Forum OSKKO - wątek

TEMAT: podpisy rodziców
strony: [ 1 ]
Hanna07-03-2003 14:09:31   [#01]
jakie dokumenty regulujące pracę szkoły powinna podpisać rada rodziców?
Ewa z Rz07-03-2003 14:56:18   [#02]

Na pewno swój regulamin... No i protokoły ze swoich zebrań oraz rozliczenie finansowe, ale nie wiem czy o takie dokumanty ci chodziło...

W statucie powinien być tryb uzgadniania różnych rzecy (ze zmianami tegoż włącznie) z RR. W zależności od tego jak to jest uregulowane musi coś podpisywac albo nie...

trudno tak odpowiedzieć, gdy sie nie zna statutu. Tylko na podstawie UoSO nic więcej nie da się powiedzieć.

BożenaB07-03-2003 16:41:02   [#03]
Opinie do progr wych i progr profilaktyki - jest w ramowym statucie. Opinie o szkolnym zest programów nauczania.
Może RR wypowiadać się, wniskować itd "we wszystkich istotnych sprawach szkoły" - jest w OSO.
Jak nie ma Rady Szkoły i jej obow pełni RP, to należałoby RR przedstawiać np. projekty zmian w statucie; my tak robimy traktując to niekoniecznie jako obowiązek ale dobry obyczaj.
Hanna07-03-2003 18:15:05   [#04]
w szkole jest tylko komitet rodzicielski, co poza dokumentami dotyczącymi ich działalnosci  powini podpisywać? Czy jest gdzieś wyraźnie napisane, że " plan pracy szkoły, wizje rozwoju szkoły i tego typu dokumenty? Bo dzis po kontroli zK.O. zwątpiłam - wygląda na to , że wszystko. Mamy podpis pod statutem ale co jeszcze? Pomocy bo mam skarżącego sie wszędzie dookoła rodzica, który właśnie zarzuca nam brak OPINII rodziców  pod wyżej wymienionymi dokumentami!
Elusia07-03-2003 19:40:18   [#05]

Bardzo dużo opiniują. Np

1. Szkolny zestaw programów dopuszcza do użytku w danej szkole dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły, a jeżeli nie została ona powołana - opinii rady rodziców lub innego przedstawicielstwa rodziców.(ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 24 kwietnia 2002 r.w sprawie warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania, programów wychowania przedszkolnego i podręczników oraz zalecania środków dydaktycznych )

2. Dodatkowe zajęcia edukacyjne, o których mowa w ust. 5 pkt 2, dyrektor szkoły może wprowadzić do szkolnego planu nauczania po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców.(ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 12 lutego 2002 r.w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych )

3. Program wychowawczy szkoły i program profilaktyki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uchwala rada pedagogiczna po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.(ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r.w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół)

Grzegorz08-03-2003 01:27:40   [#06]

Podsumujmy...

to co przedstawiła Elusia, dodając coś jeszcze :

1. RR opiniuje dorobek zawodowy za okres stażu nauczyciela stażysty, kontraktowego i mianowanego (Ustawa Karta Nauczyciela, art.9c, ust.6 i 7). Ale ust.7 mówi:

7. Rada rodziców powinna przedstawić swoją opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela. Nieprzedstawienie opinii rady rodziców nie wstrzymuje postępowania, o którym mowa w ust. 6.

Zatem dla dyrektora jest wiążące zawiadomienie RR o dokonywanej ocenie dorobku zaw. nauczyciela (pewnie najlepiej potwierdzone na piśmie przez przedstawiciela RR).

2. RR opiniuje program wychowawczy szkoły i program profilaktyki (rozp. w sprawie ramowych statutów, zał.2,3,4, par.2, ust.2):

"2. Program wychowawczy szkoły i program profilaktyki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uchwala rada pedagogiczna po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego."

Ale i tu moim zdaniem nie jest to doprecyzowane. NIe ma przecież mowy o tym, czy opinia ma byc pisemnie czy moze byc ustnie? Zatem, wracając do pytania Hani, wg mnie nie musi byc na piśmie.

3. RR opiniuje mozliwość wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych (rozp. o ramowych planach nauczania, par.2, ust.6)

6.Dodatkowe zajęcia edukacyjne, o których mowa w ust. 5 pkt 2, dyrektor szkoły może wprowadzić do szkolnego planu nauczania po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców.

I znów: opinia może być ustna.

