Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Gimnazjum profilowane?
strony: [ 1 ]
Tera12-03-2003 20:53:05   [#01]

Liczę na Was bardzo, podpowiedzcie mi proszę czy mogą  być w gimnazjum klasy profilowane?

Nie chodzi tyle o nazwę co o poszerzony zakres nauki konkretnych przedmiotów np. matematyki, fizyki , biologii itp..

Jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej?

Czy może ktoś z Was już coś takiego ma u siebie?

Ewa z Rz12-03-2003 20:56:11   [#02]

niestety...

Nie mogą być... Poza gimnazjami (ale całymi szkołami) sportowymi, artystycznymi czy językowymi nie można robić profili w gimnazjum.

HenrykB12-03-2003 20:56:53   [#03]
Nie mogą.
Leszek12-03-2003 21:31:29   [#04]
Jeszcze może być gimnazjum specjalne, integracyjne, z językiem nauczania mniejszości narodowych lub grup etnicznych, dla dorosłych, dwujęzyczne.
Pozdrawiam
Gaba12-03-2003 22:37:54   [#05]

Poszerzony zakres przedmiotów można zorbić, dając z godzin dyrektorskich poszerzony zakres.

 

Mamy klase, gdzie jest więcej angielskiego, biologii, matematyki

Tera13-03-2003 09:23:37   [#06]

Serdeczne dzięki wszystkim:-))

Myślę o czymś takim jak u Gaby:-)
Gaba13-03-2003 09:28:58   [#07]

U nas jest tak

a - dodatkowe godziny na przedmioty przyrodnicze

b - niemiecki + angielski

c - dodatkowa matma (16 godzin!!! na 3 lata)

d - francuski + angielski

e - język polski + historia

f - angielski + 2 obcy do wyboru

 

w klasach II dodatkowy polski - wszędzie!!!

w klasach III dodatkowa matma wszędzie!!!

To nie jest profil - to rozsądek: matma + polski i... reszta, a na pewno nie dwa języki, bo szkoda czasu!!!

Tera13-03-2003 10:01:11   [#08]

Gaba:-)

Czy  przy naborze do gimnazjum dzieciaki wiedzą do jakiej klasy trafią, czy maja na to wpływ uczniowie i ich rodzice?

Mam na myśli ten poszerzony program na przykład w klasie a

z  przedmiotów przyrodniczych. Czy to sprawa przypadku, trafił do a

to tak ma .

Jak to technicznie rozwiązujecie?

Zola13-03-2003 16:27:53   [#09]

gaba,czy dobrze rozumiem,ni dokładasz na języki

a masz dwa,czy jeden

mopr13-03-2003 17:02:06   [#10]

gimnazjum profilowane

U mnie w szkole funkcjonują już trzeci rok klasy europejskie. Napisaliśmy do nich program autorski. Z godzin dyrektorskich dodaję po jednej na zwiększenie wymiaru zajęć z języka polskiego, matematyki i informatyki (w cyklu 3-letnim). Z godzin dodanych przez miasto wprowadziłam drugi język i przedsiębiorczość. Rekrutacja do tych klas odbywa się zgodnie z regulaminem tzn. wyniki osiągane w szkole podstawowej + wyniki z rozmowy kwalifikacyjnej (część rozmowy w języku obcym). Klasy te cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Oprócz tego mam klasy informatyczne (dodatkowe godziny dałam na informatykę) i klasy z rozszerzoną liczbą godzin w-f (tu miasto też zwiększyło wymiar).
Gaba13-03-2003 18:02:50   [#11]

nie wolno niczego zwiększać ponad 31 godzin! To jest ciekawostka...

w 3 klasach mam 2 języki,w trzech jeden - solidnie - angielski.

Marek Pleśniar13-03-2003 21:19:06   [#12]
ja tylko pytam,bo generalnie jestem za jednym a dobrze
Zola13-03-2003 21:21:21   [#13]

jej to na dole to ja Zola

Marek właśnie wyjechał

Gaba14-03-2003 02:16:57   [#14]
in flagranti przyłapani...
BożenaB14-03-2003 07:36:04   [#15]
Gaba,
objaśnij bardziej szczegółowo wasz plan naucz. Jeżeli w 3 klasach masz dwa języki, to ile godzin dyr na to przeznaczasz? Jeżeli po 2 na rok, to w cyklu wyczerpiesz 6 godz dyr i skąd w takim razie bierzesz na jp i mat (piszesz, że dokładasz wszystkim).  
Z dawnych 9 dyr menis dodał po 1 godz do jpol, inform i tech i dyrektorowi zostało 6 godz do podziału. Czy teraz dokładasz do jpol jeszcze jedną z dyr (a może 0,5 - czyli tylko przez 1 okres) ?
Rozp o planach naucz dopuszcza zwiększenie godzin przedmiotu przez okres lub rok - jak konkretnie przydzielasz te godziny?
Czy organizujecie zdw? Jeśli tak, to ile godz na to przeznaczasz?
A jak koła zaint ?
Czy u Was wizytatorzy zapowiedzieli, że nie podpiszą arkusza, w kt.órym będą  godziny dodane do przedmiotów (u nas tak zapowiedziano - w oparciu o opinię p Łybackiej) ?
BożenaB14-03-2003 07:51:07   [#16]
Chyba warto dodać, że zwiększenie godzin przedmiotu o 0,5 (czyli przez jeden okres - 16 godz w cyklu) w zasadzie nie dokłada niczego, a raczej "oddaje" lekcje przepadnięte z różnych okazji: dni świątecznych, rekolekcji, wycieczek itp.
Twórcy programów i podst progr liczą rok szkolny = 36 tyg. Po dokładnym przeliczeniu, z kalendarzem w ręku, może się okazać, że nl będzie mógł liczyć na 32 godz (jesli wymiar jest 1 godz/tydz). Jak do tego doliczyć wycieczki i in, to może zostać i 28. Jeżeli zaś przejrzeć ppodręcznik zintegrowany z programem, to okazuje się, że przewiduje on np 35 tematów bez dodatkowych lekcji na np ćwiczenie umiejętności (a gdzie powtórki, sprawdziany, obowiązkowa lekcja na zapoznanie z PSO ..).

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]