Postanowienie
Nr WO-11/2003
Kujawsko -Pomorskiego Kuratora Oświaty
z dnia 14 lutego 2003 r.
w sprawie
OKREŚLENIA TERMINÓW REKRUTACJI DO GIMNAZJÓW,
SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH, PONADPODSTAWOWYCH DLA MŁODZIEŻY
I DOROSŁYCH ORAZ TERMINÓW SKŁADANIA DOKUMENTÓW DO TYCH SZKÓŁ NA TERENIE WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
W ROKU SZKOLNYM 2003/2004
Warunki rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych określa Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2001r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 97, poz. 1054), Rozporządzenie MENiS z dnia 13 lutego 2002r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów (...), (Dz. U. Nr 14, poz. 131) oraz Rozporządzenie MENiS z dnia 20 grudnia 2002r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół (....), (Dz.U.Nr 2, poz. 21)
Na podstawie § 21 pkt. 2 Rozporządzenia MEN z dnia 27 sierpnia 2001r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 97, poz. 1054 z póź. zm.) postanawiam co następuje:
§ 1
Warunki i terminarz przyjmowania uczniów do gimnazjów.
- Do klasy pierwszej gimnazjum prowadzonego przez gminę lub innego wchodzącego do sieci gimnazjów ustalonej przez gminę przyjmuje się:
- z urzędu – absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych w obwodzie danego gimnazjum,
- na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) – absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych poza obwodem danego gimnazjum, w przypadku, gdy gimnazjum dysponuje wolnymi miejscami.
- W przypadku, gdy liczba kandydatów zamieszkałych poza obwodem danego gimnazjum jest większa niż liczba wolnych miejsc, którymi dysponuje gimnazjum, kandydatów przyjmuje się na podstawie kryteriów zawartych w statucie gimnazjum.
- Dla kandydatów do gimnazjów i oddziałów dwujęzycznych może być przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.
- Kryteria, o których mowa w ust. 2, oraz warunki, o których mowa w ust. 3 podaje do wiadomości kandydatom dyrektor gimnazjum, nie później niż na 6 miesięcy przed terminem rekrutacji.
- Rekrutację do gimnazjów przeprowadza się w terminie do 30 czerwca 2003 r.
- Dokumenty należy składać w terminie od 05 maja do 30 maja 2003 r.
- Do kandydatów, którzy ukończyli szkołę podstawową dla dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą lub ukończyli szkołę za granicą stosuje się odpowiednio § 17 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2001r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 97, poz. 1054)
- Laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej, co najmniej jednego przedmiotu (bloku przedmiotowego), przyjmowani są do wybranego gimnazjum niezależnie od kryteriów, o których mowa w ust. 2.
§ 2
Warunki i terminy rekrutacji do wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych.
Rekrutacja odbywać się będzie według następujących kryteriów punktowych:
A. egzamin gimnazjalny – maksymalnie 100pkt (50% ogólnej liczby punktów)
- części humanistycznej – do 50 pkt
- części matematyczno-przyrodniczej – do 50 pkt.
- oceny uzyskane na świadectwie i inne osiągnięcia – maksymalnie 100pkt (50% ogólnej liczby punktów)
1. Wybór trzech zajęć edukacyjnych wskazanych przez szkołę pozostawia się do wyboru komisji rekrutacyjno-kwalifikacyjnej szkół w zależności od profilu, nachylenia przedmiotowego lub zawodu.
2. Maksymalna liczba punktów z języka polskiego i trzech wybranych zajęć edukacyjnych
wynosi 80.
3. Za inne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum kandydat może uzyskać maksymalnie 20 punktów.
4. Ustala się następującą liczbę punktów za oceny:
Ocena |
Liczba punktów |
cel |
20 |
bdb |
16 |
db |
12 |
dst |
8 |
dop |
4 |
5. Ustala się następujące kryteria przyznawania punktów za inne osiągnięcia:
a - ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem 8 pkt.
b - udział w przedmiotowych konkursach:
w roku szkolnym 2002/2003 z języka polskiego, matematyki, z fizyki, z astronomii, z geografii,
w roku szkolnym 2001/2002 z matematyki,
w roku szkolnym 2000/2001 z języka polskiego, matematyki organizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, co najmniej na szczeblu wojewódzkim oraz uczestnictwo w III etapie konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” 8 pkt.
c - osiągnięcia sportowe lub artystyczne, co najmniej na szczeblu powiatowym 4 pkt.
§ 3
1. Dla kandydatów do liceów dwujęzycznych może być przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.
2. Rekrutacja uczniów do szkół i klas sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego odbywa się na zasadach określonych w § 9 Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2001r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 97, poz. 1054), oraz § 9 ust.2 pkt 1.2, ust 3 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół (....)(Dz.U.Nr 2, poz. 21).
