Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy wolno na giloszach czy jednak nie wolno ... pytanie za 100 p
strony: [ 1 ][ 2 ]
Kasia sz8012-10-2007 09:23:01   [#01]

Mam dylemat odnosnie wystawiania świadectw szkolnych. Proszę mi powiedzieć czy w Państwa szkołach drukowane są swiadectwa szkolne na czystych giloszach? Z tego co słyszę jedne szkoły drukują całe świadectwa inne wypełniają druki swiadectw komputerowo a jeszcze inne wypisują formą tradycyjną. Problem ten pojawił się ostatnio kiedy otrzymalismy propozycję zakupu programu do wydruku świadectw oczywiście na giloszach (czystych bez zadnych nadruków). Po konsultacji z wizytatorem ten stanowczo stwierdził, że nie mozna drukować swiadectw na giloszch zgodnie z rozporzadzeniem MEN, które mówi, że:

§ 8. 1. Świadectwa, dyplomy i inne druki szkolne wypełnia się czytelnie, bez poprawek, pismem komputerowym, maszynowym lub ręcznym, z zastrzeżeniem § 9.

Zinterpretował to następująco ... mowa jest o wypełnianiu świadectw drukiem komputerowym a nie drukowaniu cały świadectw, także wypełnić druk swiadectwa można ale wydrukować całego na giloszu w zadnym wypadku.

Proszę o Wasze zdanie na ten temat :-)

Ewav12-10-2007 09:28:10   [#02]
Poszukaj w szukaju, była już długa dyskusja na ten temat.
elrym12-10-2007 09:28:32   [#03]

możesz podać ten §9 w pełnym brzmieniu?

nie mam dostępu do tej strony

gtz12-10-2007 09:30:42   [#04]
Bardzo przepraszam ale     ........ interpretacja tego zapisu przez wizytatora jest niepoważna ;-)
Ja drukuję od trzech lat!!!
AnJa12-10-2007 09:34:09   [#05]
a po co Wy właściwie pytacie wizytatorów o takie rzeczy?
Kasia sz8012-10-2007 09:34:17   [#06]
dokładnie ... dla mnie też to jest dziwne ...
beera12-10-2007 09:36:23   [#07]

Kiedy świadectwo szkolne staje się drukiem ścisłego zarachowania?

Czy można wydrukować kompletne świadectwo szkolne na papierze z giloszem?

W związku z pojawiającymi się co roku wątpliwościami co do legalności używania programów komputerowych do sporządzania kompletnych druków świadectw szkolnych równocześnie z wypełnianiem tych świadectw informujemy, że czynność ta nie jest zabroniona prawem. Jednocześnie pragniemy wyjaśnić, że utożsamianie druków (formularzy) świadectw ze świadectwami jako dokumentami w obrocie prawnym jest błędne. Twierdzenia te opieramy na zapisach ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 14 marca 2005 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności (Dz. U. Nr 58, poz. 504 i Nr 67, poz. 585 oraz z 2006 r. Nr 31, poz. 217), z którego pochodzą poniższe cytaty:   

§ 1

  1. Świadectwa szkolne promocyjne, świadectwa ukończenia szkoły, świadectwa dojrzałości i aneksy do świadectw dojrzałości, zwane dalej "świadectwami", dyplomy ukończenia szkoły, dyplomy uzyskania tytułu zawodowego i dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, zwane dalej "dyplomami", suplementy do dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, zwane dalej "suplementami", zaświadczenia o szczegółowych wynikach sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, zwane dalej "zaświadczeniami", oraz indeksy, legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych wydaje się na drukach według wzorów określonych w rozporządzeniu. Wykaz wzorów świadectw, dyplomów, suplementów, zaświadczeń i innych druków szkolnych zawiera załącznik nr 2 do rozporządzenia. Wzory świadectw, dyplomów, suplementów, zaświadczeń i innych druków szkolnych zawiera załącznik nr 3 do rozporządzenia.

