Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Przeniesienie przez kuratora
strony: [ 1 ]
AndrzejW17-03-2003 20:29:04   [#01]
Rozporządzenie w sprawie ramowych statutów zawiera w załączniku nr 3 (statut gimnazjum) stwierdzenie, że w statucie szkoły powinno być uregulowanie: przypadków, w których dyrektor gimnazjum może wystąpić do kuratora oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innego gimnazjum.

Czy ktoś z Was spotkał się z wykorzystaniem tej procedury - w jakich przypadkach poszczególni kuratorzy przenoszą ucznia? Czy w ogóle ten przepis "działa", czy jest "martwy"?
Ewa z Rz17-03-2003 20:43:39   [#02]

Nic nie wiem,

o konieczności stosowania tego przepisu, bo...

Do tej pory udawało się mnie i moim znajomym dyrkom w sytuacji, gdy przeniesienie było konieczne, przekonać do tego kroku rodziców... A rodzicowi zawsze wolno, nawet nie musi mówić dlaczego...

No i, udawało się znaleźć szkołę (a raczej dyrka), która się zgodziła ucznia przyjąć - to jest podstawowy warunek.

KO potrzebny wówczas, gdy albo rodzice nie chcą się zgodzić, albo nie można znaleźć szkoły (To drugie raczej się nie zdarza, bo każdy dyrek zdaje sobie sprawę, że może być zawsze w sytuacji tego, który musi się ucznia jednak pozbyć - dla jego i szkoły dobra oczywiście)

Marek Pleśniar17-03-2003 21:36:14   [#03]

to wprawdzie w SP ale do mnie przeniesiono karnie takiego ucznia. Decyzją KO - za złamanie u siebie większości regulaminowych przepisów - agresja i inne psoty. Dyrektor tamtej szkoły (pozdrawiam Wojtku;-))) wystapił z wnioskiem o przeniesienie a kurator znalazł - jego zdaniem - odpowiednią szkołę. Dość proste i dobrze że jest. Warto mieć taki bicz na trudne okazje.

Dyrektor "docelowy" moze się odwoływać do KO.

Małgosia17-03-2003 22:05:15   [#04]

działa, działa...

U nas niedawno zadziałał, kurator przeniósł, ale rodzic odwołał się do MENiS-a i zobaczymy, co z tego wyniknie.
AndrzejW18-03-2003 15:16:43   [#05]

dostałem odpowiedź!!!

Wystąpiłem o przeniesienie ucznia (kradzieże, demoralizacja, wagary - 70%, podpalenie, kilkakrotnie sprawy w sądzie - a to kurator, a to rozmowy wychowawcze itp.)

Kuratorium odpowiedziało...
" w związku z Pana pismem .... proszę o uzupełnienie wniosku o następującą dokumentację:
- uchwała rady pedagogicznej
- ststut szkoły
- program zaradczy pracy z uczniem ... mający na celu rozwiązanie problemów szkolnych ucznia
- potwierdzenie zapoznania rodziców i ucznia z programem zaradczym
- potwierdzenie współpracy z instytucjami wspomagającymi szkołę
- potwierdzenie współpracy szkoły z rodzicami ucznia
- informację o podejmowanych działaniach wg poniższego wzoru:
diagnoza problemu kiedy, stan/
zadania do realizacji
czas realizacji
oczekiwane efekty
zadania zrealizowane
osiągnięte efekty
uwagi i wnioski"

PYTANIE do Was:

Czy wiecie, co to jest "program zaradczy", a może jest na to podstawa prawna?

Czy tylko mnie się wydaje, że KO robi wszystko, aby nic nie zrobić, bo utopi nas w dokumentacji, aby za trochę powiedzieć, że nie podejmie żadnej decyzji, bo szkoła ma za mało załączników, a prawa młodego kryminalisty należy bronić?
jotef18-03-2003 18:48:10   [#06]

:(((

A kryminaliści mają się dobrze!!

Niech żyje nasze prawo - nie tylko oświatowe

hania18-03-2003 20:45:01   [#07]
stek nowomodnych określeń..... Na pewno wszystko to zadziałało u was, robiliście wszystko, ale u nas jakoś ostatnio nic się nie robi, jeśli nie robi się na papierze :-(((
RomanG19-03-2003 09:29:24   [#08]

Wydaje mi się jednak

że wymogi KO nie są tu całkiem od rzeczy. Wynikają chyba moim zdaniem z dążenia do prawidłowego sprawowania nadzoru nad pracą szkoły - czy podejmuje jakiś działania, czy tylko chce pozbyć się problemu.

Jakkolwiek oznacza to dodatkowe papiery, powinniśmy chyba podejść do tego ze zrozumieniem.

Czy "potwierdzenie zapoznania" lub "potwierdzenie współpracy" to mogą być oświadczenia pracowników szkoły w sporządzonej na tę okoliczność notatce służbowej? Bo jeśli nie, to dopiero byłaby paranoja ;-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]