Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rekrutacja do szkół gimnazjalnych...
strony: [ 1 ]
JarTul12-02-2003 19:55:06   [#01]

Czy w statucie szkoły można zapisać, że w celu przeprowadzenia rekrutacji do klasy pierwszej Gimnazjum nr xx dyrektor szkoły powołuje szkolną komisję rekrutacyjną, która opracowuje Regulamin Rekrutacji do klas pierwszych Gimnazjum xx?
Komisja ta przeprowadza rownież całą rekrutację do gimnazjum.
Oczywiście statut zawiera kryteria naboru, które mają być w tym regulaminie uwzględnione.

Moje pytanie wynika z zapisu § 15. 1. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych:
"W celu przeprowadzenia rekrutacji do klasy pierwszej (na semestr pierwszy) szkół, o których mowa w § 7 ust. 1 i § 10, dyrektor szkoły powołuje szkolną komisję rekrutacyjno-kwalifikacyjną, wyznacza jej przewodniczącego i określa zadania członków komisji, z zastrzeżeniem ust. 2."

Czy jeżeli rozporządzenie wskazuje w przypadku których szkół można powołać komisję rekrutacyjno-kwalifikacyjną i nie ma tu gimnazjów, to czy dyrektor gimnazjum może taka komisje powołać?

JarTul12-02-2003 20:21:42   [#02]

Jeszcze jedna sprawa...

Czy dziecko tymczasowo zameldowane w obwodzie szkoły musi zostać do niej przyjęte?

§ 5. 1. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych:
Do klasy pierwszej gimnazjum prowadzonego przez gminę lub innego wchodzącego do sieci gimnazjów ustalanej przez gminę przyjmuje się:
1) z urzędu - absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych w obwodzie danego gimnazjum, (...)

Leszek12-02-2003 21:11:37   [#03]

rozporządzenie o przyjmowaniu do szkół

§ 20.

1. Dyrektor szkoły:

1) decyduje o przyjęciu uczniów do wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum oraz do klas programowo wyższych (na semestry programowo wyższe) szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół ponadpodstawowych,

Jak z tego widać nie ma potrzeby ani podstawy prawnej dla działania szkolnej komisji rekrutacyjnej w gimnazjum.

Drugie pytanie - właściwie już zacytowałeś -

Do klasy pierwszej gimnazjum prowadzonego przez gminę lub innego wchodzącego do sieci gimnazjów ustalanej przez gminę przyjmuje się:
1) z urzędu - absolwentów szkół podstawowych zamieszkałych w obwodzie danego gimnazjum

Jeśli mieszka (obojętnie w jakiej formie zameldowany - ciekawie jest co powiedzieć kiedy mieszka, a nie jest zameldowany - w obwodzie to się go przyjmuje.

Pozdrawiam

JarTul12-02-2003 21:15:08   [#04]

A jeżeli wiadomo, że nie mieszka

choć jak to udowodnić, a zameldowanie czasowe tylko po to, żeby dziecko zostało przyjęte do danego gimnazjum?
Leszek12-02-2003 21:53:27   [#05]

Nie rób sobie problemu, przyjmij.

Pozdrawiam

Gaba13-02-2003 06:12:38   [#06]

Też zwróciłam uwagę na ten fakt w ubiegłym roku szkolnym.

Ja to robię inaczej - skoro mam być dyrektorem to ponoszę tego konsekwencję np. przeprowadzając nabór. A ponieważ władza to odpowiedzialność - ten kto rządzi ma odpowiedzialność, więc jestem zawsze bardzo ostrożna.

1. Powołuję komisję (zarządzeniem) do... - tu określam zakres delegajcji uprawnień - segregacja papirów, przeliczenie punktów, przymiarka do klas, lista nieprzyjętych... (ktoś tę brudną robotę może przeciez wykonać) i... pokazanie szefowi, spotkanie się z szefem.

- piszą krótki protokół, pokazują mi listy.

2. Ale ja przyjmuję do szkoły, więc ja podbijam obok szefa komisji.

w tym roku komisja będzie działać w dwóch sekcjach.

 

zwracam uwagę również na jeden kapitalny drobiazg - rodzice starają się do szkoły, a nie do klasy. U mnie są spore różnice między klasami w programach tyhcże klas. I jaka jest implikacja?

To dyrektor przyjmuje do szkoły i on umieszcza w klasach (ew. deleguje uprawnienie, jeżeli taką koncpecje prac obrał) - na wypadek, kiedy przyjdą z awanturą... ja uprzedzam rodziców na spotkaniu, jakie uprawnienia ma dyrektor i w jakim zakresie rodzice mają wpływ na wybór klasy (mają i ja to szanuję, ale przy 50 chętnych... musze to ja zadecydować).

fredi23-02-2003 18:15:02   [#07]
ciekawy temnat

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]