  2. Świadectwa, dyplomy, indeksy i legitymacje szkolne na drukach według wzorów określonych w rozporządzeniu wydają szkoły publiczne i niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych: podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i dotychczasowe szkoły ponadpodstawowe oraz centra kształcenia ustawicznego, zwane dalej "szkołami", z zastrzeżeniem ust. 3.

  3. Świadectwa dojrzałości, o których mowa w § 4, aneksy do świadectw dojrzałości, dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, suplementy oraz zaświadczenia wydają okręgowe komisje egzaminacyjne, zwane dalej "komisjami okręgowymi".

  4. Legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na druku według wzoru określonego w rozporządzeniu wydają odpowiednio publiczne i niepubliczne przedszkola i szkoły podstawowe.

  5. Szkoła może wydawać świadectwa szkolne promocyjne na drukach według własnego wzoru, zatwierdzonego przez kuratora oświaty. Na świadectwie zamieszcza się informację: "Wzór zatwierdzony przez Kuratora Oświaty w ................ w dniu .......... nr sprawy ..........".

  6. Szkoła, na wniosek ucznia lub słuchacza, zwanego dalej "uczniem", albo absolwenta, wydaje zaświadczenie dotyczące przebiegu nauczania.

  7. Świadectwa szkolne promocyjne, świadectwa ukończenia szkoły, świadectwa dojrzałości, o których mowa w § 3, dyplomy ukończenia szkoły, dyplomy uzyskania tytułu zawodowego oraz zaświadczenia dotyczące przebiegu nauczania wydaje się na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania prowadzonej przez szkołę lub dokumentacji egzaminów eksternistycznych.

  8. Świadectwa dojrzałości, o których mowa w § 4, oraz aneksy do świadectw dojrzałości wydaje się na podstawie dokumentacji egzaminu maturalnego. Dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe wydaje się na podstawie dokumentacji egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, zwanego dalej "egzaminem zawodowym". Zaświadczenia wydaje się na podstawie dokumentacji odpowiednio sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, zwanego dalej "sprawdzianem", i egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, zwanego dalej "egzaminem gimnazjalnym".

  9. Świadectwa, dyplomy, suplementy, zaświadczenia, indeksy, legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych są drukami ścisłego zarachowania.

  10. Szkoła prowadzi imienną ewidencję wydanych świadectw, dyplomów, indeksów i legitymacji szkolnych, z wyjątkiem świadectw szkolnych promocyjnych.

  11. Komisja okręgowa prowadzi imienną ewidencję wydanych świadectw dojrzałości, aneksów do świadectw dojrzałości, dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, suplementów i zaświadczeń. Imienna ewidencja zawiera: imię (imiona) i nazwisko oraz datę urodzenia ucznia albo absolwenta, a w przypadku świadectwa dojrzałości, aneksu do świadectwa dojrzałości, dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i zaświadczenia - także numer wydanego dokumentu oraz nazwę i adres szkoły, do której przekazano dokument.

  12. Przedszkole i szkoła podstawowa, w której są prowadzone oddziały przedszkolne, prowadzą imienną ewidencję wydanych legitymacji przedszkolnych dla dzieci niepełnosprawnych.

......

§ 8

  1. Świadectwa, dyplomy i inne druki szkolne wypełnia się czytelnie, bez poprawek, pismem komputerowym, maszynowym lub ręcznym, z zastrzeżeniem § 9.

  2. Imię (imiona), nazwisko i miesiąc urodzenia ucznia albo absolwenta, klasę (semestr), oceny z zajęć edukacyjnych, ocenę zachowania oraz miesiąc wystawienia świadectwa, dyplomu lub innego druku szkolnego wpisuje się słowami w pełnym brzmieniu, bez stosowania skrótów. Nazwę szkoły wpisuje się w pełnym brzmieniu, zgodnie z nazwą ustaloną w statucie szkoły.