3. Dopuszcza się możliwość przeprowadzenia sprawdzianu uzdolnień kierunkowych również
w innych przypadkach niż wymienione w punktach 1 i 2 jeżeli program nauczania realizowany w danej szkole wymaga od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, w szczególności plastycznych lub muzycznych. Dodatkowy sprawdzian może być przeprowadzony tylko na podstawie zgody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu po wcześniejszym uzyskaniu opinii Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
4. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej, co najmniej jednego przedmiotu, przyjmowani są do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej niezależnie od kryteriów, o których mowa w § 2 postanowienia. Preferencje te nie dotyczą dodatkowych kryteriów przy kwalifikacji do klas, w których wymagane są szczególne predyspozycje kandydata (sprawnościowe, zdrowotne, artystyczne, uzdolnienia językowe i inne), jeśli przedmiot konkursu nie jest zbieżny z wybranym kierunkiem kształcenia.
5. Przy przyjmowaniu do szkół, w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym, pierwszeństwo mają:
a) sieroty, osoby przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz osoby umieszczone w rodzinach zastępczych,
b) kandydaci o kierunkowych i udokumentowanych zdolnościach, którym ustalono indywidualny program lub tok nauki,
c) kandydaci z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej w tym publicznej poradni specjalistycznej.
6. Dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej, nie później niż do końca lutego 2003 r. podaje kandydatom
do wiadomości kryteria i warunki, o których mowa w § 2, 3 i 4 postanowienia.
7. Egzamin gimnazjalny zostanie przeprowadzony w następujących terminach:
Część humanistyczna – 8. 05. 2003 r., godz. 9.00,
Część matematyczno - przyrodnicza – 9. 05. 2003 r., godz. 9.00 .
§ 4
Przyjmowanie podań kandydatów do szkół
1. Kandydaci w trakcie rekrutacji mogą równocześnie składać dokumenty do nie więcej niż trzech szkół ponadgimnazjalnych.
2. Dyrektor gimnazjum wydaje świadectwo i dwie potwierdzone kopie świadectwa oraz zaświadczenie
o szczegółowych wynikach egzaminu i dwie potwierdzone kopie tego zaświadczenia.
3. Dyrektor gimnazjum prowadzi rejestr wydanych dokumentów ( świadectw, zaświadczeń oraz kopii).
4. Każda szkoła, do której wpłynęły dokumenty kandydata, nanosi pieczęć na pierwszej stronie podania.
5. Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych składają dokumenty w terminie od 1 kwietnia
do 30 maja 2003 r.
6. Do podania o przyjęcie do szkoły absolwenci gimnazjów dołączają:
· oryginał świadectwa ukończenia szkoły oraz zaświadczenie o wyniku egzaminu gimnazjalnego lub kopie tego świadectwa i zaświadczenia poświadczone przez dyrektora gimnazjum, które kandydat ukończył (najpóźniej w terminie 2 dni od daty otrzymania).
· dwie fotografie,
· zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie, wydane na podstawie odrębnych przepisów, dla kandydatów ubiegających się
o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły średniej zawodowej.
· podanie o przyznanie miejsca w internacie (zamiejscowi), o ile szkoła takim dysponuje,
· kandydaci z wadami słuchu, wzroku, narządów ruchu i innymi schorzeniami dołączają posiadane orzeczenia kwalifikacyjne poradni psychologiczno – pedagogicznej,
· kandydaci – posiadający osiągnięcia sportowe lub artystyczne, co najmniej na szczeblu powiatowym dołączają odpowiednie zaświadczenia.
· kandydaci – laureaci lub finaliści konkursów przedmiotowych wymienionych w postanowieniu dołączają odpowiednie zaświadczenia.
· kandydaci do klas sportowych i szkół mistrzostwa sportowego dołączają opinię trenera
lub instruktora prowadzącego zajęcia sportowe, opinię lekarza, zaświadczenie lekarskie potwierdzające bardzo dobry stan zdrowia wydane przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny sportowej lub innego uprawnionego lekarza, zgodnie z odrębnymi przepisami
oraz pisemną zgodę rodziców (prawnych opiekunów).
· kandydaci do klas specjalnych i integracyjnych dołączają skierowanie z poradni psychologiczno – pedagogicznej,
§ 5
Kwalifikowanie do szkół ponadgimnazjalnych.
1. Ogłoszenie list kandydatów przyjętych do szkół ponadgimnazjalnych nastąpi 26 czerwca 2003 r. o godz. 12.00.
2. Kandydaci umieszczeni na listach kandydatów przyjętych do szkół są obowiązani potwierdzić wolę podjęcia nauki w danej szkole najpóźniej 30 czerwca 2003 do godz. 15.00, przedkładając oryginały świadectw.
