Forum OSKKO - wątek

TEMAT: j.angielski
strony: [ 1 ]
DorotaJ21-01-2003 19:53:20   [#01]

wprowadziłam w klasach I-III język angielski z godzin dyrektorskich

jak na pierwszy semestr i oczywiscie koniec roku szkolnego wystawiać ocenę?

 w stopniu , czy w formie opisowej ?

jak robicie to w swoich szkołach ?

ElaM21-01-2003 22:01:41   [#02]
Nie obowiązuje w tym przypadku ocena opisowa. Stawiamy stopnie (tak jak z religii)
Iwona221-01-2003 22:21:35   [#03]

U nas też ocena cyfrowa (stopień).

Pozdrawiam - Iwona2

DorotaJ21-01-2003 22:50:51   [#04]

dziękuję!!!

Elu, Iwonko!

 dzięki za podpowiedź

pozdrawiam Dorota

-:))))

Henia22-01-2003 00:08:00   [#05]

Mam ten sam problem i podzielam zdanie Iwony i Eli. Nie mogę  jednak znaleźć przepisu, który by potwierdzał naszą opinię.Liczę na znamienitych forumowiczów...Pomóżcie, gdzie szukać?

Jersz22-01-2003 00:28:38   [#06]

Na początek cytaty z rozporządzenia ...

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej

z dnia 21 marca 2001 r.

w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych.

(Dz.U. z 2001r. Nr 29, poz. 323 i zm. Dz.U. z 2001r. Nr 128, poz. 1419, Dz.U. z 2002r. Nr 46, poz. 433 i

Nr 155, poz. 1289
oraz Nr 214, poz. 1809)

§ 1.

...

4. Zasady oceniania z religii (etyki) regulują odrębne przepisy.

 

§ 11.

  1. Oceny bieżące i oceny klasyfikacyjne śródroczne ustala się według skali określonej w statucie szkoły, z zastrzeżeniem ust. 4.
  2. Oceny klasyfikacyjne końcoworoczne (semestralne), począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, z zastrzeżeniem ust. 4, ustala się w stopniach według następującej skali:

    1) stopień celujący - 6,

    2) stopień bardzo dobry - 5,

    3) stopień dobry - 4,

    4) stopień dostateczny - 3,

    5) stopień dopuszczający - 2,

    6) stopień niedostateczny - 1.

  3. W klasach I - III szkoły podstawowej ocena klasyfikacyjna jest oceną opisową, z zastrzeżeniem ust. 4.
  4. Oceny bieżące i oceny klasyfikacyjne śródroczne i końcoworoczne dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.

Moim zdaniem ocena klasyfikacyjna (w rozporządzeniu piszę się ogólnie bez wskazania na ocenę klasyfikacyjną końcoworoczną lub śródroczną) w klasach I-III szkoły podstawowej może być tylko opisowa. Nie dotyczy to tylko oceny z religii. Ta zgodnie ze wskazaniem władz kościelnych ustalana jest we wszystkich klasach w skali 1-6.

Pozdrawiam JERSZ

Henia22-01-2003 00:39:22   [#07]
Widzę,że nie tylko ja nie mogę spać po nocach. Dziękuję serdecznie za post. A co w praktyce? Czy nauczyciel angielskiego pisze osobną ocenę opisową czy też podaje wychowawcy krótką ocenę postępów ucznia, a ten zbiera to w całość...Ta ostatnia wersja wydaje się sensowna. Co wy na to?
Ewa z Rz22-01-2003 00:46:38   [#08]

odrębna ocena

Z tego samego rozporzadzenia wynika, że ocena z angielskiego w klasach I-III musi byc oceną odrębną od oceny z pozostałych zajęc edukacyjnych.

§10 ust. 1a. tego rozporządzenia brzmi:

Oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne. Ocena klasyfikacyjna końcoworoczna (semestralna) z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) ani na ukończenie szkoły.

Wobec czego jak nie ma wpływu to musi być osobna. A czy opisowa, to bym dyskutowała... Co nie jest zabronione jest dozwolone.

U mnie w statucie jest zapis, że ocena końcoworoczna z zajęć dodatkowych jest ustalana w skali tardycyjnej wspólnej dla wszystkich klas. I jakos KO nie zwrócił na to uwagi...

No i jeszcze... rozporządzenie mówi, że ma być opisowa ocena, ale nie mówi, że tylko - co pozwala wg mnie postawis również ocenę tradycyjną o ile tylko statut tak przewiduje...

Jersz22-01-2003 00:49:50   [#09]

Język angielski (dodatkowe zajęcia edukacyjne w klasach I-III SP) to odrębne zajęcia realizowane obok obowiązkowych zajęć  kształcenia zintegrowanego. Sadzę więc, że powinna to być odrębna ocena. Za opisową oceną z jezyka przemawiają również względy praktyczne. Rodzic jest już przyzwyczajony (lub przyzwyczajany ) do odbioru oceny opisowej w I-III. Dobrze jest więc zachować pewną jednolitość formy oceny, której adresatem jest rodzic (i również dziecko).

Pozdrawiam Jersz

PS ale teraz już idę spać :-o

Henia22-01-2003 01:02:13   [#10]
Dobranoc
Marek Pleśniar22-01-2003 01:36:17   [#11]

skoro w WSO

jest zapis o ocenie opisowej w kl 1-3 to jakos mi się dziwnym wydaje naciąganie interpretacji w kierunku oceny cyfrowej.

czytamy w rozporządzeniu:

Oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne. Ocena klasyfikacyjna końcoworoczna (semestralna) z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) ani na ukończenie szkoły.

a wiec jest to ocena klasyfikacyjna

a potem:

W klasach I - III szkoły podstawowej ocena klasyfikacyjna jest oceną opisową,

skoro:

a) jest to ocena klasyfikacyjna

b) ocena klasyf. jest opisowa

to:

c) o co chodzi?

:-)

beera22-01-2003 08:38:21   [#12]

Ales się pobawił :-)

Ja mam opisową z niemieckiego w klasach I-III

Odrębna?

Tzn piszę na świadectwie ( opisowym) j.niemiecki..i tu następuje krótki opis

Marek z Rzeszowa22-01-2003 09:23:39   [#13]

Niestety - odrębna i opisowa.

I jest na obie kwestie "zapis" (cytowany nieraz w tym wątku). Więc inne rozwiązania są niezgodne z prawem.

Marek

Marek Pleśniar22-01-2003 09:35:56   [#14]

dokładnie

:-)
beera22-01-2003 09:46:48   [#15]

odrębnośc oceny :-)

Nie oznacza, że musi byc na innym "kwicie" ;-))

Sądzę, że wyodrębnienie na ogólnym świadectwie opisowym oceny, o ktorej rozmawiamy w taki sposób jak to robię, gwarantuje jej odrębność..

Alfred22-01-2003 10:32:18   [#16]
Ocena opisowa - krótka, węzłowata:-))
Marek Pleśniar22-01-2003 11:21:15   [#17]

hmm

rzekłbym, lakoniczna:-))))

np:

wszystko źle: "yym!"

słaaabo: "hmhm"

może byc, "hm"

nieźle: "yhm"

śowetnie: "no, no"

celujaco: "fiu, fiu"

iwka22-01-2003 21:30:13   [#18]

w mojej szkole w klasach I-III są dodatkowo j. angielski i informatyka

z obu przedmiotów jest wystawiana na koniec semestru ocena opisowa

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]