  3. W wierszach, które nie są wypełnione, wstawia się poziomą kreskę, a w przypadku zwolnienia ucznia z zajęć edukacyjnych w wierszu przeznaczonym na wpisanie oceny wpisuje się wyraz "zwolniony(a)". W przypadku niewypełnienia kilku kolejnych wierszy można je przekreślić ukośną kreską, z wyjątkiem pierwszego i ostatniego wolnego wiersza, w których wstawia się poziome kreski.

  4. Nazwy zajęć edukacyjnych wpisuje się w pełnym brzmieniu. Dopuszcza się wpisywanie nazwy zajęć edukacyjnych w dwóch wierszach, z tym że w pierwszym wierszu przeznaczonym na wpisanie oceny z zajęć edukacyjnych wstawia się poziomą kreskę.

  5. Jako datę wystawienia świadectwa lub dyplomu przyjmuje się, z zastrzeżeniem ust. 6, datę zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a w przypadku świadectwa lub dyplomu wydawanego na podstawie egzaminu - datę ustalonego przez szkołę terminu wydania absolwentom świadectw lub dyplomów.

  6. Centralna Komisja Egzaminacyjna ustala datę wystawienia wydawanych przez komisje okręgowe świadectw dojrzałości, aneksów do świadectw dojrzałości, dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe i zaświadczeń. Datę wystawienia dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe przyjmuje się jako datę zdania egzaminu zawodowego.

  7. Świadectwo i dyplom wydawane przez szkołę oraz legitymacje szkolne opatruje się wyraźnym odciskiem pieczęci urzędowej szkoły.

  8. Świadectwo i dyplom wydawane przez szkołę podpisują osoby wskazane na drukach. Odcisk pieczęci dyrektora szkoły lub przewodniczącego komisji egzaminacyjnej powinien być wyraźny.

  9. Przepisy ust. 2-5, 7 i 8 stosuje się odpowiednio przy wypełnianiu arkuszy ocen i indeksów.

......

§ 17

  1. Druki świadectw, dyplomów i zaświadczeń posiadają na pierwszej stronie mikrodruk (mikrotekst).

  2. Druki świadectw dojrzałości, o których mowa w § 3, oznacza się w miejscu wskazanym we wzorze świadectwa serią i numerem ustalanym przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania odrębnie dla każdego producenta.

  3. Świadectwa dojrzałości, aneksy do świadectw dojrzałości, dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe i zaświadczenia wydawane przez komisje okręgowe są drukowane na papierze z umiejscowionym wielotonowym znakiem wodnym, z włóknami zabezpieczającymi aktywnymi w promieniowaniu UV, włóknami zabezpieczającymi widocznymi w świetle dziennym i o składzie chemicznym zabezpieczającym przed próbami usuwania lub zmiany zapisów na dokumencie, z jednoliterową, a w przypadku aneksu do świadectwa dojrzałości - dwuliterową serią i ośmiocyfrowym numerem, w którym pierwsza cyfra oznacza komisję okręgową, oraz z dwucyfrowym oznaczeniem roku, wykonanymi farbą koloru czarnego. Dodatkowo na świadectwie dojrzałości, aneksie do świadectwa dojrzałości i dyplomie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe - ramka giloszowa, godło oraz napis "Rzeczpospolita Polska" są wykonane w technice stalorytniczej, a motyw umieszczony w górnej części ramki jest pokryty farbą optycznie zmienną.

  4. Suplementy wydawane przez komisje okręgowe są drukowane obustronnie. Na pierwszej stronie suplementu w lewym górnym rogu jest drukowane logo Europass, a w prawym górnym rogu flaga państwowa i napis "Rzeczpospolita Polska".

.......

Z zacytowanych przepisów wynika, że świadectwa szkolne wydaje się na drukach według określonych wzorów, przy tym drukami ścisłego zarachowania stają się one dopiero jako dokumenty (§1 ust. 9) sporządzone zgodnie z przepisami, tj. po wypełnieniu, podpisaniu i opieczętowaniu (zgodnie z zapisem §8). Drukami ścisłego zarachowania nie są zatem czyste druki świadectw (niewypełnione formularze).