3. Szkoły, które zakończyły rekrutację do 30 czerwca 2003r., nie przeprowadzają drugiego naboru.
4. Ogłoszenie list kandydatów w szkołach przeprowadzających drugi nabór powinno zakończyć się
2 lipca 2003 r.
5. W szkołach przeprowadzających drugi nabór składa się oryginały świadectw.
6. W szkołach, do których nie zgłosi się odpowiednia liczba kandydatów, kwalifikowanie należy zakończyć nie później niż 31 sierpnia 2003 r.
7. Kwalifikowanie uczniów do szkół artystycznych odbywa się na zasadach określonych
w Rozporządzeniu Ministra Kultury i Sztuki z dnia 7 września 1999 r. (Dz. U. Nr 85, poz. 943).
§ 6
Organizacja informacji dotyczącej naboru.
1. Powołuje się następujące punkty informacyjne dla kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych, które rozpoczynają działalność z dniem 26-06-2003 r od godz. 8.00 do godz. 15.00:
· Bydgoski Punkt Informacyjny – tel. 052-3497629 lub 3497626
w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
· Toruński Punkt Informacyjny – tel. 056-6218585
Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy- Delegatura w Toruniu
· Włocławski Punkt Informacyjny – tel. 054-231551 wewnętrzny 42 lub 48
Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy- Delegatura we Włocławku
· punkty informacyjne przy organie prowadzącym szkoły /wydziały oświaty w starostwach/.
2. Zadaniem tych punktów jest udzielanie informacji o możliwościach podjęcia nauki i wyboru zawodu
w szkołach na terenie województwa oraz o wolnych miejscach w szkołach położonych w rejonie działania punktu.
3. W przypadku braku miejsc w danej szkole punkt informacyjny udziela informacji o wolnych miejscach w innych szkołach.
4. Szkoły 26-06-2003 r do godz. 12.00 przekażą informację faxem:
- nr dla rejonu Bydgoszczy 052-3497640
- nr dla rejonu Torunia 056-6226628
- nr dla rejonu Włocławka 054-2311374
o wolnych miejscach Kujawsko-Pomorskiemu Kuratorowi Oświaty wg wzoru:
Nazwa szkoły |
Liczba miejsc |
Przyjęto |
Nie przyjęto |
Wolne miejsca |
Typ szkoły |
|
|
|
|
|
Dodatkowo informacje będą zamieszczone na stronie internetowej: http: //www.kuratorium.uwoj.bydgoszcz.pl/
5. Kandydaci, którzy nie uzyskali miejsca w szkołach w pierwszym terminie, składają ponownie dokumenty do wybranej szkoły (z listy szkół zgłaszających wolne miejsca) do dnia 01-07-2003 r. do godz. 15.00.
6. Wszystkie szkoły dokonujące uzupełniającej rekrutacji ogłaszają ostateczne listy uczniów klas pierwszych do dnia 02-07-2003 r. do godz. 14.00
7. Ponowne podanie informacji o wolnych miejscach w szkole należy przekazać do Kuratorium i delegatur 03-07-2003 r do godz.15.00.
8. Podanie końcowych informacji o zrealizowanym naborze i ostateczne zakończenie prac szkolnych komisji rekrutacyjnych 07-07-2003 r. do godz. 15.00.
§ 7
Terminarz rekrutacji do szkół średnich dla młodzieży na podbudowie szkoły zasadniczej, szkół średnich dla dorosłych, szkół policealnych i pomaturalnych na rok szkolny 2003/2004
1. Szkoły średnie dla młodzieży i dla dorosłych na podbudowie szkoły zasadniczej
Rekrutacja odbywa się na zasadach określonych w § 11 Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2001r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 97, poz. 1054)
· Kandydaci składają podania do wybranych szkół w terminie od 07-04 do 30-05-2003 r.
· Ogłoszenie listy przyjętych kandydatów przez szkoły nastąpi w dniu 04-07-2003 r.
2. Szkoły policealne i pomaturalne
Rekrutacja odbywa się na zasadach określonych w § 11 Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2001r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 97, poz. 1054)
· Kandydaci składają podania do wybranych szkół w terminie od 16-06-2003 r.
· Ogłoszenie listy przyjętych kandydatów przez szkoły nastąpi w dniu 29-08-2003 r.
3. Szkoły ponadpodstawowe dla dorosłych
Na podstawie art. 2a ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1999r.- przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego (Dz. U. Nr 12, poz.96 ze zmianami) w roku szkolnym 2003/ 2004 do klas pierwszych dotychczasowych szkół ponadpodstawowych dla dorosłych nie prowadzi się rekrutacji.
Wszystkie wyżej wymienione typy szkół przekazują w dniu ogłoszenia wyników naboru do Kuratorium informację o liczbie przyjętych i ilości wolnych miejsc.