Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ujednolicone ocenianie - nowa matura
strony: [ 1 ]
Leszek17-02-2003 18:55:58   [#01]

W wymianie plików ujednolicony tekst rozporządzenia o ocenianiu - zmienione zasady nowej matury.

Jak zwykle w kolorze.

Stan prawny na dzień 1.03.2003 r.

Pozdrawiam

Marek Pleśniar17-02-2003 19:49:02   [#02]

trafiłes w dychę, przyda się:-)

właśnie komentuje to zespół do spraw. Koordynuje Bogna:-)

bogna18-02-2003 21:15:29   [#03]

przeczytaliście już ocenianie-ślicznie ujednolicone przez Leszka

na pewno macie jakieś zastrzeżenia, uwagi...

podzielcie się waszymi wnioskami - proszę :-)

Mariola18-02-2003 22:40:42   [#04]

kilka moich uwag i wątpliwości

Mam bardzo mieszane uczucia gdy czytam,że uczeń wybiera poziom na którym zdje egzamin w czasie jego trwania.


§ 80.
1. Egzamin maturalny w części pisemnej z informatyki jest zdawany na poziomie rozszerzonym.
(...)
5. W sali egzaminacyjnej powinna być dostępna podstawowa dokumentacja oprogramowania.


Interesuje co oznacza podstawowa dokumantacja oprogramowania i kto to będzie musiał przygotować?


§ 71.

3. Egzamin na poziomie rozszerzonym trwa 300 minut i składa się z dwóch części:
1) część pierwsza trwa 170 minut i polega na rozwiązaniu testu sprawdzającego rozumienie czytanego tekstu nieliterackiego i umiejętność pisania tekstu własnego związanego z tekstem literackim zawartym w arkuszu egzaminacyjnym,
2) część druga trwa 130 minut i polega na sprawdzeniu umiejętności pisania tekstu własnego związanego z zawartym w arkuszu egzaminacyjnym tekstem literackim nieujętym w podstawie programowej danego przedmiotu.


Czy będą przewidziane przerwy pomiędzy częściami egzaminu?
jeżeli tak to jak mają się do siebie paragrafy 71 p. 3 i 68 p.  2

§ 68.
2. W czasie trwania egzaminu na stolikach mogą znajdować się tylko arkusze egzaminacyjne, karty odpowiedzi oraz materiały i przybory pomocnicze.


Jeżeli nie będzie przerw to jak uczeń wytrzyma 300 min?
A jeżeli będą przerwy to jak się ma do tego informacja,że arkusz na poziom podstawowy i rozszerzony dla jednego ucznia jest ten sam? I jeszcze do tego paragraf 82 p 1.?

§ 82.
1. Po zakończeniu każdej części egzaminu z danego przedmiotu członkowie zespołu nadzorującego zbierają od zdających wypełnione arkusze egzaminacyjne.








§ 48.
1. Zdający, nie później niż do dnia 30 września roku szkolnego, w którym przystępuje do egzaminu maturalnego w sesji wiosennej, z zastrzeżeniem § 88 ust. 3, i nie później niż do dnia 30 czerwca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym przystępuje do egzaminu maturalnego w sesji zimowej, składa przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego, o którym mowa w § 49 ust. 1, a w przypadku osób nieuczęszczających do szkoły - dyrektorowi komisji okręgowej, pisemną deklarację dotyczącą wyboru:

4) środowiska komputerowego, programów użytkowych oraz języka programowania - w przypadku zdających egzamin maturalny z informatyki; informację o środowisku komputerowym, programach użytkowych oraz języku programowania dyrektor Komisji Centralnej podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Komisji Centralnej, nie później niż na 10 miesięcy przed terminem egzaminu maturalnego,


A to bardzo ciekawe, bo w żadnej podstawie programowej przedmiotu Informatyka nie jest podane jaki ma być język programowania. Czyli teraz uczymy "jakiegoś języka" (każdy jakiego chce i w jakim chce środowisku komputerowym) a za  jakieś 15 miesięcy może się okazać że CKE wcale tego nie przewiduje...