Wobec zapisu § 8. ust. 1 nie ma żadnej wątpliwości, co do możliwości użycia komputera do wypełnienia świadectwa. Nie ma też żadnej wątpliwości, że druki użyte do sporządzenia świadectwa muszą być przygotowane według wzorów podanych w załączniku nr 3 do rozporządzenia. Nie oznacza to jednak, że druki te powinny pochodzić z określonej drukarni (cytowane rozporządzenie ani inny akt prawny nie wprowadzają koncesji na produkcję druków świadectw ani też nie określają sposobu sporządzania druków świadectw), może je więc przygotować każdy, byle tylko były one zgodne z ustalonymi wzorami.

Cytowane rozporządzenie nie nakazuje też przygotowania druku (formularza) świadectwa przed jego wypełnieniem. A zatem - drukowanie kompletnego świadectwa na drukarce komputerowej, jako proces równoczesnego sporządzenia druku (formularza) świadectwa i jego wypełnienia, nie jest zabronione przepisami cytowanego rozporządzenia, ani innego aktu prawnego. Stąd drukowanie kompletnego świadectwa na specjalnym papierze z giloszem przy użyciu drukarki komputerowej jest dozwolone, jako czynność, która nie jest zabroniona. Do obalenia tego rozumowania należałoby wskazać przepis zabraniający takiego postępowania lub nakazujący czynić to w sposób określony.

Papier z giloszem rozprowadzany przez firmę VULCAN posiada odpowiedni mikrodruk wymagany przez § 17. ust 1. Ponadto, papier służący do drukowania świadectw dojrzałości opatrzony jest stosowną sygnaturą producenta ustaloną dla firmy VULCAN w 2000 roku przez ówczesne Ministerstwo Edukacji Narodowej. Swoje zastrzeżenia w kwestii drukowania kompletnych świadectw dojrzałości wydawanych przez szkoły wyraziło przed laty ówczesne Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu (zobacz: http://www.mein.gov.pl/oswiata/archiwum/druki.php), opierając się na własnej interpretacji obowiązującego wówczas prawa (cytowane przez nas, aktualnie obowiązujące,  rozporządzenie MENiS nie zmienia stanu prawnego, który był podstawą oświadczenia Ministerstwa).



Odpowiedź MEN z 13 marca 2000 w formacie PDF (35 KB)
Masz kłopot z otwarciem plików PDF?

KajRo12-10-2007 09:37:02   [#08]
Kolejny świętszy od Papieża. Tytyłowy post potwierdza to co często podnoszę na Forum. Nasze prawo w tym oświatowe jest do BANI. No ale wszelkiej maści interpretatorzy zacierają ręce.
Kasia sz8012-10-2007 09:37:45   [#09]

§ 8. 1. Świadectwa, dyplomy i inne druki szkolne wypełnia się czytelnie, bez poprawek, pismem komputerowym, maszynowym lub ręcznym, z zastrzeżeniem § 9.

2. Imię (imiona), nazwisko i miesiąc urodzenia ucznia albo absolwenta, klasę (semestr), oceny z zajęć edukacyjnych, ocenę zachowania oraz miesiąc wystawienia świadectwa, dyplomu lub innego druku szkolnego wpisuje się słowami w pełnym brzmieniu, bez stosowania skrótów. Nazwę szkoły wpisuje się w pełnym brzmieniu, zgodnie z nazwą ustaloną w statucie szkoły.

3. W wierszach, które nie są wypełnione, wstawia się poziomą kreskę, a w przypadku zwolnienia ucznia z zajęć edukacyjnych w wierszu przeznaczonym na wpisanie oceny wpisuje się wyraz "zwolniony(a)". W przypadku niewypełnienia kilku kolejnych wierszy można je przekreślić ukośną kreską, z wyjątkiem pierwszego i ostatniego wolnego wiersza, w których wstawia się poziome kreski.

4. Nazwy zajęć edukacyjnych wpisuje się w pełnym brzmieniu. Dopuszcza się wpisywanie nazwy zajęć edukacyjnych w dwóch wierszach, z tym że w pierwszym wierszu przeznaczonym na wpisanie oceny z zajęć edukacyjnych wstawia się poziomą kreskę.

