Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kwalifikacje nauczyciel
strony: [ 1 ]
Beata Z22-01-2003 23:24:50   [#01]
Zapoznałam się z treścią rozporządzenia MENiS-u z 09.2002 roku w sprawie kwalifikacji nauczycieli. Odszukałam także wątki na naszym forum dotyczące tej kwestii, jednak nie znalazłam  (a może przeoczyłam)odpowiedzi na nurtujący mnie problem. Od września 2003 r. chcemy zatrudnić, na podstawie umowy o pracę, w szkole nauczyciela przyrody. Jakie regulacje prawne odnoszą się do jego kwalifikacji, jeśli ukończył studia magisterskie z zakresu biologii? Czy nadal dyrektor (a może kurator) decyduje o uznaniu wykształcenia za zbliżone do wymaganego? Rozporządzenie nie ujmuje nauczycieli przyrody. Pozdrawiam
beera23-01-2003 09:37:21   [#02]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 10 września 2002 r.

w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela zarządza się, co następuje:

§ 1.

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

   4) kierunku (specjalności) studiów zbliżonym do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć - należy przez to rozumieć kierunek (specjalność) dający dostateczną wiedzę merytoryczną z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć; ustalenia, czy dany kierunek (specjalność) studiów jest zbliżony z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć, dokonuje kurator oświaty;

 

I potem kwalifiakcje wymagane od nauczyciela są w rozporządzeniu określone różnie w zależności od typu szkoły w jakiej nauczyciel ma być zatrudniony- ty nie piszesz o jaką szkołę Ci chodzi , to nie będę tu wklejała..

Ale jeden z punktów występuje we wszystkich rodzajach szkół, tj:

legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne

Moim zdaniem sprawa jest tu jednoznaczna- mozesz go zatrudnić pod warunkiem uznania przez właściwe Kuratorium, iż kierunek studiów jest zbliżony z nauczanym przedmiotem.

Beata Z23-01-2003 18:46:38   [#03]
Asiu, bardzo dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]