka29-03-2003 10:03:41   [#05]
Tak, mam odpowiedź z kuratorium na piśmie!
Ewa z Rz29-03-2003 10:49:28   [#06]

?!

A podpisany kurator czy kto inny?...

Bo jak kurator, to... można wysłac to do MENiSa i go ugotować...

Danka29-03-2003 11:01:33   [#07]
Podpisane przez kierownika działu kadr i szkoleń.
Elusia29-03-2003 11:03:24   [#08]
Ja wprawdzie nie mam na piśmie, ale nasz wizytator przy ostatniej kontroli powiedzial, że w dniu składania wniosku o rozpoczecie stażu musi być co najmniej 1/2 etatu zgodnie z kwalifikacjami, czyli bez kwalifikacji to w ogóle nie ma z czym starotować nawet pracując na 3 etaty. A więc jak, co kraj to obyczaj? Może by tak MENIS wydał w tej sprawie "wyrocznię"?
Ewa z Rz29-03-2003 11:03:31   [#09]

:-)

To można przedstawić to kuratorowi i... ugotować kierownika...
Marek Pleśniar29-03-2003 11:05:16   [#10]
ewa dziś w bojowym nastroju;-)
Elusia29-03-2003 11:07:57   [#11]
Chyba głodna, bo tylko o gotowaniu,. A wiadomo - Polak jak głodny, to zły, a Polka wściekła.  ;-)))
Ewa z Rz29-03-2003 11:13:56   [#12]

Ciekawe...

Gdzie on wyczytał te 1/2 etatu zgodnie z kwalifikacjami... Pewnie mu się pomyliło... ( w starym brzmieniu KN była taka definicja pracy zgodnie z kwalifikacjami, ale w związku z awansem zostało to wywalone).

Z obecnego rozporządzenia o awansie wynika (co prawda niezbyt jasno), że n-l, który chce realizować staż MUSI być zatrudniony na co najmniej 1/2 etatu łącznie.

A zgodnie z kwalifikacjami, z braku jakiejkolwiek definicji, wystarczy że będzie miał jedną godzinę - jest powiedziane, że n-l ma mieć kwalifikacje - czyli to w zupełności wystarczy.

Elusia, gdyby komukolwiek, z powodów podanych przez tego wizytatora, nie rozpatrzono pomyślnie wniosku o następny stopień awansu, to odwołanie będzie 100% skuteczne, jeśli nie w pierwszej instancji to w drugiej...

Elusia29-03-2003 11:24:09   [#13]

Na szczęście nie mam ludzi bez kwalifikacji. A wyczytał w moich procedurach, że musi mieć pół etatu (tak przecież pisze w KN). Więc kazał mi dopisać o tych kwalifikacjach.

A tak a propos. Jeżeli osoba robi np. mianowanego. Rozpoczyna staż pracując w wymiarze np 10/18. Ale w drugim roku ma tylko 8/18. To co ? Przerwanie stażu? Kontynuacja? Podpowiedz mi Ewo, bo chylę czoła przed Twoją znajomością całego prawa. Naprawdę.

Ewa z Rz29-03-2003 11:28:10   [#14]

O tej połówce etatu to NIE pisze w KN a w rozporządzeniu o awansie.

Niestety, jeśli tak, to przerwanie stażu i wszystko trzeba będzie robić od początku... A tak na marginesie, to nie wierzę, że nie udało się znaleźć dla niego tej jednej godziny...

maeljas29-03-2003 11:29:28   [#15]

to jak

z tym księdzem - może czy nie może? ( oczywiście chodzi o staż)
Ewa z Rz29-03-2003 11:30:51   [#16]

:)

napisałam w 4 poście...
Elusia29-03-2003 11:34:12   [#17]

ART. 3 ust. 3  KN:

3) stażu - rozumie się przez to okres zatrudnienia nauczyciela w przedszkolach, szkołach, placówkach i innych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w przepisach rozdziału 3a, z tym że wprzypadku nauczycieli, o których mowa w art. 9e ust. 1-3, równoważny z odbywaniem stażu jest odpowiednio okres zatrudnienia na tych stanowiskach lub czas urlopowania lub zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy,
 
Pytam tylko teoretycznie, co by było gdyby.
Ewa z Rz30-03-2003 06:33:25   [#18]

fiu, fiu!

Elusia, gratulję! Ja się jakoś tego nie doczytałam... Zadowoliłam się tym, że wynika to z rozporządzenia.
janzg31-03-2003 16:12:31   [#19]

również Ewo nie masz racji co do tego,

bo skierowanie od biskupa jest jednoznaczne z ustaleniem mu potrzebnych kwalifikacji - ani dyr, ani organ prow. ani KO nie maja prawa kwestionować tak ustalonych kwalifikacji. Czyli ksiądz miał kwalifikacje i nawet bez studiów powinien otrzymać następny stopień awansu."

