Forum OSKKO - wątek

TEMAT: oświadczenie majątkowe
strony: [ 1 ]
zbych06-02-2003 20:17:34   [#01]
Mam pytanie do członków OSKKO, czy macie zamiar interweniowac w sprawie oświadczeń majatkowych i zakazu prowadzenia dzialalności gospodarczej przez dyrektorów?
Dzisiaj mieliśmy spotkanie w naszym organie prowadzącym i poinformowano nas, że nie mozemy prowadzić działalności gospodarczej. Jezeli ktoś jest np. psychologiem i jest dyrektorem poradni psychologiczno-zawodowej nie moze prowadzić prywatnego gabinetu.
Nasze oświadczenia majatkowe bedą publikowane w internecie.

Dyrektorzy wszystkich krajow łączcie się!!!!!!!!!!!!!!!!
ewa07-02-2003 15:13:01   [#02]

Zbychu ;-)

Przepraszam, że odniosę się do Twojego postu, ale bez urazy:-))

Uważam, że interwencja tylko w sprawie zakazu prowadzenia działalności lub / i oświadczeń majątkowych to trochę zawężony aspekt. Podjęcie działań mające na celu doprowadzenie do umożliwienia dyrektorowi prowadzenia działalności jest tylko wycinkiem w sprawie. Osobiście uważam że zakaz ten dyskryminuje nauczyciela – dyrektora i powinien się tym zająć rzecznik praw obywatelskich ale....

No właśnie, ale system prawny jakoś tak dziwnie określa status dyrektora, że trudno określić czy dyrektor – nauczyciel podlega pod ustawy o pracownikach samorządowych, o samorządzie gminnym, czy też pod KN. Dyrektor nauczyciel w świetle prawa to człowiek, który w zależności od okoliczności raz podlega, a raz nie podlega wymienionym ustawom.

Odnoszę często wrażenie, że w zależności od możliwości utrudnienia życia stosuje się raz jedne raz drugie zapisy. Zależy to też od urzędników poszczególnych gmin i ich interpretacji prawa.Brak jasnego określenia czy dyrektor podlega czy też nie podlega, a jeżeli podlega to w  całości czy też  z wykluczeniem pewnych zapisów ustawy daje możliwość różnego umiejscowienia dyrektora w świetle stosowania zapisów ustaw.

A dyrektorzy - nauczyciele no cóż godzą się na nie i przyjmują tak długo, aż w końcu zagrozi im to w jakimś stopniu bezpośrednio. Wtedy pojawia się apel podobny do Twojego postu.

Mam nadzieje jednak , że właśnie te zakazy spowodują głębszą refleksję nad tym co każdy z nas przyjmuje za fakt oczywisty i nie pyta nie protestuje, w efekcie czego rozszerza się zakres zakazów, które obejmują dyrektorów – nauczycieli.

W związku z tym mam parę pytań, jak to jest u Was :

  1. Gdzie znajduje się Twoja dyrektora teczka akt osobowych?
  2. Jak technicznie wygląda wystawienie druku delegacji czyja pieczątka firmowa znajduje się na druku , kto podpisujepolecenie wyjazdu, kto płaci za delegację?
  3. Kto udziela Ci urlopu okolicznościowego np. z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 14?
  4. Kto podpisuje Twoją listę płac?
  5. Kto podpisuje wypłatę jakiegokolwiek świadczenia z ZFSS dla Ciebie dyrektora?
  6. Czy możesz zatrudnić u siebie w szkole kogoś z Twojej rodziny na stanowisku obsługowo- administracyjnym?
  7. Kto w końcu będzie miał prawo wstrzymać wypłatę Twojego wynagrodzenia jeżeli nie wypełnisz oświadczenia majątkowego?

Nie ukrywam, że chcę sprowokować na forum dyskusję dotyczącą statusu dyrektora i jego umiejscowienie w świetle obecnie obowiązującego prawa. Mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania pozwolą nam zobaczyć jak interpretuje sie przepisy w stosunku do  dyrektora w poszczególnych rejonach kraju Przepraszam jeszcze raz, że posłużyłam się Twoim postem. Mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania tu na forum lub na priv do mnie pozwolą nam szerzej spojrzeć na problem konieczności jasnego określenia zapisów prawnych w stosunku do dyrektora bez względu na to gdzie dyrektoruje.

Ps. Prosze szanownych dyrektorów o odpowiedzi na powyższe pytania

Tera07-02-2003 19:28:03   [#03]

A to ciekawe........

