Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nauczyciel chemii.
strony: [ 1 ]
Danka12-03-2003 23:34:03   [#01]
Czy nauczyciel chemii oprócz szkolenia wstępnego bhp w momencie zatrudnienia lub szkolenia okresowego bhp musi mieć jeszcze jakiś inny kurs bhp. Ponoć tak mówią w CEN ale nie wiem na jakiej podstawie prawnej. Może ktoś wie??
Basik13-03-2003 16:29:10   [#02]
Plotą jakieś dyrdymały
Jersz13-03-2003 16:36:10   [#03]

Oj nie plotą ;-)

Oj nie plotą Basik Oj nie plotą

[Dz.U.2003.6.69]
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach

§ 21.

Nauczyciele, w szczególności prowadzący zajęcia w warsztatach, laboratoriach, a także zajęcia wychowania fizycznego, podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Pozdrawiam Jersz

Danka13-03-2003 16:53:32   [#04]
Dzięki!
Mariola13-03-2003 17:24:28   [#05]

czy nauczyciele

informatyki także?
Tera13-03-2003 19:32:06   [#06]

a kurs BiHP

 nie wystarczy ?
Danka13-03-2003 22:09:00   [#07]
Właśnie! Jaki kurs? Nie ma konkretnie określonych wymogów.Czy behapowiec może przeszkolić tych nauczycieli z pierwszej pomocy i wydać zaświadczenie, czy musi to być kurs w CEN - ie?????
Basik14-03-2003 13:27:46   [#08]
Ale ja w ramach szkolenia bhp jednocześnie szkolę na temat pierwszej pomocy / szkolenie na jednego człowieka chyba ok.20 zł/, na kwitach mają napisane, że również udzielanie pp. To dlaczego jakieś specjalne szkoleni
beera14-03-2003 14:05:17   [#09]

yhm

ja tak mam jak Basik, ale jeszcze tych wyjątkowych- to jest wuefistę mam przeszkolonego osobno.

beera14-03-2003 14:06:38   [#10]

ale..

masz rację

przeszkolenie, to nie szkolenie :-)

Nie ma określonej liczby godzin:-)

Jersz14-03-2003 17:47:20   [#11]

ale ..

ale przygotowanie do udzielania  pierwszej pomocy to nie to samo co przygotowanie teczki na dyplomowanego.

Dzisiaj opowiedziano mi jak skomentował informacje dyrektora o szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy pewien nauczyciel w-f : Co szkolenie ? Ja miałem to na studiach (28 lat temu ;-)) Ja się nie dyplomuje to po co mam przychodzić na szkolenie?

Opiekę nad Moją córką chciałbym powierzać tylko nauczycielom przygotowanym. Czy mogę być spokojnym gdy będzie na w-f, wycieczce , na spacerze z takimi, którzy traktują szkolenie (byle szybciej - 36 godzinne szkolenie w 6 godzin ;-) ) w kategoriach papierka.

Pozdrawiam JERSZ

fredi16-03-2003 09:06:17   [#12]
to w koncu jakie to ma być szkolenie?
Leszek16-03-2003 11:26:04   [#13]
Pozwolę sobie przekopiować tekst od Jersza:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach

§ 21.

Nauczyciele, w szczególności prowadzący zajęcia w warsztatach, laboratoriach, a także zajęcia wychowania fizycznego, podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Zapis ten rozumiem jako próbę (kolejną z rzędu wielu) wdrożenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy drugiemu człowiekowi (np. wypadek).
Akurat w rozporz. MENiSu dotyczy to nauczycieli (wszystkich).
Oczywiście kiedy wprowadza się to nakazowo to mało kto patrzy na to jak na rzecz niezwykle potrzebną.
A więc nie szkolić się tylko (pal licho zaliczę jeszcze jedno przeszkolenie, kurs ...), ale osiągnąć umiejętność udzielania pierwszej pomocy - zrozumieć istotę tegoż.
Pozdrawiam
Zola16-03-2003 11:45:53   [#14]

cynk z MENiS-u

nie wiem jak to się stało ,ale juz we wrześniu zaplanowałam na czas ekolekcji szkolenie dla nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy i takie szkolenie będziemy cyklicznie powtarzać
Jersz16-03-2003 12:55:09   [#15]

Brawo Zola

Masz rację. Takie szkolenie należy powtarzać> Nauczyciele potrafiący udzielić pierwszej pomocy będą również zachęcić uczniów do zdobycia tej umiejętności. Zbyt często zdarza się , że umiera człowiek bo osoby będące świadkami wypadku potrafią się tylko przyglądać w oczekiwaniu na karetkę.

Pozdrawiam JERSZ

fredi17-03-2003 10:02:36   [#16]
kto szkoli?
beera17-03-2003 13:05:29   [#17]

kurcze

macie rację

Jakiś ma syndrom czlowiek, ze nawet rozsądne rzeczy idące z góry ma ochotę  skrytykować

janzg17-03-2003 17:08:06   [#18]

wracając do chemii

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna dla nauczycieli chemii prowadziła szkolenie w zakresie: "Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu, przechowywaniu i magazynowaniu trucizn"

Szkolenie miało na celu zapoznanie z przepisami dotyczącymi bezpiecznego postępowania z substancjami zaliczanymi do trujących, ich stosowania, przechowywania oraz zasad udzielania pierwszej pomocy w przypadkach zatrucia itd.........

W świetle wydarzeń (gaz paraliżujący, łzawiący itd), które niestety mają czasami miejsce w szkołach - moim zdaniem warto mieć na miejscu odpowiednio przeszkolonego fachowca.

Ponadto warto się sprawdzić, czy nauczyciele - nieświadomi tego co w dzisiejszym rozumieniu jest trucizną - posiadają na wyposażeniu pracowni biologicznej, fizycznej czy chemicznej  z dawnych zapasów, które w "ładnych zestawach" dostarczał kiedyś CEZAS. Może się okazać, że w szkole są pokaźne tych trucizn zapasy, wymagające natychmiastowej utylizacji/neutralizacji (niektórzy "odpowiedzialni nauczyciele" chcieli część z tych chemikalii wyrzucić na śmietnik) przez odpowiednio do tego przygotowane firmy. My taką akcję przy wsparciu służb ochrony środowiska przeprowadziliśmy we wszystkich okolicznych szkołach i okazało się, że wszystkie coś z tych trucizn miały.

janzg17-03-2003 17:28:33   [#19]

Tak dla przykładu, można poprosić swoich nauczycieli (nie tylko chemii) o dostarczenie informacji jakie ilości następujących chemikalii - w gramach - mają na stanie w swoich pracowniach 

 

Arsenian wapnia

Ca3(AsO4)2

 

Azotan  rtęciawy

HgNO3

 

Azotan barowy

Ba(NO3)2

 

Chloran baru

Ba(ClO3)2. H2O

 

Chlorek baru

Ba Cl2  2 H2O         

 

Chlorek rtęciowy

HgCl2

 

Chromian baru

Ba CrO4

 

Nadtlenek baru

BaO2

 

Octan baru

(CH3COO)2Ba

 

Pięciotlenek arsenu

As2O5

 

Rtęć metaliczna

Hg

Tlenek arsenawy

As2O3

 

 

Tlenek rtęciowy

HgO

 

Trójsiarczek arsenu

As2S3

 

Wodorotlenek  baru

Ba(OH)2

 

Te chemikalia zaliczane są do trucizn grupy A

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]