5. Jako datę wystawienia świadectwa lub dyplomu przyjmuje się, z zastrzeżeniem ust. 6, datę zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych, a w przypadku świadectwa lub dyplomu wydawanego na podstawie egzaminu - datę ustalonego odpowiednio przez szkołę lub kuratora oświaty terminu wydania absolwentom świadectw lub dyplomów.

6. Centralna Komisja Egzaminacyjna ustala datę wystawienia wydawanych przez komisje okręgowe świadectw dojrzałości, aneksów do świadectw dojrzałości, dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe i zaświadczeń. Datę wystawienia dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe przyjmuje się jako datę zdania egzaminu zawodowego.

7. Świadectwo i dyplom wydawane przez szkołę oraz legitymacje szkolne opatruje się wyraźnym odciskiem pieczęci urzędowej szkoły.

7a. Świadectwo dojrzałości, o którym mowa w § 3, wydawane przez kuratora oświaty opatruje się wyraźnym odciskiem pieczęci urzędowej kuratorium oświaty.

8. Świadectwo i dyplom wydawane przez szkołę podpisują osoby wskazane na drukach. Odcisk pieczęci dyrektora szkoły lub przewodniczącego komisji egzaminacyjnej powinien być wyraźny.

9. Przepisy ust. 2-5, 7 i 8 stosuje się odpowiednio przy wypełnianiu arkuszy ocen i indeksów.

Kasia sz8012-10-2007 11:35:43   [#10]

do Asia

Dla mnie takie tłumaczenie też jest pokrętne. Bo w momencie kiedy odbieram druki świadectw bądź otrzymuje je przesyłką od razu wpisuje do ksiegi druków ścisłego zarachowania. Bo dla mnie to są własnie w tym momencie druki ścisłego zarachowania. Nie wydaje mi się natomiast aby np. CEZAS zrealizował moje zamówienie jako osoby fizycznej gdybym zażyczyła sobie 10 sz. druków swiadectw i poprosiła na przesłanie ich na adres domowy ... a może się myle i każdy może zamówić sobie druki świadect?

Kasia sz8012-10-2007 11:35:53   [#11]

do Asia

Dla mnie takie tłumaczenie też jest pokrętne. Bo w momencie kiedy odbieram druki świadectw bądź otrzymuje je przesyłką od razu wpisuje do ksiegi druków ścisłego zarachowania. Bo dla mnie to są własnie w tym momencie druki ścisłego zarachowania. Nie wydaje mi się natomiast aby np. CEZAS zrealizował moje zamówienie jako osoby fizycznej gdybym zażyczyła sobie 10 sz. druków swiadectw i poprosiła na przesłanie ich na adres domowy ... a może się myle i każdy może zamówić sobie druki świadect?

Kasia sz8012-10-2007 11:35:55   [#12]

do Asia

Dla mnie takie tłumaczenie też jest pokrętne. Bo w momencie kiedy odbieram druki świadectw bądź otrzymuje je przesyłką od razu wpisuje do ksiegi druków ścisłego zarachowania. Bo dla mnie to są własnie w tym momencie druki ścisłego zarachowania. Nie wydaje mi się natomiast aby np. CEZAS zrealizował moje zamówienie jako osoby fizycznej gdybym zażyczyła sobie 10 sz. druków swiadectw i poprosiła na przesłanie ich na adres domowy ... a może się myle i każdy może zamówić sobie druki świadect?