"Nasze oświadczenia majatkowe bedą publikowane w internecie."
Nie bardzo rozumiem , a jak  to ma się do ustawy o ochronie danych osobowych?
jerzyk07-02-2003 19:32:08   [#04]

Ewa

a gdyby z tych pytań zrobić ankietę ?

( podobną do tej jak o 6-latkach)

zebranie danych poszłoby szybciej i w końcu może by w końcu wyszło kim/czym jest ten dyr.

pozdrawiam :-)

Elusia07-02-2003 19:44:43   [#05]

Chciałam odpowiedzieć na postawione pytania:

  1. Moja teczka akt osobowych znajduje się w organie prowadzącym, a właściwie w komórce obsługującej placówki ( MZOPO ).
  2. Jak wyżej - pieczątki organu, dyrektora organu. Pieniądze z budżetu szkoły.
  3. jw.
  4. jw.
  5. jw. Chociaż świadczenie urlopowe czy talony to sama - jestem po prostu na liście nauczycieli i pracowników.
  6. Nie wiem - nie próbowałam.
  7. Nie wiem, bo na razie o oświadczeniach majątkowych u nas cicho sza.

Nie mam większych trudności w uzyskiwaniu 2. 3. czy 5. Na szczęście współpraca układa się dobrze.

ewa07-02-2003 20:37:55   [#06]

jerzyk

jeżeli tylko marek sie zgodzi to zaraz robię tę ankietę,bierz przykład z Elusi i pisz odpowiedzi na pytania :-)), Tera tak właśnie to wygląda te oświadczenia są do publicznej wiadomości,  Elusia dzięki za odpowiedzi
Gaba07-02-2003 22:13:07   [#07]

Ale zoo

  1. Gdzie znajduje się Twoja dyrektora teczka akt osobowych?

mam dwie teczki - jedną u siebie - drugą w organie!!!

  1. Jak technicznie wygląda wystawienie druku delegacji czyja pieczątka firmowa znajduje się na druku , kto podpisuje polecenie wyjazdu, kto płaci za delegację?

za delegację płacę sobie ja sama, a wystawia delegacje organ

  1. Kto udziela Ci urlopu okolicznościowego np. z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 14?

organ

  1. Kto podpisuje Twoją listę płac?

ja sama

  1. Kto podpisuje wypłatę jakiegokolwiek świadczenia z ZFSS dla Ciebie dyrektora?

ja sama

  1. Czy możesz zatrudnić u siebie w szkole kogoś z Twojej rodziny na stanowisku obsługowo- administracyjnym?

tego nie wiem

  1. Kto w końcu będzie miał prawo wstrzymać wypłatę Twojego wynagrodzenia, jeżeli nie wypełnisz oświadczenia majątkowego?

- kazali być cicho z oświdczeniem, twierdza jednak, że jestem kierownikiem jednostki budżetowej gminy

 

???

jerzyk08-02-2003 14:07:23   [#08]

u mnie tak jak u Gaby

  1. Gdzie znajduje się Twoja dyrektora teczka akt osobowych?

mam dwie teczki - jedną u siebie - drugą w organie!!!

  1. Jak technicznie wygląda wystawienie druku delegacji czyja pieczątka firmowa znajduje się na druku , kto podpisuje polecenie wyjazdu, kto płaci za delegację?

pieczątka mojej szkoły, podpisuje wojt albi sekretarz gminy,za delegację płacę sobie sam

1. Kto udziela Ci urlopu okolicznościowego np. z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 14?

nie brałem :-)

ale z tytylu np. śmierci członka rodziny, udzielał organ

 aha- raz miałem urlop uzupełniajacy i udzielał organ

  1. Kto podpisuje Twoją listę płac?

ja sam

  1. Kto podpisuje wypłatę jakiegokolwiek świadczenia z ZFSS dla Ciebie dyrektora?

ja sam

  1. Czy możesz zatrudnić u siebie w szkole kogoś z Twojej rodziny na stanowisku obsługowo- administracyjnym?

nie zatrudniam , nie sprawdzałem

  1. Kto w końcu będzie miał prawo wstrzymać wypłatę Twojego wynagrodzenia, jeżeli nie wypełnisz oświadczenia majątkowego?

hi,hi

 jak sam podpisuję listę do wypłaty to pewnie i nikt mi nie wstrzyma :-)), bo jej nie podpiszę :-))

Adaa08-02-2003 14:34:03   [#09]

u mnie przewrotnie:-)))

Gdzie znajduje się Twoja dyrektora teczka akt osobowych?

jedna w urzędzie druga u mnie

Jak technicznie wygląda wystawienie druku delegacji czyja pieczątka firmowa znajduje się na druku , kto podpisujepolecenie wyjazdu, kto płaci za delegację?

