Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zatrudnianie przez radę rodziców
strony: [ 1 ]
krystyna13-02-2003 15:59:43   [#01]

Ponieważ ta sprawa była już kilka razy poruszana, wklejam w całości informację ze strony KO w Rzeszowie, a wynika z niej, że takie możliwości zawsze były (?) i są nadal:

Państwo Dyrektorzy
Szkół i Placówek
na terenie
województwa podkarpackiego


Przekazuję Państwu treść pisma Pana Ireneusza Fąfary - Członka Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - skierowanego do wszystkich oddziałów ZUS, dotyczącego możliwości zatrudniania przez rady rodziców osób na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.

CZŁONEK  ZARZĄDU

ZAKŁADU   UBEZPIECZEŃ

SPOŁECZNYCH

Pani/Pan

Dyrektor Oddziału w..

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

W sprawie dotyczącej pełnienia funkcji płatnika przez rady rodziców, po uzgodnieniu stanowiska z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu (pismo z dnia 18.04.2002r, znak: DP-024-702/01/JRw), uprzejmie informuję.

Stosownie do art 4 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeii społecznych /Dz.U. Nr 137, póz. 887 ze zm./ płatnikiem składek jest pracodawca w stosunku do pracowników oraz jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna pozostająca z inną osobą fizyczną w stosunku prawnym uzasadniającym objęcie tej osoby ubezpieczeniami społecznymi. Na płatniku składek ciąży obowiązek obliczania, potrącania z dochodów ubezpieczonych, rozliczania oraz opłacania należnych składek za każdy miesiąc kalendarzowy, według przepisów powołanej ustawy.

Działające na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty /tj. Dz.U. z 1996r. Nr 67, póz. 329 ze zm./ rady rodziców (komitety rodzicielskie) począwszy od 25 10.1991 r były płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne zatrudnianych przez nie pracowników oraz zleceniobiorców.

Z uwagi na fakt, że obowiązujący stan prawny na podstawie którego funkcjonują rady rodziców nie uległ zmianie należy uznać, że rady te nadal są płatnikami składek w rozumieniu art. 4 pkt 2. W konsekwencji należy nadal przyjmować zgłoszenia rad rodziców jako płatnika składek oraz dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe sporządzane przez tych płatników za ubezpieczonych. Pracownicy i zleceniobiorcy zatrudniani przez rady rodziców podlegają ubezpieczeniom społecznym na zasadach określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu według zasad określonych ustawą z dnia 6 lutego 1997r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym /Dz.U. Nr 28, póz. 153 ze zm./.

Jednocześnie tracą moc wyjaśniania zawarte w piśmie Zakładu z dnia 14.11.2001r, znak. FUu 4000-757/01.

 

 

Ireneusz Fąfara

Grzegorz14-02-2003 13:42:13   [#02]

No tak...

Żyjemy w państwie prawa, w którym moc prawną mają wyjaśniania.

A my po poprzednim wyjaśnieniu zamieniliśmy umowę zlecenia na umowę o dzieło.

beera14-02-2003 13:53:28   [#03]

yhm..

to też jest paranoja-

w naszej pracy tak często ważą STANOWISKA, INTERPRETACJE, PISMA WYJAŚNIAJACE...

przepisy? a kto by je tam rozumiał?

;-)))

czyli co- można na umowę zlecenie jadnak?

Jacek14-02-2003 14:42:50   [#04]

Po poprzednim stanowisku ZUS-u dostałem takie pismo od Urzędu Statystycznego w Lublinie

Znak: RK-5342-50/2002

Rada Rodziców /wszystkie/

 Uprzejmie informujemy, że Główny Urząd Statystyczny w Warszawie podjął decyzję o likwidacji z "urzędu" wpisów rad rodziców w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej.

W uzasadnieniu powyższej decyzji wyjaśniono, że:

  1. zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 z późno zm.) do Rejestru wpisywane są: osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a także miejsca prowadzenia działalności w/w podmiotów prawa - ich jednostki lokalne.
  2. zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. Z 1996 r. Nr 67 z późno zm.) rady rodziców są społecznymi organami opiniodawczymi i wnioskodawczymi szkół, przedszkoli lub innych jednostek oświatowych, a nie podmiotami gospodarki narodowej. Nie podlegają zatem wpisowi do rejestru REGON.
  3. brak numeru identyfikacyjnego REGON nie powinien stanowić utrudnienia dla  działalności rad rodziców jako organu wspierającego działalność statutową szkół, a ewentualne żądania różnych instytucji (skarbowych, bankowych, ubezpieczeniowych) domagających się od rad rodziców podawania numerów identyfikacyjnych REGON nie mają uzasadnienia.

W załączeniu przesyłamy zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON dotyczące skreślenia z rejestru.

Za ewentualne utrudnienia związane z powyższą decyzją serdecznie przepraszamy

Grzegorz14-02-2003 19:07:59   [#05]

My też dostaliśmy z WUSu...

...identyczne pismo. Tak więc nie mamy już regonu. Pozostaje tylko pytanie, czy nie będzie w związku z tym kolejnych problemów z ZUSem przy zgłaszaniu RR jako płatnika?

Wracając jeszcze do tych zusowych wyjaśnień. To poprzednie sprzed mniej więcej roku wykluczające możliwość zatrudniania przez RR od razu wydawało mi się absurdalne. Odpuściliśmy to jednak z braku czasu, a poza tym nie było u nas takiej potrzeby.

To co? Teraz kolej na US. Może zostaniemy płatnikami Vat, a składki na RR będziemy rejastrować na kasie fiskalnej? :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]