Forum OSKKO - wątek

TEMAT: statut zespołu szkół
strony: [ 1 ]
miro28-03-2003 10:07:29   [#01]
Na jakim dokumencie prawnym należy wspierać się przy tworzeniu statutu zespołu szkół? Nie znalazłem ramowego statutu zespołu szkół. Chodzi mi o sytuację tworzenia zespołu w oparciu o szkołę podstawową i gimnazjum.
Mirek
Ewa z Rz28-03-2003 13:07:18   [#02]

Na UoSO i rozporządzeniu o ramowych statutach

Ustawa o systemie oświaty o zespole mówi:

Art. 62. 1. Organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej.
2. Dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły lub placówki w rozumieniu ustawy.
3. Utworzenie zespołu następuje w trybie art. 58, z tym że akt założycielski wymaga zaopiniowania przez rady pedagogiczne.
4. W zakresie uregulowanym odmiennie w statucie zespołu tracą moc postanowienia zawarte w statutach połączonych szkół lub placówek.

Tryb zawarty w art 58 przytaczm poniżej. Opuściłam fragmenty tego artykułu NIE dotyczące placówek prowadzonych przez JST.

Art. 58. 1. Szkołę lub placówkę publiczną zakłada się na podstawie aktu założycielskiego, który określa jej typ, nazwę i siedzibę.
2. Akt założycielski szkoły publicznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny, oprócz danych wymienionych w ust. 1, określa także jej zasięg terytorialny (obwód), a w szczególności nazwy miejscowości (w miastach nazwy ulic lub ich części) należącej do jej obwodu, a także podporządkowane jej organizacyjnie szkoły filialne(...... )
6. Organ lub osoba, o których mowa w art. 5 ust. 2, zakładająca szkołę lub placówkę podpisuje akt założycielski oraz nadaje pierwszy statut.
7. Akt założycielski i statut szkoły lub placówki publicznej przesyła się właściwemu kuratorowi oświaty oraz innym organom właściwym do sprawowania nadzoru pedagogicznego nad szkołą lub placówką.

Wynika z tego jednoznacznie, że statut MUSI być jeden. Oczywiście musi byc zgodny z rozporządzeniem w sprawie ramowych statutów w zakresie dotyczącym WSZYSTKICH szkół zespołu. Ale są takie rzeczy, których ramówka wogóle nie reguluje, wymaga jedynie by zostały one z statucie uregulowane.

Ten pierwszy statut zespołu jest zmartwieniem organu prowadzącego, bo musi zostać nadany, a wcześniej powinien go otrzymać KO, którego 30 dniowe milczenie umożliwia nadanie statutu.

miro28-03-2003 13:39:20   [#03]
Czy posiada ktoś statut zespołu szkół z osobnymi radami pedagogicznymi itd. czyli odrębnością szkół wchodzących w zespół?
HenrykB28-03-2003 19:59:09   [#04]

Ewa!

Jak rozumiesz ten zapis:

4. W zakresie uregulowanym odmiennie w statucie zespołu tracą moc postanowienia zawarte w statutach połączonych szkół lub placówek.

Czy to nie oznacza, że każda szkoła wchodząca w skład zespołu może mieć swój statut?

HenrykB28-03-2003 20:01:26   [#05]

Gdyby tak mogło być, to widzę proste rozwiązanie (konsultowałem kiedyś w KO).

Statut zespołu jest prosty i krótki, zawiera niezbędne ustalenia dotyczące tylko zespołu, ustala odrębność rad pedagogicznych (lub nie), pieczątki, nazwy szkół itp.

I przwiduje istnienie statutów w połączonych szkołach.

fredi28-03-2003 20:44:48   [#06]

np 20 statutów.

Czy powołanie nowej szkoły w zespole powinno owocować również nadaniem statutu przez organ tej szkole ?

Ewa z Rz29-03-2003 03:15:26   [#07]

Heniu,

Można tak jak piszesz, ale te statuty muszą być załącznikami statutu zespołu i powinny zostać odpowiednio dopasowane - te uregulowania, które tracą moc, powinny zostać skreślone...

Ale mnie wydaje się, że lepiej napisać statut w formie jednolitej (bez załączników dla każdej szkoły z zespołu) lepiej się to czyta i jest łatwiejsze w stosowaniu.

A brzmienie tego ustępu art 62 UoSO wynika z faktu, że w zespół łączy się szkoły, które w tym momencie mają swoje statuty.

Ciekawsza jest sprawa przy rozwiązaniu zespołu, bo to NIE JEST likwidaja, czyli nie trzeba po pierwsze zachowywać trybu zawartego w art 59, a co za tym idzie szkoły uzyskujące samodzielność nie muszą (i nie mogą!) być na nowo powoływane. Zatem organ nie może im nadawać statutów!

Wg mnie takie szkoły mają obowiązek dostosować statut byłego zespołu do własnych potrzeb.

zdzisław30-03-2003 22:18:19   [#08]

może rozwieję Wasze wątpliwości

Miałem podobny problem do rozwiązania. Może być i tak, i tak: jeden statut lub trzy statuty. Oczywiście wszystko zależy od uchwały organu prowadzącego i stanowiska zainteresowanych szkół. Czyli może być tak jak napisał Heniu (ja skonsultowałem to w MENiS).
HenrykB30-03-2003 23:44:29   [#09]
Podziękowania!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]