nie korzystam, ale w przypadku innych pieczątka urzędu i podpis wójta

Kto udziela Ci urlopu okolicznościowego np. z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 14?

nie korzystam (kiedy chcę mam wolne:-)

Kto podpisuje Twoją listę płac?

wójt, księgowa

Kto podpisuje wypłatę jakiegokolwiek świadczenia z ZFSS dla Ciebie dyrektora?

wójt, ksiegowa

Czy możesz zatrudnić u siebie w szkole kogoś z Twojej rodziny na stanowisku obsługowo- administracyjnym?

nie zatrudniam ale wiem ,że można (chociaż nie jest wskazane)

Kto w końcu będzie miał prawo wstrzymać wypłatę Twojego wynagrodzenia jeżeli nie wypełnisz oświadczenia majątkowego?

zastanawiam się:-))
ciało, które uchwaliło regulamin wynagradzania (rada gminy)?hm?
ewa08-02-2003 17:33:45   [#10]

Adaa

 delegacja; pieczątka urzędu, podpis wójta , a kasa....?  od wójta czy szkolna?

Adaa08-02-2003 19:04:27   [#11]

kasa..

ewo, dla mnie określenie "kasa wójta" jest tożsame z "dobrą wolą wójta":-))
a delegacje?
każda ze szkół ma zaplanowany budżet na ten cel (czyli szkolna)

kasę od wójta dostaję jak wykorzystam, a potrzebuję  (oczywiście kasę:-))))(wtedy wójta ale i tak szkolna bo robi się korektę w budżecie)

delegacje to moja rzeczówka , o sposobie wykorzystania  której decyduję wyłącznie ja

i tu widzę logikę- ja planuję stempel przybija wójt

sama mam się delegować?
bez sensu:-)

nie wiem jak w innych szkołach ale w mojej jest tak:
planuję budżet
dostaję informację ,że dostałam tyle a tyle
moim zadaniem jest pilnować aby idiotycznie nie przekroczyć
jak idiotycznie przekroczę (rzadko) to się martwię jak wydębić na to pieniądze ( mam pogrożone  wtedy palcem:-))

wiem ,że organ dokłada do subwencji 70% całości kosztów
więc jak tam szkolna kasa?:-))))
ewa08-02-2003 19:37:39   [#12]

mic ;-))

Adaa, sorry ja tylko zapytałam po prostu robię taki wykresik na podstawie odpowiedzi. Nie miało to żadnych podtekstów. Nie zamierzam niczego osadzać, chcę jedynie zebrać informacje. Jeżeli uraziłam wybacz
Adaa08-02-2003 19:44:13   [#13]

ewa ..no kurcze:-)))))))

jak teraz przeczytałam swoje, to faktycznie może to wyglądać no..hm...

oczywiście chodziło mi o wykorzystanie budżetu nie wójta:-))))))))))))

ja jestem grzeczna dyrektorka:-)))))

nic mnie nie uraziło:-)
ewuniu.....ej?
co Ty?:-)))
ewa08-02-2003 19:45:49   [#14]

 :-))

Gaba08-02-2003 20:04:50   [#15]
Ewacia, Ty masz delegacje w rzeczówce? Ciekawe...
Adaa08-02-2003 20:12:39   [#16]

;-)

dział 801, rozdział 80101, paragraf 4410:-))))))

stwierdzenie rzeczówka nie było rzeczowe:-)
było nawykowe:-)
podziwiam czujność:-)
Marek Pleśniar13-02-2003 21:10:59   [#17]

no tak:-)

Tu piszą tak (w innym wątku adaa wklejała adres a tam znalazłem w menu takie cos):

http://www.gsa.infor.pl/2003/03.03-125/wnumerze1.html

poczytajcie i mi opowiedzcie co z tego rozumiecie;-)

Adaa13-02-2003 21:22:33   [#18]

tam też..