Danka01-04-2003 00:34:55   [#20]
Napisałam w tej sprawie dzisiaj do MENiS. Przekażę Wam informację na ten temat po uzyskaniu odpowiedzi.
Jersz01-04-2003 21:40:36   [#21]

Ksiądź ze szkoły Danki miał kwalifikacje do nauczania religii już w chwili przyjecia do pracy. ->

POROZUMIENIE
pomiędzy  KONFERENCJĄ  EPISKOPATU  POLSKI
oraz
MINISTREM  EDUKACJI  NARODOWEJ

z dnia 6 września 2000 r.

w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii (Dziennik Urzędowy MEN nr 4/2000.)

§ 2.

Kwalifikacje do nauczania religii w dotychczasowych szkołach zasadniczych oraz w przedszkolach, sześcioletnich szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach zawodowych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1, 2 i pkt 3 lit. b) ustawy, posiadają:

1) Osoby wymienione w § 1,

2) Osoby świeckie i zakonne, które posiadają dyplom ukończenia kolegium teologicznego,

3) Alumni wyższych diecezjalnych lub zakonnych seminariów duchownych oraz studenci wyższych studiów teologicznych po ukończeniu czwartego roku - jeśli kontynuują studia.

Pozdrawiam JERSZ

Danka02-04-2003 00:19:52   [#22]
Skoro ma kwalifikacje to może rozpocząć staż. I rozpoczął 1 września. Dostał opiekuna, oddał plan rozwoju i się rozwijał spokojnie do czwartku. Kuratorium stwierdziło, że nie może odbywać stażu i stąd to całe zamieszanie.
Jersz02-04-2003 00:28:41   [#23]

Jeśli otrzymasz odpowiedź z MENiS-u, proszę przedstaw ją na forum.

JERSZ

Danka02-04-2003 00:30:19   [#24]
OK!
benedu gda02-04-2003 09:42:50   [#25]

Można żyć bez NENiS-terstwa i KO

Paragraf 1 porozumienia MEN z Episkopatem z września 2000 r. jednoznacznie potwierdza najwyższe kwalifikacje tego ksiedza. Nie potrzeba tu żadnej interpretacji ministerstwa czy kuratorium. Kuratorium (rozumiem - że to nasze - pomorskie) nie ma żadnych kompetencji do ingerowania w staz, chyba że w formie decyzji stwierdzającej nieważność konkretnych czynności (tu kurator musi wysilić się intelektualnie i uzasadnić tę decyzję faktycznie i prawnie). Po zakończeniu stażu ksiądz pisze sprawozdanie, na tej podstawie dokonujesz oceny jego dorobku i dalej wniosek o odpowiednie postepowanie: kwalifikacyjne albo egzaminacyjneego. Służę wszelkim wsparciem, już wielokrotnie uczyniłem to skutecznie nie tylko w naszej pomorskiej piaskownicy).

Pozdrawiam ponownie wszystkich forumowiczów - już kwiecień.

Danka02-04-2003 11:34:11   [#26]
Dobrze rozumiesz. A to wsparcioe to jak by wyglądało ??????;-))
Ewa z Rz02-04-2003 13:11:06   [#27]

Tu są trzy sprawy...

A nawet cztery!

1. Ksiądz miał odpowiednie kwalifikacje od początku zatrudnienia.

2. Aby n-l stażysta nie rozpoczął stażu automatycznie w momencie zatrudnienia, musi zostać zatrudniony albo po 14 września, albo na podstawie ust 9 art 10 KN. (żaden z tych warunków nie zachodził)

3. Nauczyciel posiadający co najmniej stopień n-la kontraktowego, może rozpocząć staż na następny stopień awansu nawet wówczas, gdy nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych do stanowiska na jakim został zatrudniony. Wystarczy, że będzie miał kwalifikacje w momencie składania wniosku do komisji.

4. Organ nadzoru nie ma prawa ingerencji w realizację stażu, jedynie komisja d/s awansu zawodowego może stwierdzić nieprawidłowości w jego realizacji, a organ nadzoru właściwy dla danej komisji ma prawo skontrolować jej pracę - art 9b ust 4-7 KN.

benedu gda02-04-2003 14:20:02   [#28]

Ksiądz awansuje już w czerwcu

Ad 4 Ewy z Rz: Komisja ma zrobić tylko to do czego została powołana - przeprowadzić postępowanie kwalifikacyjne albo egzaminacyjne. Dyrektor lub właściwy organ wydaje na podstawie jej pracy odpowiednią decyzję. Kurator może w drodze decyzji stwierdzić nieważność czynności także komisji (działając na podstawie i w granicach prawa - art. 7 Konstytucji) - podstawą jest art. 9h KN i tylko ten.

Reszta (1-3) jak najbardziej prawdziwa.

Danka - czekam na telefon - podałem w e-mailu.

Danka02-04-2003 15:29:07   [#29]
wieczorem będzie telefon

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]