Może określiliby to wcześniej?
Majka18-02-2003 23:34:47   [#05]

będzie dużo drożej

Jeśli dla każdego maturzysty trzeba będzie przygotować oba poziomy.
bogna19-02-2003 16:48:51   [#06]

Mariola

może wiesz jaki jest powód, że informatykę zrobili tylko przedmiotem do wyboru i można ją w związku z tym zdawać tylko na poziomie rozszerzonym?

Czy informatyka jest jakaś gorsza od np. WOSu?

Mariola19-02-2003 17:43:07   [#07]

tak naprawdę

to nie zastanawiałam się nad tym...
informatyka na nowej maturze jest bardzo trudna
a że tylko poziom rozszerzony...
Może to wynika z faktuże matura składa się części teoretycznej i praktycznej?
nie, niestety nie wiem
bogna24-02-2003 21:08:40   [#08]

podnoszę wątek

bo - może jeszcze ktoś podzieli się uwagami na temat nowego rozp. o maturach?

Prooooooszę :-)

Leszek24-02-2003 21:24:49   [#09]

Mam nadzieję przebrnąć przez nową maturę do końca tygodnia.

Twoje rozważania Bogno są bardzo wnikliwe, rozumiem, że pierwszaki juz się interesują.

Pozdrawiam

Zola24-02-2003 22:56:18   [#10]

bogna ja na sobotę lub niedzielę

nawalał mi ząb i wtedy o maturze ciężko

juz dobrze naczytałam ale latam na godzinne seanse do stomatologa (polecam ,sama przyjemność) i dam znać w końcu tygodnia

Leszek25-02-2003 17:13:38   [#11]

W sprawie informatyki -

zwróć uwagę, że w przepisie o podstawie programowej kształcenia ogólnego w wersji standard nie ma informatyki a technologia infor., natomiast w wersji rozszerzonej jest informatyka - stąd na egz. maturalnym informatyka moze być tylko w wersji rozszerzonej.

Pozdrawiam

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 r.

w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. (Dz.U. z 2002r. Nr 51, poz. 458)

bogna25-02-2003 18:01:32   [#12]

dzięki Leszku - już teraz qmam z tą informatyką.

Anka K26-02-2003 15:09:32   [#13]
Tekst ujednolicony znakomicie.Dzięki, Leszek. Wyczytałam, że w gimnazjum w skład zespołów nadzorujących  trzeba będzie powoływać nauczycieli z innej szkoły?Nie mylę się? Anka K.
Leszek26-02-2003 16:46:49   [#14]

Tak, dobrze wyczytałaś.

Dzięki za pochwały.

Pozdrawiam

bogna26-02-2003 17:34:06   [#15]

skład zespołów nadzorujących w gimnazjum

W rozp. o ocenianiu napisali, że:

4. W skład zespołu nadzorującego wchodzą:

1) przewodniczący,

2) co najmniej dwaj nauczyciele, z których co najmniej jeden powinien być zatrudniony w innej szkole lub w placówce.

Jak waszym zdaniem należy to odczytać:

powinien być = musi być

 powinien być = może być, ale nie musi ?

W dalszej części rozporządzenia - o maturach - też cały czas używane jest określenie "powinien być"

janzg26-02-2003 18:15:09   [#16]
ćwicząc tę NOWĄ maturę w sesji wiosennej 2002 OKE czytało:
powinien być = musi być
wskazało szkołę, z której nauczyciela należało pozyskać
Jest to całkiem niezłe, problem pojawia się wówczas, gdy OKE wskazuje szkołę małą szkole dużej (wiele komisji pracuje jednocześnie).
Co innego mnie "gryzie" - mianowicie nowela rozporządzenia o wynagrodzeniach, gdzie nasza Pani Menisowa wyraźnie wskazuje, że za pracę w komisjach nie należy płacić, bo to w ramach zadań statutowych szkoły. Ciekaw jestem co WY na to?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]