 

Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym po wypełnieniu stają się poufne, chyba że osoba, która złożyła oświadczenie, wyraziła pisemną zgodę na ich ujawnienie. Tajemnicę służbową stanowią również informacje zawarte w oświadczeniach o zamierzonej lub prowadzonej działalności gospodarczej przez współmałżonka osób na kierowniczych stanowiskach państwowych.

ewa17-02-2003 19:42:34   [#19]

to może przeczytajcie i to...

http://www.kp.pis.org.pl/inicjatywy/ustawa-18-1.htm

tam takie ładne uzasadnienie wprowadzonych już ustaw np:

Regulacje te rozszerzają w art. 1 pkt. 1 projektu ustawy katalog osób, na których ciąży obowiązek składania oświadczeń majątkowych. Rozszerzenie to dotyczy kierowników jednostek organizacyjnych podległych poszczególnym jednostkom samorządu terytorialnego. Ponadto, w art. 2 pkt 1 wnioskodawcy proponują rozszerzenie o te osoby zakresu podmiotowego ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Projektodawcy uznali te rozwiązanie za konieczne, gdyż kierownicy jednostek organizacyjnych, zarządzając dużym majątkiem komunalnym, podejmują w wielu przypadkach decyzje o większym znaczeniu finansowym dla jednostki samorządu terytorialnego, niż np. osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu organu stanowiącego, a nie były one dotychczas zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych. Taka sytuacja sprzyjała działaniom o charakterze korupcyjnym. Ponadto proponujemy, aby osoby te podlegały ograniczeniom wynikającym z ustawy antykorupcyjnej. Przykładem może być np. zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek itp.

albo...

Dzięki tym informacjom będzie można szybko ustalić, czy u podstaw wydania danej decyzji przez urzędnika samorządowego legły powiązania natury pozamerytorycznej. Jest to ważny przepis antykorupcyjny, którego zadaniem jest przeciwdziałanie sytuacjom, w których beneficjantem decyzji urzędnika mogą stać się jego najbliżsi krewni.

Ewa z Rz18-02-2003 05:39:38   [#20]

No właśnie...

A my co możemy?...

Jedynie przyjąć dziecko do szkoły "poza kolejką", ale przecież jest art. 59 KN...

I gdzie tu pole do korupcji?!

Gaba18-02-2003 06:46:40   [#21]

to znaczy, gdzie jest ten wielki majątek gminny, który jest w moim władaniu. Hę?

 

stary dach, ups przepraszam zabytkowy, rozlatujące się okna? ups przepraszam  ukazujące wpływ deszczy na...

 

smiechem zabić - Ewcia, od dzisaj stawka - za przyjęcie rejonówki 100, za nierejonówkę renta odrobkowa...

:

Krystyna Za02-03-2003 00:23:49   [#22]

A co powiecie kochani na to:

Art. 25e. 1. Radny, członek zarządu powiatu, sekretarz powiatu, skarbnik powiatu, kierownik jednostki organizacyjnej powiatu, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego powiatową osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu starosty są obowiązani do złożenia oświadczenia o działalności gospodarczej prowadzonej przez ich małżonka, wstępnych, zstępnych oraz rodzeństwo, jeżeli działalność ta wykonywana jest na terenie powiatu, w którym osoba obowiązana do złożenia oświadczenia pełni funkcję lub jest zatrudniona. Obowiązani są oni również do złożenia oświadczenia o umowach cywilnoprawnych zawartych przez ich małżonków, wstępnych, zstępnych i rodzeństwo, jeżeli umowy te zawarte zostały z organami powiatu, jednostkami organizacyjnymi powiatu lub powiatowymi osobami prawnymi i nie dotyczą stosunków prawnych wynikających z korzystania z powszechnie dostępnych usług lub ze stosunków prawnych powstałych na warunkach powszechnie obowiązujących.

2. Osoba, o której mowa w ust. 1, której małżonek, wstępny, zstępny lub rodzeństwo w okresie pełnienia funkcji lub zatrudnienia tej osoby zostali zatrudnieni na terenie danego powiatu w jednostce organizacyjnej jednostki samorządu terytorialnego, związku jednostek samorządu terytorialnego albo rozpoczęli świadczyć pracę lub wykonywać czynności zarobkowe na innej podstawie w spółkach handlowych, w których co najmniej 50% udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego, jest obowiązana do pisemnego poinformowania o tym fakcie osobę, której składa oświadczenie majątkowe. Obowiązek złożenia informacji dotyczy również przypadku zmiany stanowiska przez małżonka, wstępnego, zstępnego lub rodzeństwo zatrudnionych w podmiotach, o których mowa w zdaniu pierwszym.

3. Oświadczenia, o których mowa w ust. 1, składane są w ciągu 30 dni od dnia wyboru, powołania lub zatrudnienia, a w przypadku podjęcia działalności gospodarczej albo zawarcia umowy, o której mowa w ust. 1, w trakcie pełnienia funkcji lub w czasie zatrudnienia - w terminie 30 dni od dnia zaistnienia przyczyny złożenia oświadczenia. Informacja, o której mowa w ust. 2, składana jest w terminie 30 dni od dnia zaistnienia przyczyny jej złożenia.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]