Forum OSKKO - wątek

TEMAT: plany wynikowe
strony: [ 1 ][ 2 ]
AnJa21-09-2007 09:16:34   [#51]
ja się nie znam, ale ludziom wierzę, więc napiszę:

znana niektórym forumowiczom ze zlotów blondaska (nie napiszę ciocia, bo juz mnie kiedys za to z ziemią zrównała) znalazła się niedawno w pośrednim konflikcie z Panem Profesorem Niemierko (pośrednim, bo jej dyrektor jest fanatycznym zwolennikiem Profesora, a blondasek jest fanatycznym przeciwnikiem dyrektora)

jako stworzenie złośliwe poszperała trochę

no i  niedawno Jolka ze 2 godziny poświęciła  na tłumaczenie mi, dlaczego amerykańskie szkoły ze 30 lat temu odpuściły sobie bawienie się w system ocenianai wymyslony 40 lat temu przez pewnego faceta, którego to z kolei dorobek był inspiracja dla Profesora
czahan21-09-2007 16:56:05   [#52]
a może mogłaby się podzielić na forum nieco krótszą wersją tego tłumaczenia? ośmielam się nieśmiało prosić....
AnJa21-09-2007 18:54:17   [#53]
nie mogę

najzwyczajniej nie pamiętam - dawno temu, bo dwu latach zachłyśniecia sie pomiarem zrezygnowałem z tego i słuchałem piate przez dziesiąte

poza tym było trochę wina

trochę dużo znaczy go było:-)

pamiętam, dlaczego ja zrezygnowałem:
1. zbyt dużo intuicjinizmu jak na zakładaną precyzujnośc tej formmy,
2.brak standaryzowanych narzędzi,
3.mała popularność pomiaru, co sprawiało, że nie można było z nikim przedyskutować wątpliwości,
4.problem z wynikami niemierzalnymi

dla wyjasnienia- jestem od historii i wos, w matematyce było więcej zainteresowanych

o ile mi wiadomo- umiera to zdaje sie śmiercią naturalną, zwłaszcze kiedy CKE zdecydowała się, że arkusze egzaminacyjne nie będą budowane i sprawdzane wg tych zasad- słusznie zresztą (wyjątjkiem jest maturalna historia na poziomie rozszerzonym, gdzie trochę się tego pojawia, a która jest powszechnie krytykowana przez egzaminatorów)
jxg22-09-2007 11:48:22   [#54]

"Jesli nauczyciel ma dobry rozklad materiał, plan dydaktyczny, spisane kolejno lekcje, (czy jak zwał) i do tego ma poziom wymagań na poszczególne oceny, to plan wynikowy w rozumieniu  treści i wymagania podstawowe i ponadpodstawowe jest tylko dokumentem formalnym robionym na zyczenie tych, co lubią modne oświatowe sformułowania, ale wiele o szkole i nauczaniu nie wiedzą"

asiu, jak ja Cię lubię!!!

(a myślałam, że jestem niedzisiejsza i że nie nadążam ze zrozumieniem nowości, tylko jakoś tak dobrze mi się uczy i wyniki nie najgorsze;-)

malgala22-09-2007 15:00:13   [#55]

Kilka lat temu w naszej szkole było szkolenie RP na temat "konstruowanie planów wynikowych". Przyjechały panie, przedstawiały schematy z podziałem na wymagania podstawowe i ponadpodstawowe i innymi jeszcze. Zaprezentowałam wtedy własną składankę - rozkład materiału z dokładnie określonymi wymaganiami wiedzy i umiejętności ucznia na poszczególne oceny z każdego działu - nazywając to planem wynikowym. Paniom się podobało, ale sugerowały, by wymagania odnosiły się do każdego tematu. Niestety, nie wiedziały jak można to zrobić na przykład w dziale Liczby rzeczywiste - potęgi i pierwiastki.
Pozostałam przy swoim pomyśle, a co najważniejsze, nie jest to kolejny zbiór papierków, tylko dokument bardzo pomocny w codziennej pracy.

I nie mam zamiaru tworzyć kolejnych papierków tylko dlatego, że ktoś sobie wymyślił taki a nie inny podział wymagań.

Zachowajmy zdrowy rozsądek i nie dajmy się zwariować.

Zwojka27-10-2007 08:32:05   [#56]

A ja

wracam do pp. Przeczytałam wszystko co się da od uoso przez kn przez rozp.o ocenianiu do rozporz o prowadz.dokument. i nic ;-)  Proszę pomóżcie znaleźć pp :-)
izagim27-10-2007 08:46:19   [#57]

A ja zawsze współczuję młodym nauczycielom - stazystom, przychodzi do szkoły ma się ze wszystkim zapoznać, wypracować fach, czyli nie okłamujmy się nauczyć pracować, a tu na dzień dobry plan wynikowy - !!!!!! jak on ma to zrobić dobrze? mamy wielu praktykantów w szkole i to od nas dopiero się dowiadują o planach wynikowych, na studiach niestety bardzo często funkcjonuje jeszcze okreslenie - rozkład materiału!

Druga sprawa - na podyplomówce z pomiaru dydaktycznego powiedziano nam, żeby te plany pisać z dużą dozą ,,rozsądku", żeby nie ograniczać rozwoju ucznia - tak, tak !!!! Może okazać się tak, że uczeń pomimo swoich mozliwości nie wyjdzie poza wymagania okreslone przez nauczyciela, bo po co jak dokładnie wie co potrzebuje na 4,5, czy 6. I co Wy na to???

Boga27-10-2007 09:02:14   [#58]

plany wynikowe - a co to???

Zwojka pisze: "przeczytałam wszystko..." Przeczytaj na stronie MEN - jest tam od tygodnia.

http://www.men.gov.pl/content/view/10146/47/

cyt. "...nieuzasadnionym i zbędnym jest nakładanie na nauczycieli obowiązku pisemnego opracowywania tzw.  planów wynikowych. Pojęcie takiego planu nie występuje w żadnym z obowiązujących aktow prawnych. Dlatego proszę państwa kuratorow oświaty i dyrektorow szkół o kontynuowanie działań wspierających pracę nauczycieli bez obarczania ich zbędnymi biurokratycznymi obowiązkami."
Zwojka27-10-2007 09:16:17   [#59]
znam treść tego pisma doskonale. Będąc na szkoleniu w ODN pani powiedziała nam dyrektorom, że jest pp . Powołała się na kn. Pytam bo jestem ciekawa (nic tam nie znalazłam), a nie niedoinformowana;-)
Dobi27-10-2007 11:01:27   [#60]

Przeczytaj na stronie MEN pismo sekretarza , w którym pisze że brak podstw prawnych do pisania planów wynikowych.

To pismo nie jest logiczne .U mnie nauczyciele od dawna piszą plany wynikowe.Mając wiecej czasu przesle przykłady.

S Wlazło28-10-2007 17:53:26   [#61]
plany wynikowe rzeczywiście wzięły się zpomiaru dydaktycznego i dla mnie jest to konstrukcja zbyt rozbudowana, zresztą pomiar dydaktyczny jako koncepcja oceniania = w świecie umarł. Zamiast podsatwowe i ponadpodstawowe - wolę podstawowe - rozszerzone (jak na maturze) i zawężone. Podstawowe - to po prostu podstawa programowa, mogą być treści tam zawarte rozszerzone dla zdolnych uczniów i zawężone dla uczniów mających trudności i taka powinna być ocena na świadectwie przy nazwie przedmiotu. Łączenei tego ze stopniami w postaci cyfr - to karkołomne kombinacje. Wszystko ma być proste i jasne.Stefan

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]