4.RR opiniuje szkolny program nauczania oraz wychowania przedszkolnego (rozp. w sprawie warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania, par.8, ust.9 i 12)

5.RR opiniuje formy realizacji czwartej i piątej godziny zajęć w-f (rozp. w sprawie dopuszczalnych form realizacji czwartej i piątej godziny zajęć w-f, par.3, ust.1 - Dz.U. z 2001/79/843)

Podkreślam jeszcze raz, że nigdzie w tych przepisach nie ma mowy o tym, że opinie powinny byc na piśmie, a więc podpisane przez RR. A są takie zapisy w przepisach oświatowych, gdzie jest to wyraźnie zaznaczone. Np. w rozp. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego (Dz.U. 2000/98/1066) jest taki zapis:

§ 4.

Na wniosek nauczyciela dyrektor szkoły zasięga, a z własnej inicjatywy dyrektor szkoły może zasięgnąć, opinii na temat pracy nauczyciela właściwego doradcy metodycznego, a w przypadku braku takich możliwości - innego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego, natomiast w przypadku nauczyciela zakładu kształcenia nauczycieli - opiekuna naukowo-dydaktycznego. Opinie te powinny być wyrażone na piśmie.

Oprócz tego RR powinna być informowana przez dyrektora szkoły o pewnych sprawach, jak np.:

1. Wypadek ucznia pozostającego pod opieka szkoły (rozp. w sprawie bhp w szkołach, par.41, ust.1). Przedstawiciel RR może uczestniczyć w pracach zespołu powypadkowego.

2. Dyrektor przekazuje RR raport o jakości pracy szkoły (rozp. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego..., par.3, ust.1, pkt.4 - Dz.U. 1999/67/759) 

3. W przypadku odwołania od oceny pracy nauczyciela w skład zespołu oceniającego powinien wchodzić przedstawiciel RR (rozp. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego, par.6, ust.1 - Dz.U. z 2000/98/1066).

Tyle mi się przypomina na teraz. Może cos jeszcze wynajdę. :)

Ewa z Rz08-03-2003 05:30:22   [#07]

Właśnie, Grzegorzu,...

To miałam na myśli pisząc o regulacjach w statucie szkoły.

Ja mam w statucie taki zapis, że ew. podpisy są zbędne. Po prostu jest napisane, że każdy organ szkoły (a RR właśnie nim jest), ma prawo zgłaszania wniosków dotyczących wszelkich wewnątrzszkolnych dokumentów regulujących życie szkoły, do innych organów według ich kompetencji stanowiących. Każdy organ szkoły ma obowiązek rozpatrzyć takie wnioski nie rzadziej jak dwa razy do roku.

W dokumentach wewnętrznych każdego organu ten fakt jest oczywiście odnotowany, gdyż te organy (poza dyrkiem, który i tak wszystko robi na piśmie...) decydują kolegialnie, a ich zebrania są protokołowane...

Gaba08-03-2003 05:49:12   [#08]

bardzo wam dziękuję za ten wątek - przydałoby się to zebrać gdzieś tak, by nie przepadło. Wydrukuję go sobie i przekazę moim rodzicom.

 

Gaba

Hanna08-03-2003 07:30:58   [#09]

dziekuję

i ja uważałam, że opinie mogą byc ustne jednak sympatyczny przedstawiciel władzy miał wątpliwości! A jako ciekawostkę podam , że w przypadku prośby rodzica (par. 7 rozporzadzenia o ocenianiu...) na podstawie , której dyrektor zwalnia dziecko z zajęć wf twierdził, że tylko ustna prośba wchodzi w grę!
Elusia08-03-2003 14:57:42   [#10]

Hanno

Ale zwolnienie z wf następuje na podstawie opinii lekarza. teraz nie ma tam już nic o prośbie rodziców. Co innego zwolnienie z drugiego języka obcego.

A tak na marginesie. Żyjąc w dzisiejszych czasach, gdy najważniejsze są papiery, może lepiej jest mieć te wszystkie opinie na piśmie? Nikt ci potem nie wmówi, że nie było opiniowania. Wiem coś o tym :(((

Hanna08-03-2003 19:25:43   [#11]
zwolnienie "na prośbę rodzica na podstawie opinii lekarskiej" A swoja drogą jak tu rozumiecie ową opinię? Co fizycznie powinien wystawić lekarz?
Elusia08-03-2003 19:42:24   [#12]

Uczeń przynosi "kartkę", na której jest napisane:"Zwoniony z zajęć wychowania fizycznego od..... do....". Pieczątki. Podpis lekarza.

Miałam już kilka takich przypadków. Przynosili mi właśnie coś takiego, najczęściej wypisane na recepcie albo zaświadczeniu. Na szczęście nie musiałam się zastanawiać czy to nie symulacje- po wyrostku, złamaniach, zapaleniu płuc.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]