Marek Pleśniar12-10-2007 12:26:21   [#13]
sie asia 3 razy naodpowiada ;-)
AnJa12-10-2007 12:41:19   [#14]

nie sądzę

asia stosuje zasadę:

słuchaj uwaznie, bo  nie nie będę powtarzać

i udało się jej taki stan osiągnąć, że co niektórzy już nawet nie czekają, co powie ino do roboty się biorą albo przełom moralny przechodzą
beera12-10-2007 12:44:53   [#15]

w ogóle się nie naodpowiadam;))

co tu dyskutować w zasadzie

mamy odpowiedź MEN, można ją wziąć pod uwagę, można nie brać

:)

Kasia sz8012-10-2007 12:50:42   [#16]
taka odpowiedź mnie nie satysfkacjonuje ... no chyba, że pod tym zobaczę pieczątkę i podpis ministra :-) pismo bez daty i podpisu nie jest ważne ... przynajmnije tak mnie uczono w szkole średniej na technice biurowej :-)
dyrlo12-10-2007 12:50:47   [#17]

Czy 100 punktów jest za to, że napisze się TAK czy, że NIE?

Kasia sz8012-10-2007 12:53:14   [#18]
dyro ... 100 punktów jest za uzasadnienie nie budzące najmniejszej wątpliwości ;-)
AnJa12-10-2007 12:54:52   [#19]
pieczątka i podpis ministra jest pod rozporzadzeniem

wszystko inne to interpretacja - masz do niej mniej więcej takie prawo jak wizytator

w dyskusji merytorycznej z wizytatorem możesz podeprzeć się czyimś zdaniem- np. tym przytocznym wyżej

wizytator też się może podeprzeć

i tak podparci możecie pozostać na swoich stanowiskach- z doświadczenia wiadomo jednak, że podpartemu stac lżej niż be zpodparcia, zwłaszcza jeśli na długie pozostawanie zanosi się
Kasia sz8012-10-2007 12:55:51   [#20]
zawsze może zemdleć .. wtedy sobie poleży :-)
dyrlo12-10-2007 12:58:12   [#21]

To wydaje mi się, że wszyscy przegrywamy. To zdarzenie jest pewne!!!!

Na temat giloszy już się tyle "nagadałam", nakonsultowałam i wogóle.... i nadal nic.

na dzisiaj wiem po naradzie w KO - że zabrania się szkołom ponadgimnazjalnym drukowania na giloszach ale pozwala się wypełniać komputerowo. I tak własnie będę postępować. Pp to ten nieszczęsny paragraf 8.1 i 9

AnJa12-10-2007 13:01:17   [#22]
a jak wg Ciebie KO odróżni to świadectwo drukowane od wypełnionego?
AnJa12-10-2007 13:02:16   [#23]
dyrlo- Ty z Wielkopolski?

bo ja się wciąz jeszcze bardzo pozytywnie wypowiadam o Twoim KO

zmienić zdanie powinienem/
dyrlo12-10-2007 13:04:56   [#24]

Nie zmieniaj, taki Ci nasz folklor

podobno idzie poznac pod światło patrząc...

beera12-10-2007 13:05:14   [#25]

pismo bez daty i podpisu nie jest ważne ... przynajmnije tak mnie uczono w szkole średniej na technice biurowej :-)

a z jakiego powodu nie widzisz w tym pismie podpisu?

dyrlo12-10-2007 13:05:50   [#26]
My literalnie przepisy czytamy, my ich nie interpretujemy
beera12-10-2007 13:06:02   [#27]

stanowisko MEN

Druki świadectw

W związku z kwestią, czy przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2000 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności (Dz. U. Nr 6, poz. 73 z póĄniejszymi zmianami) sprzeciwiają się korzystaniu przez szkoły z oprogramowania komputerowego w procesie druku i wypełniania świadectw, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu przedstawia następujące stanowisko.

1. Co do świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły.

Z rozporządzenia nie wynika w sposób jednoznaczny zakaz drukowania blankietów ww. kategorii świadectw przy pomocy programu komputerowego. Dotyczy to przypadków, gdy:

1) na papier pokryty siatką ozdobną - giloszem i zawierającym na pierwszej stronie mikrodruk, korzystając z oprogramowania, nanosi się pozostałe - zgodne z wzorem określonym w rozporządzeniu - elementy blankietu świadectwa,

2) jednocześnie (korzystając z oprogramowania) nanosi się na papier pokryty giloszem pozostałe elementy blankietu świadectwa i wypełnia je pismem komputerowym.

