7. Rada rodziców powinna przedstawić swoją opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie dorobku zawodowego nauczyciela. Nieprzedstawienie opinii rady rodziców nie wstrzymuje postępowania, o którym mowa w ust. 6.
Zatem dla dyrektora jest wiążące zawiadomienie RR o dokonywanej ocenie dorobku zaw. nauczyciela (pewnie najlepiej potwierdzone na piśmie przez przedstawiciela RR).
2. RR opiniuje program wychowawczy szkoły i program profilaktyki (rozp. w sprawie ramowych statutów, zał.2,3,4, par.2, ust.2):
"2. Program wychowawczy szkoły i program profilaktyki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uchwala rada pedagogiczna po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego."
Ale i tu moim zdaniem nie jest to doprecyzowane. NIe ma przecież mowy o tym, czy opinia ma byc pisemnie czy moze byc ustnie? Zatem, wracając do pytania Hani, wg mnie nie musi byc na piśmie.
3. RR opiniuje mozliwość wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych (rozp. o ramowych planach nauczania, par.2, ust.6)
6.Dodatkowe zajęcia edukacyjne, o których mowa w ust. 5 pkt 2, dyrektor szkoły może wprowadzić do szkolnego planu nauczania po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców.
I znów: opinia może być ustna.
4.RR opiniuje szkolny program nauczania oraz wychowania przedszkolnego (rozp. w sprawie warunków i trybu dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania, par.8, ust.9 i 12)
5.RR opiniuje formy realizacji czwartej i piątej godziny zajęć w-f (rozp. w sprawie dopuszczalnych form realizacji czwartej i piątej godziny zajęć w-f, par.3, ust.1 - Dz.U. z 2001/79/843)
Podkreślam jeszcze raz, że nigdzie w tych przepisach nie ma mowy o tym, że opinie powinny byc na piśmie, a więc podpisane przez RR. A są takie zapisy w przepisach oświatowych, gdzie jest to wyraźnie zaznaczone. Np. w rozp. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego (Dz.U. 2000/98/1066) jest taki zapis:
§ 4.
Na wniosek nauczyciela dyrektor szkoły zasięga, a z własnej inicjatywy dyrektor szkoły może zasięgnąć, opinii na temat pracy nauczyciela właściwego doradcy metodycznego, a w przypadku braku takich możliwości - innego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego, natomiast w przypadku nauczyciela zakładu kształcenia nauczycieli - opiekuna naukowo-dydaktycznego. Opinie te powinny być wyrażone na piśmie.
Oprócz tego RR powinna być informowana przez dyrektora szkoły o pewnych sprawach, jak np.:
1. Wypadek ucznia pozostającego pod opieka szkoły (rozp. w sprawie bhp w szkołach, par.41, ust.1). Przedstawiciel RR może uczestniczyć w pracach zespołu powypadkowego.
2. Dyrektor przekazuje RR raport o jakości pracy szkoły (rozp. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego..., par.3, ust.1, pkt.4 - Dz.U. 1999/67/759)
3. W przypadku odwołania od oceny pracy nauczyciela w skład zespołu oceniającego powinien wchodzić przedstawiciel RR (rozp. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego, par.6, ust.1 - Dz.U. z 2000/98/1066).
Tyle mi się przypomina na teraz. Może cos jeszcze wynajdę. :)