Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wzór uchwały o nowelizacji regulaminów błagam!!!!!!!!!
strony: [ 1 ]
MMM25-02-2003 19:04:11   [#01]
Proszę o pomoc. Jak ma wyglądać uchwała o nowelizacji regulaminów Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców, Wewnątrzszkolnego systemu oceniania, Regulaminu Szkoły. Chodzi mi również o podstawę prawną.Na WAS zawsze mogę liczyć.
BożenaB26-02-2003 07:31:35   [#02]
Nie mam pod ręką OSO. Mam opracowane wzory uchwał - laptop w domu,a ja już w szkole -  mogę wysłać jutro; pewnie wcześniej ktoś Ci wyśle.
Ale1: Rada Pedagogiczna nie może zmieniać regulaminu Rady Rodziców - robi to Rada Rodziców.
Ale2: nowelizacja WSO jest nowelizacją statutu (WSO jest w statucie), więc to musi być uchwała w sprawie zmian w statucie szkoły - na podstawie OSO.
Nowelizacja regulaminu RP - na podstawie OSO i statutu
O Regulaminie Szkoły nie wiem (jak był przyjmowany nie byłam jeszcze protokolantem RP), ale chyba na podst statutu.
BożenaB
Basik26-02-2003 10:31:07   [#03]

Chciałam Ci wysłać na prywatną pocztę,ale chyba jej nie posiadasz. Wklejam zatem zmiany  dotyczące WSO 

 

Uchwała nr 19/2001/2002

Rady Pedagogicznej Gimnazjum w

z dnia 21.01.2002r.

w sprawie zmiany Statutu Gimnazjum w

 

 

 

   Na podst. art. 52 ust.2 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (j.t.Dz.U. z dnia 1996r., Nr 67, poz.329 z późn.zm.), § 67 ,pkt 2,3 statutu gimnazjum Rada Pedagogiczna Gimnazjum w  uchwala, co następuje:

 

 

§ 1

W rozdziale V § 31 statutu Gimnazjum w  dodaje się pkt 4 w następującym brzmieniu:

 

4. Termin egzaminu klasyfikacyjnego musi być uzgodniony z uczniem i jego rodzicami, przy czym:

a/ przy klasyfikacji śródrocznej egzamin klasyfikacyjny winien być przeprowadzony najpóźniej do końca I tygodnia II semestru, w wyjątkowych przypadkach do końca II tygodnia I semestru;

b/ przy klasyfikacji końcoworocznej egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się do końca tego roku szkolnego.

 

W rozdziale V w § 32 pkt 2 zastępuje się:

 

Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza nauczyciel właściwego przedmiotu jako egzaminator, w obecności dyrektora szkoły lub wychowawcy klasy - jako przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego oraz nauczyciela tego samego lub pokrewnego przedmiotu.

 

W rozdziale V § 32 dodaje się pkt 3 - 7 w brzmieniu:

 

3         Pytania i zadania egzaminacyjne przygotowuje i przedstawia do    zatwierdzenia dyrektorowi nauczyciel - egzaminator.

 

1.        Egzamin klasyfikacyjny składa się z części pisemnej i ustnej, z wyjątkiem plastyki, muzyki, informatyki oraz wychowania fizycznego - z których egzamin powinien mieć przede wszystkim formę ćwiczeń praktycznych.

2.        Z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół zawierający skład zespołu egzaminacyjnego oraz termin, pytania, pisemne odpowiedzi ucznia oraz zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach oraz stopień ustalony w wyniku egzaminu.

 

3.        Ustalona ocena klasyfikacyjna końcoworoczna może być zmieniona jedynie w wyniku egzaminu poprawkowego na zasadach określonych w rozporządzeniu MENiS z dnia 21 marca 2001r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz.U. Nr 29, poz.323 ze zm.).

 

4.        W umotywowanych przypadkach uczniowi, który nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego, dyrektor szkoły może wyznaczyć termin dodatkowy.

 

 

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Dyrektorowi Szkoły i Radzie Pedagogicznej.