Oczywiście komputerowe wydruki blankietów świadectw, jak i wypełnione komputerowo świadectwa muszą odpowiadać wszystkim wymogom przewidzianym w rozporządzeniu.

2. Co do świadectw dojrzałości.

§ 16 ust. 2 rozporządzenia stanowi: "Druki świadectw dojrzałości oznacza się w miejscu wskazanym we wzorach serią i numerem ustalanym przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania odrębnie dla każdego producenta". Producent, w rozumieniu cytowanego przepisu, musi zatem spełniać dwa warunki: być dysponentem ww. oznaczeń (serii i numerów wskazanych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania) i zarazem wytwórcą kompletnych druków / blankietów świadectw. Te warunki oczywiście nie będą spełnione, gdy w procesie druku blankietów świadectw dojrzałości weĄmie jeszcze udział szkoła. A właśnie z takim udziałem - niedopuszczalnym w świetle § 16 ust. 2 rozporządzenia - mielibyśmy do czynienia, gdyby szkoła w przypadku świadectw dojrzałości posługiwała się oprogramowaniem komputerowym, w taki sposób, jak w odniesieniu do sposobu opisanego w pkt 1.

Uwaga!
Wcześniej publikowane stanowisko w sprawie druków świadectw jest nieaktualne

AnJa12-10-2007 13:10:03   [#28]
świadectwa dojrzałości szkoła wydaje  jeszcze tylko w tym i następnym roku- dla śladowej ilości absolwentów szkół dla dorosłych
AnJa12-10-2007 13:10:23   [#29]
to oczyicie tytułem uzupełnienia
beera12-10-2007 13:12:20   [#30]
;)
Kasia sz8012-10-2007 13:13:36   [#31]

do Asia

prosze mi podać namiar na to pismo ...

beera12-10-2007 13:17:04   [#32]

przecież podałam link do niego:

Swoje zastrzeżenia w kwestii drukowania kompletnych świadectw dojrzałości wydawanych przez szkoły wyraziło przed laty ówczesne Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu (zobacz: http://www.mein.gov.pl/oswiata/archiwum/druki.php), opierając się na własnej interpretacji obowiązującego wówczas prawa (cytowane przez nas, aktualnie obowiązujące,  rozporządzenie MENiS nie zmienia stanu prawnego, który był podstawą oświadczenia Ministerstwa).

beera12-10-2007 13:17:23   [#33]
( w #7)
Marek Pleśniar12-10-2007 13:30:44   [#34]
i nie będzie powtarzała :-)
beera12-10-2007 13:37:38   [#35]

w dziób?

;)

qharz14-05-2008 15:32:43   [#36]
A ja z innej beczki...
Wiem, że zaraz powiecie, że w żadnym rozporządzeniu nie ma na ten temat mowy (a może jest i tylko przeoczyłem), ale...
Czy macie jakieś doświadczenia, ew. wskazania z KO, że druk komputerowy na giloszu, może być tylko z użyciem drukarki ATRAMENTOWEJ (nie laserowej)?
Wyjaśniam o co chodzi. Chcieliśmy drukować na laserówce i dotarła do nas informacja, że komputerowo owszem tak, ale tylko na drukarce atramentowej. Że w przypadku kiedy papier był choćby lekko zawilgocony, a potem wysuszony (czego odbierając z drukarni nie jestem w stanie sprawdzić), nadruk laserowy (toner) nie będzie trwale związany z papierem i po czasie może "odskakiwać". Że wszystkie druki i ważne dokumenty, powinno się drukować na drukarkach, w której nośnik "wiąże" się ze strukturą papieru (tak jak właśnie atrament). Że tylko taki druk (z atramentem) jest trwały (nie komentuję zalania takiego dokumentu z zapisem atramentowym).
Wiem, że to wygląda jak "szukanie dziury w całym", ale nie chcę czegoś przedobrzyć.
Mamy drukarkę laserową i na niej chcemy wydrukować w tym roku wszystkie świadectwa.

Z góry dziękuję za pomoc.
Roman K14-05-2008 16:02:15   [#37]

Równie dobrze można wymyślić opinię, że:

druk świadectw jest dopuszczalny na czystych giloszach tylko wtedy gdy dyrektor jest mężczyzną i ma nie więcej niż 12 lat.

Najlepiej poprosić kogoś takiego o materiały informacyjne dla douczenia się......

 

qharz14-05-2008 22:44:50   [#38]
No to zapytam inaczej: Czy u siebie drukujecie na laserówkach?
Jacek W14-05-2008 22:46:08   [#39]
Tak
AnJa14-05-2008 22:47:00   [#40]
wyłącznie

szczerze mówiac zapomniałem juz co to atramentówki- za drogie są
Jacek W14-05-2008 22:49:44   [#41]
Na atramentówce tylko świadectwa technikum, bo one są A3, a takiej laserówki nie mamy
zgredek14-05-2008 23:00:24   [#42]
gharz - zapytaj OKE na jakich drukują;-)
bosia14-05-2008 23:01:22   [#43]
my drukujemy na ksero A3, ma opcje drukarki
MałgosiaK14-05-2008 23:02:10   [#44]
Nieco zmienię pytanie dotyczące drukowania laserowego. Czy to prawda, że kserokopie dokumentów mają trwałość 10 lat? Czy ktoś zetknął się już z przypadkiem "wyparowania" wcześniej skserowanej treści?
AnJa14-05-2008 23:04:34   [#45]
nie zetknałem się

traca faktycznie na jakości straszne, ale to raczej problem papieru
MałgosiaK14-05-2008 23:19:49   [#46]

Wtrąciłam to pytanie, ponieważ usłyszałam by arkusze organizacji na przyszły rok szkolny pisać cztery razy a nie kopiować z uwagi na to, że znikają po 10 latach. Czy ktoś też ma takie sugestie?

 

AnJa14-05-2008 23:22:33   [#47]
oszyfiście

gesim piórem maczanym w inkauście lub krwi gęsiej
...
jęsli masz kiepski papier- a zwykle z takiego korzystamy to większego znaczenia nie ma czym napiszesz
MałgosiaK14-05-2008 23:25:42   [#48]
Arkusze i tak skopiowałam, między innymi z obawy przed różnymi wersjami w wielokrotnym przepisywaniu.
qharz17-05-2008 18:12:32   [#49]
Dzięki wielkie! Dla #41 - mam zamiar dla technikum (A3) zrobić dokładnie to o czym pisze bosia (#43), bo właśnie atramentówki A3 są baaaaardzo drogie. Wszystkie CYFROWE ksera, mają opcję drukarki po USB lub LPT (niektóre jednak wymagają odpowiedniej przystawki jeśli chce się korzystać z nich jako drukarki sieciowej po LAN) i od września właśnie z ksera korzystamy jako drukarki a nie z tradycyjnych drukarek biurowych laserowych. Dotychczas musieliśmy wymieniać w sekretariacie co 2-3 miesiące toner, a teraz toner w bardzo zbliżonej cenie, ale właśnie do ksera wymieniam co 4-6 miesięcy. Oczywiście korzystamy z niego również jako kopiarki. Troszkę to poza tematem, ale może ktoś skorzysta.
Ja z porad na pewno: świadectwa (również te A3) będziemy drukować na laserówce.
Pozdrawiam.

Ps. @zgredek: QHARZ, tak "po prostu" ;-) (krócej można tylko Q#).
Nie GHARZ :-)

Ps2. @AnJa: tym gęsim piórem, to przepisywać najlepiej. Na byczej lub co najmniej cielęcej wyprawionej skórze ;-)))

Pozdrawiam
zgredek17-05-2008 18:25:10   [#50]

przepraszam Szanownego Pana;-)

(to zwykła literówka była)

przy moim nicku nie pisz @

;-)

strony: [ 1 ][ 2 ]