 

 

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

                                                            Przewodniczący Rady Pedagogicznej

MMM26-02-2003 11:11:19   [#04]

Wielkie dzięki

Wielkie dzięki za informacje.
Ewa z Rz26-02-2003 12:17:29   [#05]

Hmm...

Dlaczegho twierdzicie, że WSO znajduje się w statucie szkoły?

Częścią WSO są PSO n-li. Nie mogą być one sprzeczne ze statutem, ale określają sprawy, co do których regulowania nie ma kompetencji nawet RP a co dopiero RS.

Umieszczenie WSO w statucie powoduje konieczność nowelizowania statutu w przypadku zmiany PSO przez n-la nide mówiąc juz o tym, że o tej zmianie ma decydować ktos inny a nie sam nauczyciel.

Dyrektor szkoły jest organem, który ma prawo uchylać akty prawne niższej rangi niż statut szkoły w razie stwierdzenia ich sprzeczności z prawem nadrzędnym. Nie ma tu potrzeby weryfikacji przez jakiś inny podmiot.

Oczywiście od decyzji dyrektora można sie odwołać do KO.

Wobec tego uważam, że ani WSO ani PW czy PP nie może być częscią statutu szkoły. Ale w statucie, naturalnie, muszą być umieszczone zasady oceniania i promowania uczniów - ale to są jedynie założenia do WSO, a nie WSO.

BożenaB26-02-2003 15:34:38   [#06]
W statucie mają być cyt: "szczegółowe zasady wewnątrzszkolnego oceniania uczniów".
Sądzę, że mamy kłopot z nazwą. Słowo "wewnątrzszkolnego" z rozp wlazło do skrótu WSO i utożsamiło się z fragmentem statutu, zwłaszcza,że to mają być zasady szczegółowe. Ten skrót myślowy stosują też wizytatorzy.
Ewę słusznie to irytuje.
hania27-02-2003 10:59:13   [#07]

Takie pomieszanie nazewnictwa mamy, że aż strach. Powiem jak jest u nas: W statucie szkoły (tydzień temy świeżutko znowelizowany - w pracach miałam swój spory udział) mamy sobie rozdział: Zasady wewnątrzszkolnego oceniania uczniów. Zawiera on cele oceniania w szkole, zasady ogólne, czyli jawność i takie tam inne, skalę ocen z zajęć edukacyjnych i zachowania, zapisy odnośnie dwóch semestrów, wszystko co związane z klasyfikacją (egzaminy klasyfik, poprawkowe itd) zasady oceniania zachowania, zapisy o tym co wszystkich nauczycieli obowiązuje- czyli np zapis, że ocena semestralna i końcoworoczna nie może być średnią arytmetyczną cząstkowych, oraz formy pracy uczniów podlegające ocenie(jakie mogą być) i które z nich mają mieć większy wpływ na ocene końcową, zasady zapowiadania sprawdzianów i ich ilości w tygodniu, co to kartkówka.... Ogólnie rzecz ujmując - to co jednakowe w całej szkole. Zaś nauczyciele, tworząc swoje przedmiotowe systemy oceniania nie mogą nic sprzecznego z tym co w statucie stworzyć - i to jest tak, jak napisałaś Ewo. Zarazem mamy - zgodnie z rozp. o ramowym statucie....

A że swego czasu Nowa szkoła stworzyła hasło WSO i funkcjonuje ono i w literaturze i świadomości i praktyce - nie znaczy moim zdaniem, że musimy mieć w szkole takowy dokument jako odrębny.Na ten temat przepisu nie znalazłam.... To w statucie jest zapis, że nauczyciele podają uczniom w odpowiednim terminie wymagania edukacyjne. Wiadomo, że wiąże się to równiez z przedmiotowymi zasadami oceniania. Dyr je ogląda nawet, podpisuje sobie i już. Każdy ma mieć je zawsze przy sobie, a w ogóle to stosować tak, ąby nie było nieporozumień i by uczniowie mieli pełną jasność...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]